Як зберігати моркву

Як зберігати моркву - традиційні і незвичні способи зберігання

Морква – такий простий і зрозумілий овоч, без якого не обходиться практично жодна страва. Салати, супи, гарніри і навіть десерти, морква прикрасить своїм яскравим кольором та ненав’язливим, делікатним смаком. Крім того, це один із коренеплодів, корисні властивості якого не зникають після термічної обробки. Восени перед кожною господинею стає питання, як правильно зберігати моркву, щоб вона не зіпсувалася? Давайте докладно розберемо, що варто знати, щоб морква не зіпсувалась під час зимового зберігання.

Зміст

Склад та корисні властивості моркви

Морква – мегакорисний овоч, вживання якого може служити не тільки профілактикою захворювань, але і стати ліками. У моркві всього 35 калорій, тому цей овоч можна вживати прихильникам правильного харчування.

До складу моркви входить:

 • каротин. Ця речовина знаходиться в овочах помаранчевого та жовтого кольору. При попаданні каротину в організм він сублімується у вітамін А;
 • вітаміни групи В. Ці вітаміни відповідають за нормальне функціонування практично всіх систем організму, а нестача їх може викликати серйозні захворювання;
 • вітамін С. Цей вітамін відомий своєю потужною протизапальною дією;
 • вітамін Е. Підвищує еластичність судин, покращує регенеративні властивості клітин;
 • залізо, фосфор, калій, мідь, цинк, йод, всі ці елементи необхідні нормально функціонувати людського організму. Недолік будь-якого з елементів негативно позначається на здоров’ї.

Регулярне вживання моркви позитивно впливає на:

 • імунну систему. Морква відома своїми бактерицидними властивостями, завдяки вітаміну С, що міститься в ній, вживання цього коренеплоду підвищує захисні функції організму. Крім того, каротин, що знаходиться в моркві, перешкоджає появі новоутворень і служить профілактикою онкологічних захворювань;
 • серцево-судинну систему. Присутні в моркві вітаміни Е і А роблять судини більш еластичними, знижуючи цим ризик інфаркту та інсульту. Калій, що міститься в моркві, підтримує серцевий м’яз у тонусі;
 • нормалізацію роботи ШКТ. Морква багата на клітковину, яка у свою чергу, при перетравленні в кишечнику, утворює корисні бактерії, які необхідні для нормального функціонування кишечника. А морквяний суп – відмінний засіб від діареї.

Які сорти моркви підходять для зберігання взимку

Які сорти моркви підходять для зберігання взимку

Неправильний вибір сорту моркви для зберігання взимку може призвести до таких неприємностей як загнивання, пліснявіння та втрата пружності плода. Якщо ви хочете зберегти цей коренеплід у свіжому апетитному вигляді, краще підібрати сорти, призначені для тривалого зимового зберігання.

Ранньостиглі: найкраще підійдуть такі сорти, як: Шантане, Забава, Абако, Артек, Монтана.

Середньостиглі: Московська зимова, Шанс, Самсон, Флакке, Болтекс, Арго.

Пізньостиглі: Флаккоро, Канада F1, Королева осені, Каскад F1.

Що робити у процесі вирощування

 1. Процес вирощування моркви починається із підготовки насіння. Для підвищення відсотка схожості, рекомендується провести калібрування насіння моркви з метою відсіяти сухе, непридатне до посіву насіння.
 2. Підготовка ґрунту. Підготовка ґрунту до посіву моркви починається ще восени, її необхідно глибоко пропушити і внести добрива. Морква добре відгукується на калійні добрива, а от удобрювати ґрунт гноєм – не рекомендують, через нього коренеплоди народжуються неправильно, кострубатої форми.
 3. Догляд за сходами. Коли ваша морква зійде, ваше завдання забезпечити їй комфортне зростання, воно полягає в правильному режимі поливу, догляду за ґрунтом та боротьбі з бур’янами.
 4. Збір врожаю. Своєчасний та правильний збір урожаю – запорука тривалого зберігання моркви.

Як зібрати врожай

Залежно від сорту моркви, збирання врожаю відбувається або наприкінці серпня, або наприкінці вересня. Перед збиранням моркви необхідно зрізати бадилля, цей процес проводиться вручну або за допомогою спеціальної техніки. Якщо ви вирощуєте моркву не в промислових масштабах, здійснюється збирання моркви вручну. Не варто з метою очищення коренеплодів від землі сильно бити їх один про одного, так ви можете завдати моркви непотрібних ушкоджень. Очищайте землю обережно.

Обрізка моркви

Не важливо, яким способом ви збираєтеся зберігати врожай, у льоху, у підвалі чи в домашніх умовах, але зрізати бадилля перед зберіганням – обов’язково! Якщо ви проігноруєте цей процес, згодом бадилля почне тягнути з плоду соки для свого зростання, бадилля буде рости, а смак овочу псується. Крім того, бадилля — ворота, через які в овоч може потрапити інфекція, бо рано чи пізно бадилля почне гнити заражаючи цим і весь коренеплід.

Обрізка моркви

Обрізання бадилля відбувається або ще на грядці, або відразу після збирання врожаю. Зрізають бадилля гострим ножем так, щоб не залишилося ні найменшого натяку на поросль. Після цього моркву можна перемістити в місце зберігання.

Відбір коренеплодів для зберігання

Для збереження врожаю в зимовий час необхідно ретельно переглянути плоди, адже одна гнила морква може заразити гниллю прилеглі плоди. Крім того, в коренеплодах можуть знаходитися шкідники, які здатні зіпсувати ваш урожай, якщо ви покладете уражений овоч разом з іншими на зберігання. Отже, перед зберіганням усі гнилі та пошкоджені коренеплоди треба відібрати.

Як підготувати моркву до зимового зберігання.

Щоб морква зберігалася довго, необхідно відправляти коренеплоди на зберігання максимально швидко після збирання врожаю. Урожай збирайте вчасно, коли нижні листочки пожовкли. Після збору залиште врожай на 2 години на повітрі, це допоможе мікротріщинам на моркві затягнутися.

Обов’язково зріжте бадилля. Якщо ви вирішите зберігати моркву з бадиллям, вона почне тягнути з моркви поживні речовини, що згубно позначиться на смаку та пружності коренеплоду, чим скоротить термін її зберігання. Після провітрювання моркву необхідно помістити в місце з нижчою температурою, приблизно +10С на тиждень і тільки потім відправляти на тривале зберігання оптимальним для вас способом.

Чи можна зберігати миту моркву

Миту моркву рекомендується зберігати тільки в холодильнику, або в ідеально чистому льоху, де інші овочі також миті. Крім того, якщо ваш урожай досить великий, миття моркви буде трудомістким процесом. Якщо ви до цього морально готові, ви повинні знати, що мити моркву необхідно буде просушити, інакше вона просто згниє під час зберігання.

Підготовка льоху або підвалу до зберігання моркви

Підготовка льоху або підвалу до зберігання моркви

Температура повітря, за якої повинна зберігатися морква, становить +2С, оптимальна вологість у погребі повинна становити 90%. Погріб або підвал повинен бути вентильованим, але не настільки, щоб овочі почали проростати.

Захист від гнилі та шкідників

Для збереження моркви від гнилі та шкідників, ви повинні подбати про це ще на фазі вирощування цього коренеплоду: проводити профілактичні заходи щодо запобігання появі хвороб та комах-шкідників.

Друга умова: ретельний огляд коренеплодів перед закладанням на зберігання. Овочі повинні бути здоровими, без ознак ураження гниллю і без пошкоджень будь-якого характеру.

Причини псування продукції під час зберігання

Існує чимало причин, через які ваша морква може зіпсуватися під час зимового зберігання.

 • Пошкоджені чи гнилі овочі. Такі овочі – потенційні рознощики хвороботворних бактерій. Саме тому необхідно перебирати овочі і відсортувати пошкоджені перед закладкою на зимове зберігання.
 • Проростання моркви. Якщо ваша морква почала проростати, то якість і смак різко погіршаться, коренеплід втратить пружність, стане м’яким і млявим. Щоб цього уникнути, перед зберіганням обов’язково обрізайте все листя з моркви. Причиною проростання може стати порушення режиму вологості в місці зберігання.
 • Попрілість. Якщо не дотримуватись режиму вентиляції в льоху або підвалі, рівень вуглекислого газу підвищиться, почне вироблятися конденсат. В результаті морква, що знаходиться в нижніх шарах, почне пріти.
 • В’янення моркви. Це результат несвоєчасного збирання врожаю, коли у сховище закладають недозрілу моркву. У такому разі коренеплід швидко втрачає внутрішню вологу і просто в’яне.
 • Підвищена вологість повітря у сховищі. У разі підвищення вологості морква починає активно виробляти вуглекислий газ, у нижніх шарах моркви утворюється конденсат, наслідок намокання коренеплоду – гниття.
 • Правильний режим зберігання – запорука високого ступеня збереження коренеплодів. Ви повинні дотримуватись температурного режиму та підтримувати необхідний рівень вологості не менше 90%.

Скільки можна зберігати моркву

Скільки можна зберігати моркву

Термін зберігання моркви залежить від способу, яким ви її зберігаєте. В середньому він коливається від 1 місяця в холодильнику до 1 року іншими ефективнішими способами.

Способи зберігання моркви

Існує чимало способів зберігання моркви, вони відрізняються як трудомісткістю, і термінами.

Підвал та льох

Зберігання коренеплоду в підвалі чи льосі найоптимальніший варіант за умови, що ваш льох відповідає всім правилам зберігання.

 • Таке приміщення має бути обов’язково сухим. Щоб уникнути накопичення непотрібної вологи, сховище має бути обладнане системою вентиляції.
 • теплим. Температура в сховищі не повинна падати нижче +2С, інакше ваші овочі просто зледеніють і стануть непридатними до вживання.
 • Необхідно дотримуватися правильного відсотка вологості.

Холодильник

Спосіб зберігання моркви у холодильнику підходить людям, яким не потрібно зберігати велику кількість овочів. У холодильнику морква може лежати і псуватися від 1 до 2 місяців. Перед зберіганням моркви у холодильнику, її рекомендують помити та висушити. Зберігається коренеплід у контейнері або папері, або поліетилені.

Морозильна камера

Для зберігання в морозильній камері чудово підійде пошкоджена морква. Перед зберіганням її необхідно помити і переробити на тертці або ножем на шматочки зручної вам форми. Потім оброблена морква закладається в порційні мішечки і кладеться в морозильну камеру, де може зберігатися протягом року.

Сушіння моркви

Сушіння забезпечує збереження основних вітамінів та мікроелементів. Висушеної моркви завжди знайдеться місце на кухні у господині під рукою.

Сушіння моркви

Залишення в землі

З метою збереження врожаю деякі городники рекомендують залишати коренеплоди на зиму в землі до весни. Для цього необхідно зрізати з моркви все бадилля, засипати грядки піском і накрити поліетиленовою плівкою, поверх якої кладуть або перегній, або торф, або гній і знову накривають поліетиленом. У такому вигляді коренеплід чудово зберігається до весни.

Як зберігати моркву в льоху

Найзручніший і нетрудомісткий спосіб зберігання, за умови, що ваш льох відповідає всім правилам зберігання овочів.

Існує кілька способів зберігання моркви у льоху.

Навалом

Головне правило такого зберігання – підлога має бути сухою. Інакше випаровування від землі потраплять на моркву, з’явиться конденсат і почне гнити. Але цього не станеться, якщо ваш льох сухий і оснащений системою вентиляції.

У ящиках

У пластикових ящиках урожай моркви може зберігатись до 7 місяців. Чим хороший цей спосіб, так це тим, що пластик не піддається ураженню плісняви та інших грибкових захворювань і коренеплоди не матиме контакту з ураженою поверхнею.

У поліетиленових мішках

Для цього способу зберігання вам знадобляться щільні поліетиленові мішки об’ємом 5-35 літрів. Закладаючи моркву в такий мішок, не варто його зав’язувати, щоб запобігти появі конденсату. Якщо ви все-таки вирішили зав’язати мішок, наробіть у ньому дірочки, щоб морква “дихала” і не накопичувався вуглекислий газ.

Термін зберігання в такий спосіб – 3-4 місяці.

У тирсі

Для цього способу краще використовувати ялинову або соснову тирсу. Деревина хвойних дерев містить фітонциди — природні антибіотики, вони запобігають зростанню та розмноженню грибкових інфекцій.

Для зберігання моркви в тирсі, візьміть ящик, посипте його дно тирсою, викладіть поверх моркву, знову присипте тирсою. Продовжуйте доти, доки всі шари вашої моркви не будуть густо пересипані.

Термін зберігання у такий спосіб – 1 рік.

У піску

Техніка зберігання моркви в піску, така ж як і зберігання коренеплодів у тирсі, пісок також не дає розвиватися хвороботворним бактеріям.

Перед проведенням необхідно трохи зволожити пісок з розрахунку 1:10, де 1 частина води на 10 частин піску. Пошарово засипайте овочі піском у відповідній тарі.

Термін зберігання в такий спосіб – до 9 місяців.

Зберігання в цибулинному або часниковому лушпинні

Такий спосіб ідентичний зберіганню овочів у тирсі або піску. Хороший він тим, що цибулинне і часникове лушпиння також містить фітонциди і перешкоджає розмноженню грибкових інфекцій. Викладайте моркву та лушпиння пошарово і щільно.

зберігання моркви зимою

У моху

Зберігання моркви у моху, добре тим, що мох відмінно регулює рівень вологи та вуглекислоти. Завдяки такому способу зберігання ваша морква буде “жива”, начебто тільки з грядки. Техніка проведення цього способу також пошарова.

У торфі

Цей спосіб зберігання схожий зі способом збереження моркви у моху. Торф добре пропускає повітря і зберігає овочі соковитими та пружними. Техніка виконання – пошарова.

У паперовій обгортці

Звичайно, цей спосіб не дуже зручний, якщо у вас великий урожай, тому що вам необхідно обернути кожну моркву в папір. Цей метод добре працює, оскільки папір дозволяє моркві “дихати”, вона не запріває. Головне — перевіряти стан паперу, якщо він уже намокнув від конденсату, його необхідно якнайшвидше змінити, інакше розпочнеться процес гниття.

Як зберігати моркву у скляних банках

Альтернатива зберігання моркви у ящиках. Для цього вам знадобляться банки 3 чи 5 літрового об’єму. Перед закладкою банки необхідно добре помити і висушити. Непогано буде обдати банки окропом. Морква закладається вертикально, не набивайте банку дуже щільно, нехай залишаються порожнечі. Можна моркву під час закладки пересипати тирсою, піском або лушпинням цибулі. Кришки на банки не одягаються.

В емальованих каструлях

Для здійснення цього способу зберігання вам знадобляться великі емальовані каструлі, в яких моркву можна буде розмістити вертикально. Після закладки накрийте моркву серветкою і закрийте кришкою каструлю. Завдяки такому способу зберігання моркву можна зберегти протягом року.

Глиняна заливка

Відмінний спосіб зберігання. Для його здійснення необхідно розвести глину з водою до консистенції рідкого тіста, кожну моркву вмочити в бовтанку і покласти сохнути на поліетилен або іншим зручним для вас способом.

Після висихання складіть овочі в ящики. Цей спосіб хороший тим, що в глиняній заливці морква почувається як у природному, природному середовищі, як у землі. Глина дозволяє моркві “дихати”, але в той же час не допускає гниття.

Зберігання у крейдяній пудрі

Завдяки своєму лужному складу, крейда служить чудовим консервантом. Крім того, крейда виступає у ролі сорбенту, який нейтралізує зайву вологість, перешкоджає появі конденсату.

Для зберігання в крейдяній пудрі вам знадобиться, власне, крейдяна пудра з розрахунку 200 г пудри на 10 кг моркви. Морква поміщається в ящики для зберігання і рясно притрушується крейдовою пудрою.

Крім пудри, можна використовувати крейдяний розчин. Пудру розвести із водою, занурити в розчин моркву, висушити і розкласти по ящиках.

Як правильно зберігати моркву на зиму вдома

Як правильно зберігати моркву на зиму вдома

Не всі городники мають можливість зберігати моркву в льоху або підвалі, у таких випадках вони вдаються до способів зберігання моркви в домашніх умовах. Звичайно, термін зберігання у таких овочів буде нижчим.

Умови

Якщо ви хочете, щоб ваші овочі зберігалися довго в домашніх умовах, найголовніше забезпечити їм відповідний температурний режим не вище +2С і вологість не нижче 90%. Звісно, ​​за умов відсутності льоху термін зберігання моркви різко знижується, єдине місце у квартирі, де морква може зберігатися довго — морозильна камера. Але якщо у вас утеплений балкон, у вас є шанси на тривале зберігання.

У якій тарі

При зберіганні моркви на балконі краще використовувати дерев’яні ящики з піском, непогано морква буде зберігатися в емальованих каструлях або скляних банках.

Як зберігати моркву при кімнатній температурі

Оптимальна температура зберігання для моркви становить +2С. Відповідно, при кімнатній температурі морква може пролежати лише кілька днів. Потім вона просто втратить пружність і зав’яне. Якщо це невелика кількість овочів, які ви швидко переробите, нічого страшного не станеться. Але зберігати велику кількість моркви за температури +18С — категорично не рекомендується.

Як зберігати моркву в холодильнику

Як зберігати моркву в холодильнику

У холодильнику врожай може зберігатися протягом 1-2 місяців, у морозильній камері – протягом року. Якщо ви зберігаєте моркву у відділенні для овочів, найкраще вона лежатиме в поліетиленових мішечках, з яких максимально видавлене повітря та щільно зав’язані. Або в паперовій обгортці, яку треба періодично перевіряти на наявність вологи, якщо папір намокнув – терміново змініть його на новий.

У коморі

У коморі зберігати моркву не рекомендується, тому що в коморі така ж кімнатна температура, як і в усьому будинку. Те, що в коморі темно, додасть максимум добу-дві до зберігання, потім ваша морква просто зав’яне.

Як зберігати моркву на балконі

Якщо у вас є засклений балкон, ви можете спробувати зберігати коренеплоди там. Найкраще на балконі морква зберігається в піску або глиняній заливці. Але може добре стояти і в емальованих каструлях, і в банках.

Можливі проблеми та шляхи вирішення

Найпоширеніші проблеми, які можуть виникнути при зберіганні моркви: загнивання, в’янення, ураження грибковими інфекціями та шкідниками. Всі ці проблеми – результат недотримання правил зберігання коренеплоду. Ці проблеми легко вирішити, забезпечивши моркву належними умовами зберігання.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: