Кращі сорти туї

Кращі сорти туї - опис, особливості догляду

Залежно від сорту, туя може виглядати повноцінним деревом або чагарником. Туя має багато видів, з яких ви обов’язково зможете вибрати той, що підходить саме вам.

Туя – гарне вічнозелене дерево сімейства кипарисових. Це дерево настільки чудове, що стало незамінним атрибутом у декоруванні присадибної ділянки. Туя шикарно виглядає, коли її висаджують у вигляді алеї, гарна у вигляді живого паркану, відмінно поєднується з фонтанами, грубими, необтесаними камінням та деревиною.

Ця рослина випускає неперевершений аромат хвої, що є додатковим бонусом до гарного вигляду. Що ще важливо, туя — вічнозелена рослина, вона добре виглядатиме взимку та влітку.

Види туї

Наука розрізняє п’ять видів туй, їх назви відповідають ареалу їхнього зростання.

Західна туя

Батьківщиною цього виду є Північна Америка, точніше східна частина континенту. Там ця рослина може досягати 20 метрів заввишки. У період зростання туя має форму піраміди і її кора не має шорсткості, але вже доросла туя має форму яйця і не гладку кору.

Гілки її трохи розлогі, формою, чимось нагадують ялинку. Квітками західної туї називають колоски брудно-жовтого кольору, а плодами виступають шишки до 2-х сантиметрів завдовжки.

Східна туя

Інша назва – Біота. На відміну від західної туї має чіткіше окреслену форму, гілки не такі розлогі, кора має червоно-коричневий колір, еластична. Шишки великого розміру, що відрізняє її від інших видів.

Східна туя

Батьківщина цієї туї – Китай, там вона росте в дикій природі і дуже шанується місцевим населенням, китайці називають її “дерево життя”. Це через її довголіття, адже може прожити до 1000 років. У нас зустрічається в Криму, але Чорноморський клімат їй не надто підходить, що несприятливо позначилося на її виростанні в цьому регіоні.

Росте біота дуже повільно, хоч і вважається невибагливою рослиною, яка добре переносить посуху, віддає перевагу суглинистим, лужним грунтам.

Японська туя

Японська туя або, як її ще називають, стендиша родом із країни сонця, що сходить, особливо поширена на острові Хондо. Така туя зростає до 40 метрів заввишки і може досягти 300-річного віку.

Японська туя

Крона – широка, має форму піраміди, її кора тонка, шорстка з мідно-коричневим переливом. Шишки маленькі, не більше 1 сантиметра завдовжки мають форму овалу, коричневого кольору.

У наших широтах росте повільно. Найчастіше японську тую можна зустріти на півдні Кримського півострова.

Корейська туя

Цей вид туї рідко зустрінеш десь, крім Корейського півострова, та й там він починає вироджуватися, що стало приводом занести цю рослину до списку видів, що зникають.

Корейська туя

Корейська туя має правильну форму з ажурними гілками і світло-сірою корою, досягає близько 10 метрів у висоту, але якщо умови зростання не підходять, то набуває форми куща. Зростає повільно, теплолюбна, не переносить зниження температури нижче 0С.

Складчаста туя

Складчаста або гігантська туя родом із Північної Америки та Східної Азії. Там, у дикій природі, вона сягає 60 метрів заввишки цим показуючи свою величність з інших рослин, але у домашніх умовах складчаста туя вбирається у 20 метрів.

Складчаста туя

Цю ту також називають «червоний кедр», а все завдяки червоно-коричневому відтінку кори. Форма крони – піраміда, в якій гілки досить щільно прилягають один до одного, звідси і назва виду. Особливістю складчастої туї є її вік, деякі екземпляри сягають 800 років! Гігантська туя також невибаглива до клімату та місця зростання.

Сорти туї

Туя налічує багато сортів на будь-який смак.

Туя Міккі

туя міккі

Дуже ефектний щільний чагарник ширококонічної форми, що повільно росте, до 10-ти років висота 80 см. Хвоя інтенсивно-зелена. Любить родючі досить зволожені ґрунти, місця сонячні та напівтінисті. Цінний сорт для посадки у присадибних, вересових та кам’янистих садах, у меморіальних місцях та контейнерах. Зона температур до -29 º С.

Туя Вілкорд

Туя Вілкорд

Хвойна, карликова рослина. Забарвлення хвої смарагдове. Крона гніздоподібна. Хвоя лускоподібна. Ниткоподібні пагони дуже нагадують мотузки, звідси й походить назва, «віпкорд» англійською означає «мотузка». Кущі туї складчастої Whipcord (Віпкорд) прикрашають садову ділянку і надають йому неповторного вигляду.
Віддає перевагу світлим місцям і багато сонця. Однак тривале перебування під прямим сонячним промінням не піде на користь, оскільки вони можуть викликати зневоднення, внаслідок чого постраждає зимостійкість рослини. Ідеальним буде освітлене місце, приховане від сонця опівдні. При надмірному затіненні туя може втратити пишність та декоративність.

Туя Глобоза

Туя Глобоза

Туя західна Глобоза – це карликовий, дуже щільний, симетрично-ідеальної, шаровидної форми сорт, що не потребує коректуючої стрижки. Це  повільно ростучий сорт, річний приріст якого складає до 6-ти сантиметрів. Хвоя насиченого зеленого кольору, яка взимку трохи темніє та набуває коричнуватого відтінку. Гілки у туї західної Глобоза дуже щільно розміщені, розгалужені та спрямовані вертикально. На зиму рекомендовано кущ обв’язувати шнуром, при цьому його трохи ущільнюють. Це робиться для того, щоб запобігти ламанню гілок снігом. Навесні її розвязують туя за короткий час набуває своєї симетрично-шаровидної форми.

Туя західна Глобоза знайде своє місце навіть в найменшому домашньому саді. Її використовують в озеленені завдяки компактній, невеличкій, симетричній, шаровидній формі, висаджують рядами для декоративного розмежування територій. Також вона використовується в контейнерних композиціях.

Туя Холмстрап

Туя західна Холмстрап

Туя західна Холмстрап – хвойне дерево із щільною густою конічною кроною. Хвоя темно-зелена, зберігає свій колір у зимовий час. Добре стрижеться та переносить міські умови. Зимостійкий. Підходить для створення декоративної живоплоту. Для посадки туї вибирають сонячні місця. Хоча рослина переносить і тінь, проте при цьому вона гірше розвивається і крона стає менш привабливою. При висадженні в важчий грунт на дні посадкової ями необхідний дренажний шар не менше 15 см завтовшки.

Після посадки тую необхідно регулярно поливати, близько 1 разу на тиждень одним відром води на дорослу рослину. Туя – рослина, яка дуже багато випаровує вологи, тому любить полив та дощування, добре на нього відгукується.

Туя Еллоу Ріббон

Туя Еллоу Ріббон

Вічнозелене хвойне дерево сімейства кипарисових конусоподібної форми з щільною кроною, має яскраве, соковите золотисто-жовте забарвлення. Туя західна Еллоу Ріббон створена для низькорослих живоплотів жовтого кольору заввишки до 3м. Іншими словами, жовта туя «для лінивих» – вам не доведеться обмежувати її в зростанні вистригаючи верхівку. Туя Yellow Ribbon невибаглива, добре росте на родючих, вологих, добре дренованих, слабокислих і слаболужних ґрунтах. Позитивно реагує на грунт, що містить вапно.

Туя Міріам

Туя Міріам

Куляста туя яскравою жовто-зеленого кольору, з вертикально розташованою хвоєю, яка змінює забарвлення на бронзовий взимку, а навесні знову стає соковито-зеленою з жовтими відтінками. Віддає перевагу сонячним місцям на ділянці, або легку півтінь. У тіні хвоя втрачає свої декоративні властивості, тьмяніє, а крона стає рихлою. Тую Mirjam називають ще «Жовтою Данікою». Рослина морозостійка, невибаглива і підходить для умов міста.

Туя Вудварді

Туя Вудварді

Туя західна Вудварді – карликове вічнозелене хвойне дерево. У 10-річному віці крона куляста досягає 0,8 м у висоту і в ширину. Пізніше Крона стає яйцевидною і виростає у висоту до 2-2,5 метрів. Пагони густі, хвоя від темно-зеленої до світло-зеленої. Плоди – маленькі коричневі шишки. Сорт надзвичайно популярний в Європі. Невисокий зріст і відносна тіньовитривалість Woodwardii дозволяє висаджувати цей чудовий чагарник як підлісок серед високих дерев, створюючи вічнозелений ландшафт, максимально наближений до природного ландшафту. Дуже цінна рослина для створення невисоких вільноростучих живоплотів.

Туя Літл Гіант

Туя Літл Гіант

Декоративний сорт туї із густою подушкоподібною кроною. Розміри: досягає у висоту 0,8 м-коду і до 2 м-коду в діаметрі. Росте повільно – щорічний приріст 10 см. Живе в середньому 200 років. Має яскраво-зелену хвою, темніє до буро-зеленої взимку, лускоподібна, щільна. Шишки дрібні коричневі. Використовується як декоративна прикраса ландшафту, її часто висаджують у горщики або контейнери вздовж огорож, садових доріжок, на терасах. Віддає перевагу сонячним ділянкам, захищеним від вітру, з родючим і добре дренованим грунтом, кислотністю 4,5-6,0. Стійка до морозів, але в перший рік після посадки слід укрити рослину від холоду та снігопадів. Чутлива до весняного сонця, високих температур та посухи. Стійка до міських умов. Поливати тую рекомендується регулярно в перший місяць після посадки і в посушливі періоди, але не до застою води. А також проводити розпушування та мульчування.

Туя Літл Джем

Туя Літл Джем

Прекрасний карликовий хвойний чагарник із щільною, плоскокулястою нерегулярною кроною до 1 м заввишки. Рослина морозостійка, добре росте в межах міста, підходить для вирощування на всій території України. Висота дорослої рослини 50-100 см та 100-150 см завширшки. Швидкість росту Туя Little Gem росте відносно швидко, щорічний приріст становить 10-20 см. Хвоя щільно притиснута до пагонів, луската темно-зеленого кольору, взимку набуває коричневого відтінку. Молодий приріст трохи світліший. Пагони численні, короткі, трохи підкручені, сильно гілкуються. Розростаються рівномірно, від центру відходять під кутом, спрямовані убік і вгору.

Туя Фастігіата

Туя Фастігіата

Колоноподібне дерево, схоже на кипарис. До 10 років висота 3-4 м, ширина 1 м. До 30-ти років висота 8-10 м і діаметр 3 м. , взимку майже не змінює кольори. Крона щільна густа. Рекомендується для створення живоплотів. Не боїться стрижки. Місце сонячне або напівтінисте. До ґрунту невибаглива. Зона 4 (до -29 º С).

Ця туя — рекордсмен зі зросту, майже 30 сантиметрів на рік, завдяки чому цей сорт використовують для створення живих парканів та алей. Це дерево вивели у Німеччині, має форму тонкої свічки, схожа на кипарис, колір хвої насичено-зелений. Любить сонце та суглинистий ґрунт.

Туя Тіні Тім

Туя Тіні Тім

Туя західна Тіні Тім – це дуже красива карликова форма, виведена в 1955 році.У 10 років висота рослин цієї форми 30-40 см, діаметр крони 40 см. Росте повільно. Світлолюбна. До грунтів невимоглива, переносить сухість грунту і надмірне зволоження, але віддає перевагу свіжим, досить зволоженим родючим суглинкам. Морозостійка. Крона куляста, короткі та густі гілки. Кора червона або сірувато-коричнева, відшаровується. Хвоя густа, темно-зелена. Застосування: одиночні посадки, групи, кам’янисті гірки. Може рости на сонці і в півтіні. На сонячних місцях іноді страждає від коливань температури або висихає від морозу. Краще садити в захищених від вітру місцях.

Туя Рейнгольд

туя Рейнгольд

Туя західна Рейнголд – це карликовий, дуже щільний, симетричної форми сорт. В молодому віці Рейнголд шаровидної форми, з віком форма змінюється на шороко конічну (куполовидну). Забарвлення у туї західної Рейнголд золотисто-жовте. Це дуже повільно ростучий сорт, річний приріст якого до 5-ти сантиметрів, в десятирічному віці досягає висоти 0,4 метра та ширини 0,5 метра, а в дорослому віці висоти 1,5-2,0 метра при діаметрі крони 1,2 метра.

Хвоя насиченого золотисто-жовтого кольору, яка взимку трохи темніє та набуває мідно-коричневого відтінку. Гілки дуже щільно розміщені, розгалужені. Туя західна Рейнголд знайде своє місце навіть в найменшому домашньому саді чи на альпійській гірці. Її також широко використовують в японських та кам’яних садах. Її полюбляють європейські садівники через компактну, невеличку, симетричну, яскраву форму. Рейнголд – морозостійкий сорт, якому не загрожують обмерзання в нашому кліматі. Туя західна Рейнголд середньо вибаглива до родючості грунту та вологи. Це сонцелюбивий сорт, який переносить напівтінь.

Туя Тедді

Туя Тедді

Туя західна Тедді має й іншу назву, «життєве дерево». Це компактний хвойник округлої форми, що зовні нагадує дуже щільну подушку. У ландшафтному дизайні виступає як ідеальна рослина для оформлення садів в англійському стилі, висадження вздовж стежок або створення живоплоту. Компактні розміри, повільне зростання, термін життя понад сотню років – все це додає плюсів до вибору туї Тедді як елементу садового дизайну. Туя Тедді з кулястою м’якою кроною має бактерицидні властивості. Хвойник виділяє повітря масу фітонцидів, які знезаражують зовнішнє середовище. Також у процесі спалювання деревини з’являється унікальний, ні з чим не порівнянний аромат, за який тую на батьківщині (Півн. Америка) так і назвали «воскуренням».

Колір дрібної м’якої хвої насичений смарагдово-зелений з весни до осені, а взимку з’являється відтінок благородного бронозового, навіть фіолетового кольору. Росте повільно підтримуючи овальну форму, у віці 4-5 років досягає висоти 40-50 см і трохи менше половини від цього завширшки. Можна формувати підрізуванням з весни до літа. Підходить для рокаріїв, невеликих садів, створення бордюрів, а також для висадки у складі композицій або для одиночної посадки в контейнер.

Ця туя невибаглива до типу ґрунту, вона переносить як кислий так і лужний ґрунт, але слід уникати екстремальних значень зволоження – Тедді не любить як надмірного зволоження/заболочування, так і посухи. Повністю морозостійка без додаткового укриття.

Туя Хосері

Туя Хосері

Це карликовий, вічнозелений, багатоствольний чагарник із кулястою формою крони, польської селекції. Маленька копія відомої Туї Globos. З віком набуває трохи подушкоподібної форми. Хосері чудовий сорт, що швидко набирає популярності, здатний вдало вписатися в будь-яку групу карликових хвойних рослин. Зростає повільно, щорічний приріст становить приблизно 5-10 см. Максимальна висота рослини 70-90 см при діаметрі крони до 120 см. Хвоя луската, темно-зелена, до зими з бронзовим відтінком. Чутлива до ущільнення ґрунту. Кора коричнева або червоно-коричнева, відшаровується вузькими смужками. Рекомендується садити на добре освітлених ділянках. Підходять будь-які добре проникні, родючі, свіжі або вологі садові грунти, від кислих до лужних.

Туя Містер Боулінг Болл

Туя Містер Боулінг Болл

Туя західна Містер Боулінг Болл – карликовий кулястий хвойний чагарник з ажурною кроною. Діаметр рослини не перевищує 0,9 м. У 10-річному віці діаметр не більше 0,7 м. “Містер Куля для Боулінга” не вимагає стрижки для збереження ідеальної кулястої форми довгий час. Хвоя ниткоподібна, сіро-зелена, м’яка, мереживна. Зберігає свій колір у зимовий період, зі злегка бронзовим відтінком. Віддає перевагу сонячним місцям, помірно вологі, добре дреновані ґрунти. Рекомендована обрізка на початку весни або в середині літа для формування ідеальної форми кулі. До ґрунтів невибаглива, віддає перевагу свіжим, досить зволоженим дренованим родючим суглинкам із слабокислою реакцією. Світлолюбна але  може страждати від сонячних опіків.Морозостійка, на зиму крону рекомендується зв’язувати або накривати снігозахисним конусом, так як може пошкоджуватися під вагою снігу.

Групи сортів туї за швидкістю росту формі та забарвленні крони.

Туї також розрізняються за швидкістю росту, формою та забарвленням крони.

Швидкорослі види туй.

До таких сортів туй відносяться: Фастігіата, Колумна, Брабант.

По формі.

Розрізняють такі форми крони туй:

 • Пірамідальні. До сортів з пірамідальною або конусоподібною формою крони відносять: Смарагд, Ерікоїдес, Ельвангера золотиста, Рейнгольд, Брабант, Мікі.
 • Кулясті. Сорти з такою формою крони нагадують сферу чи м’яч. До кулястих сортів відносяться: Даніка, Містер Боулінг Болл, Літл Гігант, Тіні Тім.
 • Колоноподібні. Туї з такою формою крони ростуть витягуючись вгору, до сортів з такою кроною відносяться: Холмструп, Фастігіата, Колумна.
 • Карликові. Хоча такі туї ростуть дуже повільно, вони добре вписуються в ландшафт. Це сорти: Літл Чемпіон, Даніка, Тедді, Тіні Тім, Вотерфілд.
 • Подушкоподібні або такі, що стеляться. Здалеку, туї з такою формою крони нагадують ковдру, яка стелиться по землі, до таких відносять: Голден Таффет, Умбракуліфер.

За кольором.

За кольором туї ділять на чотири категорії, це білі (сріблясті), блакитні, зелені, жовті (золотисті).

 • Білі. До туїв, що мають бляклу крону відносять Вайт Смарагд.
 • Сині. До сортів, які мають темно-блакитну крону, відносять лише два сорти, і це східні види туї Мелденсіс та Блю Кон.
 • Зелений. Практично всі сорти туї мають крону зеленого кольору, але, наприклад, Смарагд має смарагдовий відтінок, а сорт Містер Боулінг Боллі — блякло-зелений.
 • Золотисті. Колір хвої такої туї, зеленувато-жовтий, зберігається майже весь рік. До золотистих туй відносять східну тую Голден Мінарет і складчасту тую Фореве Голді.

озеленення туями

Посадка та догляд

Посадку туї можна проводити як восени, так і навесні.

Загальні правила посадки

Щоб ваше деревце добре перенесло процес висадки та прижилося, дотримуйтесь кількох правил.

 1. Знайдіть для туї потрібне місце. Це дерево любить тепло і сонячне світло, але якщо ви живете в середній смузі і у вас спекотне літо, знайдіть для неї місце, де вона буде пів дня на сонці, пів дня в тіні. Це потрібно для того, щоб палючі сонячні промені не пошкодили хвою. Не висаджуйте ту на протяг, вона цього не любить.
 2. Визначтеся з сезоном посадки. Найкращим часом для посадки туї вважається весна. Якщо ви знайдете для неї досить освітлене місце, туя чудово приживеться, головне стежте за поливом. Якщо ви вирішили посадити тую восени, відбирайте міцні саджанці з гарною кореневою системою, щоб до настання холодів вони встигли адаптуватися та спокійно прижилися.
 3. Для повноцінного зростання туї необхідний грунт багатий на поживні речовини. Найкраще підійде комбінований ґрунт із дерну, торфу та піску. Звичайно, тую можна виростити і в суглинці або в болотистій землі, але тоді необхідно зробити дренаж.

Полив

Туя любить вологу і відмінно реагує на полив, але не варто занадто старатися в цьому процесі, інакше ви ризикуєте надлишковим переливом погіршити вентиляцію коренів і тоді дерево сповільнить свій зріст.

Полив у літній період

Влітку туя потребує рясного поливу, якщо його недостатньо, хвоя починає жовтіти, або стає млявою, словом, деревце починає погано виглядати. Літній полив має бути щедрим, щоб ґрунт просочився вологою на достатню глибину.

Тую краще поливати рано вранці, до 9 години ранку, щоб мокра хвоя не відразу потрапляла на розпечене сонце, щоб уникнути сонячних опіків. Крім зволоження кореневої системи, туя потребує зволоження крони. Відмінно реагує на обприскування протягом дня, але якщо температура повітря не перевищує +25С. Завдяки такому купанню у туї активуються життєві процеси і вона віддячить вам чудовим ароматом, який посилиться після зрошення.

Полив в осінній період

Восени туя так само як і влітку потребує рясного поливу. Але ви повинні розуміти, якщо дощова осінь, полив варто припинити. Якщо погода хороша, тепла та сонячна, поливайте тую 1 раз на тиждень, тим самим ви допоможете деревцю запастися багажем життєвих сил на всю зиму.

Добриво

Незважаючи на свою невибагливість, туя також потребує підживлення. Туя така рослина, яка має зовнішній дефект може бути викликаний дефіцитом конкретного мінералу.

Наприклад, жовтина рослини свідчить про нестачу калію, заліза і магнію, дефіцит фосфору позначається на кінцях гілок, які починають буріти, а коли туя потребує азоту, вона не пускає нових паростків і починає блякнути.

Як підживлення, можна використовувати такі добавки:

 • Бактеріальна. Таке підживлення можна використовувати, якщо ваша земля має знижену насиченість гумусом.
  органічна. Все, що виходить природним шляхом бродіння або концентрації, можна використовувати для насичення ґрунту корисними речовинами.
 • Комплексні добрива. Такі суміші містять у собі все необхідне для туї, зокрема, для здоров’я крони.
 • Підживлення на основі калію. Таке підживлення вкрай необхідне, якщо стан хвої почало погіршуватися або з’явилася жовтизна.
 • Мікорізне щеплення. Необхідна підтримки загального стану туї, поліпшення її захисних функцій, потоку рідин.
 • Азотна. Добре піде для молодого саджанця, таке добриво активує функції росту та розвитку.
 • Мікродобрива. Також підійде для молодого деревця, що використовується для збагачення землі.

обрізка туї

Найголовніше підживлення — весняне. Вона виробляється для того, щоб за всі місяці до настання холодів туя встигла ввібрати в себе всі корисні речовини і з новими силами перезимувала. Якщо навесні підживлення не було зроблено, то влітку рослину підгодовують добривами на основі калію або фосфату.

Осіння підгодівля найбільш педантична, її потрібно встигнути зробити до настання холодів, за 30-50 днів до їхнього приходу. Осінніми добривами вважають органічні добавки та сухі речовини. Варто не забувати, що для молодого та дорослого дерева необхідно використовувати різні добрива та різні їх співвідношення.

Обрізка

У більшості випадків тую використовують для декорування ділянки, і тому туя часто піддається фігурному або формувальному обрізанню, яке туя переносить якраз таки безболісно.

Хоча туя і ділиться на різні форми своєї крони, дизайнери хочуть надати особливої ​​форми своїй рослині. Але розрізняють ще й звичайну, необхідну для нормального зростання обрізку. Звичайна обрізка це є зрізання сухих, хворих або деформованих гілок. Не варто забувати і про обрізування всередині туї, які можуть призупиняти подачу кисню. Санітарне обрізування залежить від сорту туї.

Якщо сорт швидко зростає, то рослину потрібно підрізати двічі на рік, а якщо сорт повільно росте – один.

Якщо говорити про карликові туї, то стрижка може проходити і рідше ніж раз на рік. Будь-яку обрізку варто проводити навесні чи влітку, але цей процес ще також залежить від того, коли розпустяться нирки.

Головне правило будь-якої обрізки – не переборщити, інакше рослина може не перенести величезну втрату гілок.

Пересадка туї

Пересадка туї

Пересадку туї найкраще здійснювати навесні або восени, якщо це екстрена пересадка, її можна проводити і в будь-який час року. Під екстреною пересадкою мається на увазі, дії пов’язані з погіршенням стану рослини, або перевезення його на інше місце (продаж).

Для пересадки туї необхідно:

 • заздалегідь вибрати місце, воно має бути без протягів і добре освітлене, але краще, якщо в першу половину дня дерево буде на сонці, а друге в тіні
 • підготувати яму для посадки, вона має бути близько метра в глибину та діаметрі. Яму викопати за 20 днів до посадки
  на дно ями викласти суміш із компосту із золою, плюс торф та земля
 • пересадку краще спланувати у вечірній час
 • занурити тую в яму не розправляючи коріння
 • стежте, щоб коренева шийка залишилася на одному рівні з краєм ями
 • засипати землею, ущільнити по колу і рясно полити
 • мульчувати по колу

Підготовка до зими

Туя – теплолюбна рослина і якщо ви не хочете, щоб вона загинула від зимового холоду, її потрібно підготувати до зимівлі.

 1. Підготовка туї до зими починається ще з початку вересня. У цей період ви повинні припинити підгодовувати дерево, щоб воно встигло підготуватися до сну.
 2. За допомогою обрізки сформувати крону.
 3. Щоб туя не зламалася від зимового вітру, її треба підв’язати, особливо якщо у вас молода рослина.
 4. Мульчувати ґрунт. Висота мульчі має становити близько 5 сантиметрів.
 5. Для утеплювача використовуйте агроволокно.

Коли починати утеплювати тую, залежить від регіону, де ви її вирощуєте. Не варто дуже рано її загортати, інакше вона просто запріє, але й не тягніть із цим процесом, щоб дерево не постраждало від заморозків. У період холодів стежте за станом кори та хвої, якщо кора на стовбурі потріскалася, значить туї холодно. Якщо ви побачили таку ознаку, утепліть і стовбур.

Способи розмноження

Усього існує два основних способи розмноження туї, це розмноження насінням або живцями. Що перший, що другий випадки вимагають чіткої та копіткої роботи.

Розмноження живцями

Розмноження туї живцями

Завдяки розмноженню живцями, процес росту та адаптації проходитиме набагато швидше, ніж з насінням, але і пристосуватися живцю буде важче. Точного сезону, що підходить для збору живців, як такого, не існує, але процес підготовки живців один.

Для живцювання навесні необхідно вибрати тую-донора, вона має бути не надто старою. Зривайте 2х-3х літні пагони близько 20 сантиметрів збоку або з верху туї. Живець потрібно позбавити від листя за 4 сантиметри від основи і залишити лише 1/3 від верхнього листя.

Для того щоб живець пустив коріння, необхідно посадити його в посуд з дренажем і сумішшю з піску, торфу і перегною, попередньо обробити живець коренетворним розчином. Далі потрібно поставити посуд під світло і накрити харчовою плівкою. Плівку необхідно іноді знімати і поливати живець.

Розмноження насінням

Такий спосіб розмноження дозволяє майбутній рослині відразу пристосуватися до клімату та місця зростання, але розмножувати тую насінням дуже непросто.

Для того, щоб підготувати насіння, його необхідно зібрати наприкінці літа — початку серпня з уже дорослої туї, головне, щоб шишечки не були розкриті. Далі, потрібно помістити насіння в сухе, але провітрюється приміщення, температура всередині якого +6 – +7 градусів.

Для того щоб насіння прижилося, його можна посіяти восени у відкритий ґрунт. Насіння висаджуємо в посуд із підготовленою сумішшю з торфу, піску та землі, бажано дерновою, і поверх засипаємо не товстим шаром нашої суміші. Встановлюємо посуд у тінь і за посушливу погоду трохи поливаємо. Навесні, коли температура буде вищою за +10, необхідно буде провести підживлення.

Хвороби та шкідники

Хвороби та шкідники туї

Туя – рослина з досить високою стійкістю до захворювань та імунітетом проти шкідників. Але все ж таки є хвороби і шкідники, які вражають і тую.

Хвороби:

 • Шутте буре: хвоя набуває жовтого кольору з чорними крапками.
 • Некроз: гриби-збудники проникають під кору, що призводить до її відмирання.
 • Стовбурова гнилизна: загнивання, яке утворюється в результаті пошкодження стовбура або появи грибів.
 • Фузаріоз: при ґрунтовому збуднику хвороби, корінь туї буріє і потік живильного соку зупиняється.
 • Песталоцієве усихання: хвороба, при якій страждають кора та хвоя.

Шкідники:

 • Ложнощитівка: комаха, що смокче, ушкоджує хвою.
 • Сіра листівка: гусениці, які вилуплюються під корою і поїдають паростки.
 • Комаха, що висмоктує всі соки туї.
 • Клоп ягідний: також комаха, що смокче, харчується соком нирок і листя.

Особливості застосування у ландшафті

Особливості застосування у ландшафті

Туя, напевно, ідеальне дерево для оформлення зелених зон як приватних будинків, так і паркових зон. Воно красиве, приваблює своєю незвичайною, мереживною кроною і випромінює хвойний аромат. Завдяки різноманітності форм та кольорів, створюються унікальні ландшафтні дизайни. То як використовувати тую для прикраси території? Ось вам кілька підказок:

 1. Комбінуйте різні сорти та кольори туї. У цього дерева безліч сортів, які відрізняються формою крони та кольором, буде цікаво, якщо на вашій ділянці ви посадите пірамідальні туї та кулясті, а різниця в кольорі додасть особливу родзинку. Можна висаджувати їх за схемою або хаотично.
 2. Ту можна комбінувати з іншими рослинами. Якщо ми розглядаємо дерева, поруч з туєю добре виглядають інші хвойні: ялина, ялівець, сосна. Не погано і з листяними, невисокими рослинами. Що стосується квітів, туя любить троянди, ця пара підкреслюватиме красу один одного. Ще добре виглядають такі квіти, як верес, лаванда, матіола.
 3. Великий плюс туї, що їй за допомогою стрижки можна надати будь-яку форму за вашим бажанням, шахові фігури, геометричні фігури, лабіринти.
 4. Туя поєднується з практично будь-яким природним матеріалом: камінням, деревом, штучними фонтанами та джерелами.

За допомогою туї ви можете оформити свою садову ділянку в одному з таких стилів:

Японський сад

оформлення клумби з туями стилі японський сад

Кантрі

оформлення клумби з туями стилі Кантрі

Альпійський стиль

оформлення клумби з туями у Альпийскому стилі

Прованс

оформлення клумби з туями у стилі прованс

Французький сад

оформлення клумби з туями у стилі Французький сад

Еко стиль

оформлення клумби з туями у Эко стилі

Кожен із цих стилів туя не просто доповнить, а допоможе створити особливу атмосферу та підкреслить усі особливості.

Туя – справді унікальне дерево, воно прикрасить вашу ділянку своїм виглядом і подарує чудовий аромат.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: