Догляд за полуницею навесні, влітку, восени, після збору врожаю

Догляд за полуницею навесні, влітку, восени, після збору врожаю

Важко уявити кращий вісник прийдешнього літа, ніж смачні, соковиті, червоні ягоди на зелених кущах. Посадка і вирощування полуниці доступні кожному, якщо дотримуватися кількох умов.

У цій статті ми розповімо, як здійснюється сезонний догляд за полуницею восени, навесні і влітку, як боротися з бур’янами, шкідниками і хворобами, щоб отримати хороший урожай.

Вимоги до місця посадки

Ключове питання у вирощуванні полуниці – вибір правильного місця посадки.
Основні вимоги такі:

 1. Потрібно вибирати місце, освітлене сонцем, саме променів сонця потребують ці рослини під час цвітіння і дозрівання. Тільки грядка з доступом до сонячного світла забезпечить відповідний ступінь забарвлення ягід.
 2. Ґрунт необхідний родючий, з високим вмістом гумусу і поживних речовин.
 3. Саджанці краще приймаються на злегка кислих ґрунтах, у діапазоні рН від 5,5 до 6,5. Кислотність ґрунту досліджують з використанням недорогого пристрою – рН-вимірювача.
 4. Вирощування полуниці вимагає перекопування ґрунту перед посадкою на достатню глибину.
 5. Необхідно внести добрива – переважно натуральне у вигляді гною, розчину пташиного посліду або компосту. Цей процес має бути проведений на ґрунті восени.
 6. Область посадки потрібно ретельно очистити від бур’янів.

Вимоги до місця посадки полуниці

Садівники і дачники часто не знають, що полуниця – це гібрид двох видів суниці. Полуниця – це просто “одомашнена” суниця.

Найпопулярніші сорти полуниці

Велика кількість сортів, доступних на ринку, може викликати запаморочення. Існує ампельна полуниця (кучерява, з довгими плодоносними вусами) і традиційна. Основним критерієм вибору є врожайність, якісні характеристики ягоди і час плодоношення.

Полуницю можна розділити на ту, що плодоносить традиційно, і ремонтантну. Сорти, що плодоносять традиційно, розквітають ранньою весною і приносять плоди на межі весни і літа. У регіонах із м’яким кліматом вони можуть знову приносити плоди на початку осені, однак, це невеликий урожай. Серед них розрізняють ранні, середні та пізні сорти. Щоб забезпечити збір полуниці протягом усього сезону, варто посадити кілька сортів.

Заслуговують на увагу ремонтантні сорти полуниці, які повторно плодоносять протягом вегетаційного періоду. Для детального ознайомлення із найкращими сортами ремонтатної полуниці радимо ознайомитися із відповідною статтею.

Хороші сорти характеризуються високою стійкістю до хвороб, особливо до сірої плісняви (що особливо важливо для аматорського землеробства) і морозостійкістю. Звичайно, всі хочуть вирощувати смачні та солодкі ягоди з мінімальним застосуванням хімічних засобів захисту рослин.

 • Найкращі сорти ремонтантної полуниці: Московський делікатес, Діамант, Спокуса, Руяна, Монтерей.

Найпопулярніші сорти полуниці монтерей

Найпопулярніші сорти полуниці руяна

 • Найпопулярніші сорти на ринку, що демонструють високий опір до хвороб: солодкий Дукат, Хоней.
 • Ампельна полуниця, особливо дуже плодоносна, відмінно виглядає як прикраса в саду, а також підходить для балкона. Популярні сорти: Королева Єлизавета, Тоскана, Домашній делікатес.

Доцільно вибирати сорти, стійкі до сірої цвілі, захворювань кореневої системи.

Посадка полуниці

Саджанці полуниці, отримані з вусів, слід висаджувати відразу після збирання врожаю з материнських рослин. Крайній термін для посадки полуниці – осінь, тому що рослинам належить вкоренитися задовго до перших заморозків. В іншому випадку існує значний ризик того, що кущі не виживуть при зниженні температури.

Також саджанці садять у горщиках. Такі рослини мають ширшу кореневу систему, тому швидше розвиваються. Однак для плодоношення в обох випадках доведеться почекати до наступного сезону. У рік посадки полуниця не дасть урожай. Збір врожаю ягід можливий тільки в наступному періоді. Саджанці можна висаджувати навіть влітку.

Для деяких ремонтантних сортів посадковий матеріал отримують способом посіву насіння суниці.

Вирощування полуниці вимагає 50 см відстані між рядами і від 25 до 30 см між розсадою. Також можливо трохи збільшити відстань, щоб пізніше отримати легкий доступ до ягід під час збирання врожаю, але рекомендовані відстані вже достатні. Якщо вирощувати полуницю без чорної плівки, вільні простори між рослинами варто засипати мульчею, наприклад, соломою, щоб обмежити ріст бур’янів. Чорна плівка – найзручніше рішення для боротьби з бур’янами.

Посадка полуниці

Якщо використовується плівка, у ній вирізають прорізи у формі літери “x”. Ідея полягає в тому, щоб захистити рослину від бур’янів, тому прорізи роблять невеликі. Під час посадки полуниці важливо, щоб коріння не ламалося і не загиналося, а точка росту, видима над ними, розташовувалася трохи вище землі.

Дуже важливо, щоб листя і нові бруньки не покривалися землею, навіть випадково. Тому ґрунт вирівнюють. Після посадки саджанці слід добре поливати. Посадка полуниці – проста операція, трохи більше витрат вимагає підготовка ділянки.

Весняна обробка полуниці

На початку сезону необхідно доглядати за ґрунтом, збільшуючи вміст гумусу. Догляд ранньою весною включає захист від морозів, хвороб, шкідників і внесення добрив.

Підживлення і добрива

Численні опади в попередньому сезоні призводять до вимивання елементів із ґрунту і руйнування його структури.

Полуниця любить досить високий вміст кальцію. Ідеальний вміст цього елемента становить 1000-1500 мг/л ґрунту. Такі значення важко підтримувати на легких некарбонатних ґрунтах.

Увага! Надлишок кальцію шкідливий для рослин і може спричинити хлороз. Перед використанням препаратів, що містять цей елемент, потрібно переконатися, що його справді не вистачає.

Кальцій всмоктується кореневим волоссям, а найефективніший період поглинання – рання весна. Цей елемент має бути доступний для рослин від початку вегетації, щоб не було нестачі в період цвітіння та росту бруньок. На початку весни можна розсіяти гранульовані кальцієві добрива, що регулюють реакцію ґрунту і допомагають підтримувати його належну структуру. Важливо не тільки підвищити рН ґрунту, а й забезпечити достатню кількість кальцію для рослин. Щоб кальцій з добрив переходив у форми, доступні для всмоктування, потрібен деякий час. У формі ґрунтового спрею можна використовувати тіосульфат кальцію у вигляді добрива, який негайно дає елемент у доступній формі.

Підживлення і добрива для полуниці

Вміст гумусу збільшить внесення гною. Хороше рішення для полуниці – добриво зі зменшеною кількістю азоту, щоб уникнути затримки цвітіння ранньою весною.

Догляд за полуницею навесні після зими слід починати задовго до цвітіння. Доцільно використовувати препарати міді, дуже ефективні для зменшення різних типів бактерій у поєднанні з препаратами сірки, ефективними проти борошнистої роси.

На початку весни потрібно починати інтенсивний захист від сірої гнилі на основі контактних препаратів, що захищають молоде листя, що розвивається, і суцвіття.

Захист від заморозків

Заморозки трапляються навесні майже щороку. Рослини захищають, покриваючи агротекстилем у потовщеній версії 30 г/м². Також захист можна провести забезпечуючи більшу дозу калію в позакореневому підживленні, тоді клітини рослини більш стійкі до низьких температур. За кілька днів до очікуваного заморозку можна захистити рослини кремнієм, наприклад, у добриві ASX Krzem Plus, а після морозу, стимулювати рослини гіберелінами і титаном – ASX Tytan Plus.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Варто звернути увагу на захист рослин навесні. Велика проблема – павутинний кліщ, чия ерадикація має розпочинатися залежно від погодних умов у березні і тривати до травня, щоб звести до мінімуму його розмноження до цвітіння.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Слід також проводити огляди на наявність полуничного кліща, але це дуже важко. На плантаціях, де кліщі були присутні в попередні роки, варто обрати хімічні продукти для знищення популяції шкідників. Можна обробити полуницю навесні препаратами Nissorun Strong 250EC, Ortus 050SC, Енвідор Envidor 240 SC, Флорамайт Floramite 240 SC та після цвітіння – Nissorun Strong, Ortus, Floramite. Необхідно додати змочувальний агент до всіх акарицидів. Після збору врожаю також варто подбати про шкідників, щоб їхня чисельність у наступному сезоні була низькою.

Полуницю під плівкою вражають грибкові захворювання, зокрема плямистість листя і борошниста роса. Необхідно постійно перевіряти рослини на наявність симптомів хвороби, коли вони покриті плівкою. Після зняття плівки варто провести одну обробку перед цвітінням проти сірої плісняви за допомогою відповідного препарату. У цей період існує дуже високий інфекційний потенціал розвитку грибка сірої гнилі Botrytis cinerea. Можна використовувати препарати Пірус 400, Prolectus 50, Luna Sensation 500 SC.

Обробка полуниці навесні від хвороб і шкідників

Також необхідно захищати полуницю від борошнистої роси, особливо на чутливих сортах. Вибір заходу залежить від умов, що існують навесні.

Вирощування полуниці влітку

Вирощування полуниці в літній період передбачає ретельний догляд, що включає такі заходи:

 • видалення бур’янів;
 • видалення вусів;
 • полив;
 • удобрення.

Боротьба з бур’янами

Прополка необхідна, якщо вирішено не використовувати чорну плівку. Для цього використовують цапки (сапки, мотики), завдяки яким ґрунт додатково розпушується. Потрібно дотримуватися обережності, щоб не пошкодити коріння. Якщо полуниця розрослася, боротьбу з бур’янами доведеться здійснювати вручну, що при рясному поливі доведеться виконувати кожні 1,5-2 тижні.

Боротьба з бур'янами полуниці

Заняття досить важке і виснажливе, тому багато дачників наважуються вирощувати полуницю на чорній плівці.

Видалення вусів

Видалення вимагають не тільки бур’яни, а й пророслі пагони, так звані вуса. Вони призводять до зайвого розкиду сил куща полуниці. Вуса слід видаляти біля основи листя, особливо на початковій стадії росту, а потім у червні та липні.

Полив полуниці

Полив особливо важливий на початку, а також під час плодоношення і утворення суцвіть наприкінці літа і на початку осені. Правильна кількість води, особливо протягом сухого сезону, ефективно протидіє посусі та зниженню врожайності. Дощова вода найкраще підходить для поливу, але якщо вона не збирається, може бути успішно використана водопровідна вода. Кращий метод зрошення – полив ґрунту. Виливання води зверху і намокання листя може сприяти розвитку захворювань, особливо поширенню цвілі.

Полив полуниці

Добриво, мульчування полуниці

Коли справа доходить до підживлення добривами, найбільш важливим є належна підготовка ґрунту перед посадкою з використанням гною, компосту. Ці рослини не вимогливі, тому в літній сезон можна проводити підживлення комплексними добривами. Варто вибрати багатокомпонентне мінеральне добриво для полуниці, суниці та малини.

Наступного місяця після посадки важливо провести мульчування. У період плодоношення необхідно регулярно збирати ягоди, тому що вони залежно від сорту швидко гниють.

Добриво, мульчування полуниці

Боротьба з хворобами полуниці

Найбільш поширені хвороби такі:

 • сіра гниль полуниці;
 • біла плямистість (рамуляріоз);
 • бура плямистість;
 • фітофтороз;
 • борошниста роса;
 • червона коренева гниль;
 • вертицильозне в’янення;
 • зморшкуватість листя;
 • іржа листя.

Це хвороби полуниці, спричинені грибами та вірусами. Кожен елемент рослини може бути заражений, найпоширеніші хвороби – сіра гниль і борошниста роса.

Боротьба з хворобами полуниці

Як профілактика, так і ліквідація наслідків у разі захворювань полуниці проводяться з використанням обприскування відповідними засобами захисту рослин. Народні способи боротьби з хворобами полуниці, наприклад, у разі сірої плісняви, включають обприскування рослини відваром цибулиння. Потрібно видаляти уражені ділянки рослини, щоб хвороба не мала можливості поширюватися.

Догляд після плодоношення

У вирощуванні ягоди важливий правильний догляд за полуницею після збору врожаю, оскільки фізіологічні процеси, що відбуваються протягом періоду спокою, впливають на врожайність ягідника в наступні сезони.

Догляд влітку та восени

На грядках, де вирощування буде продовжено наступного року, після збирання врожаю необхідно виконати кілька агротехнічних операцій. Догляд у серпні-вересні має важливий вплив на фізіологічні процеси, що відбуваються в рослині:

 • кущіння рослин (утворення нових пагонів) – відбувається на рубежі липня – серпня і у вересні;
 • зав’язування квіткових бруньок – відбувається в серпні, вересні та пізніше.

У разі нехтування доглядом за рослинами полуниці після збору врожаю наступного сезону не можна очікувати задовільних результатів у вигляді високих і якісних врожаїв, навіть якщо всі необхідні роботи з догляду проводитимуться ранньою весною.

Основний догляд після збирання ягід включає:

 • удобрення;
 • видалення вусів;
 • видалення бур’янів.

Також необхідно вжити заходів захисту проти хвороб і шкідників, щоб скоротити їхню появу в наступному сезоні. На деяких плантаціях також важливо косити листя, але це не завжди необхідно і не потрібно робити щороку.

Обрізка листя полуниці

Оптимальна дата обрізки листя після збору врожаю становить 2 тижні. Відтермінування впливає на загальний стан і силу рослин вельми несприятливо, бо тоді неможливо підготувати рослини до зимового спокою (насамперед, створення достатньої кількості листя, яке покриває кореневу систему взимку, а також кореневу шийку). Негативним наслідком затримки обрізки може бути скорочення кількості та якості врожаю в наступному сезоні, пов’язане зі зменшенням кількості зав’язуваних бруньок.

Обрізка листя полуниці

Обрізка листя – важливий фітосанітарний прийом на грядках, сильно заражених хворобами і шкідниками, за великих пошкоджень рекомендується видаляти листя з поля. Якщо ураження невеликі, можна змішати листя з підстилкою (сухе листя можна легко подрібнити і змішати з ґрунтом). На доглянутих грядках, не зачеплених хворобами, обрізка виправдана тільки в разі занадто сильного росту рослин, щоб пригнітити і зберегти потенціал рослини.

Увага! Догляд за кучерявою полуницею виключає обрізку листя. Вона повторює плодоношення, тому приносить плоди до осені.

Що робити з вусами полуниці?

Знищення вусів полуниці слід виконувати двічі після збирання врожаю:

 1. у липні;
 2. на початку вересня.

Вуса можуть вплинути на погіршення стану рослин і значно знизити врожайність наступного року. Вуса конкурують за:

 • воду;
 • поживні речовини;
 • світло.

Невидалені вуса посилюють фітосанітарні умови на городі.

Полив

Зрошення грядок після збирання дуже важливе, особливо якщо була тривала посуха із супутньою високою температурою. Так трапляється в липні, серпні в південних регіонах із низькою кількістю опадів. Полив необхідний протягом усього вегетаційного періоду, проте особливо важливий після збирання врожаю, бо це час закладання бруньок на наступний рік. Тому, особливо в посушливі роки це незамінний прийом.

Підживлення

Ідеальна дата внесення добрив – 2 тижні після збирання врожаю полуниці (особливо на дворічних і старих грядках).

Основні компоненти, необхідні в цей період для правильного розвитку рослин і проходження всіх фізіологічних процесів:

 • макроелементи: азот, калій, фосфор;
 • мікроелементи.

Підживлення полуниці

Якщо азот надходить занадто пізно, це може порушити процес приготування рослини до зимового спокою і, отже, призведе до значно гіршої зимівлі.

Доза азоту, що вноситься під полуницю після збирання врожаю – 300-500 г на сотку або 1-1,5 кг аміачної селітри на сотку.
Аміачну селітру можна насипати на ґрунт, але краще внести з поливом. Доза використовуваного азоту залежить від родючості ґрунту і загального стану рослин.

Якщо проведений аналіз ґрунту вказує на нестачу інших елементів, важливо їх заповнити. Хороше рішення – багатокомпонентні добрива – нехлоридні добрива, що доповнюють N, P, K і Mg. Часто використовують складні добрива навесні та восени. Ці склади збагачують ґрунт поживними речовинами, які використовувалися протягом сезону. У таких ситуаціях відмінно працює мікрогранульоване комплексне добриво Мікростар, яке заповнює дефіцит поживних мікроелементів рослини полуниці.

Доза добрива Мікростар під полуницю – 200-300 г на сотку.

Симптоми дефіциту фосфору і калію на листках полуниці

Симптоми дефіциту фосфору і калію на листках полуниці

Боротьба з хворобами і шкідниками

Після збору врожаю необхідно боротися з хворобами: сірою пліснявою, білою плямистістю листа і борошнистою росою. Цими заходами захисту не можна нехтувати, оскільки вони опосередковано впливають на загальний стан рослин і врожайність наступного сезону.

Обрізка листя, безсумнівно, обмежує збудників хвороб, винних у захворюваннях, якщо вона не проводилася, важливо продовжувати хімічне лікування в цей період.

Хвороба                                                                               Рекомендовані препарати
Борошниста роса полуниці                                                Nimrod 250 EC, Vaxiplant SL, Domark 100 EC, Zato 50 WG
Біла плямистість листа                                                      Vaxiplant SL, Domark 100 EC, Zato 50 WG
сіра гниль полуниці фунгіциди, що містять тіурам           Sadoplon 80 WG, Thiram Granuflo 80 WG

На додаток до боротьби з винуватцями захворювань важливо продовжувати захист від шкідників (павутинний кліщ, полуничний Цикламен-кліщ, скосар). У хімічному захисті від кліщів використовують препарати: Ortus 05 SC, Envidor 250 SC. Для досягнення задовільних результатів в обмеженні полуничного кліща потрібно щонайменше 7 обробок із 7-денним інтервалом.

Агротехніка восени: як підготувати полуницю до зими?

Коли сезон полуниці закінчено, потрібно починати готувати полуницю на зиму. Гарна зимівля рослин залежить від багатьох факторів, включно з:

 • погодні умови;
 • відповідний осінній догляд за полуницею.

Захист від хвороб, бур’янів восени

Якщо полуниця була сильно уражена грибковими захворюваннями протягом сезону, варто розпорошити фунгіциди. Можна застосувати препарат Topsin M 500 SC, популярний серед ентузіастів садівництва, 15 мл речовини, розчиненої в 5-9 л води, достатньо для обробки 100 м² полуниці. Здорова полуниця буде сильнішою, краще перезимує до наступної весни.

Агротехніка восени: як підготувати полуницю до зими?

У разі аматорського вирощування на ділянці або на городі, не рекомендують використовувати гербіциди для видалення бур’янів. Гербіциди значно змінюють метаболізм рослин, ускладнюють підготовку полуниці до зими. Тому доведеться вручну видаляти бур’яни і мульчувати ґрунт між рослинами.

Добрива під зиму

Останнє добриво полуниці проводять влітку, після обрізки листя. Як правило, крайній термін припадає на кінець липня, а не на середину серпня, коли існує підвищена потреба в харчуванні через необхідність відновлення зелених частин.

Восени азотні добрива не вносять, оскільки це надмірно стимулює ріст полуниці та ускладнює перехід у зимовий сон.

Добриво полуниці в зиму може бути зроблено з використанням спеціальних осінніх добрив, які не містять азоту, але містять:

 • фосфор;
 • калій (до зими збільшує концентрацію клітинного соку);
 • кальцій (робить еластичними клітинні стінки);
 • сірку (діє, як антисептик, стимулює перетворення азоту в білки);
 • мікроелементи: бор, цинк, марганець.

Добрива під зиму для полуниці

Внесення під полуницю цих добрив восени допоможе рослині витримати зиму. Застосовувати осіннє підживлення полуниці слід тільки в тому випадку, якщо у вегетаційний період було виявлено ознаки нестачі вищевказаних елементів:

 • темні кармінові плями на листках полуниці, що проявляються при дефіциті фосфору;
 • всихання краю листа у молодого листя і його деформація, що може бути результатом дефіциту кальцію.

Добриво полуниці має дуже великий вплив на ріст рослин, велику кількість врожаю і фруктовий аромат.

Укриття полуниці на зиму

Для ефективного захисту полуниці від морозу, крім належного захисту від хвороб і добрива, рекомендується використовувати покриття. Вкривати потрібно не тільки молоді саджанці полуниці, а й старі рослини.

Укриття полуниці на зиму дає змогу захистити рослини від вимерзання квіткових бруньок і цілих рослин під час снігових зим, заморожування сухими вітрами і зменшення амплітуди температур у безпосередній близькості від рослин. Особливо рекомендується використання покриттів у разі вирощування сортів полуниці, чутливих до низьких температур, та полуничних плантацій, що розташовані в холодніших районах із більшими температурними сплесками в зимовий період.

Вкривати полуницю потрібно з урахуванням терміну, коли полуниця увійде в зимовий спокій. Цей момент визначається за зміною кольору листя від зеленого до червоного або коричнево-фіолетового. Це відбувається восени, наприкінці жовтня і листопаді, як правило, після перших заморозків.

Покриття залишаються на рослинах до кінця лютого – березня (залежно від погодних умов).

Протягом зимівлі полуниці земля під укриттям має бути постійно вологою. Дефіцит води в ґрунті збільшує ймовірність пошкодження рослин морозами. Тому, обираючи матеріал для укриття полуниці, потрібно вибрати той, який буде достатньо пропускати воду і водночас обмежуватиме висихання ґрунту вітром.

Найчастіше використовуються:

 • солома;
 • перфорована плівка;
 • агротекстиль.

Укриття полуниці соломою

Використання соломи як захисту від морозу практикується тільки любителями на невеликих грядках. Укрити полуницю соломою на зиму – це досить гарний вибір для поодиноких грядок у домашніх городах.

Переваги укриття соломою:

 1. низькі витрати;
 2. хороша проникність для води;
 3. вентиляція.

Укриття полуниці соломою

Полуниця під соломою має багато недоліків:

 • Солома працює тільки в регіонах, де температура взимку стабільна. У районах, де взимку часто виникають відлиги і періоди тривалого потепління, солома сприяє розвитку грибків і гнилі.
 • Під час сильних вітрів солому може розкидати по полю.
 • Солому можна використовувати тільки один сезон (її потрібно замінювати щороку).

Солома – традиційно використовується для мульчування полуниці. Протягом вегетаційного періоду вона захищає рослину від росту бур’янів, а більш товстий шар може становити зимовий покрив.

Укриття на зиму перфорованою плівкою

Ще один матеріал для укриття полуниці восени – перфорована плівка. Плівка захищає полуницю від замерзання, прискорює ріст, підвищуючи врожай наступного року. Однак вона перегріває рослини, що може вплинути на кількість ягід. Перфорована плівка забезпечує постійне підтримання вологості ґрунту, проте в багатьох випадках перешкоджає належному повітрообміну, що сприяє розвитку сірої плісняви. Достатньо плівки товщиною 0,1 мм, її може вистачити на кілька сезонів.

Укриття на зиму перфорованою плівкою

Укриття полуниці агроволокном

Один з найкращих матеріалів для покриття полуниці взимку – біле агроволокно товщиною 23 г/м². Агроволокно імітує природну ізоляцію сніговим покривом.

Переваги агроволокна:

 • пропускає воду;
 • добре захищає полуницю від сухих вітрів;
 • забезпечує належний газообмін;
 • використання агротекстилю прискорює плодоношення полуниці;
 • ягоди мають вищу якість;
 • при правильному використанні та зберіганні агротекстиль послужить досить багато років.

Укриття полуниці агроволокном

Висновок

Вирощування садової суниці стає все більш популярним. Це не дивно, ця ягода славиться гарним смаком і поживною цінністю. Вирощування і догляд за полуницею у відкритому ґрунті нескладні. Її варто культивувати заради виняткового смаку і легкого догляду. Ніщо не може замінити відчуття від смаку ягоди, зірваної прямо з куща. Крім того, ці рослини можуть бути цікавими прикрасами в саду, такими як, наприклад, ампельна полуниця.

Важливо правильно обирати сорти, що демонструють високу стійкість до хвороб і знати як доглядати за полуницею навесні, влітку та восени, які застосовувати агротехнічні заходи до рослин.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: