Розмноження клематису

Клематис – неймовірно красива, багаторічна ліана. Різноманітність забарвлення кольорів та їх вишуканість не залишаться непоміченими. Незважаючи на богемний вид рослини, розмноження клематису є досить простим процесом.

Особливості розмноження

Вибір рішення як саме розмножити клематис ґрунтується на різному рівні трудомісткості методів і швидкістю акліматизації рослини при зміні умов зростання. Розмноження краще проводити, коли рослина знаходиться в активній фазі. Час бутонізації клематису – ідеально підходить для розмноження.

Влітку

Якщо період бутонізації клематису у вашому регіоні випадає на червень, то ви з успіхом можете застосувати метод розмноження клематису живцями.

Весною

На початку весни, до початку руху соку, клематис добре розмножувати діленням куща, а в період бутонізації – зеленим живцюванням. Розмноження відведеннями також проводять навесні, у травні.

Восени

Розмноження клематису здерев’янілими живцями найкраще проводити в осінній період. Крім цього способу в осінній період ви можете розмножити клематис способом поділу куща.

Взимку

Як правило, зима, час спокою для рослин та такі маніпуляції, як розмноження, не доцільні. Єдиний спосіб розмноження, який можна спробувати провести взимку — розмноження насінням.

Способи розмноження клематисів

Розмноження клематисів відбувається декількома способами:

 • живцями, здерев’янілими і зеленими;
 • розподілом куща;
 • відведеннями;
 • насінням;
 • щепленням.

Способи розмноження клематисів

Розмноження клематису живцями

Розмноження клематису живцями — один із найпоширеніших способів. Він простий у виконанні, більше того, розмножити клематис можна як зеленими, так і живцями, які одерев’яніли.

Оптимальний термін живцювання

Певних дат щодо розмноження живцюванням немає. Все залежить від регіону зростання клематису. Живцювання проводять під час, коли рослина максимально активно у зростанні, це стадії бутонізації та цвітіння. Зазвичай, ці терміни потрапляють на середину травня — середину червня, але все індивідуально і залежить від кліматичних умов.

Живцювання здерев’янілими живцями

Для проведення такого розмноження, радять заготовляти живці восени. Один одерев’янілий живець повинен мати не менше одного міжвузля, бажано, два. Як і інші методи розмноження, живці також необхідно обробити препаратами, що стимулюють ріст та розвиток коренів. Розвиватися живець повинен у закритому приміщенні, але коли настане осінь, живці можна буде пересадити у відкритий ґрунт.

Зелене живцювання

Розмножувати клематис у такий спосіб слід навесні. Для цього відріжте пагін, що не одерев’янів, з міжвузлями, не більше 1 метра. Сам зелений черешок вирізається з середини пагону: відрізається на 2.5 сантиметра вище за вузол і на 4 нижче. Необхідно пам’ятати і про стимулюючі препарати. Ближче до літа, клематис у горщику розвивається на свіжому повітрі, а на зиму його забирають у холодне приміщення. Навесні живець можна пересаджувати у відкритий ґрунт.

Як грамотно зрізати живці клематису

Як грамотно зрізати живці

Якщо неправильно зрізати живці, весь процес розмноження може не виправдати очікування. Садівники зі стажем роблять так:

 • Спочатку необхідно знайти стебло з декількома міжвузлями.
 • Робиться косий зріз на 4 сантиметри нижче від міжвузла.
 • З відривом в 1-2.5 сантиметра вище першого чи другого міжвузля робиться горизонтальний зріз.
 • Нижнє листя обрізають, а верхнє вкорочують наполовину.
 • Живець обробляють стимулятором коренів.
 • Плюси та мінуси препаратів, що стимулюють розвиток кореневої системи у живців клематисів.
 • Стимулятори зростання кореневої системи живців мають переваги та недоліки.

Переваги використання стимуляторів:

 1. прискорюють розвиток кореневої системи;
 2. підвищують імунні функції рослини;
 3. прискорюють процес регенерації;
 4. підвищують адаптивність до кліматичних коливань.

Недоліки використання стимуляторів:

 1. при передозуванні можуть викликати зворотний ефект та занапастити кореневу систему;
 2. можуть бути небезпечні для тварин та людей;
 3. мають досить невеликий термін придатності.

розмноження клематису

Розмноження клематису у літній період

Такий тип розмноження, як живцювання клематису, є досить поширеним. Найкраще його проводити на початку літа, так як живці встигнуть адаптуватися до клімату.

Покрокова інструкція з черенкування рослини

Необхідно відрізати стебло, що не одерев’яніло, на ньому повинно бути кілька міжвузлів.
Один черешок представляє собою стебло з двома міжвузлями. Нижні стебла з листям видаляються, але листи з верхнього вузла обрізають наполовину.
Низ живців необхідно неглибоко опустити у воду, а потім у порошок, що стимулює коренеутворення.
Садити живці необхідно в підготовлений грунт, після посадки потрібно створити умови парника, обмотати поліетиленом або накрити пляшкою.

Поділом куща

Найоптимальніший і найлегший спосіб розмноження. Процес розмноження клематисів поділом кущів здійснюють навесні та восени, в 5-річному віці рослини.

 • Обріжте гілки так, щоб був хоча б один пагін, в ідеалі 2-3.
 • Викопайте рослину і акуратно розділіть її на кілька гілок з корінням.
 • Видаліть пошкоджене коріння, садна замажте садовим варом.
 • Висаджуйте посадковий матеріал у заздалегідь підготовлені ями.

Розмноження клематису відведеннями

Це найпростіший спосіб розмноження клематису. Розмножувати в такий спосіб краще на початку весни. Спочатку необхідно опустити стебла до землі і за їх довжиною викопати неглибокі траншеї. Ці траншеї спочатку рясно заливають водою, потім на низ засипають порошок, що стимулює розвиток коренів. Після цих процесів стебла загинають і присипають землею. Важливо щоб листя залишалося на поверхні ґрунту. Для кращого дотику стебло можна пришпилити, а можна просто покласти на нього камінь.

Розмноження клематису повітряними відведеннями

Розмноження клематису повітряними відведеннями

Це найбільш проблематичний спосіб розмноження, тому початківцям садівники не рекомендують розмножувати рослину таким чином. Але навіть попри всі труднощі деякі садівники розмножують клематис саме так.

 1. Для повітряного відведення потрібне здорове і м’ясисте стебло з бруньками.
 2. Стебло під нижньою брунькою розрізають наполовину та обробляють стимулятором коріння.
 3. Далі за принципом всіх повітряних відведень, стебло обертають мохом і поміщають у пакет або пляшку із землею.
 4. Верхню частину стебла можна або прищепити, або відрізати та продезінфікувати.

Розмноження клематису насінням

Розмноження насінням – не найлегший спосіб і якщо ви не досвідчений фахівець, вам буде складно досягти позитивного результату.

Розмноження клематису щепленням

Цей спосіб розмноження також не можна назвати простим, але він і не неможливий. Щеплення клематису відбувається за такою ж схемою, як і інших рослин, але є свої нюанси. Щеплювати можна будь-коли і будь-де, але при зимовому щепленні необхідно дотримуватися температурного режиму зберігання щепи та підщепи. Одна з найголовніших умов – правильний догляд за місцем щеплення. Поки стебло не приживеться, місце щеплення має бути надійно закріплене і знаходиться в середовищі з високою вологістю повітря. Для підтримки вологості можна використати поліетилен, пляшку.

Розмноження клематису повітряними відведеннями

Корисні поради досвідчених садівників

Для того, щоб благополучно провести процес розмноження клематису, необхідно слідувати нехитрим правилам: правильний час для певного виду розмноження, акуратність у виконанні та правильний догляд за рослиною в подальшому.

Який спосіб розмноження клематису найефективніший

Найлегший спосіб розмноження клематису – поділом куща. При його втіленні, вам не потрібно особливих навичок та глибоких знань у цій галузі.

Живцювання вимагатиме від вас певних зусиль, але метод розмноження живцюванням також досить простий.

Якщо ви вирішили розмножити клематис відведеннями, вибирайте горизонтальний спосіб, він простіший і не вимагатиме від вас великих затрат сил.

Розмноження щепленням – досить трудомісткий процес, якщо ви цього ніколи не робили, виберіть легший спосіб.

Розмноження насінням – найскладніший спосіб, що не гарантує позитивний результат.

Як використовувати клематиси у ландшафтному дизайні

Правильно підготовлений ґрунтовий субстрат

При посадці клематису потрібно знати, що клематис не любить кисле середовище та надто глинистий ґрунт.

Садівники радять самостійно готувати грунт, тим більше, що робити його дуже просто: в рівних кількостях змішайте землю, торф і перегній. Для кращого зростання додайте фосфорну підгодівлю та пісок.

Регулятори росту та інші рекомендації садівників

Так як клематис цвіте досить рясно, його необхідно підтримувати у здоровому стані, для таких випадків садівники рекомендують користуватись регуляторами росту. Такі препарати не тільки покращать зростання рослини, але й нададуть йому сил, підвищать імунітет і допоможуть добре пережити сезонні зміни.

Як використовувати клематиси у ландшафтному дизайні

Як використовувати клематиси у ландшафтному дизайні

Клематис – найкрасивіша ліана, ландшафтні дизайнери широко використовують його для декорування присадибних споруд та оформлення територій в Альпійському або Прованському стилях. Великі квіти цього куща, що кучерявить, відразу притягують погляд, а завдяки великій різноманітності в фарбуванні квітів, ця рослина буде відмінно виглядати на будь-якій ділянці.

Як використовувати клематиси у ландшафтному дизайні

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Коментарі : 3
 1. Тамара

  Дякую за описані методи, восени у горщиках по написаному зробила. Надіюся все вийде і навесні матиму гарний клематис для висадки на дачі

 2. Антон

  Гарні ці квіти, але у мене щось ніяк не виходить їх розмножити, який оптимальний метод розмноження от зараз весною?

 3. Люба

  Я розмножую клемати поділом куща, інші способи спробую, дякую за інформацію

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: