Полуниця Альба – ультра ранній сорт

Полуниця Альба – ультра ранній сорт

Багато хто з нас за звичкою садову суницю називають полуницею. Напевно, через великий розмір ягід. Одним з великоплідних сортів якраз і є полуниця Альба У цій статті розберемо історію створення сорту, характеристики та особливості вирощування.

Як з’явилася полуниця Альба

Полуницю “Альба” отримано в Італії відносно недавно – у 2003 році. До вітчизняних садівників ягода потрапила через два роки, але не всі змогли повною мірою випробувати можливості сорту через вимогливість Альби до тепла. Батьківської парою виступили сорти: albion і cal. 97.85-6. Сорт взяв від батьків кращі риси: високу врожайність, смак і якість ягід. Полуниця швидко зайняла лідируючі позиції в італійському промисловому виробництві.

Полуниця Альба, опис сорту

Полуниця Альба завдяки скороплідності, великому розміру, транспортабельності придатна для комерційного вирощування. У відкритому ґрунті рослина добре росте в Білорусі, Україні, в південних регіонах Росії. У відносно холодних районах Альбу доведеться вирощувати в теплиці.

При влаштуванні підігріву в теплиці потрібно контролювати вологість і температуру повітря – 70% і 25 градусів відповідно.

Кущі

Потужні кущі з великим листям яскраво-зеленого кольору досягають 30-35 см висоти. Квітконоси подовжені, сильні, але через великий розмір ягід при дозріванні плодів вилягають.

Полуниця Альба - ягоди

Ягоди

Інтенсивно червоні ягоди в середньому витягують по 30 г, але перші плоди досягають і 50 г. Під глянцевою поверхнею заховані сім’янки жовтих відтінків. Ягоди соковиті, щільні, на смак солодкі з кислинкою і характерним полуничним ароматом, придатні для всіх способів кулінарної обробки, заморозки.

Урожайність

Цей сорт вікторії належить до ранньостиглих. У південних областях РФ урожай починають знімати з середини травня. Але якщо Альба містилася в теплиці, початок збору ягід зсувається на місяць раніше. На величину врожаю дуже впливає погода, а також якість догляду за полуницею.

За заявленим в описі сорту потенціалом врожайності можна збирати 1,200 кг з куща. Однак на практиці не все так райдужно: не більше 0,700 кг з однієї рослини.

Посухостійкість і морозостійкість сорту

Чудова властивість сорту – достатня стійкість до нетривалої посухи. Водночас нестача вологи в грядці негативно позначається на якості ягід. Плоди втрачають пружність, оскільки стають менш соковитими. Тому за тривалої відсутності опадів кущам знадобиться додатковий полив.

Не менш значуща ще одна характеристика Альби – стійкість до значних морозів. Під кучугуром, за звичайної висоти снігу, кущі переносять зимову холоднечу до -30 градусів. Ось вам і південний сорт!

полуниця Альба - ультра ранній сорт хвороби і шкідники

Стійкість до хвороб і шкідників

Італійські селекціонери отримали сорт, що демонструє відмінну стійкість до низки захворювань, але не обійшлося без винятків.

Висока стійкість до хвороб: Низька опірність проти:
 • чорної гнилі коренів;
 • борошнистій росі;
 • плямистості бурої.
 • білої гнилі;
  антракнозу.

Традиційні шкідники полуниці: попелиця, довгоносик, суничний кліщ і, звісно, нематоди, що завдають відчутної шкоди врожаю.

Переваги та недоліки сорту Альба

У всіх сортів полуниці є і позитивні, і негативні якості. Але плюсів у полуниці Альба помітно більше, ніж мінусів.

 • Завдяки ранньому дозріванню, Альба поза конкуренцією на ринку;
 • цвітіння не перетинається з поворотними холодами;
 • досить висока при правильній агротехніці врожайність;
 • не травмується при перевезенні завдяки міцній оболонці та щільній м’якоті;
 • хороший імунітет проти короткочасної посухи;
 • при зберіганні ягоди не втрачають смаку;
 • слабка сприйнятливість до багатьох захворювань;
 • резистентність до зимових морозів;

До недоліків можна віднести:

 • ризик сонячного опіку ягід;
 • необхідність інтенсивного догляду для отримання гарантованого врожаю;
 • низька опірність проти вертицильозу, білої гнилі та антракнозу.

Транспортабельність і зберігання сорту Альба

Транспортабельність і зберігання сорту

Полуниця Альба чудова для комерційного вирощування, оскільки без ризику пошкодження перевозиться на значні відстані, не втрачаючи товарності та смаку. Однак під час перевезення слід використовувати дрібне фасування. Ягоди не травмуються при перевезенні завдяки міцній оболонці та щільній м’якоті.

На відкритому повітрі врожай може зберігатися до 2 днів.

Зберегти ягоди найкраще вийде в холодильнику за температури +3 (+/- 2) град. За 7 днів урожай Альби не втратить товарність і смак.

Посадка полуниці Альба

У технології посадки сорт Альба не має принципових відмінностей від інших сортів, проте згадаємо кілька нюансів.

Посадка полуниці Альба

Рекомендовані терміни

Висаджувати полуницю не забороняється в усі сезони, крім зими, звісно. Та й то, при вирощуванні ягоди вдома, можна і взимку. Інша справа, що результати будуть різні.

Найкращим часом для посадки вважається період із середини серпня до першої декади вересня. Краще б на місяць раніше, але за відсутності спеки. Посадка полуниці навесні забезпечить урожай, нехай і невеликий, у поточному році.

Літня посадка дозволяє рослині закласти більше ріжків, що позитивно позначиться на врожаї наступного року.

Вибір відповідного місця для Альби

Як ми пам’ятаємо, полуниця Альба – південка, і для гарантовано високого врожаю потрібно багато тепла і сонячного світла. Для цього вибираємо південні частини саду. Від протягів найкращий захист – стаціонарний, будови або огорожі, розташовані з північного боку.

Не підходять для Альби ділянки:

 1. з високим підйомом ґрунтових вод;
 2. низини.

Попередники для посадки полуниці

Полуницю не розміщують після гороху, інших бобових, які є переносниками нематоди. У капусти й огірків спільні з полуницею хвороби. Також неприпустимо висаджувати Альбу після соняшнику, злакових, які сильно виснажують ґрунт.

Ідеальні попередники – рослини, що відлякують ґрунтових шкідників – це гречка, чорнобривці.

Які рослини можна і не можна садити поруч

Полуниця Альба не повинна рости поруч із рослинами, що виснажують ґрунт, а також поруч із рослинами, які мають спільні з полуницею хвороби і шкідників:

 • усі пасльонові;
 • бобові;
 • перці.

У спільній посадці на одній грядці можна посадити часник, петрушку. Головна умова при розміщенні сусідів полуниці – не можна затінювати кущі та забирати в них живлення.

Вибір і підготовка посадкового матеріалу

Полуниця сорту Альба при вегетації утворює багато вусів, тому проблем з посадковим матеріалом не виникає. Вуса для посадки відбираємо з потужних кущів, але з віком не старше двох років. Беремо не всі підряд, а перші 1-2, рідко три розетки. Річ у тім, що крім добре розвиненого коріння, у розсади має бути не менше трьох листків.

Відібрані саджанці перевіряємо на наявність, а вірніше на відсутність захворювань і комах-шкідників.

Полуниця Альба – алгоритм посадки

По-перше, за два тижні до запланованого терміну готуємо ділянку до посадки:

 • глибоко перекопуємо ґрунт;
 • при перекопуванні витягаємо бур’яни разом із кореневищами;
 • перед перекопуванням рівномірно розподіляємо по ділянці добрива – 50 г повного мінерального добрива і відро перегною на кв.м.

По-друге, через 2 тижні проводимо власне посадку:

 • на перекопаній ділянці розмічаємо ряди з міжряддям 50 см;
 • з інтервалом 30 см викопуємо лунки глибиною 20 см;
 • у кожну лунку додаємо по жмені попелу, компосту і трохи нітрофоски;
 • перемішуємо з ґрунтом так, щоб коріння саджанців не контактувало з добривом;
 • проливаємо лунку водою;
 • розправляючи коріння, поміщаємо в лунку саджанець;
 • засипаємо ґрунтом так, щоб у корінні не було порожнеч, і точка росту перебувала нарівні із землею;
 • місце посадки ущільнюємо;
 • ще один раз поливаємо.

Міжряддя після посадки мульчуємо тирсою або соломою для збереження вологи в ґрунті і пригнічення росту бур’янів.

Альба полуниця - вирощування і догляд

Альба полуниця – вирощування і догляд

Полуниця Альба вимагає інтенсивного догляду протягом усього періоду вегетації і навіть під час зимового спокою. Без уважного ставлення хороший урожай полуниці отримати не вдасться.

Полив

Перший полив грядок проводиться відразу після посадки, і потім щодня весь тиждень. Надалі кількість поливів скорочуємо до 2 разів на тиждень. Але за сильної спеки і посухи полив потрібен щоденний. У такій ситуації виручить пристрій крапельного поливу.

Розпушування, боротьба з бур’янами

Друга процедура нерозривно пов’язана з поливом – це розпушування. Під час поливу ґрунт ущільнюється, в результаті коріння не отримує достатньої кількості кисню. Розпушування ґрунту після проведеного поливу вирішує відразу дві проблеми.

 • Нормалізується дихання кореневої системи.
 • знищуються бур’яни ще у фазі ниткоподібних проростків.

Видалення вусів

Для продуктивного вирощування ягід, слід видаляти зайві вуса, щоб на них не витрачалося живлення. Саме зайві, бо на маточних кущах вуса залишаємо для майбутнього оновлення посадок.

Підживлення

Полуниця Альба вимагає триразового підживлення: рано навесні під час пробудження, в період цвітіння і відразу після зняття ягід.

 1. Підживлення вносять навесні 3 рази, до появи перших ягід. Мінеральне підживлення можна замінити деревною золою.
 2. У період цвітіння ефективне обприскування бором прямо по квітах. Для приготування розчину чайну ложку борної кислоти розводимо у відрі води.
 3. Після збору врожаю виснажений ґрунт підживлюємо органічними добривами.

Мульчування

При посадці полуниці можна використовувати агроволокно. Якщо ні, то пізніше необхідно замульчувати ґрунт.

Що дає мульчування:

 • не потрібна прополка;
 • скорочуються поливи;
 • стабілізується температура ґрунту;
 • не вимиваються живлення з ґрунту.

Матеріал для мульчі:

 • компост;
 • солома;
 • тирса;
 • агроволокно.

Мульча з органіки перегниває, її потрібно час від часу оновлювати. Садівникам, які не мульчують грядки, слід регулярно рихлити ґрунт і виполювати бур’яни.
Також під час розпушування періодично підгортати кущі, у яких під час поливів оголюється коріння.

Коли і як збирати ягоду

Коли і як збирати ягоду

Полуниця Альба ранньостигла і дає урожай уже в травні. Період дозрівання ягід розтягнутий у часі, тому збір проводиться в кілька прийомів.

Знімаються ягоди без ушкоджень – вони легко відокремлюються від плодоніжки. Для підстраховки деякі садівники зрізають ягоди з плодоніжками. Збирають ягоди вранці, коли висохне роса, або ввечері, коли спаде спека. Головне, щоб була суха погода.

Якщо в ящик потрапить навіть одна погана суниця, то пропаде вся ягода. Тому під час збору пошкоджені, з пліснявою одразу відбраковуються.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Грибкові захворювання не рідкість у полуничних посадках. Тому первинну обробку від хвороб проводять ще до висадки – розсаду на 5 хвилин поміщають у підігріту до 50 градусів воду.

Значної шкоди полуниці завдають нематоди. Проти них успішно діють два препарати: Паратіон і Фосдрин.

Проти антракнозу у фазі цвітіння і проти білої гнилі проводять обробку фунгіцидами Хорусом або Світчем. Для профілактики захворювання рослини обприскують розчином марганцівки або бордоською рідиною.

Підготовка до зими

У південних і центральних районах полуниця Альба зимує без укриття. А в північних – пізньої осені проводиться вологозарядковий полив. На зиму полуницю вкривають агроволокном. Після снігопадів на грядки накидають товстий шар снігу.

Розмноження

Садова суниця Альба розмножується все тими ж трьома стандартними можливостями: посівом насіння, діленням куща, вкоріненими вусами

розмноження полуниці Альба вусами

Розмноження насінням

Насіннєвий спосіб розмноження садівники любителі не застосовують через складність. Ним користуються селекціонери, при виведенні нових сортів.

Метод ненадійний – не гарантується збереження сортових ознак. Насіння краще купувати у фірмових насіннєвих магазинах.

Алгоритм посадки:

 • насіння замочують на добу в слабо-рожевому розчині марганцівки з додаванням стимулятора росту;
 • сіють насіння, не заглиблюючи, в ємності з поживним ґрунтом під плівкою і залишають у теплому, світлому місці;
 • розсада пікірується при появі першого справжнього листка;
 • навесні, після попереднього загартовування, розсаду висаджують у ґрунт.

Розмноження діленням куща

Порядок дій:

 • відбираємо здорові, стабільно плодоносні кущі;
 • зі встановленням плюсової температури акуратно витягуємо кущі з ґрунту;
 • гострим чистим ножем розділяємо кущ – у кожній частині має залишитися ріжок із листям;
 • місце зрізу обробляємо марганцівкою і присипаємо товченим деревним вугіллям;
 • оброблені кущі висаджуємо на постійне місце.

Розмноження вусами

Підготовку посадкового матеріалу проводимо наприкінці червня.

 • Готуємо ґрунт для розсади – у пропорції 1:1:1 змішуємо торф, землю і перегній.
 • Вуса відсаджуємо в окремі контейнери з підготовленою ґрунтовою сумішшю.
 • Поміщаємо в теплицю або парник і регулярно поливаємо.
 • Рослини пересаджуємо на грядки після утворення трьох пар листя на розетці.

Полуниця Альба – дуже продуктивний сорт і при дотриманні всіх вимог агротехніки можна отримувати до 1 кг ягід з куща.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: