Обрізка малини на зиму: ремонтантної та звичайної

Обрізка малини на зиму: ремонтантної та звичайної - як правильно провести щоб отримати гарний врожай у наступному році

Осіння обрізка малини здійснюється після опадання листя, але ремонтантні сорти обрізають і під час вегетації. Можна навіть ще збирати свіжі ягоди. Потрібно запам’ятати, на яких пагонах збирали ягоди і які ще не принесли плоду. Стерилізуємо останню баночку варення і готуємо секатор.

Малина дуже популярна серед садівників. Особливо серед дітей і талановитих кухарів. Солодкі ягоди з’являються з початку літа (у високих широтах до кінця червня). Варто обов’язково пошукати місце для малини в саду. Давайте розберемося, коли і як обрізати малину на зиму правильно, а також визначимо особливості обрізки ремонтантних сортів.

Особливості обрізки малини

Малина любить сонячне місце без тіні. Якщо посадити чагарник між деревами, він не буде приносити плоди, і потрібно розглянути можливість пересадки. Малина добре росте навколо стін, огорож. У маленьких садах можна посадити саджанці під дрібні плодові дерева з невеликою короною.

Необхідно регулярно видаляти листя і гілочки, вкриті мікозом або борошнистою росою. Малина росте вертикально до 2 м у висоту, і виглядає не дуже естетично. В саду чагарник утворює хаотичні зарості. Якщо ви посадили кілька рядів поспіль, потрібно подумати, яким чином збирати врожай, щоб не доводилося проходити через зарості туди й назад. Малину зручно вирощувати на підпірній стінці. Опори можуть бути штучно виготовлені – потрібно вбити кілки в землю і розтягнути 2 ряди подвійного або одинарного дроту на висоті 0,5 і 1 м.

вирощування малини

Раціональна обрізка малини – ключ до отримання високої врожайності. Занадто потужні кущі дають маленькі плоди і частіше піддаються нападкам грибкових захворювань, особливо сірої плісняви і відмирання пагонів. Занадто сильно обрізані екземпляри, своєю чергою, дають невеликий урожай. Отже, як знайти золоту середину? Це нескладно за допомогою кількох простих правил.

Які пагони обрізати?

Вибір пагонів, що підлягають видаленню, залежить від сорту. Традиційна дворічна малина плодоносить на торішніх пагонах, плоди дозрівають на межі червня-липня. Ремонтантні сорти також дають урожай на цьогорічних пагонах, які виникають із бруньок, сформованих на молодих пагонах. Цей урожай формується пізніше – з серпня по жовтень.

Обрізка ремонтантної малини в серпні-вересні

У серпні більша частина пагонів уже принесла плоди, можна починати обрізку. Обрізка дасть змогу домогтися кількох позитивних ефектів:

 1. зробить кущ прозорішим;
 2. доступ сонячних променів допоможе вирощувати наступні ягоди;
 3. поступово звільниться місце для нових пагонів, щоб у них був простір для росту;
 4. запобігає поширенню бактерій і грибків, захворювань від старіших пагонів.

Ця обрізка може виконуватися навіть у вересні.

Примітка: не робіть радикальну обрізку на молодих кущах. Тут видаляють тільки пошкоджені частини.

У кожного садівника власний досвід. Хтось ігнорує сорти, косить рослини просто під землю і збирає чудові ягоди. Інший ріже пагони вибірково, і також отримує високі врожаї.

Особливості обрізки малини

Порада: Обрізку потрібно виконувати гострим секатором. Навіть звичайні інструменти при гарному догляді і правильному заточуванні дозволять зручно і якісно провести роботу.

Обрізка малини ремонтантної на зиму

Для малини, що повторює плодоношення, тобто ремонтантної, існують окремі правила обрізки. Плодоношення ремонтантних сортів починається трохи пізніше традиційних, але врожай продовжують збирати до пізньої осені, часто до перших заморозків. З цієї причини обрізка проводиться тільки після плодоношення і зростання куща. Існує 2 варіанти цієї операції для ремонтантних сортів.

 1. Гарний час для виконання основної обрізки – зима і рання весна. Найпростіша версія – вирізати всі пагони низько над землею. Молоді пагони почнуть рости у квітні, приносячи плоди наприкінці літа і восени.
  Обрізка малини ремонтантної на зиму
 2. Другий, трохи складніший метод обрізки ремонтантної малини, полягає в тому, щоб зрізати низько тільки частини пагонів. Решту пагонів обрізають наполовину. На частині пагонів, що залишилася, плодоношення починається наступного літа. Таким чином, плодоношення на цих пагонах буде на кілька тижнів раніше, ніж на стеблах, що проростають з весни, на яких плодоношення, зі свого боку, почнеться в серпні і закінчиться в жовтні. У цьому полягає додаткова мета обрізки ремонтантної малини восени.

обрізка ремонтантної малини

Нерадикальна обрізка однорічних сортів

Прихильникам нерадикальної обрізки варто дотримуватися таких правил, як обрізати ремонтантну малину на зиму. Також чинять зі звичайною малиною.

 • видаліть дворічні пагони якомога ближче до землі;
 • обрізайте тільки ті щорічні пагони, які загущують кущ без потреби;
 • на 1 м² залиште максимум 6-8 пагонів;
 • видаліть пошкоджені та сухі гілочки;
 • відріжте пагони до довжини максимум 1,8 м.

Нерадикальна обрізка однорічних сортів

Осіння радикальна обрізка малини

Зібравши врожай, радикально обрізають усю малину. Термін заходу залежить від сорту.

Коли обрізають ремонтантну малину і коли однорічну?

 • на однорічних сортах процедуру виконують у листопаді;
 • на дворічних – наприкінці серпня.

Обрізають стебла, які плодоносили, і знову видаляють зайві молоді пагони. Відростки можна обрізати прямо біля землі або на 20 см вище за поверхню – тоді пагони, що проб’ються наступного року, будуть менш численними, але сильнішими.

Це роблять тому, що товстіші прирости приносять плоди краще. Варто залишити їх більше, ніж потрібно, щоб заповнити шпалеру. Завдяки цьому в нас буде більше вибору під час весняної обрізки та формування кущів. Тимчасово прив’язуємо відростки до дроту, щоб вітер не поламав їх.

Підготовка малини до зимівлі

Існують різні сорти малини – повністю морозостійкі та нестійкі до морозів. Перші не вимагають особливої підготовки до зими, другі потрібно вкривати до настання холодів. У листопаді потрібно вкрити неморозостійкі сорти, зробивши близько 30 см пагорб із:

 • кори;
 • тирси;
 • насипу компосту.

Додатковим захистом послужить агротекстиль або солом’яний мат.

Підготовка малини до зимівлі

Висновок

Маленька, червона або світло-жовта малина – чудовий делікатес, який діти люблять їсти прямо з куща, зберігаючи всі вітаміни, а також вона є цінною сировиною для консервування. Вирощування малини в саду нескладне, тому багато садівників вирішують посадити апетитний ягідник навіть у невеликому просторі. У садівників-початківців також може виникнути спокуса запросити кущик у сад, але важливо, щоб догляд проводився належним чином.

Чи потрібно на зиму обрізати малину? Осіння обрізка – незамінний елемент профілактики у вирощуванні малини, тому що на старіших пагонах присутній грибок, що викликає небезпечну хворобу – відмирання пагонів. Відрізані частини рослин можуть стати середовищем існування інших патогенів, які наступного року впливатимуть на молоді пагони малини, тому їх слід утилізувати – краще спалити.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: