Бордюрні квіти

Бордюрні квіти

Обрамлення клумб, доріжок, інших зон садової ділянки може виконуватись різними способами, аж до цегли. Але лише бордюрні квіти створюють затишок, закінчений вигляд квітникам та іншим куточкам саду.

Зміст

Які бордюрні квіти вибрати

Бордюрні квіти утворюють своєрідні малюнки, що підкреслюють форму та красу окремих елементів ландшафтного дизайну. Рослини, що формують живий бордюр, можуть бути високими або низькими, однорічними або багаторічними, квітучими або декоративними чагарниками.

Поради щодо вибору та догляду

Однолітники дозволяють щорічно змінювати форму та колірне рішення бордюру – це плюс. Але щороку весною садівникові доведеться займатися висаджувати бордюрні рослини — і це мінус.

Багаторічники навпаки, звільняють час на початку сезону, коли роботи і так вистачає. Але доведеться змиритися з тим, що малюнок дизайну буде закладено на кілька років наперед.

З іншого боку, при вдалому рішенні та правильно складеній композиції, багаторічний бордюр радуватиме вас щорічно своєю кольоровою гамою.

Остаточне рішення, які квіти висадити вздовж доріжок, навколо клумби, приймає садівник, орієнтуючись на свої можливості та уподобання.

Однорічники для створення квіткової окантовки

Однорічники для створення квіткової окантовки

Бордюрні однолітники, особливо посаджені в ґрунт розсадою, порадують вас квітами з початку літа та до холодів. Однорічні квіти живуть недовго, але залишають яскравий слід.

З великої палітри кольорів виберемо найкращі, щоб потім, комбінуючи їх у різних поєднаннях, отримати гарну раму для вашої квіткової картини.

Каталог однорічних бордюрних кольорів

З багатьох однорічних рослин найбільший інтерес у цьому випадку представляють низькорослі однорічники, здатні відтінити і підкреслити красу виділеного фрагмента садової ділянки.
Найкращі сорти однорічних рослин для оформлення бордюрів вашого саду:

Агератум (довгоцвітий)

Агератум (довгоцвітий)

Для того щоб отримати хорошу розсаду, насіння слід посіяти у третій декаді березня або на початку квітня. Цвісти агерегатум починає у червні, а закінчується цвітіння лише у вересні.

Аліссум

Аліссум

Квітку можна посіяти провесною на постійне місце під плівку. Від появи перших сходів до початку цвітіння мине півтора місяці.

Братики

Братики квіти

У співтоваристві садівників фіалка триколірна відома як «братики». Характерна риса братиків – красиві, великі квітки з насиченим триколірним забарвленням.

Арабіс різуха

Арабіс різуха

Період цвітіння тривалий, з великою кількістю жовтих, білорожевих та фіолетових квіток.
Розмножується насінням. Найпростіше – посіяти під зиму у жовтні. Хто не шукає простих шляхів, вирощує арабіс через розсаду. Насіння для розсади висівають у квітні.

Чорнобривці

Чорнобривці

Здатність цвісти все літо – ось чим пояснюється неймовірна популярність квітки. При всій своїй невибагливості та зовнішній простоті чорнобривці дивно перетворюють і сади, і парки, і клумби.

Бегонія семперфлоренс вічноквітуча

Бегонія семперфлоренс вічноквітуча

У Бегонії семперфлоренс кілька імен:

 • вічноквітуча;
 • завжди квітуча;
 • при правильному догляді навіть без обрізок у бегонії Вічноквітучої компактні та акуратні кущі.

Жоржина

Жоржина

Палітра відтінків цих прекрасних кольорів не знає межі. Садівникам подобаються ці яскраві квітки, тому й сіють щороку насіння на розсаду, щоб милуватися ним все літо.

Декоративна капуста

Декоративна капуста

У створенні бордюру використовується не лише самостійно, а й у міксбордері з багатьма іншими кольорами.

Іберіс

Іберіс

При рясному цвітінні рослина майже повністю ховається під квітковою шапкою.

Маргаритка

Маргаритка

Як бордюрні кольори маргаритками обрамляють доріжки, клумби, рабатки і міксбордери. Маргаритка росте на будь-якому ґрунті, але на добре удобрених суглинках цвіте більш пишно.

Матрикарія піретрум дівочий

Матрикарія піретрум дівочий

Світлолюбна рослина, для посадки вимагає відкритий, добре освітлений простір. Чутлива до підживлення.

Петунія

Петунія

Інтенсивне цвітіння та утворення великої маси зелені потребує постійного поповнення запасу живлення та води. У спекотні дні петунію поливають двічі.

Сальвія блискуча (Шалфей блискучий)

Сальвія блискуча (Шалфей блискучий)

Сальвія блискуча, інша назва – шавлія блискуча, вкрай теплолюбний багаторічник. Тож у наших регіонах вирощується як однорічна культура.

Цинерарія приморська

Цинерарія приморська

Невибагливість та оригінальний зовнішній вигляд цінерарії пояснюють її застосування в оформленні клумб, квітників, бордюрів та інших елементів ландшафту.

Класифікація бордюрних багаторічників

Посадка бордюрних багаторічників найбільш виграшна у частині трудовитрат при догляді за ними. Бордюрні багаторічники, посаджені один раз, можуть зростати кілька років без заміни. Конкретний вид вибирається відповідно до поставленої мети при оформленні композиції.

Правила вибору багаторічників для формування бордюру
Рослини для бордюру по висоті куща поділяються на:

 • високорослі, що виростають до 180 см;
 • середні-в діапазоні 30 – 85 см;
 • низькі – до 30 см.

Бордюрні багаторічні квіти зростатимуть на одному місці не один рік, тому краще до посадки намалювати у кольорі план майбутньої клумби, рабатки. При цьому врахувати терміни початку та закінчення цвітіння.

Які якості бордюрних багаторічників ще потрібно врахувати:

 • здатність зростання на сонці або в півтіні;
 • можливість швидкого заповнення розміченої території; краще вибирати багаторічники із середньою швидкістю зростання;
 • збереження декоративних якостей у прохолодну чи дощову погоду;
 • найкраща висота рослини для бордюру – не вище 50 см;
 • можливість спільного зростання у компанії з іншими рослинами.

Багаторічні квіти та чагарники для бордюрів

Найчастіше для створення бордюру садять низькорослі чагарники та інші бордюрні багаторічники. Живий бордюр виглядає яскравіше і оригінальніше в порівнянні з каменем, цеглою. Фото та назва рослин допоможуть визначитися з вибором.

Агапантус

Агапантус

У цього багаторічника багато листя і суцвіття з приємним ароматом. Рослина не потребує специфічного догляду.

Бальзамін

Бальзамін

Інша назва бальзаміну – вогник, пов’язане з активним та тривалим цвітінням. Рослина налічує багато видів, як однорічних, і багаторічних.

Барвінок

Барвінок

Листя у барвінку виділяється неймовірною міцністю та живучістю: свіжий вигляд зберігається навіть під снігом.

Вереск

Вереск

Зацвітає верес у середині літа, але повну красу чагарник покаже пізньої осені. Перші заморозки змінять забарвлення його листя із зелених на бордові та жовті.

Гвоздика периста

Гвоздика периста

Багаторічна гвоздика периста в перший рік після посадки закладає листя, а цвісти починає на другому році життя.

Гейхера дрібноквіткова

Гейхера дрібноквіткова

Більшість видів гейхери невибагливі, але це не відноситься до ґрунтових вимог та освітлення. Рослина суперечлива: вологоємний і пухкий ґрунт, яскраве сонячне світло і півтінь опівдні.

Гравілат

Гравілат

Гравілат настільки морозостійкий, що в районах із м’якими зимами тепліше мінус 18 не змінює колір листя до нового сезону.

Дицентра

Дицентра

За формою кущ дицентри схожий на папороті, а серцеподібні квіти, на голих пагонах, висять значними гронами.

Живучка

Живучка

Цю трав’янисту рослину живучкою якраз і назвали за виняткове життєлюбство та виживання в екстремальних умовах.

Лаванда

Лаванда

Для посадки лаванди краще вибрати освітлене сонцем місце, однак і в півтіні квітка зростатиме. Але на рясне цвітіння розраховувати в такому разі не доведеться.
Лаванда добре росте на ґрунтах із нейтральною кислотністю. Кислий ґрунт нейтралізуємо додаванням деревної золи – це ще й підживлення.

Перстач

Перстач

З величезної кількості сортів чагарникової перстачу найбільш популярний чагарниковий курильський чай, що використовується для декорування альпінаріїв, бордюрів і живоплотів.

Лобелія ерінус

Лобелія ерінус

При оздобленні рабаток, живих бордюрів Лобелія вигідно відрізняється своїм рідкісним забарвленням. Але за нестачі вологи лобелія ерінус обмежує зростання і скидає квіти.

Нарцис

Нарцис

Нарциси є одними з перших свідчень настання справжньої весни. Квітень і травень – час цвітіння нарцисів. До середини літа надземна частина рослини засихає. Цибулини можна викопати, щоб у серпні знову висадити.

Обрієта чи аубреція

Обрієта чи аубреція

Невибаглива ґрунтопокривна рослина, що розростається швидко, утворюючи живий килим, цвіте до самої зими, ось за що його люблять садівники.

Примула

Примула

Примулу ще називають первоцвітом (прима – перший). Примули одними з перших розквітають навесні, деякі види – влітку.

Хоста функія

Хоста функія

Чим славляться хости, так це листям, що утворює щільний кущ, а ось квіти у хости невиразні. Вражає термін життя без пересадки – до 30 років.

Хризантема

Хризантема

Закінчується літній сезон, і вступає у свої права “Королева осені” – хризантема. Як і айстра, вона цвіте з серпня до холодів.

Чистий шерстистий

Чистий шерстистий

Ця рослина приваблює своїм оригінальним вовняним опушенням. Ворсинки, що усеюють кущ, створюють ілюзію оксамиту. Чистець чудово підходить для створення живого бордюру.

Японська спірея

Японська спірея

Спірею цінують за декоративність та здатність переносити стрижку. Особливо гарні в оформленні бордюрів низькорослі сорти.

Переваги та недоліки бордюрних багаторічників

Які багаторічники для бордюру можна посіяти на розсаду

Бордюрні квіти багаторічники, як і, як і однорічники, краще висаджувати на заплановане місце розсадою. При цьому слід визначитися з назвами та призначенням рослин. Перевагу слід віддавати низькорослим, рідше високорослим видам:

 • хризантема;
 • лаванда;
 • бадан;
 • обрієта;
 • енотера.

Трави

Багаторічні злакові трави

Багаторічні злакові трави

Осока Морроу Вариегата

Осока Морроу Вариегата

Трав’янистий багаторічник, декоративно-листяна рослина, висота і ширина до 40 см. Листя вузьке та довге, з весни та початку літа зелене, з оранжево-жовтими кінцями. Ближче до кінця літа, початку осені, на досить освітлених місцях, оранжево-жовте забарвлення листя починає переважати. Квіти дрібні та непомітні. Найбільш декоративна з травня до листопада.

Офіопогін плоскострілий

Офіопогін плоскострілий

Дуже ефектна декоративна рослина. Родом з Японії. Являє собою кореневищний трав’янистий багаторічник, який утворює щільні розетки із великої кількості лінійного, шкірястого листя, виростає у висоту близько 25 сантиметрів. Листя дугоподібно вигнуте пофарбоване в практично чорний колір із сталевим відливом, знизу проглядаються рельєфні повздовжні жилки. Зберігається цілий рік і відмирає майже непомітно. Влітку, на прямостоячих квітконосах з’являються колосовидні суцвіття довжиною 15 сантиметрів, які розкриваються в безліч дзвоникових квіточок у формі конвалії, забарвлених в бузково-білий колір, виділяють ніжний, приємний аромат. Рослина добре росте на сонячних місцях і в півтіні. У легкому затіненні цвіте рясніше. Любить вологі, легкі, пухкі, багаті на гумус і поживні речовини ґрунти, із слабокислою реакцією. Зона морозостійкості: 5 (-29°C -23°C). Морозостійка рослина для всієї території України. Офіопогон плоскострільний Нігресценс використовують як в одиночних, так і в групових насадженнях. Надзвичайно гарні суцвіття офіопогона використовують при створенні сухих флористичних композицій.

Перистощетинник лисохвосний

Перистощетинник лисохвосний
Листя досягає заввишки 40-60 см, а під час цвітіння квітоноси підвищуються на висоті до 1 м. За ідеальних умов вирощування живуть приблизно 10 років. Листя: Вузьке, лінійне, шорстке, витончено вигнуте листя з’являються, як для злакових трав, досить рано. Наприкінці літа та до заморозків, листя, з насичено-зеленого, змінює забарвлення в відтінки жовтого та бурштинового, а після морозів стає світло-коричневою. Цвітіння: Колоски завдовжки до 5-10 см і завширшки 2-3 см, зеленого кольору, з’являються раніше, ніж в інших сортів на кінцях прямих або дугоподібних стебел. Упродовж цвітіння суцвіття змінюють забарвлення від зеленого та пісочного до червонувато-коричневого. Не втрачають своєї привабливості навіть узимку. Цвіте довго з кінця літа аж до пізньої осені. Рекомендується висаджувати в теплих сонячних або злегка затінених місцях, захищених від сильних вітрів і сквоняків.

Хаконехлоа

Хаконехлоа

Трав’янистий багаторічник, рослина з декоративним листям, висота до 40 см, ширина до 60 см. При розростанні рослини утворюють мальовничі каскадні чагарники. Квіти дрібні та непомітні. Листя вузьке і порівняно коротке, супротивно розташоване на невисоких стеблах. У фарбуванні листя перемежовуються світліші і темніші смуги. Більш яскраво фарбуються рослини, що отримують багато сонячного світла. Найбільш декоративна з червня до листопада. Рослина морозостійка на всій території України, крім північних областей та гірських районів. У безсніжні та морозні зими потребує легкого укриття. Погано переносить застій вологи в холодну пору року. Віддає перевагу півтіні, при достатньому зволоженні може рости на яскравому сонці.

Вівсяниця сиза

Вівсяниця сиза
Вівсяниця сиза – багаторічна трав’яниста щільнодерниста рослина. Величезна кількість щетиновидних, звивистих, згорнутих уздовж сизих листків створює густу щітку до 1 см у діаметрі. Плідних пагонів небагато. Рослина зазвичай виростає до 20—25 см заввишки і закінчуються вузькою волоттю з досить великих 5—6 квіткових колосків. Нижня квіткова луска з остюком 4—7 мм завдовжки. Плід — зернівка. Цвіте в травні — червні. Росте на ущільнених ґрунтах на степах, сухих луках, сухих сонячних схилах.

Імперата

Імперата

Цей сорт відрізняється своєю високою декоративністю, цінується в першу чергу за фарбування свого листя: у молодого листя червоний тільки кінчик, а старе листя практично повністю пофарбоване у винно-малиновий колір. Максимальної декоративності досягає лише на відкритому сонячному теплому місці. Потрібний хороший дренаж, застійної вогкості не переносить. Рослина висотою до 45 см. Середньовологолюбна рослина. У посушливу погоду потрібний полив. Якщо з’являються відростки із повністю зеленим листям, їх слід обов’язково видаляти.

Цибульні бордюрні квіти

Цибульні бордюрні квіти

З цибулинних, що застосовуються для створення квіткових бордюрів, найчастіше використовує крокуси, тюльпани та нарциси. Цибулини висаджують восени – у вересні та жовтні залежно від регіону. При обробці ґрунту ретельно видаляють усі рослинні рештки.
Глибину посадки цибулин вибирають залежно від виду.

До нестачі в облаштуванні бордюру з цибулинних слід зарахувати значні трудовитрати.

Рекомендації щодо оформлення квіткових бордюрів

Основне призначення бордюрних рослин – акцентувати увагу на формах конкретного елементу садової ділянки. Квіти для бордюрів часто висаджують уздовж доріжок, обмежуючи клумби, газони та інші складові садового дизайну.

Не важливо, які рослини будуть обрані: однорічні чи багаторічні. Важливо правильно скласти колірну гаму, враховуючи термін цвітіння, і посадити максимально щільно для утворення однорідного малюнка.

Правила створення композицій

Важливою умовою при створенні квіткових композицій є використання переважно низькорослих рослин, щоб згодом замість бордюру не отримати живоплоту. Саме тому ближче до краю висаджують найнижчі.

Декілька нескладних правил допоможуть створити квітковий бордюр при оформленні доріжок на ділянці:

 1. рослини, які висаджуються як окантування, повинні бути контрастних відтінків;
 2. забезпечити запас простору для можливого розростання низькорослих багаторічників;
 3. межі бордюрів можна підрівнювати спеціальними садовими ножицями, а краще вибрати культури зі слабким приростом, тоді доріжки довго залишатимуться з чіткими краями.

Оформляють садові доріжки рабатками, міксбордерами та бордюрами з використанням найрізноманітніших рослин і без вивчення особливостей вирощування кожного з них не гарантується позитивний результат.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: