Крокуси – посадка та догляд

крокуси - вирощування, догляд

Крокуси – одні з найкрасивіших первоцвітів. Якщо ми хочемо, щоб наші очі радували ці красиві квіти, слід дізнатися про крокуси: як садити, як розмножувати рослину. Про це й не лише. До речі, не всім відомо, що існує безліч крокусів, що квітнуть восени.

Опис рослини

Квітка крокус також відома як шафран. Назва «крокус» прийшла до нас з грецької мови, а «шафран» походить від арабського слова, що в перекладі означає «жовтий». Саме приймочки квіток такого забарвлення використовувалися для отримання прянощів – ароматного жовтого порошку.

Крокуси описують як цибулинні рослини, хоча насправді вони ростуть з так званих бульбоцибулин. Приплюснуті або округлі бульбоцибулини крокусів досягають в діаметрі 3 см, вони одягнені в луску і мають пучок мочкуватого коріння. Як виглядає рослина: низькоросла, без стебла, що досягає у висоту близько 10 см. Вузьке, лінійне, прикореневе листя зібране в пучок і охоплено лусками.

крокус - посадка та догляд

Густа листяна розетка розвивається прямо від землі та утворює захисну оболонку для молодих паростків. Паросток відразу ж перетворюється на короткий квітконос без листя. Розпускаються крокуси у яскраву сонячну погоду.

Чашоподібні квітки діаметром від 2 до 5 см, вночі закриваються. Цвіте досить недовго, зазвичай 7-10 днів. Після цвітіння листя продовжує рости і подовжуватися, забезпечуючи харчування бульби.

Популярні види та сорти

Описано понад 80 видів цієї рослини, а також 300 сортів. Але не всі види та сорти крокусів культивуються в садах. Важко словами передати всю красу рослини. Допоможе побачити та оцінити крокус фото квітів.

Крокуси бувають природні та декоративні, і відрізняються вони здебільшого забарвленням. Природні – жовті, оранжеві, сині чи фіолетові, інколи ж – білі альбіноси.

види крокусів

А ось культурні сорти можуть бути практично будь-якими, включаючи  плямисте або двоколірне забарвлення. Часто назва відбиває колір або інші особливості рослини.

Весняні крокуси

Всі види та сорти даної рослини поділяють на 15 груп. При цьому тільки одна група осінньоквітучі, а інші 14 – весняноквітучі.

Крокус весняний – один із перших садових сортів, великоквітковий голландський гібрид. Він поширений у Піренеях, Альпах та на Балканах. Квіти весняного крокусу білі, бузкові або навіть двокольорові. Рання весна – час, коли цвітуть крокуси.

Осінні крокуси

Велика група крокусів цвіте восени, під саму завісу сезону. Осінні квіти крокус зацвітають вже після початку листопада, і цвітіння нікого не може залишити байдужим. Такі види цвітуть так само недовго, як і весняні краєвиди. Але їх кольори краще виглядають на тлі контрасту з природою, що в’яне.

Осінні крокуси відрізняються набагато більшою пластичністю за своїми вимогами до освітленості. Але для осінніх крокусів підходить вирощування із сонячним місцезнаходженням навесні та восени та притіненим — влітку.

Крокус банатський

Крокус банатський з красивим листям довжиною до 15 см і цвітінням, що розтяглося на місяць. Під час цвітіння кожна цибулина випускає по 1-2 квітки на висоту листя. Квітки у нього дуже великі, ефектні, трохи схожі на іриси, з довгими майже п’ятисантиметровими частками оцвітини, жовто-бузковими пильовиками і холодним бузковим забарвленням.

Крокус прекрасний

Крокус прекрасний – один із найбільших осінньоквітучих. Листя у нього розвиваються навесні і виростають за літо до 30 см. Але по-справжньому прекрасний у вересні, коли бульбоцибулини випускають квітки до 7 см у поперечнику.

крокус Сорт «Альбус»

Сорт «Альбус» з оригінальною кремовою трубкою та сніжно-білими пелюстками.

Посадка крокусів

Зверніть увагу на стан посадкового матеріалу. Хороша цибулина має бути щільною на дотик, діаметром 7-10 см.

Неприпустимі:

 • вм’ятини та м’які ділянки
 • пророслі коріння та стебла
 • гнильні плями
 • механічні пошкодження оболонки

Для запобігання грибковим захворюванням цибулини краще потримати в розчині марганцівки. Також необхідно розсортувати бульбоцибулини за розмірами та сортами. Крокуси одного сорту краще садити поряд, оскільки у кожних різний період цвітіння. Те саме стосується і розмірів – великі зацвітуть набагато раніше.

Існують певні правила, як саджати крокуси.

Висаджують цибулини в пухкий ґрунт. Глибина висаджування в кілька разів перевищує величину бульбоцибулини. Якщо посадка проводиться у важкий ґрунт, то заглиблювати треба буде вдвічі дрібніше. Висаджені квіти потребують рясного поливу.

Між бульбами краще дотримуватися дистанції 7–10 сантиметрів. Надмірно близько висаджувати крокуси не варто, тому що за 3-5 років у бульбоцибулин з’являється колонія діток, а сама ділянка стає суцільним килимом з квітів. Через 5 років проводиться пересадка крокусів.

Терміни посадки крокусів

Терміни посадки крокусів

Весняноквітучі крокуси висаджують восени, разом із тюльпанами. Період, коли садять крокуси, припадає на ранню осінь, приблизно за півтора місяці до перших заморозків. Цибулини садять восени з вересня до жовтня.

Оптимальний місяць посадки – вересень, оскільки виконується умова для укорінення рослин до настання заморозків. Можна садити цибулини провесною після останніх морозів.

Осінньоквітучі садять наприкінці літа – у серпні, в результаті через 4-6 тижнів очікується цвітіння.

Вимоги до ділянки, ґрунту

Крокуси люблять сонячні ділянки, проте можуть зростати й у півтіні, але на клумбах у саду. Це не тільки місце, де швидко тане сніг, а й умова для постачання цибулин енергією для раннього зростання.

Грунт повинен бути добре дренованим, проникним, досить вологим, але не перезволоженим. Крокуси, висаджені на ділянці, де спостерігаються застої води, не зацвітуть. Слід ретельно вибирати місце посадки

Грядка має бути збагачена органічним компостом, який забезпечує цибулини необхідними поживними речовинами відразу після посадки. Занадто важкий ґрунт потрібно змішати з піском та торфом. Забезпечити нейтральний рівень кислотності

Крокуси, посаджені на легких, супіщаних та бідних ґрунтах, дають невеликий приріст, можуть не цвісти. Варто забезпечити родючий ґрунт, завдяки чому квіти будуть більш пишними.

Висадження крокусів в ґрунт

Крокуси посадка та догляд у відкритому ґрунті:

 • Підготуйте місце посадки – заберіть траву, каміння.
 • Заправте землю компостом, за необхідності додайте пісок та торф.
 • Бульбоцибулини посадіть в окремі лунки – приблизно на глибину 10 см і на відстані 7-10 см між окремими квітами.
 • Засипте попередньо викопаним ґрунтом. Навіть якщо цибулина нахилилася під час підсипання грунту, рослина самостійно виправить положення з часом.

Оскільки крокуси краще виглядають у скупченнях, можна помістити до десятка цибулин в одному місці. Ідеально садити цибулини групами по 3-9 штук.
Зручно також використовувати спеціальний пристрій – сівалку для цибулинних рослин, що дозволяє легко зробити отвір у ґрунті потрібної глибини.

Як посадити крокуси на газоні

Потрібно вибрати відповідне сонячне, досить безпечне місце, тому що крокуси не витримують витоптування.

Порядок висадки в газон:

 1. Потрібно надрізати газон лопаткою та видалити траву на глибину 8-10 см. Видалити коріння бур’янів.
 2. Квіткові цибулини висадити в поглиблення, що вийшло, присипати землею. Накрити попередньо віддаленим дерном.
 3. Дерн не повинен бути занадто щільним, щоб дозволити кольорам досягти поверхні. Посадки поливають.

Не турбуйтеся, що при скошуванні трави пошкодите квіти крокуса. Першоцвіт порадує вас раніше, ніж почне відростати трава на газоні.

Висадка крокусів у горщики

Висадка крокусів у горщики

Крокус також підходить для вирощування у горщику. Слід вибрати великі здорові бульби і восени висадити в плоскі горщики. Горщик має бути не дуже глибоким, але досить широким.

В результаті такої посадки у вас виросте цілий букет чудових квітів. Для заповнення квіткових горщиків потрібний пухкий, нейтральний грунт, який добре пропускає воду і повітря.

Якщо квіти, посаджені в кімнатний горщик, зберігати 10 тижнів у темряві при температурі не вище 9 °C, а після цього часу наприкінці січня занесуть у кімнату з температурою 15-17 °C, ми змоделюємо для крокусу зиму та весну. В результаті в домашніх умовах можна отримати красиві, фіолетові, жовті, білі квіти, які розквітнуть раніше, ніж у природі.

Посадка крокусів на вигонку

Взимку крокуси можна вирощувати вдома на вигін – це дуже просто, як і з усіма цибулинними. Тільки краще брати великоквіткові сорти, наприклад, голландські.

Посадка крокусів на вигонку

Процес вигонки включає кілька етапів:

 • Наприкінці серпня слід викопати цибулини;
 • Потримати посадковий матеріал у приміщенні з кімнатною температурою близько 2 тижнів;
 • Потім перенести в прохолодне місце перед вигонкою;
 • У вересні – жовтні посадити цибулини в широкі миски, накрити плівкою з отворами (для можливості рослині дихати) і прибрати в прохолодне місце на 2 місяці. Глибина посадки – невелика, важливо щоб цибулини не стикалися один з одним;
 • У січні, при появі паростків 5 см, потрібно перемістити горщики в приміщення з температурою 10-15 градусів і накрити паперовим пакетом, не забуваючи про поливання;
 • Через тиждень відкрити та по можливості підсвітити;
 • Як тільки позначаться бутони, рослину можна заносити в тепло;
 • Милуватися повноцінним цвітінням можна за два тижні.

Відцвілі цибулини не викидають. Як тільки рослини скинуть листя, цибулини звільняються від землі та відправляються на зберігання для подальшої посадки у відкритий ґрунт.

Відео крокуси посадка та догляд

Вирощування та догляд крокусів

Якщо було обрано здоровий посадковий матеріал і не порушено технологію посадки, то вирощувати крокус можна без проблем — зійде і цвістиме. Але при цьому доведеться докладати деяких зусиль, щоб квітка добре себе почувала, зростала, розвивалася і навіть розмножувалася.

Обрізка крокусів

Крокуси зазвичай цвітуть до 3 тижнів, після чого більш помітним стає листя, яке тримається до 2 місяців. Це дуже важливо з погляду розвитку та здоров’я цибулини, адже за рахунок фото синтезу здійснюється її харчування. Тому не потрібно зрізати листя, краще дочекатися, поки вони не висохнуть природним шляхом.

Це важливо при вирощуванні крокусів на газоні – косити потрібно обережно, не торкаючись листя квітів. Актуально у питанні як доглядати крокуси

Догляд для тривалого цвітіння

Щоб максимально довго цвіла квітка крокуса, догляд повинен забезпечити оптимальний температурний режим. Температура повітря у приміщенні, де утримуються рослини, не повинна перевищувати +20 °С. Вночі температура повітря повинна знижуватися
до +15 °С.

Освітлення має бути помірним. Яскраве сонячне проміння може залишити опіки на ніжних бутонах, тому рекомендовано ставити горщики з квітами на притінені підвіконня.

Полив та добриво

Крокуси слід поливати одразу після посадки. Пізніше слід стежити, щоб земля була постійно вологою. Від появи перших сходів до усихання листя клумбу слід регулярно поливати раз на тиждень.

Однак слід уникати надмірного затоплення, яке загрожує гниттям цибулин.

Восени через сезон дощів крокуси не потрібно поливати додатково. Однак, якщо вересень та жовтень виявляться виключно теплими, а земля трохи підсохне, можна трохи полити квіти.

Підживлення крокусів

Перше підживлення слід внести приблизно через 2-3 тижні після посадки цибулин, найкращим буде суміш добрив з переважанням фосфору та калію. Підживлення азотом рекомендуються двічі навесні:

 • після появи сходів рослин,
 • відразу після цвітіння.

Внесення добрив повинне закінчуватися рясним поливом рослин.

Сильне добриво при вирощуванні крокусів не рекомендується, але експерти рекомендують розсипати кісткове борошно чи комплексне мінеральне добриво щоосені, щоб цибулини мали достатній запас поживних речовин узимку.

Підживлення для крокусів має містити фосфор, калій. Елементи сприятливо впливають формування бутонів, зростання цибулин.

Удобрювати рослину потрібно кілька разів:

 1. Після появи перших паростків. Зміст фосфору має перевищувати показники калію вдвічі. Фосфор стимулює утворення бутонів та зростання коренів.
 2. Під час формування бутонів. Корисні елементи мають бути в однакових пропорціях.
 3. Після цвітіння. Важливо, щоб концентрація калію перевищувала кількість фосфору.
 4. Для підживлення не рекомендується використовувати органічні та азотні добрива,

Догляд після цвітіння крокусів

Доглядати рослини необхідно протягом усього життєвого циклу. Після цвітіння догляд за крокусами полягає у своєчасному поливанні, розпушуванні ґрунту та видаленні бур’янів. Поливати ці рослини потрібно тільки в період росту, якщо довгий час немає природних опадів, та й то дуже вкрай рідко. Але це не обов’язково, оскільки крокуси стійкі до посухи.

Догляд за квітами у горщиках

Догляд за квітами у горщиках

Крокуси люблять світло – якщо світла недостатньо, квіти швидко витягуються. Тому краще вирощувати крокуси на світлому підвіконні, під яким немає радіатора, рослинам потрібно злегка вологий ґрунт, але краще поливати не зверху, а в піддон.

При цвітінні крокусів бульбоцибулини втрачають запасні сили, але вирощування в домашніх умовах не дозволить їм повністю відновитися, щоб знову розпуститися наступного року. Якщо шкода викидати, можна восени висадити цибулини у садок. Звичайно, навесні вони не зацвітуть, але наступного сезону з’являться квіткові бруньки.

Щоб не допустити критичного виснаження цибулин, необхідно:

 1. вчасно видаляти зів’ялі квіти, не чіпаючи листя;
 2. помірно поливати рослини;
 3. раз на тиждень підгодовувати рідким добривом;
 4. тримати рослини на сонячному підвіконні в прохолодній кімнаті.

Достатнє освітлення та підживлення допоможуть відновити більшу частину запасів, витрачених на цвітіння.

Підживлення і полив припиняють, як тільки листя почне жовтіти. Після підсихання ґрунту видалити бульби з горщика. Цибулини очистити, оглянути і підсушити протягом 2 тижнів у темному місці, що провітрюється при температурі не вище 20 ºC. До висадки зберігати бульби в ящиках чи паперових пакетах. У вересні можна висадити на клумбу.

Зимівка крокусів

Зимівка крокусів

Рослини морозостійкі, бульбоцибулини зимують у землі без укриттів. Менш стійкі осінні сорти, які слід замульчувати пізно восени. Мульчу прибирають навесні – ближче до березня.

Коли потрібно викопувати крокуси

Бульби крокусів викопують кожні 3-4 роки на початку або в середині червня, після висихання листя. Викопані цибулини висушити при температурі 20-25 ° С, очистити, відокремити від основного бульби. Оглянути викопані цибулини щодо можливих грибкових захворювань. До пересадки зберігати в місці, що провітрюється при температурі 17-20 °С.

Зберігання цибулин

Після того, як викопані цибулини будуть підсушені, їх необхідно очистити від дефектних лусочок і відмерлих коренів. Видаліть усі хворі цибулини, а також обробіть механічні пошкодження деревною золою або товченим вугіллям. Цибулини приберіть на зберігання у сухе та прохолодне місце. Тут вони пробудуть доти, доки не настане час висадки у відкритий ґрунт.

Умови зберігання цибулин

Температура зберігання цибулин має бути 3 – 7 º C, а вологість повітря – близько 70%. Якщо повітря сухе, потрібно регулярно збризкувати цибулини водою.
У приміщенні має бути хороший повітрообмін.
Під час зберігання слід регулярно оглядати посадковий матеріал для виявлення цибулин, що гниють.
Найкраще зберігати цибулини в помірно сухому підвалі або льоху з гарною вентиляцією. Посадковий матеріал розкладають в один шар і накривають мохом, торфом або засипають сухим піском.

Невелику кількість цибулин можна помістити на зиму до овочевого відділу холодильника: там завжди стабільна температура. Зберігають пересипані вологим торфом цибулини в поліетиленовому пакеті, але зробивши у ньому кілька проколів голкою.

Розмноження крокусів

Розмноження крокусів

У природних умовах рослина крокус має здатність мимоволі розмножуватися бульбами, що ростуть у землі. В принципі, не потрібно втручатися у цей процес. Крокуси розмножуються за сценарієм, налагодженим природою.

Наприкінці сезону бульба повністю відмирає, але на заміну з’являється бульбоцибулина, що заміщає, і нові молоді «дітки». Саме їх можна використовувати для примусового розмноження крокусів.

Бульбами

Буває, що з часом великі скупчення крокусів стають дуже концентрованими, а цвітіння явно біднішим. У такому разі розмноження крокусів треба брати до своїх рук.

Необхідно викопати бульби у червні чи липні після цвітіння, після того як листя висохло. Акуратно розділити групи, що зрослися, на більш дрібні частини, очистити від землі. Підсушити кілька днів при температурі близько 20-25 ° C, а восени або навесні висадити. Зазвичай з однієї одержують кілька цибулин.

Бульбоцибулини можна посадити на колишнє місце – з інтервалом 15 см, інші можна використовувати для прикраси інших частин саду. Отримані бульби можна висаджувати в горщики, у ґрунт, збагачений компостом.

Найкраще крокус розмножується дочірніми бульбоцибулинами, цей вегетативний спосіб дозволяє зберегти чистоту сорту. За сезон кожна цибулина може утворити до 10 дітей, які зацвітуть на 2-3 роки.

Насінням

розмноження крокусів насінням

Посів насіння – ще один спосіб виростити крокуси. Насіння можна отримати з плодів, отриманих з квітів, які є багатонасінними коробочками. Можна купити насіння крокусів у магазині. Восени насіння спочатку висівають у ємність з відповідним ґрунтом, злегка утрамбовують, обприскують водою. Контейнер накривають і ставлять у прохолодне місце, що провітрюється. Підрослі рослини садять, коли вони стануть здатними зацвісти приблизно через 3 роки.

Якщо ви новачок, розмножуйте крокус цибулинами, а не насінням

Хвороби та шкідники крокусів

Крокус – це ґрунтопокривна рослина, повз яку не можуть пройти слимаки та дротяники. На жаль, з ними доведеться боротися механічно – збирати та розставляти пастки. Те саме стосується польових мишей, які дуже люблять поживні бульби і активно поширюють захворювання.

Найбільшу небезпеку для крокусів становлять великі шкідники гризуни. Миші, білки з великим апетитом їдять бульби, що призводить до їхнього знищення. Можна поміщати при посадці кожну окрему бульбу в дротяний кошик, яка може обмежувати їх розмноження, або фізично відлякуючи тварин.

Хвороби частіше вражають бульби, які знаходяться у поганих умовах перед посадкою чи після викопування. Тому особливу увагу потрібно приділяти сухості та темряві приміщення.

Можливі проблеми при вирощуванні крокусів

Якщо на листі крокусу виникають жовті плями – це симптоми хлорозу. Рослина уражається внаслідок неправильного догляду – недостатнього дренажу, перенасичення вологою, недостатнього добрива. Потрібно зменшити полив і зробити планові підживлення.

Якщо на пелюстках крокусу виникли бляклі плями, а самі пелюстки скручуються і не розпускаються, це ознаки поразки вірусом.

Рослину треба негайно видалити, а ґрунт пролити слабким розчином марганцівки для дезінфекції.

Самі цибулини крокусу можуть бути заражені грибком. Вони стають місцями м’якими, з бурими вкрапленнями. Для захисту від грибків посадка крокуса повинна проводитись після обробки цибулин у дезінфікуючому розчині.

Крокуси у ландшафтному дизайні

Крокуси у ландшафтному дизайні

Найкраще крокуси виглядають у посадках, виконаних як природні скупчення. Весняний газон, покритий різнокольоровими квітами, виглядає чудово, незважаючи на деякі складнощі, пов’язані зі скошуванням трави.

Осінні крокуси є справжнім порятунком для садівників, які мріють організувати вічний сад.

Осінні крокуси відносяться до низькорослих садових культур. Зазвичай їх висаджують на бордюрах, альпійських гірках або створюють за допомогою барвисті об’ємні малюнки на клумбах.

Крокуси у ландшафтному дизайні

Особливо привабливими є осінні крокуси під час листопада. Краще висаджувати на ділянці одразу кілька різних сортів – крокус ботанічний і крупноквітковий крокус, інші види крокусів для створення різнобарвної клумби. Однак для досягнення потрібного результату, доведеться підбирати сорти з термінами цвітіння, що збігаються.

Деякі осінньоквітучі крокуси добре ростуть у тіні, тому можна висадити біля чагарників чи хвойних. Непогано виглядають крокуси у посадці вздовж садових доріжок.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: