Лаванда – вирощування і догляд у відкритому ґрунті та горщиках

Лаванда - вирощування і догляд у відкритому ґрунті та горщиках

Садова лаванда – красива, декоративна, ароматна рослина з винятковими оздоровчими властивостями. Романтичний бузковий або рожевий чагарник – невід’ємний елемент у садах. Висаджують його також на балконах і терасах. Рослина дає інтенсивний колірний акцент під час цвітіння та дуже приємний запах. Нижче представлено кілька порад про те, як вирощується рослина лаванда, посадка і догляд у відкритому ґрунті та горщиках, як її обрізати, підгодовувати.

Опис рослини

Квітка лаванда багаторічна – вічнозелений чагарник з вузьким декоративним сріблястим листям і квітами, зібраними на колосках. Рослина в саду виглядає дуже декоративно, догляд за нею не складає труднощів. Її присутність обов’язково забезпечить відвідування саду метеликами та бджолами. Дуже важливо, що завдяки цим комахам можна підвищити врожай фруктів. Нижче наведено найбільш важливі правила вирощування ароматної рослини.

Лаванда цвіте з червня по жовтень. Рослини мають компактний кущ, ростуть до висоти 45-50 сантиметрів. Акуратної форми куща можна досягти правильною обрізкою. У ландшафтному дизайні кущ використовують для:

 • обрамлення доріжок, грядок;
 • озеленення терас і балконів;
 • прикраси садів.

Лаванда добре компонується з трояндами, її також можна вирощувати в горщику. Інтенсивний запах рослини приваблює бджіл, джмелів, метеликів і відштовхує комарів, попелицю.

Не всі різновиди лаванди можуть протистояти суворому клімату і холодним зимам. Зазвичай рослину вирощують у південних регіонах. Здійснюючи посадку і вирощування лаванди в центральних областях, слід дбати про хороше зимове укриття. За відгуками квітникарів можна вирощувати лаванду і в північних областях, проте в цих регіонах чагарник часто вимерзає, тому гарантовано його краще вирощувати, як горщикову рослину.

опис лаванди

Вибір місця посадки для лаванди

Важливо знати, де росте лаванда найкраще? Необхідно вибирати позицію в сонячному місці. Чим світліша ділянка, тим краще цвітіння і запах. Це основна умова, яку потрібно виконати при ухваленні рішення про купівлю ароматного і декоративного напівчагарнику.

Вибір рослин

Вибираючи будь-яку рослину, потрібно звертати увагу на її зовнішній вигляд. Переконайтеся, що кущ:

 • не хворіє;
 • не пошкоджений шкідниками.

Зазвичай продають лаванду вузьколисту (латинь: Lavandula angustifolia). Ця рослина краще підходить для наших зим, але вимагає укриття, за винятком південних регіонів.

Вибір місця посадки для лаванди

Посадка лаванди

Рослина потребує:

 • сонячного місця;
 • добре дренованого, проникного субстрату;
 • ґрунт кращий з високим вмістом кальцію, занадто кислий ґрунт бажано виправити крейдою або доломітом.

посадка лаванди

Якщо рослину потрібно посадити на погано проникний ґрунт, у підготовлену яму варто прокласти дренаж зі шматків зламаної черепиці чи крупного каміння. Цьому багаторічнику не подобається волога земля і протяги. Для посадки краще вибирати морозостійкі сорти. Напівчагарники висаджують з інтервалом 30-40 см.

посадка лаванди

Обрізка лаванди

Один з основних способів догляду за лавандою в саду – обрізка. Щорічна обрізка змусить рослину рясно розквітати і підтримувати правильну форму. Це є обов’язковою процедурою при вирощуванні. Відсутність обрізки змушує кущі швидко втрачати привабливий зовнішній вигляд, рослини оголюються всередині, гілки повзають по землі. Важливо знати, як і коли потрібно обрізати лаванду, щоб вона цвіла рясно щороку і мала приємну, компактну форму.

Терміни обрізки

Обрізають лаванду 2 рази на рік, і є 3 терміни обрізки на вибір:

 • весна;
 • літо;
 • осінь.

Нижче розкриті секрети обрізки лаванди:

 • Молоді, нерозвинені пагони скорочують наполовину в перший рік зростання. Така обрізка викличе пишний розвиток куща, велику кількість нових пагонів біля основи, утворюючи щільну крону.
 • Перший термін обрізки – рання весна – з третьої декади березня до початку квітня, переважно в теплий і сонячний день. Це дуже важливо для підтримки правильної форми напівчагарнику і запобігання створенню так званого лисого гнізда всередині куща. Під час весняної обрізки видаляють усі пагони, пошкоджені взимку, хворі, зламані, буйні або пошкоджені гілки. Решту відрізають так, щоб надати рослині звичайної густої форми, стимулюючи появу нових пагонів.
 • Лаванду слід регулярно обрізати щороку, не допускаючи надмірної кущистості. Систематично сформовані рослини будуть компактнішими та щільнішими і, отже, менш сприйнятливими до руйнівних наслідків снігу. Але це не врятує чагарник від пошкоджень, особливо якщо він буде постійно вкритий снігом.
 • Другий термін обрізки – літо, період з липня по вересень, коли кущ цвіте. Обрізка полягає в обрізанні суцвіть, що затухають. Це стимулює рослину до повторного цвітіння. Влітку лаванду збирають для сушіння – коли вже можна бачити цвіт квіток суцвіть, але до того, як вони повністю розвинуться. Висушений букет лаванди відмінно пахне в шафі, шухляді, відлякуючи міль.
 • Третій термін – кінець літа, початок осені (середина вересня). Наприкінці літа, відразу після цвітіння, потрібно обрізати лавандові суцвіття на 7 см із фрагментами пагонів. Цю операцію можна провести замість весняної. Осіннє різання сприяє зміцненню рослини і готує її до зими. Захід проводиться в теплий, похмурий день без опадів. Не запізнюйтеся з осінньою обрізкою, тому що зростаючі молоді пагони можуть бути пошкоджені морозом.

обрізка лаванди

Важливо! Сильна обрізка лаванди навесні загрожує ризиком пошкодження квіткових бруньок, які тільки починають рости. У результаті цвітіння буде набагато слабшим. Тому операцію частіше рекомендується проводити восени. Однак, якщо восени про обрізку забули, варто провести її навесні.

Як обрізати лаванду?

Навесні та восени обрізають молоді, незрілі пагони, скорочуючи їх наполовину довжини. Різати стебла потрібно обережно, щоб не зрізати бруньки, які поширюються дуже повільно і слабо. Занадто низьке різання пагонів сприяє загибелі багаторічної частини куща. Обрізаючи гілочки, формують кущ у формі кулі. Ця форма забезпечує доступ повітря до внутрішньої поверхні кущика з кожного боку, що запобігає проростанню внутрішніх гілок і забезпечує достатнє освітлення всіх пагонів.

осіння обрізка лаванди

Літня обрізка спрямована на зрізання відцвілих суцвіть. Після або ще під час цвітіння зрізають усі суцвіття разом із безлистими стеблами. Це призводить до кращого ущільнення та ініціює повторне цвітіння в тому ж сезоні. Скорочуючи сходи суцвіть, намагаються зберегти форму кола.

літня обрізка лаванди

Якщо кущ дуже недоглянутий або старий, можна виконати омолоджувальну обрізку. Для цього пагони обрізають радикально, навіть до 1/3 довжини. Така операція зазвичай проводиться кожні 4-5 років навесні. Вона покращує стан куща, запобігає оголенню гілок.

Формування рослини має починатися після посадки. Молоді, нерозвинені кущики обрізають наполовину. Це дасть багато нових пагонів біля основи. Наступну обрізку проводять навесні наступного року.

Важливо! Якщо саджанці куплені під час цвітіння, усі квіти слід видалити після посадки. Така процедура сприяє укоріненню саджанців.

Добриво і зимівля

Навесні кущики потрібно удобрити шаром компосту завтовшки 3 см. Щоб рослина краще перенесла морози, варто підгорнути або присипати приземну частину куща листям. Крони присипають соломою або листям після перших заморозків.

Розмноження лаванди

Існує 2 способи розмноження лаванди:

 • відводками;
 • насінням.

Насіння лаванди необхідно підготувати до посіву. Краще проростає насіння при низьких температурах. Можна використовувати 2 способи посіву:

 1. Восени висівають насіння прямо в землю (місце посіву потрібно захистити від морозу).
 2. Ранньою весною висівають насіння, яке попередньо піддалося стратифікації або охолодженню.

Нові рослини легко отримати з відводків. Для цієї мети деякі з найнижчих пагонів потрібно пригнути навесні на землю, закріпити в ґрунті шматком вигнутого дроту і посипати родючим ґрунтом. Земля навколо має бути завжди злегка вологою. Пагін відводка прив’язують до палиці, нова рослина росте вертикально з самого початку. Восени, коли пагони лаванди пускають коріння, саджанці слід обережно викопати.

Особливості вирощування в горщику

Цю популярну садову рослину часто висаджують у горщиках на балконах, терасах. Вирощування і догляд у домашніх умовах за лавандою в горщику трохи відрізняється від культивування в саду, на дачі. Нижче розглянемо, як вирощувати лаванду на балконі, особливості зимівлі рослини в горщику, які сорти кращі для горщикової культури.

Для посадки лаванди в горщиках на балконі вибирають сонячне, провітрюване місце з південною або західною експозицією. У тінистих місцях лаванда цвіте погано, стебла витягуються занадто сильно.

Вибір ґрунту

Ґрунт для лаванди має бути:

 • родючим;
 • добре проникним;
 • легким;
 • слаболужним або нейтральним (pH 6,0-7,0);
 • багатим на кальцій.

Це може бути універсальний ґрунт для садових рослин, змішаний з піском у співвідношенні 1:1 або готовий лавандовий субстрат.

лаванда - як посадити в горщик

Вибір горщика

Горщики для лаванди мають відповідати певним вимогам:

 1. бути глибокими, тому що кущ має глибоку, сильну кореневу систему;
 2. мати отвори внизу, що забезпечують відтік надлишкової води із субстрату;
 3. на дні квіткового горщика поміщають дренажний шар із керамзиту, каміння, крупного гравію.

Рослина не переносить стоячу воду в кореневій зоні, але терпить короткочасне пересихання ґрунту.

вибір горщика для лаванди

Як доглядати лаванду в горщику?

Лаванда, яку вирощують у контейнерах, горщиках на балконах, терасах, більш вимоглива до поливу, ніж та, що культивується у відкритому ґрунті. Необхідний систематичний, але помірний полив, залежно від погодних умов – 1-2 рази на тиждень. Воду підливають у невеликих кількостях тільки коли ґрунт висох. Однак не дозволяйте ґрунту висихати надмірно, тверднути. Поверхня ґрунту може бути покрита декоративним гравійним або дрібнозернистим заповнювачем, що обмежує надмірне сушіння субстрату в спекотні, сонячні літні дні.

Обрізка

Обрізка є обов’язковою процедурою при культивуванні лаванди в горщиках. Відсутність обрізки змушує кущі швидко втрачати привабливий зовнішній вигляд, рослини оголюються всередині, повзають по землі.

Обрізка проводиться у 2 етапи:

 1. Навесні (березень-квітень) пагони наполовину обрізають. Скорочуючи стебла, формують сферичну форму, що забезпечує рівномірний доступ повітря до внутрішньої частини куща з кожного боку і хороше освітлення всіх пагонів. Обрізають тільки зелені рослини, залишаючи задерев’янілу частину неушкодженою, тому що вона повільно відновлюється.
 2. З червня по серпень, у період цвітіння, регулярно обрізають квітучі суцвіття. Це дасть змогу продовжити період цвітіння лаванди. Обрізаючи суцвіття, потрібно намагатися підтримувати сферичну форму куща. В середньому через 5-6 років напівчагарник втрачає привабливий зовнішній вигляд, тоді потрібно радикально його обрізати.

Добриво

З квітня по липень кожні 2 тижні кущі удобрюють підкислювальними добривами. Слід суворо дотримуватися інструкцій виробника, уникаючи надмірного внесення препаратів, оскільки надмірно підживлена рослина втрачає аромат.

Зимівля

Лаванда в горщику, має більш високі теплові вимоги, ніж вирощувана в ґрунті. Вона потребує захисту взимку. Восени (бажано в жовтні) горщик переносять у світлу, прохолодну кімнату для зимівлі. У зимовий період необхідно постійно підтримувати помірну вологість ґрунту і температуру повітря в діапазоні 5-10 °C.

Після зимівлі в прохолодній кімнаті (кінець квітня – початок травня) рослину починають загартовувати. Загартування передбачає звикання куща до зміни довкілля за температурою і протягами (вітер). Період загартування становить 10-14 днів. Протягом перших кількох днів горщики виставляють на свіже повітря на 3 години щодня, поступово подовжуючи час. Постійно на балкон виставляють горщики в середній смузі після 15 травня, коли небезпека морозу зникає. У різних регіонах дата коригується відповідно до погодних умов.

Можна залишити лаванду зимувати на балконі, але потрібно обов’язково правильно її захистити. Перед укриттям виконується останній полив на початку жовтня. Помістіть горщики в захищеному від вітру місці на ізолюючому шарі з товстого картону або полістиролу. Стіни горщика і рослину щільно обертають солом’яним килимком, товстим агротекстилем або іншим матеріалом, що ізолює від вітру, морозу. Після зими знімають укриття на початку квітня, а потім поливають. Таким чином зимує тільки вузьколиста лаванда.

Сорти лаванди в горщиках

Для посадки в горщик на балконі краще вибирати низькорослі сорти вузьколистої лаванди, так легше впоратися з пишністю рослини.

Сорти лаванди вузьколистої, що ідеально підходять для вирощування в горщиках, представлені в таблиці нижче.

 • Сорт лаванди Hidcote Blue – висота куща 40-60, колір квітки – блакитний, період цвітіння – червень-вересень;

Сорт лаванди Hidcote Blue

 • Сорт лаванди Dwart Blue – висота куща 30-40, колір квітки – світло-фіолетовий, період цвітіння – червень-вересень;

Сорт лаванди Dwart Blue

 • Сорт лаванди Rosea – висота куща 40-60, колір квітки – рожево-фіолетовий, період цвітіння – червень-вересень;

Сорт лаванди Rosea

 • Сорт лаванди Lady – висота куща 40, колір квітки – фіолетовий, період цвітіння – червень-вересень;

Сорт лаванди Lady

 • Сорт лаванди Ellagance Pink – висота куща 30-40, колір квітки – рожевий, період цвітіння – червень-жовтень;

Сорт лаванди Ellagance Pink

 • Сорт лаванди Mini Blue – висота куща 20, колір квітки фіолетово-блакитний, період цвітіння – червень-вересень;

Сорт лаванди Mini Blue

Сорт Hidcote Blue найбільш морозостійкий.

На додаток до лаванди вузьколистої для вирощування в горщиках ідеально підходить французька лаванда (стехадська). Вона відрізняється від типового вузьколистого суцвіття. На вершині колосків ростуть довгі пелюстки, чий відтінок може відрізнятися від відтінку квітів у нижній частині колоска. Кущ характеризується компактним ростом і невеликими розмірами (40-60 см заввишки), тому особливо рекомендується для вирощування в горщиках, контейнерах. Цвіте навесні (травень-квітень), повторює цвітіння восени (вересень-жовтень). Рослина чутлива до заморозків і розглядається як однорічна, хоча іноді вдало зимує.

лаванда в горщиках лаванда в горщиках

Використання лаванди

Квітки лаванди розвиваються в червні, і рослина може безперервно цвісти до жовтня. Цей чагарник має багато якостей – декоративних і практичних. Зрізані колоски сушать у темному, провітрюваному місці.

Варіанти застосування:

 • сушені букетики прикрасять інтер’єр кімнат, особливо, оформлених у стилях прованс і шеббі шик;
 • аромат лаванди заспокоює, знімає стрес, допомагає заснути;
 • настій квіток має дезінфікуючі властивості, використовується для полоскання рота, горла;
 • букетики сушених колосків розвішують у шафі, відлякуючи міль;
 • розміщені на балконі горщики або сушені букетики відлякують комарів.

Використання лаванди

Використання лаванди

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: