Гортензії

Багато садівників бажають прикрасити свою ділянку пишними суцвіттями гортензії. Однак не у кожного це вийде з першого разу. Гортензія – це рослина, для культивування якої необхідні особливі умови. Тому, не дізнавшись усе про гортензію, ризикуємо отримати негативний результат. Дізнаємося, як виростити гортензію, дотримуючись правил посадки та догляду.

Зміст

Ботанічний опис гортензії

Різні джерела описують від 30 до 80 видів гортензій. Це можуть бути багаторічні чагарники, маленькі дерева і навіть ліани, здатні підніматися на тридцятиметрову висоту. Латинська назва гортензії – гідрангея (hydrangea) – посудина з водою, відображає її вологолюбність.

Ботанічний опис гортензії

Зацвітає гортензія на початку літа і цвіте до глибокої осені великими суцвіттями. Кулясті, щиткоподібні, волотисті суцвіття складаються з квіток двох типів: дрібних плодючих, розташованих у середині суцвіття, і великих безплідних, які цвітуть по краях.

У більшої частини гортензій білі суцвіття, але садова гортензія крупнолиста цвіте не тільки білими і кремовими, а й червоними, синіми, бузковими і рожевими квітками. Відтінки безпосередньо залежать від рівня кислотності ґрунту (рН). Рослини з білими і кремовими квітками ростуть на нейтральному ґрунті, на лужному – з бузковими або рожевими, на кислому – з синіми.

Такими ж здібностями володіє і рожева гортензія, що налічує багато видів і сортів. Але в умовах середньої смуги добре себе проявили такі види, як деревоподібна і волотиста. Найчастіше у нас вирощують садову і волотисту гортензії

рожева гортензія

Особливості вирощування гортензії

Для гортензії потрібне яскраве світло, але відкрите сонце спалює ніжні суцвіття. Тому найкраще місце для посадки там, де буде легка півтінь у післяобідні години.

Щоб захистити квіти від випалювання сонцем, не можна садити чагарник біля стін, які швидко нагріваються. Однак нестача світла спричиняє пожовтіння листя і бліде забарвлення квітів.

Гортензія любить воду (hydrangea), тому пріоритет на полив;

Не менш важливо своєчасно і правильно виконувати обрізку;

Рослина чуйна на підживлення, але слід обмежити внесення органічних добрив, інакше гортензії підуть у ріст і не зацвітуть;

Навіть районовані для вирощування в середній смузі гортензії слід вкривати на зимівлю.

Посадка гортензії

Щоб посадити гортензію у відкритий ґрунт треба визначитися: що посадити, де посадити, коли і як посадити.

Розмноження

Посадковий матеріал заготовляють методом живцювання, відводками, діленням старого куща. Можна виростити розсаду з насіння. Нарешті, купити саджанці в розпліднику, в магазині. Перед покупкою слід визначитися з сортом, щоб у суворих умовах середньої смуги не посадити ніженку південку.

Живцювання

Живцювання гортензії

Живці, що залишилися після обрізки пагонів, наріжте на шматочки з двома вузлами. Під нижнім вузлом на відстані 2-3 см зробіть косий зріз. Для вкорінення спорудіть міні-тепличку з торф’яно-піщаним ґрунтом. Заглиблюйте живці в субстрат до нижніх вузлів, добре пролийте ґрунт.

Закрийте плівкою для підтримки достатньої вологості. Надалі підтримуйте ґрунт у вологому стані. Як тільки живці вкореняться, висадіть їх у відкритий ґрунт на вибране місце.

Ділення куща

Метод не підходить для волотистої гортензії. Як тільки прогріється земля, кущ зі сплячими бруньками викопують, очищають коріння і ділять його на кілька частин. У кожної частини перед посадкою трохи підрізають коріння.

гортензія розмноження ділення куща

Метод відводок

Навесні під кущем роблять неглибокі канавки, в них закріплюють нижні гілки від куща і присипають землею. Влітку від прикопаних гілок зійде поросль. Для утворення гарної кореневої пагони регулярно підгортають. Ближче до осені відокремлюємо пагони від куща для висадки на постійне місце.

Вирощування з насіння

Для посіву підготуйте землю з листового перегною, торфу і піску. Насіння закладайте неглибоко. Для підтримки вологості на місяць-півтора контейнер накриваємо плівкою або склом. Укриття тримаємо до появи сходів. Оптимальна температура для пророщування – 14-20 ºC.

При появі сім’ядольних листочків виконується перша пікіровка. Другу пікіровку виконуємо в травні. При цьому сіянці висаджують в окремі горщики. Після другої пікіровки молоді гортензії починають загартовувати, виставляючи вдень на відкрите повітря.

Висаджувати на постійне місце гортензії можна через 2 роки. Під час підрощування не допускати цвітіння, щоб не послаблювати молоді рослини.

Саджанці гортензії

Саджанці гортензії

Саджанці продають у магазинах із закритою кореневою системою. Стан коренів у цьому випадку оцінити проблематично, але стан пагонів розповість про здоров’я і вік саджанця. У саджанця має бути не менше 2-3 пагонів.

Живі бруньки на пагоні підказують, що перед вами хороший саджанець. Але постарайтеся встигнути купити саджанець зі сплячими бруньками або такими, що прокидаються

Часто буває так, що після покупки не завжди виходить посадити саджанці відразу. Від покупки до посадки в ґрунт зберігайте саджанці в затінених місцях і регулярно поливайте, щоб запобігти підсиханню коренів

Вибір місця в саду, вимоги до ґрунту

До вибору місця посадки слід поставитися з усією серйозністю, оскільки чагарник вимогливий до сонячного освітлення і складу ґрунту.

Одні види гортензії люблять більш сонячне положення, інші більше люблять півтінь. Але в будь-якому разі, тривале перебування під прямими сонячними променями згубне для квітів і листя.

Рослини, посаджені поруч із гортензією, можуть чинити на неї як позитивний, так і негативний вплив. Дерева і високі чагарники, навіть якщо не затінюють гортензію, забиратимуть у неї живлення і воду.

Хоча гортензія надзвичайно вологолюбна, рослина погано росте на затоплюваних ділянках. Тому, якщо на ділянці близько розташовані ґрунтові води, слід висаджувати чагарник на високу клумбу.

Вимоги до ґрунту:

 • Гортензія краще росте на легких, вологих, добре дренованих ґрунтах.
 • Реакція ґрунту має бути слабокислою (рН 5,5-6).
 • Hydrangea погано росте на важких, глинистих і затоплених ґрунтах.

Коли садити гортензії

Гортензії висаджуються з весни до пізньої осені, але в умовах середньої смуги краща весняна посадка гортензії. Краще уникати посадки пізньої осені, щоб рослина встигла вкоренитися і повноцінно підготуватися до зимівлі.

Найкращий час для посадки у відкритий ґрунт навесні, коли ґрунт прогрівається – кінець квітня, початок травня. Можна посадити і відразу після зими, але земля має прогрітися. Якщо існує загроза зворотних холодів, а це не рідкість у середній смузі, молоді рослини потребують укриття.

Підготовка ґрунту

Гортензії люблять родючі, пухкі, добре водо- і повітропроникні нейтральні або слабокислі ґрунти. На важких глинах з кислою реакцією слід провести нейтралізацію. Для цього використовують доломітове борошно (30-40 кг на сотку). Варто довести рН ґрунту до рівня 4,5-5,5.

Щоб полегшити структуру ґрунту, його потрібно змішати з крупним піском, торфом або компостом, і перекопати на глибину 20-30 см. Бажано підготовку виконати з осені. Можна і навесні, після сходу снігу, щойно підсохне земля і дасть змогу працювати на ділянці.

Перед посадкою ділянку слід очистити від каміння, сміття, видалити бур’яни, особливо ті, що глибоко вкоренилися.

Легкі ґрунти, високо проникні, з низьким вмістом поживних речовин і гумусу збагачують компостом, перепрілим гноєм або торф’яним субстратом у дозі 40-60 кг на 10 м² субстрату.

Додавання органічної речовини збільшує водну ємність субстрату, збагачує його поживними речовинами, покращує структуру, благотворно впливає на розвиток кореневої системи посадженого чагарнику.

Безпосередньо перед посадкою саджанців у землю корисно додати гідрогель, добрива і речовини, що поліпшують структуру ґрунту. Гідрогель, набухаючи при поливі, збільшує водну ємність ґрунту, завдяки чому ґрунт довше залишається вологим, і рослина менш схильна до висихання.

Техніка посадки гортензії крок за кроком

Техніка посадки гортензії крок за кроком

Якщо садять кілька кущів, відстань між ними, залежно від виду, має становити 70-100 сантиметрів. Тоді догляд за гортензією буде легким.

Щільність посадки кущів також залежить від сили росту:

 • Карликові сорти висаджують з інтервалом 50 × 50 см.
 • Сильно зростаючі сорти садять на відстані 100 × 120 см.
 1. Гортензії садять до глибини, на якій вони росли в контейнері. Тільки на піщаних і дуже пухких ґрунтах їх садять на 3-4 см глибше. Тому готують яму з тією ж глибиною, що і квітковий горщик, і в 2 рази більшу за його діаметр.
 2. Насипають кілька шарів гною або компосту, кислого гумусу і садового ґрунту. Компоненти змішуються у співвідношенні 1:1:2. Якщо доведеться посадити гортензію на важкому ґрунті, дно ями засипати шаром дренажу товщиною 10-12 сантиметрів, зробленого з крупного гравію, битої цегли, дрібної гальки.
 3. Саджанець і горщик слід занурити в ємність із водою. Коли ґрунт намокне, обережно виймають рослину з контейнера, стежачи за тим, щоб кореневий ком не розвалився. Занадто довге і пошкоджене коріння має бути обрізане. Обрізка коренів впливає на їхнє сильніше зростання, завдяки чому знову висаджені саджанці краще приймаються.
 4. Після цього ставимо саджанець у лунку і починаємо підсипати землю і наливати в лунку води. Засипавши до кінця лунку, стежимо, щоб коренева шийка була над рівнем землі, землю утрамбовуємо рукою. Робимо навколо саджанця поливальну борозенку, добре ще раз поливаємо.

Мульчуємо ґрунт під саджанцем хвойним опадом, торфом або перегноєм, відступаючи від саджанця 3-4 см. Шар мульчі має бути – 6-8 см.

Догляд після посадки

Після посадки ґрунт навколо кущів ущільнюють, роблять невеликий бортик, у якому збиратиметься вода. Потім посаджені рослини слід рясно полити, бажано дощовою водою, щоб не підвищувати рН субстрату. Коли вода вбереться, слід досипати ґрунт, якщо оголилося дрібне коріння.

Навколо посаджених кущів насипають шар мульчі товщиною 6-10 см. Але саме такий товстий шар не допустить випаровування води і заростання ґрунту бур’янами.

Мульчування ґрунту забезпечує охолодження коріння влітку і захищає його від морозів взимку. Крім того, органічна мульча збільшує вміст гумусу в субстраті та покращує його структуру.

Для мульчування використовують:

 • подрібнену кору сосни та модрини,
 • тирсу деревини хвойних порід,
 • хвойний опад,
 • торф’яну крихту,
 • багаторічні ґрунтопокривні рослини: плющ, чебрець повзучий.

Хвороби та шкідники гортензії

Хлороз

Якщо на листках гортензії з’являються жовті плями, а прожилки залишаються зеленими, найімовірніше це симптоми хлорозу. Рослина уражається внаслідок зміни кислотності за рахунок вимивання поливами з ґрунту елементів, необхідних для живлення гортензії.

Хвороби та шкідники гортензії

Для вирішення проблеми треба підкислити землю внесенням торфу, інших добрив з мікроелементами. Для підтримання потрібного рівня pH можна мульчувати землю під кущами крихтою соснової кори. Дуже добре допомагають при хлорозі хелати заліза.

Сонячний опік листя

Іноді в спекотну і сонячну погоду зовнішнє листя куща набуває жовтого або коричневого кольору, деякі опадають. Листя гортензії чутливе до надлишку сонця і пошкоджується при знаходженні на відкритих сонячних місцях, на сухому ґрунті. Щоб листя не згоріло, для рослини треба створити півтінь і регулярно поливати.

Сіра пліснява

Ще одна хвороба гортензії, сіра пліснява, розвивається через неправильні умови зимівлі рослини. Розвитку хвороби сприяють часті опади і загущена посадка чагарників. Сіра цвіль Botrytis cinerea викликає гниття бруньок і квітів. Відмирають верхівки пагонів.

Ніжне молоде листя чорніє, а гниль поширюється на стебло. На поверхні окремих квіток з’являється сірий наліт із грибка і спор. Щоб загальмувати поширення хвороби, хворі частини пагонів необхідно вирізати і спалити. У боротьбі з сірою пліснявою для обприскування використовують фунгіциди Topsin M 500 SC і Каптан.

Плямистість листя

При цьому захворюванні на листках гортензії з’являються плями різного розміру, зазвичай круглі, різних відтінків коричневого кольору. Листя гине.

Хвороби та шкідники гортензії

Перше листя з плямами слід видалити і спалити. Восени все опале листя слід згрібати, щоб воно не було джерелом інфекції наступного сезону. Уражене листя не можна класти в компост, краще спалити. Пізньої осені кущі варто обприскати 1% рапсовою олією.

Якщо в період вегетації зараженого листя багато, необхідно використовувати фунгіциди:

 • Дитан (Dithane NeoTec 75 WG),
 • Systemik 125 SL,
 • Топсин (Topsin M 500 SC).
  Обприскування повторюють 2-3 рази з інтервалом 7-10 днів, використовуючи 2 препарати, що чергуються.

Для запобігання хворобі, потрібно уникати надмірного загущення рослин і верхнього поливу (поливати потрібно ґрунт).

Борошниста роса

Борошниста роса, викликана грибком Erysiphe polygoni, з’являється на стеблах і суцвіттях, змушуючи їх відмирати. Захворювання починається точково, але з часом наліт покриває весь лист. Поверхня листя покривається коричневим нальотом. Заражене листя росте повільніше, а верхівкові пагони деформовані.

За перших симптомів негайно видалити заражені частини рослини, а восени зібрати і спалити все опале листя, щоб воно не стало джерелом зараження в наступному сезоні. Для обприскування використовують ті ж фунгіциди, що і для боротьби з плямистістю.

Шкідники

На гортензіях зустрічаються тільки два шкідники – попелиця і павутинний кліщ.

Попелицю можна виявити на кінчиках пагонів і на нижньому боці листя, де вони утворюють великі колонії безкрилих комах, від темно-зеленого до чорного кольору. Попелиця висмоктує сік рослини, обмежує ріст пагонів, спричиняє деформацію листя, суцвіть. Липка медова роса, що виділяється попелицею, викликає появу чорного грибкового нальоту. Від попелиці чагарник обприскують інсектицидами – Пірімор (Pirimor 500 WG), Провадо (Provado Plus AE).

Павутинний кліщ смокче сік листя, спричиняючи утворення мозаїчних знебарвлень на його поверхні. Спочатку плями з’являються вздовж прожилок листя, потім можуть покривати всю поверхню листової пластини. Сильно заражене листя жовтіє, темніє на кінцях, опадає. Для боротьби з павутинними кліщами слід використовувати препарат Karate Zeon 050 CS.

Профілактика хвороб гортензії

Профілактика хвороб

Ранньою весною до розпускання бруньок обробити посадки Фітоспорином, Топазом, Іскрою. Для профілактики від хвороб можна обприскати розчином мідного купоросу, 100 г мідного купоросу на відро води.

Якщо вирощувати гортензію, повністю дотримуючись агротехніки, правильно поливаючи, підживлюючи, роблячи профілактичні обприскування рано навесні, щоб запобігти хворобам гортензії та нападам шкідників, то вона віддячить вам пишними і великими квітами.

Чому гортензія не цвіте

Одна з причин – замерзання верхівок або цілих пагонів із зав’язаними квітковими бруньками.
Друга причина не цвітіння гортензії – неправильна обрізка. Гортензія цвіте з бруньок, закладених на торішніх пагонах. Тому, якщо обрізати здерев’янілі стебла з квітковими бруньками – рослина не зацвіте в цей сезон. З цієї причини потрібно видаляти лише пагони, замерзлі після зими.

Догляд за гортензією у відкритому ґрунті

Догляд за рослиною полягає в регулярному поливі, підживленні, своєчасній обрізці та підготовці до зими.

Основні правила догляду

Для водолюбної гортензії потрібен рясний полив, у спекотні до 2 разів на день.

Коріння гортензій розташоване неглибоко, тому під час підгортання і розпушування слід бути дуже обережними, щоб не пошкодити його.

Добриво рослин

Гортензії вимогливі не тільки до води, а й до живлення. Підживлення мають являти собою суміш із:

 • сульфату амонію,
 • суперфосфату,
 • сульфату калію

На початку літнього сезону кущі підгодовують навіть кожні 2 тижні. У середині літа з раціону прибираються азотовмісні добрива. Для кращого розвитку квіткових бруньок вносять добрива, що містять фосфор і калій.

Обрізка гортензії восени навесні влітку

Гортензію обрізають 3 рази – навесні, влітку і восени.

 • Навесні. Садова (великолиста) гортензія, на відміну від інших видів, закладає квіткові бруньки восени минулого року. Тобто, в поточному році вона цвіте на торішніх пагонах. Тому видаляють тільки пагони, що погано перезимували, але не повністю, тому що нижні бруньки, що зимували під шаром снігу, можуть зберегтися.
 • Влітку. Відцвілі суцвіття видаляють, не чіпаючи перших верхніх листків.
 • Восени проводиться радикальна обрізка. Залишають однорічні прирости з добре розвиненими бруньками. Молоді, тонкі пагони зі слабкими бруньками вирізають на рівні землі, а також видаляють бічні тонкі та недорозвинені пагони.

Гортензія після цвітіння

Наступного сезону гортензії знову порадують вас пишними суцвіттями, якщо виконувати кілька процедур:

 • Видалення зів’ялих суцвіть – не тільки для краси, а й від зламу гілок при сильному вітрі.
 • Мульчування пристовбурного кола – мікроклімат під мульчею підтримує вологість, не допускає росту бур’янів.
 • Підживлення – внесення калійних і фосфорних добрив, що сприяють закладці квіткових бруньок і загартовуванню рослини перед зимівлею.
 • Обрізка – формує квіти на молодих пагонах. Гілки, старші за 4-5 років, вирізають повністю.
 • Укриття – в середній смузі, з її непередбачуваними зимами, кущі у віці до 4 років укривати однозначно. Але важливо не поспішити і вкривати рослини тільки після перших сильних морозів.

Зимівля гортензії

Садова гортензія нормально переносить морози в південних районах. У центральному і більш північному районі чагарник часто замерзає, тому при догляді слід передбачати обов’язковий захист рослин на зиму.

Підготовка гортензії до зими

Щоб пагони визріли, в середині серпня підживлення закінчують і одночасно скорочують полив. Зі встановленням морозів, рослини скидають листя і йдуть на відпочинок. Інтенсивний догляд за чагарником також закінчується.

Коли ґрунт замерзне на глибину 3-4 см, але не раніше, приступають до захисту рослин від сильних зимових морозів.

Раннє укриття спровокує рослини до подальшого росту, через що кущі замерзнуть під час перших справжніх морозів

Укриття ялиновим гіллям

Кущі підгортають ґрунтом, бажано перемішаним з корою, листям, тирсою. Верхню частину накривають сіткою або агроволокном. У разі сильних морозів, також потрібно обернути агроволокном пагони.

гортензії взимку

Гортензії взимку

Зимового утеплення в дорослому віці не потребують волотисті та деревоподібні гортензії. Досить прикрити їхнє коріння товстим шаром мульчі, щоб чагарники спокійно перенесли холоди і не постраждали від морозів. Навіть якщо пагони рослин підмерзнуть на кінчиках, то на цвітінні це не позначиться, бутони все одно розкриються на гілках поточного року.
А ось великолистий різновид необхідно вкривати з максимальною ретельністю навіть у середній смузі. Цвітіння у нього відбувається за рахунок бруньок, закладених на торішніх пагонах. Якщо такі гілки вимерзнуть протягом зими, то декоративність чагарнику різко знизиться.

До 3-4 років в обов’язковому порядку потрібно вкривати гортензію будь-якого виду. Молоді кущі мають чутливе коріння й особливо вразливі перед морозами.

Оскільки в середній смузі зими непередбачувані, то краще перестрахуватися і все-таки вкрити ваші гортензії. Невеликі рослини можна повністю засипати торфом і вкрити зверху плівкою. Не варто побоюватися, що рослина може зіпріти, цього напевно не станеться.

Ще одне рішення укриття вже декількох кущів – оточення їх агротекстильним парканом для снігозатримання і захисту гортензії від вітру.

Види гортензії фото і назви

Найкращі сорти

Гортензія деревоподібна: Аннабель

Гортензія деревоподібна: Аннабель

Гортензія деревоподібна: Меджикал Пінкербелл

Гортензія деревоподібна: Меджикал Пінкербелл

Гортензія деревоподібна: Хайєс старберст

Гортензія деревоподібна: Хайєс старберст

Гортензія волотиста: Пастельний зелений, Меджикал Солодке літо, Діамант Руж, Полар бір, Фрейз Мелба, Фурор, Леді в рожевому, Ваніла Фрайз, Бобо.

Гортензія волотиста: Грандіфлора

Гортензія волотиста: Грандіфлора

Гортензія волотиста: Меджикал Місячне сяйво

Гортензія волотиста: Меджикал Місячне сяйво

Гортензія волотиста: Фантом

Гортензія волотиста: Фантом

Гортензія волотиста: Діамантіно

Гортензія волотиста: Діамантіно

Гортензія крупнолиста: Довге літо

Гортензія крупнолиста: Довге літо

Гортензія крупнолиста: Нікко Блю

Гортензія крупнолиста: Нікко Блю

Гортензія дуболиста: Снігова королева

Гортензія дуболиста: Снігова королева

Гортензія дуболиста: Бургунді

Гортензія дуболиста: Бургунді

Гортензія дуболиста: Сноуфлейк

Гортензія дуболиста: Сноуфлейк

Застосування гортензії в ландшафті

При створенні ландшафтної композиції, варто врахувати деякі особливості гортензії:

 • різні сорти волотистих гортензій можуть досягати у висоту як 70 сантиметрів, так і 4 метрів;
 • суцвіття волотистих гортензій до осені забарвлюються в рожевий, червоний або малиновий колір;
 • волотисті гортензії прокидаються трохи пізніше за деревовидні, тому, коли на других вже зеленіють молоді листки, у перших тільки набухають бруньки;
 • волотисті гортензії не розростаються вшир, у той час як деревоподібні стають ширшими завдяки новим гілочкам, які ростуть прямо із землі;
 • і головне: деревоподібні та волотисті гортензії прекрасно зимують у середній смузі без укриття.

Гортензія великолиста, куляста, рожева своїми суцвіттями прикрашають ділянку, виконану в будь-якому стилістичному напрямку ландшафтного дизайну. Гортензії гарні навіть у невеликих садах. Особливо ефектні на тлі темно-зелених рослин. Усі гортензії гармонійно виглядають з такими видами:

 • папороті,
 • хоста,
 • печіночниця благородна,
 • первоцвіти,
 • барвінок,
 • жимолость,
 • чагарники з дрібним листям.

При створенні ландшафтної композиції гортензії можна садити не тільки в ґрунт, а й у декоративні ємності. Останній варіант зручний тим, що контейнери з рослинами легко переміщати, заносити на зимівлю в теплицю.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: