Апорт – яблуня великоплідного сорту

Апорт - яблуня великоплідного сорту

Яблука – джерело вітаміну С і пектину, велике яблуко – вдвічі більше вітамінів і мікроелементів. Яблука сорту Апорт мають один з найбільших розмірів серед плодів яблуневих дерев. Свою популярність яблуня апорт завоювала не тільки великою масою, а й високими смаковими якостями плодів. Ці яблука-гіганти гарні у свіжому вигляді, завдяки своїй високій лежкості, ви можете ласувати ними навіть наприкінці весни. Для консервації вони теж гарні, джеми, повидло, сік і сидр – маленький перелік того, що ви можете приготувати з цих чудових плодів, і насолоджуватися кулінарними шедеврами протягом довгих, зимових холодів.

Зміст

Походження та історія селекції

Яблуня Апорт має дуже давню і загадкову історію походження. Одні джерела свідчать, що Апорт уже культивувався в XII столітті. Із Західної Європи він потрапив до Київської Русі і звідти потрапив до Російської Імперії. Інші стверджують, що сорт зародився на землях Османської імперії. Треті доводять, що у ХІХ столітті Апорт був завезений на Російські землі воронежцем Єгором Редьком, але суворий клімат не підійшов яблуні, тож Апорт вирушив до Казахстану, де й став відомий своїми доволі важкими та солодкими плодами.

Походження цієї яблуні залишається загадкою і сьогодні, але навіть незважаючи на це, яблуня апорт відома у всьому світі своїми смачними і великими плодами.

Опис сорту Апорт

Яблуня сорту апорт належить до пізньостиглих, високоврожайних сортів, що володіють гарною лежкістю і високими смаковими якостями, що дає змогу вирощувати її в промислових масштабах.

Дерево

Опис сорту апорт

Росле, сильне дерево з міцними гілками, здатними витримати рясний урожай.

Термін життя дерева

Апорт – довгожитель серед яблуневих дерев, незважаючи на те, що плодоносити яблуня починає тільки на 7-8 рік, давати плоди вона буде протягом 40 років.

Висота дерева

Дерево яблуні сорту Апорт вище середнього, зазвичай його висота коливається в межах 7-10 метрів.

Ширина крони

Крона досить широка, гілки ростуть розлого, що надає кроні розріджену форму, ширина якої 7-8 метрів.

Яблука

Опис сорту Апорт яблука

Плоди яблуні Апорт заслуговують на особливу увагу. Вони відрізняються як видатним розміром, так і смаковими якостями. Відрізняються яблука Апорт і апетитним, яскравим забарвленням, зелені, в густу темно-червону смужку, через що створюється враження, що яблуко повністю червоне, зелене або жовте забарвлення залишається тільки на полюсах.

Розміри

Яблука сорту Апорт дуже великі, мінімальна вага одного плоду 200 грамів, але зазвичай плоди досягають маси до 300 грамів. Відомі випадки, коли маса плоду перевищувала 500 грамів.

Товарні та споживчі якості плодів

Плоди сорту апорт виділяються винятковими смаковими і товарними якостями. У кулінарії яблука апорт знайшли широке застосування, їх можна вживати у свіжому вигляді, заморожувати, сушити, використовувати в різного роду консерваціях, виготовляти сік і сидр.

Транспортування і лежкість

Плоди яблуні Апорт мають гарну лежкість, що робить їх придатними до тривалого транспортування, за умови правильного зберігання в льосі або темному прохолодному місці, можуть зберігатися до середини весни.

Урожайність

Сорт Апорт – один із найурожайніших сортів, з одного дорослого дерева можна зібрати врожай понад 150 кілограмів. Але плодоношення у цієї яблуні циклічне, вона плодоносить через рік, майте це на увазі, якщо вирішите посадити у себе на ділянці цей сорт.

Дегустаційна оцінка

Яблука мають велику масу, в середньому, 300 грамів, соковиту, кисло-солодку м’якоть з винним присмаком, досить пружну, але не жорстку шкірку, завдяки якій можуть зберігатися без втрати смакових якостей протягом 4 – 5 місяців. За оцінками фахівців, смакові якості оцінюються на 4.7 з 5.

Самоплідність

Яблуня сорту Апорт хоч і вважається самозапильною, для багатшого врожаю рекомендується висаджувати поруч дерева-запилювачі, які цвітуть приблизно в один час, що й Апорт. Для цих цілей чудово підійдуть яблуневі дерева сортів Прикубанський, Пам’ять, Осавул. Якщо у вас немає можливості посадки дерев-запилювачів – не страшно, але будьте готові до того, що врожайність вашого дерева буде досить посередньою.

Терміни цвітіння і збору яблук

Пізньостиглі сорти, такі як апорт, починають своє цвітіння наприкінці травня – на початку червня, залежно від регіону зростання.

Терміни цвітіння і збору яблук

Урожай з яблуні сорту Апорт починають збирати в середині осені, починаючи з середини жовтня, у північніших регіонах – наприкінці.

Початок плодоношення

Плодоносити дерево починає після того, як виповнилося не менше 7 років. Бували випадки, коли перший урожай припадав на 10 рік зростання.

Зимостійкість і стійкість до хвороб

Сорт не може похвалитися ні зимостійкістю, ні імунітетом проти хвороб. Якщо ви живете в холодних областях країни, то на зиму дерево необхідно вкривати. Можна також висадити інший різновид Апорта, який не так сильно боїться морозів.

Апорт, як і більшість інших яблунь, піддається зараженню паршею і нападу шкідників, тому цей сорт вкрай потребує профілактичних заходів.

Посадка і догляд

Для нормального росту і плодоношення яблуні сорту Апорт, необхідно дотримуватися правил агротехніки. Не варто нехтувати жодним з обов’язкових пунктів догляду: правильно вибране місце, строки посадки і внесення добрив, профілактика, збір врожаю і підготовка дерева до зимівлі, догляд за ґрунтом.

Терміни та способи посадки

Сорт є таким, що пізно дозріває, тому посадку саджанця необхідно планувати на весну, краще – кінець квітня. Для початку яму готують і після цього починають готувати саджанець. Буде добре, якщо в яму або біля неї поставити опору. Закопувати потрібно землею, змішаною з органічною підгодівлею.

Терміни та способи посадки

Варто зазначити, що коренева шийка має залишатися на поверхні, не присипана землею.

Після посадки землю придавлюють і поливають. Деякі садівники після посадки проводять обприскування фунгіцидом.

Як вибрати саджанці

При виборі саджанців, звертайте увагу на їхню кореневу систему.

Коріння має бути без будь-яких ушкоджень, без ознак гнилі та плісняви, здорове і сильне на вигляд.

Вибір і підготовка місця, відстань до інших дерев

Як і будь-яка інша яблуня, апорт любить сонце. Постарайтеся вибрати сонячне місце, де не ходять протяги. Варто звернути увагу на ґрунтові води, відстань має бути не менше 1.5 метра. Пам’ятайте, готувати яму необхідно не менше ніж за 2 тижні до посадки.

Підготовка ями

 • Викопайте яму розміром 80×100;
 • на дні створіть шар дренажу, насипте горбок родючої землі;
 • поставте кілок і розташуйте поруч із ним саджанець, не забудьте розправити коріння;
 • закопувати необхідно землею, змішаною з торфом і перегноєм.

Оскільки це досить велике дерево, то відстань між іншими деревами має становити не менше 5 метрів.

Вибір і підготовка місця, відстань до інших дерев

Допустимий рівень ґрунтових вод

Щоб не допустити гниття кореневої системи, спровокованого зайвою кількістю вологи, обирайте місце посадки, де рівень ґрунтових вод не піднімається вище 1,5 метра.

Необхідність пересадки

Як і будь-яке інше дерево, яблуню апорт краще зовсім не пересаджувати, тому що це є сильним стресом для дерева, і може призвести до зниження врожайності і навіть до загибелі. Але якщо це критична ситуація, то пересадку необхідно здійснювати або до розпускання листя, або після збору врожаю до приходу морозів.

Полив

В ідеалі, ґрунт, на якому росте Апорт, має бути завжди вологим. Яблуню варто поливати один раз на тиждень, полив досить рясний, під одне дерево 3 – 4 відра води. Заливати дерево, звичайно, не варто, щоб уникнути загнивання кореневої системи.

Внесення добрив

Підгодовувати апорт починають з другого року після посадки. За сезон яблуню необхідно підгодувати чотири рази:

 1. Перший раз добрива вносять до початку цвітіння.
 2. Другий раз підживлення здійснюється під час бутонізації.
 3. Третій раз яблуню підгодовують, коли на дереві починають зав’язуватися плоди.
 4. Четверте підживлення вноситься після збору врожаю.

Як перші два підживлення краще використовувати органічні добрива: гній, перегній, торф, пташиний послід, гнойову рідину. Третє і четверте підживлення проведіть мінеральними добривами: калійно-сульфатними, відмінно підійде карбамід.

Збирання врожаю

Збір врожаю з яблуні сорту апорт починається в середині осені, але ви маєте стежити, якщо кількість плодів буде досить великою, це загрожує пошкодженням гілок. Щоб уникнути цього, переглядайте гілки і знімайте дозрілі плоди.

Обрізка і формування крони

Формувати крону потрібно починати з другого року після посадки. Спочатку, прибираються всі пошкоджені гілки і ті, що ростуть у неправильному напрямку. Основне стебло вкорочується на 40 сантиметрів, всі бічні, скелетні гілки також вкорочуються на 30-40 сантиметрів.

Кроні яблуні Апорт надають розріджену форму, це оптимально для цього сорту.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Апорт піддається зараженню типовими захворюваннями плодових і нападу яблуневих шкідників. Не варто недооцінювати важливість профілактичних заходів, адже захистити дерево легше, ніж лікувати його.

Хвороби яблуні

 • Парша: поява на плодах чорних цяток свідчить про ураження такою недугою. Поява плям на листі та його опадання також є ознакою ураження. Перемогти паршу можна за допомогою обприскувань фунгіцидами, які необхідно проводити регулярно. Можна також скористатися сумішшю з карбаміду, сульфату міді та міді хлорокису.
 • Гриб трутовик: поява такого гриба негативно позначається на зростанні всього дерева. Побороти трутовик можна тільки одним способом – повним викоріненням. Спершу його можна просто зрізати, але, коли він затвердіє, доведеться сокирою витягувати його з дерева.
 • Моніліоз: гниття яблук прямо на дереві може бути обґрунтовано плодовою гниллю. Хвороба вражає плоди і призводить їх до непридатного вигляду. Перемогти плодову гниль можна тільки за допомогою фунгіцидів

Шкідники яблуні

 • Яблунева плодожерка: метелик, який завдає шкоди яблуні в період личинки. Личинки пошкоджують плід усередині, що скорочує врожайність дерева. Вразити плодожерку можна тільки за допомогою сильних хімікатів: інсектициди або інші сполуки.
 • Зелена попелиця: розпізнати цього шкідника можна за станом листя: якщо воно деформоване або зовсім опало, то це робота попелиці. Вивести її можна як за допомогою народних пристосувань, так і з використанням фунгіцидів. Усе залежить від ситуації та кількості попелиці

Різновиди сорту

Яблуня сорту апорт містить кілька різновидів, які мають певні відмінності. Вони відрізняються кольором і смаком плодів, а також стійкістю до морозів.

Апорт Олександр

Апорт Олександр

Яблуня характеризується досить великими плодами, вони мають переважно червоний колір. Вага плодів сягає 300 грамів і навіть більше, а їхній смак описують як солодко-винний. Яблуня належить до високоврожайних, одне дерево може принести понад 100 кілограмів яблук. Варто зазначити, що завдяки високій лежкості плодів вони можуть зберігатися в прохолодному приміщенні близько півроку. Крім цього, плодам підходить будь-який вид обробки.

Апорт Криваво Червоний

Апорт Криваво Червоний

Різновид відрізняється чудовим бордовим кольором яблук, але по полюсах можна також помітити жовтий колір. Ароматні плоди солодкі й досить важкі, чим кращий догляд, тим більші плоди. Дерево середньоросле, крона негуста, урожай припадає на початок-середину осені. Апорт Криваво Червоний не відрізняється високою стійкістю до низьких температур та імунітетом до хвороб.

Апорт Алматинський

Апорт Алматинський

Цей різновид також відомий завдяки своїми великими плодами, вага яких варіюється від 200 до 1000 грамів. Саме Апорт Алматинський називають “Золотим стандартом”. Оскільки цей різновид можна часто зустріти в садах Казахстану, всі переваги яблуні зобов’язані її місцю зростання. Яблука солодкі, ароматні, мають гарне червоне забарвлення і, крім усього іншого, довго зберігаються.

Апорт Дубровський

Апорт Дубровський яблуня

Дуже цікавий різновид. Характеризується своєю доволі маленькою висотою, не більше 3 метрів, але це не заважає дереву приносити врожай великими плодами. Однак, з віком яблука дрібнішають, але смак залишається колишнім. Плоди мають високий показник смаку, до жаху ароматні та мають солодкий смак із приємною кислинкою. Придатні до вживання в будь-якому вигляді.

Апорт Пушкінський

Апорт Пушкінський відрізняється від інших легшою переносимістю низьких температур. Але, як і всі інші різновиди, цей радує більшим розміром плодів і більш раннім плодоношенням, вже на п’ятий рік. Яблука мають приємний пряний аромат, мають гармонійний смак і віддають вином. Вживати плоди можна як у свіжому вигляді, так і в переробленому.

Апорт Кубанський

Апорт Кубанський належить до яблунь з пізнім дозріванням, урожай припадає на середину осені. На відміну від інших різновидів, цей більш стійкий до морозів і має сильний імунітет проти захворювань. Найчастіше Апорт Кубанський можна зустріти у вигляді карликової яблуні, оскільки на такій підщепі її легше вирощувати. Варто зазначити, що термін зберігання плодів досить короткий, яблука не зберігаються довше 3 місяців.

Апорт Білий

Легко здогадатися, що відмінна риса Апорта Білого це забарвлення плоду. Яблука мають жовто-зелений відтінок, смак описують як кислуватий. Відзначається наявність жирної плівки на шкірці. Цей різновид може принести багато великих, важких і смачних яблук, якщо вирощувати його на багатій землі. Лежкість у яблук хороша, що дозволяє вживати їх у будь-якому вигляді.

Стланцева форма

Різновид було створено винятково для холодних регіонів, бо навіть техніка посадки такого Апорта відрізняється від усіх інших. Щоб отримати врожай важкими яблуками, Апорт Стланцевої форми висаджують під певним кутом і пришпилюють за особливою технікою. Завдяки таким маніпуляціям, яблуня не страждає від сильних морозів і регулярно приносить багатий урожай.

Стланцева форма яблуні апорт

Переваги та недоліки сорту Апорт

Яблуня сорту Апорт, як і будь-яке інше плодове дерево, має свої переваги і недоліки. Перед тим, як садити цей сорт у себе на ділянці, ви маєте знати про нього всі нюанси.

Переваги

 • Маса і розмір плодів. Середня маса одного плоду 300 грамів, але часто вага одного яблука може доходити до 1000 грамів.
 • Висока врожайність. З одного дорослого дерева можна зібрати до 150 кілограмів яблук.
 • Високі смакові якості. Сорт апорт володар соковитої, солодко-кислої м’якоті з винним присмаком.
 • Універсальність у кулінарії.
 • Висока лежкість плодів, що дозволяє вирощувати їх у промислових масштабах.
 • Тривалий термін життя і плодоношення яблуні. Це яблуневе дерево здатне благополучно рости і плодоносити протягом 40 років.

Недоліки

 • Циклічність плодоношення. Яблуня сорту Апорт плодоносить через рік.
 • Плодоношення настає досить пізно, тільки на 7 – 8 рік після посадки.
 • Низька стійкість до захворювань.
 • Низька морозостійкість.

Особливості вирощування в різних регіонах

Яблуня сорту апорт має низьку морозостійкість, тому її краще висаджувати в південних регіонах. У середній смузі нашої країни яблуня може постраждати під час зимових холодів. Завдяки тому, що цей сорт має кілька підвидів, які більш адаптовані під коливання температур, деякі з них прекрасно ростуть і плодоносять на півночі та сході. Для таких регіонів був спеціально виведений Апорт Стланцевої форми.

В іншому випадку, якщо ви посадите Апорт у регіоні, не призначеному для зростання цього сорту, ваше дерево не буде плодоносити або ж просто загине.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: