Шкідники саду та городу

шкідники саду та городу

Щоб зберегти здоров’я рослин та врятувати врожай, необхідно знати, з ким належить боротися. Деякі шкідники саду та городу здатні за лічені дні позбавити ділянку всієї зеленої маси. Для успішної боротьби з комахами-шкідниками слід знати, як вони виглядають, особливості їхнього способу життя та харчування. Це допоможе заощадити час та провести профілактичні заходи від нашестя таких комах у майбутньому.

Найпоширеніші шкідники саду та городу

Різні види комах постійно атакують посадки на садових та присадибних ділянках, і лише ефективна боротьба з ними здатна допомогти врятувати врожай. Але слід пам’ятати, що багато комах – шкідники саду і городу з часом виробляють імунітет на отрутохімікати і препарати, що використовуються. Через війну способи боротьби із нею доводиться змінювати.

За способом життя та харчування садово-городні шкідники умовно поділяються на дві групи:

 • личинки і жуки, що живуть у землі: стригун, капустянка, гусениці метеликів, черв’яки, личинки дротівників, хрущів і т.д.
 • до шкідників саду, що літають, і городу відносяться колорадські жуки, метелики-білокрилки, п’ядениці, пильщики, листовійки, травневі хрущі, совки, довгоносики та ін.

Нижче наведені описи найпоширеніших шкідливих комах у саду та городі.

Підземні шкідники саду та городу

Одними з найбільших садових комах-шкідників, що мешкають під землею, є медведки (капустянки). Вони мають велике тіло (до 6 см завдовжки) темно-коричневого забарвлення, оснащене передніми копальними лапками. Здатні підрізати всі підземні частини садово-городніх культур, включаючи картопляні бульби та коріння дерев.

медведки (капустянки) - шкідники городні і садові

Поселятися такі коричневі жуки на дачі воліють на вологих, добре удобрених перегноєм ґрунтах.

Садівники за багато років виробили кілька методів боротьби з капустянками, до яких належать: глибока обробка ґрунту (не менше 15 см навесні та восени), влаштування ловчих ям (діаметр 30 см, глибина до 79 см) з гноєм, посадка рослин у стаканчиках, а також біологічні (Метаризин) та хімічні засоби.

Одним з найпоширеніших шкідників на городі є великий чорний жук або стригун (кравчик). Він забарвлений у чорний колір, розмір тіла – кілька сантиметрів, живе у підземних норах і має жорсткий панцир, через що його навіть птахи не можуть з’їсти.

великий чорний жук або стригун (кравчик)

З’являються чорні земляні жуки зазвичай навесні, зрізаючи перші паростки бур’янів. Після появи сходів на городі шкідники приймаються за них. Стригуни здатні швидко знищити всю висаджену розсаду городніх культур, не гидуючи навіть часником та цибулею.

Для боротьби із земляним жуком городники застосовують різні народні методи, починаючи від ручного збору та закінчуючи риттям траншей та встановленням листів металопрофілю по периметру городу.

Зазвичай, на початку червня ці чорні довгі жуки вже закінчують свою нищівну діяльність, зариваючись глибоко під землю і займаючись відкладанням яєць для забезпечення себе потомством. Тому допомогти знищити шкідників може лише глибоке перекопування землі восени, в ході якої личинки, що потрапляють на поверхню, замерзають і гинуть.

Шкідники або їх личинки, що живуть у ґрунті

Шкідники або їх личинки, що живуть у ґрунті

 • багатоніжки – невеликі особини, розмножуються в компостних купах, поїдають цибулини квітів, плоди полуниці
 • дощові та земляні черв’яки – хоч і приносять користь, перекопуючи верхній шар ґрунту, проте негативно впливають на зчеплення коренів та землі
 • гусениці совок – у весняні місяці живуть під землею та харчуються корінцями овочевих культур
 • личинки дротівників (лускуна смугастого чи хлібного) – нападають на овочеві культури, посадки полуниці та суниці
 • личинки травневих жуків – живуть у ґрунті, харчуючись підземними частинами рослин (овочів, чагарників та фруктових дерев);
 • ногохвостки – білі комахи, що стрибають, поселяються в грунті біля садових і домашніх рослин.

Для боротьби з перерахованими шкідниками використовують як народні методи, наприклад відвари полину, томатного бадилля, блекоти, так і хімічні препарати (Талстар, Циктор).

Комахи-шкідники саду та городу, що літають.

Найбільш популярні садові жуки шкідники:

 • пильщик – комаха, схожа на невелику муху, об’їдає листя та обплітає павутинням гнізда серед дерев (абрикос, вишня та ін.) та чагарників; для знищення використовують хімпрепарати;
 • довгоносик – паразитує на малині та полуниці, з відкладених яєць з’являються личинки, які підгризають бутони і з’їдають квітконіжки рослин, живуть прямо в квітах;
 • п’ядениця – небезпеку становить маленька гусениця, яка пересувається за допомогою стискання-розтискання тулуба, нападає на молоді паростки, висмоктує з них усі рослинні соки, проти неї використовують спеціальні пастки та обробку хімічними засобами, допомагають і птахи, які ними харчуються;
 • совка – нічний метелик, що поїдає всі частини рослин, одним з популярних методів боротьби з совкою є висадження полину, а також інсектицидні засоби;
 • совка шкідник
  борошнистий і кореневий червець – мешкають такі білі комахи на стеблах та листі садово-городніх культур та декоративних квітів, харчуються рослинними соками;
 • трипси – чорні жучки в землі на дачі або на городі, ховаються під листям, на листі уражених рослин з’являється сріблястий наліт;
 • агрусова вогнівка – невеликий метелик, який відкладає яйця в період утворення ягід, після вилуплені личинки починають обплутувати павутиною ягоди і плоди на деревах;
 • листоїди та тріщалки – світло-коричневі або світло-русяві жуки, що літають, розміром до 1 см, живляться листям, бруньками, квітами і стеблами садових і декоративних рослин;
 • сині жуки в саду – це найчастіше вільховий листоїд, кормовою базою для якого є вільха, або жук шпанки, що обгризає листя дерев, картоплі;
 • луговий метелик – відкладає яйця на рослинах, а личинки, що вилупилися, починають швидко поїдати листя, зав’язі і навіть кору дерев, вони пошкоджують плоди і насіння рослин.

Для боротьби з перерахованими шкідниками рекомендується застосовувати не лише народні засоби (відвари з помідорного бадилля, пижми, полину, стручкового перцю, стрілок часнику та ін.), а й інсектицидні засоби: Корадо, Алатар, Іскра, Командор, Ф’юрі, Кінмікс та ін.

Інші літаючі комахи-шкідники саду та городу

Попелиця баштанна

Попелиця баштанна

Численні розсипи найдрібніших зелених або чорних жучків попелиці здатні знищити багато посадок овочевих та ягідних культур.

Поселяються попелиці колоніями. Харчуючи виключно рослинним соком, який вони висмоктують з молодої порослі, вони отруюють рослини отрутою, що впорскується, можуть переносити інфекції та віруси. За відсутності своєчасних заходів щодо знищення попелиці, вона здатна повністю знищити більшу частину врожаю.

Методи боротьби з попелицею проводяться кількома шляхами:

 • механічним, змиваючи комах струменем води;
 • за допомогою розчину з деревної золи та мила, відварів лікарських та інших рослин (пижма, деревій, часник, кульбаба, тютюн та ін.);
 • знищенням поселень мурах, які стають рознощиками попелиці;
 • хімічними інсектицидними засобами

Павутинний кліщ

Павутинний кліщ

Нашестя маленьких червоних жучків на городі в землі або на листі яблуні, інших плодових дерев означає появу на ділянці садової павутинних кліщів. Основний раціон їх харчування складається з рослинних соків, які вони витягають із листя та молодих паростків. Результатом паразитування стають зіпсовані частини рослин, вкриті білим тонким павутинкою.

Розмір червоних кліщів становить не більше 1 мм, проте живуть вони великими колоніями і здатні завдати відчутної шкоди садово-городнім культурам. Листя починає покриватися плямами, жовтіти, рослина сильно слабшає і страждає від нестачі хлорофілу.

У боротьбі з комахами шкідниками садів у цій ситуації допомагають обробки мильним розчином, часниковим чи цибульним настоєм.

Як інсектициди застосовують інсектицидні засоби (Актеллік, Неорон) та біопрепарати (Фітоверм та ін.).

Білокрилка

Білокрилка

Даний шкідник виглядає, як біло-жовтий маленький метелик з воскоподібним нальотом на крилах, який любить ласувати різними овочами: гарбузом, огірками, кабачками і т.д.

Їхні личинки мають світло-зелене забарвлення і овальне тільце, покрите ворсом або нитками. Яйцекладки самки роблять на тильній стороні листових пластин.

Після появи личинки починають активно висмоктувати рослинний сік і виділяти екскременти. Внаслідок дій таких шкідливих комах на городі на листі з’являється сажистий гриб, який здатний призвести до загибелі рослини.

Для ефективної боротьби з білокрилкою застосовують хімічні засоби: Актофіт, Верміцид та ін.

Блошки

Шкідники блошки

Мініатюрні жучки, майже непомітні на листі капусти, редиски та інших городніх культур, але здатні завдати відчутної шкоди. Вони прогризають дірки у листі та качанах. Виглядають блішки, як маленькі чорні жуки на городі, розміром кілька міліметрів.

Для боротьби з блішками застосовують обприскування городніх культур настойками цибулі та часнику, томатного листя та ін. у мильному розчині.

Колорадський жук

Дорослі особини виділяються своїм оранжево-жовто-чорним забарвленням.

Але найбільшої шкоди завдають личинки колорадських жуків.

Ненажерливі тварини можуть повністю об’їдати листя та стебла городніх рослин протягом кількох днів.

личинки колорадських жуків

Ці смугасті гості з Америки стали найлютішими шкідниками посадок усіх городніх культур, а особливо картоплі, баклажанів, томатів та перців.

Тому за перших ознак появи «колорадів» слід вживати термінових заходів. Можна проводити збирання паразитів вручну.

Однак ефективнішою є обробка посадок за допомогою хімічних інсектицидних препаратів: Актофіт, Колорадоцид та ін.

Хрущ

Хрущ

Яскраві зелені та коричнеі жуки отримали свою назву за місяцем, коли вони починають активно літати. Розмір хрущів досягає 3 см. Але шкідниками є не самі жуки, а їх личинки, розмір яких може досягати 6,5 см, які під’їдають підземні частини рослин.

Проти личинок застосовують як народні засоби (настої та відвари трав), так і біопрепарати (Немабакт) та хімічні інсектициди (Антихрущ, Почин, Базудин та ін.).

Перераховані шкідники саду та городу становлять лише невелику частину комах шкідників, які активно знищують рослини як у підземних частинах, так і в надземних. Але кількість паразитів, які харчуються різними частинами рослин, досить багато. Тому для ефективної боротьби з ними краще вивчити список шкідників та своєчасно боротися з ними. Збережіть урожай овочів, плодових та ягідних культур на садовій ділянці!

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: