Яблуня Уелсі — опис сорту

Добре, коли є можливість у холодну пору року насолоджуватися солодким, соковитим яблуком. Небагато вітчизняних сортів можуть похвалитися настільки високою лежкістю, коли навіть на початку квітня можна вживати свіжі плоди. Яблуня сорту Уелсі – ідеальний, пізно дозріваючий, високоврожайний сорт, який відмінно прижився в наших широтах і здатний тішити смачними плодами майже цілий рік.

Яблуня сорту Уелсі має давню та заплутану історію. Батьківщина цього сорту штату Міннесота США, перші згадки про нього датуються 1860.

Суперечки про походження сорту не вщухають досі, але більшість фахівців схиляються до того, що цей сорт є продуктом запилення дикої яблуні, а не шляхом селекції.

Нині сорт Уелсі став вихідником при створенні селекціонерами не менше 30 нових сортів яблунь.

Зміст

Опис сорту

Яблуня сорту Уелсі відноситься до пізньостиглих, морозостійких сортів з високою врожайністю, ці якості послужили популяризації Уелсі в нашій країні.

Опис дерева

Дерево яблуні Уелсі – середньоросле, 4 – 5 метрів заввишки, що зручно при збиранні врожаю. Крона дерева пірамідальна, але, старіючи, дерево набуває кулястої форми. Гілки ростуть вгору під гострим кутом, що може призвести до їхнього зламу при великій кількості плодів. Кора коричнево-сіра, листя гладке, темно-зеленого кольору з дрібними зазубринами. Цвіте Уелсі яскраво-рожевими квітами, у кольорі виглядає дуже ефектно.

Зовнішній вигляд яблук та дегустаційна оцінка

Плоди сорту Уелсі не відрізняються унікальним виглядом, забарвлення яблук досить скромне. Темно-зелені в густу бордову смужку, яка майже зливається і здається, що плід бордовий, одна сторона може залишитися зеленою. У міру дозрівання зелене забарвлення поступається місцю жовтому.

Смакові якості вище середнього, яблука сорту Уелсі мають гарний десертний смак, є невелика кислинка, віддалено відчувається смак полуниці. Є невеликий нюанс, плоди, що ростуть на вершині і по краях крони, будуть солодшими, ніж ті, що ростуть у глибині.

У кулінарії цей сорт знайшов широке застосування. Завдяки високій лежкості і при правильній температурі, він здатний зберігатися 5 – 7 місяців, крім того хороший у різноманітних консерваціях.

Самоплідність, запилювачі

Уелсі вважається самозапильним сортом яблуні, але цього запилення недостатньо для отримання великого якісного врожаю. Садіть Уелсі поряд з деревами, квітучими одночасно з нею. Антонівка, Осіннє смугасте, Зірочка – найкраща компанія для яблуні сорту Велсі.

Терміни дозрівання та врожайність

Сорт Велсі вважається одним із найврожайніших, пізньоосінніх сортів. Термін дозрівання врожаю припадає на кінець вересня – середину жовтня, все залежить від регіону зростання.

Зимостійкість, морозостійкість, посухостійкість

Одна з позитивних якостей яблуні сорту Уелсі – те, що вона чудово переносить зниження температур до -25С – 30С. Але цей сорт все ж таки не рекомендують висаджувати в Сибіру і на Уралі, де температура повітря взимку може опуститися нижче -30С, в такому випадку гілки та коріння дерева можуть замерзнути, і воно загине.

Цей сорт чудово підійде до висаджування в посушливих районах, тому що не терпить надмірного перезволоження коріння. При посадці вибирайте місце, де ґрунтові води не піднімаються вище 1,5 метра. При посушливому літі рекомендується поливати яблуню не частіше ніж 1 раз на 10 днів.

Стійкість до хвороб

Одна з переваг Уелсі – стійкість до парші. Це один із факторів, який дозволяє зібрати багатий урожай. До інших хвороб, які можуть вражати яблуневі дерева, Уелсі має імунітет вище за середній.

Переваги та недоліки

Яблуня сорту Уелсі – одна з улюблениць вітчизняних садівників, як і всі сорти має як позитивні, так і негативні характеристики.

Переваги:                                    Недоліки:

висока врожайність;                    необхідність сусідства дерев-запилювачів;

гарна зимостійкість;                   смакові якості плодів залежать від розташування на дереві;

посухостійкість;                         обсипання плодів із дерева.

стійкість до парші;

добрі смакові якості плодів;

хороша лежкість.

Особливості вирощування Уелсі

Якщо ви хочете досягти високих показників урожаю від Уелсі, необхідно дотримуватися кількох нехитрих правил. Правильно вибрати термін посадки, вибір місця, вибір посадкового матеріалу, сама посадка, дотримання правил агротехніки.

Основні умови

Правильний вибір саджанця, місце посадки, ґрунт і дотримання правил догляду – запорука успішного зростання і плодоношення.

Посадка

Посадка – найважливіший етап, постарайтеся не допустити на ньому помилок, інакше ви ризикуєте втратити дерево. Саме від посадки залежить подальша доля вашого дерева. Просто дотримуйтесь правил посадки, покроково дотримуйтесь рекомендацій.

Рекомендовані терміни

Посадку яблуні сорту Уелсі можна проводити як восени, так і навесні. З метою підвищення зимостійкості, краще весняна посадка, найкращим часом для висадки саджанців у відкритий ґрунт буде середина весни – квітень.

Вибір місця для посадки Уелсі

Яблуня сорту Уелсі любить добре освітлені місця без протягів. Намагайтеся підібрати для цього дерева сонячне місце, де рівень ґрунтових вод не піднімається вище 1,5 метрів. Ґрунту Уелсі віддає перевагу родючому. Глинисті та піщані ґрунти їй не підійдуть.

Вибір та підготовка посадкового матеріалу

При виборі саджанців звертайте увагу на стан кореневої системи. Коріння має бути без пошкоджень, без ознак гнилі та цвілі.

Перед посадкою замочіть коріння саджанця в бовтанці. Склад бовтанки може відрізнятись, в ідеалі це 3 частини глини на 1 частину коров’яку розведеного водою до текстури рідкого тіста. Якщо немає коров’яка, просто розбавте глину водою. Безпосередньо перед посадкою, також вмочіть коріння в бовтанку.

Посадка яблуні сорту Уелсі – покрокова інструкція

 • Викопайте посадкову лунку за два тижні до посадки. Розмір лунки 60-70 сантиметрів завширшки і 80-90 завглибшки.
 • На дно ями вбийте опорний кілочок.
 • На дно ями покладіть дренаж з керамзиту, поверх насипте живильну суміш із перегною та торфу.
 • Зануріть саджанець у лунку, добре розправте коріння. Прив’яжіть саджанець до опорного кілочка.
 • Засипайте лунку на 2-3 етапи, кожен шар землі щільно приминайте ногою.
 • Добре полийте саджанець 2-3 відрами води.
 • Замульчуйте навколоствольне коло, шар мульчі повинен становити 2-3 сантиметри.

Захист від морозу та гризунів

При підготовці дерева до благополучної зимівлі, спершу видаліть усі пошкоджені гілки, замажте ушкодження садовим варом, побіліть стовбур вапном. Для утеплення ствола використовуйте мішковину чи сіно. Утеплюючи приствольне коло, мульчуйте ґрунт тирсою або ялиновими гілками.

Ці нехитрі заходи дозволять уберегти дерево від перемерзання та нападу гризунів.

Догляд за деревами

Хоч яблуня Уелсі і невибаглива, але треба дотримуватися правильної агротехніки, інакше може постраждати не лише врожайність, а й саме дерево.

Розпушування ґрунту, полив, правильна агротехніка.

У перші 3 – 4 роки життя, навколоствольне коло Уелсі слід регулярно розпушувати. Цей процес проводьте раз на місяць, не рідше. Це послужить профілактикою від ураження шкідниками, підвищить вологопроникність та аерацію ґрунту, що благотворно позначиться на кореневій системі.

Обрізка просте формування крони

Наприкінці лютого-початку березня, молодим деревам до 5-річного віку, щорічно слід проводити обрізку крони. В першу чергу позбавляйтеся від сухих або пошкоджених гілок і тих, що ростуть углиб, це запобігає розростанню крони і позитивно позначиться на якості плодів.

Щороку всі скелетні гілки вкорочуйте на 20-30 сантиметрів, а ведучий стовбур на 40 сантиметрів.

Розмноження

Сорт Уелсі можна розмножити всіма відомими методами розмноження дерев: живцями, щепленням, відведенням або просто посадивши насіння.

Живцями

Досить простий спосіб розмноження. Тут головне правильно вибрати живець і належним чином підготувати його. Бажано навесні, шукають гілку з ще не всіма листочками, що розкрилися, на такій повинно бути кілька нирок. Під нижньою ниркою роблять косий зріз, а вище за неї — горизонтальний. З однієї гілки, як кажуть експерти, можна отримати кілька живців. Далі, живець ставлять у розчин, який активізує процес зростання. Після цього черешок висаджують у ящик із родючою сумішшю. У ящику живець перебуває до того моменту, поки в нього не з’явиться розвинена коренева система.

Щепленням

Сорт легко можна прищепити до інших дерев. Найкраще цей метод застосувати навесні, оскільки восени щеплення може не встигнути адаптуватися до змін у кліматі. Зазвичай Уелсі прищеплюють до середньорослих яблунь, найкраще до сортів Пурпурової Ранетки.

Відведенням

Дерево піддається розмноженню повітряним відведенням. Для цього спочатку оберете молоду, бажано, вертикальну гілку. На ній закріплюється ємність із ґрунтом. Періодично, ґрунт зволожують водою з препаратом стимулюючий ріст коріння. За 2 сезони має вирости коріння, після цього відведення відокремлюють і пересаджують у підготовлену яму.

Насінням

Теоретично, Уелсі можна розмножити насінням, але цей метод зовсім не рекомендується. Справа в тому, що сам процес розмноження дуже тривалий і не гарантує плодоношення дерева.

Дозрівання та плодоношення яблунь Уелсі

Яблуню сорту Уелсі відрізняє середньо-пізній термін дозрівання та висока врожайність, кількість кілограмів яблук нерідко перевищує 200.

На який рік починає плодоносити яблуня Уелсі

Після висадки саджанця у відкритий ґрунт та правильній агротехніці, дерево починає плодоносити на 4 – 5 рік.

Терміни цвітіння, плодоношення

Як і більшість яблуневих дерев, сорт Уелсі починає цвісти в травні, на початку або в кінці — залежить від регіону зростання.

Початок плодоношення цього сорту середньо-пізніше, в середньому, кінець вересня — середина жовтня.

Сорта запилювачі

Яблуня сорту Уелсі хоч і вважається самозапильною, але якщо поряд з нею не зростатиме інше дерево-запилювач, ви отримаєте мінімальну кількість врожаю. Для кращого плодоношення, рекомендується поруч посадити такі сорти, у яких цвітіння відбувається приблизно в один термін з Уелсі, Антонівка ідеально підійде, менш популярні Зірочка та Осіннє смугасте.

Плодоношення та приріст

Яблуня сорту Уелсі дуже родюча, але якщо вчасно не обрізати зайві гілки, обсяг врожаю зменшиться. Згодом у дерева може з’явитися періодичність плодоношення, в один рік урожай може бути дуже багатим, на інший, у рази меншим. Це вважається нормальним для цього сорту.

Підживлення

Як і будь-якому плодовому дереву, яблуні Уелсі, для хорошого плодоношення необхідне своєчасне підживлення. Її вносять 4 рази.

Перше внесення підживлення проводять на початку квітня.

Друге – коли яблуня починає цвісти.

Третє – коли на дереві починають зав’язуватися плоди.

Четверта – після збирання врожаю.

Перші дві підживлення проводять органічними добривами. Відмінно підійде гній, гноївка, перегній, пташиний послід і зола. При третьому та четвертому підживленні використовуйте мінеральні добрива — калійно-фосфатні.

Що робити, якщо Уелсі не цвіте і не плодоносить

Якщо яблуня не цвіте і плодоносить, може бути кілька причин.

 • Невідповідне місце. Можливо, ви посадили яблуню в тіні і їй не вистачає сил на плодоношення.
 • Погане запилення. Хоч Уелсі і вважається самозапильною, але наявність поруч дерев запилювачів обов’язково.
 • Недостатня кількість поживних речовин у ґрунті, у такому разі, необхідно внести підживлення.
 • Можливо, цей сорт не районований під регіон, в якому ви проживаєте.
 • Шкідники. Необхідно вчасно проводити профілактичні заходи.

Чому опадають яблука

Нерідке явище для яблуні Уелсі може бути кілька причин.

 1. Порушено режим поливу. Ви або переливаєте дерево, або навпаки, воно страждає від зневоднення.
 2. Невдале місце посадки. Якщо ви посадите дерево на місці, де гуляють протяги, сильний вітер може зривати яблука з дерева.
 3. Плоди перезріли. Вчасно знімайте врожай із гілок.
 4. Виною можуть стати хвороби та шкідники, ретельно огляньте дерево для виявлення паразитів.

Область застосування плодів Уелсі

Плоди сорту Уелсі універсальні у приготуванні, їх можна вживати у сирому вигляді, сушити, заморожувати, робити соки та різного виду консервації.

Хвороби та шкідники

Як і всі дерева, яблуня Уелсі теж може захворіти та привернути до себе шкідників. На щастя, сорт стійкий до парші, але до інших захворювань — ні.

Борошниста роса:

найпоширеніша хвороба рослин. При зараженні дерево покривається сріблястим нальотом, який згодом темніє. Листя опадає, і дерево може не дати врожаю.

Цитоспороз:

грибкове захворювання, описується зміною забарвлення та стану кори, вона набуває темно-бордового кольору і повністю покривається пагорбами. Супроводжується висиханням гілок та листя. При невчасній боротьбі дерево гине, а гриб поширюється інші дерева.

Моніліоз:

характеризується різким гниттям яблук на гілці. Яблуко, залишаючись на дереві, починає набувати коричневого відтінку і покриватися світлими виділеннями, спорами грибка. Хвороба може спровокувати передчасне опадання яблук. Заражені плоди не придатні для вживання у вигляді.

Головними шкідниками яблуні є метелики, а точніше одна зі стадій їх розвитку.

Метелик глід: паразит завдає основної шкоди на стадії гусениці. Після вилуплення гусениці починають пожирати все: бруньки, листя, квіти. Якщо вчасно не почати боротьбу, дерево залишиться голим, не дасть плодів і стане вразливим.

Метелик яблучна плодожерка: шкідник особливо небезпечний на стадії личинки. Після вилуплення з яєць, личинка прямує у плід і починає його пожирати. До основних ознак ураження відносять наявність на листі яйцекладок, чорних дірок на яблуках та їх раннє опадання.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: