Яблуня Спартан – характеристика сорту

Яблуня Спартан - характеристика сорту

Соковите, солодке, наливне – любителі яблук неодмінно оцінять сорт Спартан. Яблуня Спартан – результат канадської селекції, сорт був виведений на початку XIX століття, в нашу країну потрапив нещодавно, в 1986 році, і завоював одну з лідируючих позицій на ринку. Все завдяки якості плодів. Яблука мають неймовірну лежкість і при правильному зберіганні можуть зберігатися до кінця весни, тим самим забезпечуючи вас вітамінами всю зиму.

Яблуня Спартан - характеристика сорту

Спартан відноситься до сортів, що пізно дозріває. Урожай із яблуні Спартан збирають з кінця вересня до початку листопада, залежно від вашого регіону. Саме дерево середньоросле, у дорослому вигляді досягає 4 метрів. Основний ствол не прямий, а трохи деформований, форма крони – куляста. Листя невелике, темно-зеленого кольору із зазубринами, цвіте білими квітами. Плоди середнього розміру темно-бордового кольору. Сорт Спартан не відрізняється особливою посухо- та морозостійкістю.

Підвиди та варіанти яблуні Спартан

Шляхом селекції, отримала можливість рости не лише у вигляді традиційного дерева, а й у вигляді кількох підвидів, що відрізняються вибором підщепу та терміном дозрівання.

Карликовий

Яблуня Спартан на карликовій підщепі набула таких якостей: зростання дерева не більше 2 метрів; коренева система більш розвинена та здатна переносити знижені температури.

Напівкарликовий

Спартан на напівкарликовій підщепі характеризується підвищеною стійкістю до коливань температур, легше переносить мороз та посуху. Висота дерева сягає трохи більше 3,5 метрів.

Яблуня Спартан напівкарликовий

Колоноподібний

У такий спосіб яблуня сорту Спартан не вирощується.

Пізній

Для пізнього підвиду сорту Спартан характерне щедріше плодоношення та стійкість до коливання температур.

Зимовий

Скоріше експериментальний підвид сорту Спартан, оскільки успішні випадки пізнього плодоношення цього сорту поодинокі. Спартан не призначений для пізнього збирання врожаю, оскільки сорт не має достатньої морозостійкості.

Посухостійкість морозостійкість яблуні Спартан

Хоча батьківщина цього сорту сувора Канада, він не переносить температурних стрибків. Спартан не виносить посухи, у таких випадках може почати скидати плоди. Але й суворі зими можуть занапастити дерево. Під загрозу насамперед потрапляють саджанці. Зате в середній смузі, цей сорт чудово почувається і добре плодоносить. Окрім нашої країни з успіхом вирощується у Білорусі та Європі.

Врожайність та плодоношення яблуні Спартан

При правильному догляді дуже родючий сорт. Якщо дотримуватися всіх правил агротехніки, яблуня Спартан починає плодоносити на 3-4 рік після висадки. З дерева віком 6-8 років можна збирати врожай до 50 кілограм, з дорослого – понад 100 кілограм. Терміни плодоношення – із середини вересня до початку листопада.

Область застосування плодів

Область застосування плодів

Завдяки щільній, пружній шкірці, цей сорт має відмінні показники лежкості і широкий спектр застосування. Плоди яблуні Спартан при правильному зберіганні не втрачають своєї пружності, що дозволяє вживати їх у свіжому вигляді, навіть у середині весни. Завдяки своїй соковитості, яблука цього сорту чудово підходять для приготування різних видів консервації: варення, повидла, джему, соку.

Стійкість до хвороб та шкідників

Яблуня сорту Спартан характеризується як середньостійка до ураження шкідниками та захворюваннями. Цей сорт досить стійкий перед збудником парші, але в цілому його не можна назвати деревом з сильним імунітетом.

При температурі +3С – +6С збереження плодів досягає п’яти – шести місяців. Такий температурний режим найлегше витримати у льоху або просто в темному прохолодному місці.

Переваги та недоліки сорту Спартан

Яблуня Спартан має як переваги, так і недоліки.

До переваг належить:                    До недоліків відноситься:
висока врожайність;                          низька морозостійкість;
відмінна транспортабельність;         непереносимість посухи;
високий рівень лежкості;                   непереносимість застою вологи у ґрунті.
можливість вирощувати у                середня стійкість до хвороб.
промислових масштабах;
високі смакові якості плодів;
універсальність у використанні.

переваги та недоліки яблуні спартан

Особливості сорту

Найголовніша особливість сорту Спартан – його висока врожайність. Ця яблуня дає врожай щорічно, починаючи з 3-4 років. До особливостей можна віднести високі смакові якості плодів, вони мають солодкий, десертний смак і відмінно підходять для вживання в свіжому і обробленому вигляді. Крім того, лежкість плодів сорту Спартан б’є всі рекорди, плоди при правильному зберіганні можуть зберегтися протягом 5 – 6 місяців.

Зовнішній вигляд дерева

Дерева яблуні Спартан класифікуються як низькорослі. Висота дорослого дерева рідко перевищує 4 метри заввишки. Основний ствол росте криво за рахунок великої кількості додаткових пагонів. Крона має кулясту форму, кора на гілках має гарне темно-бордове забарвлення. Листя невелике, темно-зелене, має зазубрини. Плоди середнього розміру, в період дозрівання мають жовтий колір, але в міру дозрівання поступово набувають темно-бордове забарвлення і покриваються білим, восковим нальотом.

Характеристика плодів

Характеристика плодів

Плоди яблуні Спартан виглядають дуже апетитно, насиченого бордового кольору. Як правило, плоди мають білий наліт, при збиранні врожаю, щоб продовжити термін зберігання плодів, постарайтеся не пошкодити цей шар, працюйте в рукавичках. Яблука мають круглу форму, трохи сплюснуті по полюсах, середнього розміру. М’якуш білий з ледь помітною зеленинкою. Смак кисло-солодкий, у приготуванні універсальний.

Яблуня Спартан здобула симпатію людей завдяки своїй високій урожайності. З дорослого дерева, незважаючи на невисоке зростання, можна зібрати до 100 кілограм яблук. З дерева, яке початок плодоносить відносно нещодавно, 6-8 років, урожай складе до 40 кілограм.

Запилювачі яблуні

Для яблуні Спартан, з метою кращого плодоношення, рекомендується посадити поряд дерева-запилювачі. Для цього сорту добре підійдуть Джонатан, Кальвіль Сніжний, Голден Делішес, Айдаред. Спартан, сам є запилювачем, його компанія буде корисна сортам Північний Синап, Мельба.

Особливості плодоношення

Після висадки у відкритий ґрунт, яблуня Спартан починає плодоносити вже на 3-4 рік. З дерева віком до 8 років щорічно одержують урожай у розмірі 35 — 40 кілограм. Зі дорослого дерева можна зібрати врожай понад 100 кілограм. Дозрівання плодів посідає середину вересня-середину жовтня, усе залежить від кліматичних умов.

Особливості посадки яблуні Спартан

Для успішного вирощування яблуні сорту Спартан необхідно дотримуватись правил агротехніки.

 1. Правильний вибір місця.
 2. Правильні терміни посадки.
 3. Полив.
 4. Внесення підживлення та профілактика від хвороб та шкідників.
 5. Кронування.
 6. Мульчування.
 7. Підготовка до зимового періоду

Рекомендовані терміни посадки

Найкращим часом для висадки саджанців у відкритий ґрунт вважається або середина весни — квітень, або середина осені — кінець вересня.

Вибір місця та підготовка посадкового матеріалу

Для посадки яблуні сорту Спартан, підберіть добре освітлене місце, стежте, щоб не гуляли протяги і не було застою вологи. Цей сорт віддає перевагу пухкому, родючому грунту.

Для посадки краще використовувати дворічні саджанці, їхня коренева система до цього часу досить сильна і розвинена. При виборі саджанців зверніть увагу на коріння, вони мають бути без пошкоджень, плісняви та гнилі.

Оптимальною відстанню між деревами для цього сорту вважається 4 метри, між рядами необхідно дотримуватися дистанції також у 4 метри.

Алгоритм посадки

Алгоритм посадки

Посадка яблуні сорту Спартан нічим принципово не відрізняється від посадки будь-якого іншого фруктового дерева. Давайте крок за кроком розберемо дії при посадці.

 • За два тижні підготувати лунки для посадки. Вони мають бути досить великі, не менше 1 метра в глибину та 70 сантиметрів у діаметрі.
 • Заздалегідь внесіть у лунки добрива. З органічних відмінно підійде гній, торф, перегній, що перепрів. З мінеральних добрив – фосфато-калійні.
 • Перед посадкою на дні ями сформуйте горбок, на який ви поставите саджанець так, щоб його коріння не загиналося. Яблуня Спартан вимагає підв’язки, для цього вбийте на дно посадкової ями міцну опору. Поставте саджанець на горбок, розправте коріння, підв’яжіть дерево до опори.
 • Засипайте яму за кілька етапів. Після кожних 30 сантиметрів ґрунту щільно утрамбовуйте його ногами. Коренева шийка повинна залишитися на 5 сантиметрів вище за рівень грунту.
 • Рясно полийте саджанець. Вам знадобиться три відра води.

Особливості догляду

Яблуня Спартан любить тепло та сонце, спочатку забезпечте дереву комфортне місце зростання. Цей сорт також не виносить посухи, тому виробіть і дотримуйтесь графіку поливу. Кронування – обов’язкова процедура для цього сорту, якщо її не проводити, яблуня обросте безліччю пагонів і врожайність різко знизиться.

Для запобігання ураженню дерева хворобами та шкідниками, своєчасно проводьте профілактичні обприскування препаратами фунгіциду.

Навіть у середній смузі яблуня Спартан може загинути взимку від холоду, ваше завдання підготувати дерево до зимівлі, мульчувати ґрунт та утеплити стовбур.

І не забувайте своєчасно вносити підживлення.

Полив

Яблуня сорту Спартан не виносить посухи, отже, якщо у вашому регіоні літній період досить посушливий, дерево необхідно поливати не менше двох разів на тиждень. Крім цього рекомендується проводити вечірні зрошення дерева. Ґрунт повинен бути завжди злегка вологим, але й заливати яблуню не варто, особливо якщо в ґрунті, де росте дерево, переважає глина.

Підживлення для різних періодів життя дерева

Найперше підживлення вноситься ще в посадкову яму. Наступний цикл підживлення здійснюється лише на третій рік зростання. За сезон яблуню Спартану необхідно підгодувати чотири рази.

 1. Перше підживлення здійснюється, коли починають зав’язуватися бутони, середина квітня.
 2. Друге підживлення проводиться під час цвітіння, середина – кінець травня.
 3. Третє підживлення вносять, коли на дереві зав’язалися плоди.
 4. Четверте підживлення здійснюється після збирання врожаю.

Яблуня сорту Спартан добре озивається на органічні добрива. Непогано, якщо підживлення, яке ви здійснюєте навесні, буде органічним, для цих цілей чудово підійде гноївка і перегній. Два останні підживлення можна зробити мінеральними добривами. Для підживлення, яке здійснюється при зав’язуванні плодів відмінно підійде карбамід, остання, осіння підгодівля повинна бути без азоту.

Чому не плодоносить Спартан

Якщо ваша яблуня не плодоносить, може бути кілька причин:

 • сорт просто кліматично не підходить вашому регіону, йому або занадто холодно або занадто спекотно;
 • допущено помилок під час посадки саджанця. Це передбачає неправильний вибір місця посадки, невідповідний ґрунт, близькість ґрунтових вод;
 • ураження дерева шкідниками чи хворобами;
 • помилки, допущені при обрізанні та формуванні крони.

Обрізання та формування крони

Обрізка крони – один із найважливіших етапів догляду за яблунею Спартан. Якщо поставитися до цього процесу недбало, це може згубно позначиться на врожаї. Якщо не проводити щорічне обрізання, плоди дрібнішають, що позначається на якості продукту.

Розмноження

Як і будь-яке яблуневе дерево, яблуня сорту Спартан розмножується найчастіше:

 1. насінням.
 2. живцюванням.
 3. кореневими нащадками.
 4. щепленням.

Щеплювати можна на різні підщепи, при цьому можна отримати заданий результат. Наприклад, при виборі підщепою червонолистої Парадизки Будаговського вийде невисоке, всього до 2 метрів, дерево. Зрозуміло, що догляд за яблунею значно полегшиться.

Укриття на зиму

Оскільки Спартан не відрізняється особливою зимостійкістю, необхідно утеплити його до початку заморозків.

 • Колостовбурне коло замульчуйте, для цього чудово підійде кора дерев, сіно, ялиновий лапник.
 • Сам стовбур обмажте розчином гашеного вапна, попередньо замажте всі ушкодження на дереві садовим варом.
 • Обв’яжіть стовбур дерева мішковиною у кілька шарів.
 • При утепленні ніколи не використовуйте поліетилен.

Хвороби та шкідники, методи боротьби та профілактики

Яблуня Спартан хвороби та шкідники, методи боротьби та профілактики

Яблуня сорту Спартан уражається стандартними для цієї культури шкідниками та хворобами.

Хвороби

Плодова гнилизна. Захворювання проявляється появою на плодах великих гнилих плям. Поразка цим захворюванням дуже позначається на врожаї.

Борошниста роса. Це захворювання не так часто вражає цей сорт. Характеризується появою на листі білого нальоту, який згодом вражає листя настільки, що воно набуває темно-коричневого кольору.

Цитоспороз. Небезпечне захворювання становить небезпеку не тільки для врожаю, але і для всього дерева. Захворювання можна дізнатися темними плямами на корі. За перших ознак слід негайно зчистити темні плями і змастити пошкодження садовим варом.

Парша. Вражає плоди. Характеризується появою на плодах чорних цяток. Такі яблука стають непридатними для вживання.

Шкідники

Попелиця. Маленька зелена комаха з крилами, харчується соком листя дерева.

Яблонний квіткоїд. Жук-шкідник своїм гострим носиком проколюють нирки і бутони яблуні, тим самим завдаючи непоправної шкоди.

Яблонна плодожерка. Живиться м’якоттю плодів, завдаючи їм сильних ушкоджень.

Усіх цих хвороб та шкідників легко уникнути, слід лише вчасно проводити заходи щодо профілактики та дезінсекції дерев. За перших ознак поразки, дерево можна врятувати і народними засобами. Але якщо яблуня вже сильно вражена, доведеться використовувати для її порятунку пестициди та фунгіциди.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: