Тіневитривалі рослини для саду та городу

Тіневитривалі рослини для саду та городу

При виборі рослин для своєї присадибної ділянки важливо пам’ятати, що більшість рослин віддають перевагу сонячним, освітленим ділянкам. Як же бути, якщо у вас немає вибору та територія, де ви хотіли розбити сад, знаходиться в тіні? Не варто зневірятися. Так, світлолюбних набагато більше, але є і тінелюбні рослини, які воліють рости виключно в затінених місцях. Такі рослини будуть не тільки рости, а й пишно цвісти в місцях, де переважає тінь, а сонце або не потрапляє, або є рідкісним гостем.

Зміст

Яка буває тінь

Ми допоможемо вам розібратися, який ступінь затінення на тому чи іншому місці вашої присадибної ділянки:

Тінь

Тінистими ділянками вважаються місця, куди прямі сонячні промені потрапляють протягом 2-3 годин на добу.

Півтінь

Це ділянки, куди сонячні промені потрапляють 3-4 години на добу. Так буває або вранці на сході, або ввечері на заході сонця. Така тінь утворюється від стіни будинку або паркану, відповідно тіньові та сонячні ділянки чергуються.

Розсіяна тінь

Така тінь утворюється під час проходження сонячних променів через крони дерев. Ділянки з розсіяною тінню сприятливі для вирощування багатьох рослин.

Глибока тінь

Є місця, куди не потрапляє сонячне світло, це може бути через певну архітектуру вашої садової ділянки. Сонячне світло не потрапляє в це місце через розбудову будівель на вашій присадибній ділянці.

Тінелюбні рослини для саду та городу

Огляд видів тіньолюбних рослин

Незважаючи на виняткове значення сонячних променів у життєвому циклі рослин, є ті, що ростуть і в тіні. Але потрібно не забувати, що для тієї чи іншої рослини підійде різний ступінь затінення. Якщо ви вирішили посадити у себе на ділянці тінелюбні рослини, то серйозно поставтеся до вибору місця, де вони зростатимуть.

Тіньолюбних рослин, звичайно, менше ніж світлолюбних, але й догляд за останніми більш трудомісткий. Більш того, більшість тіньолюбних рослин – багаторічні, тому саджаючи в непривабливому затіненому місці квіти або кущі, вам не доведеться щороку садити щось нове.

Дерева, що ростуть у тіні

Не тільки квіти та кущі можуть рости в тіні, а й дерева. До тіньолюбних дерев відносять:

Бук європейський чи лісовий

Росте швидко, невибагливий до поливу і досить морозостійкий, тому приживеться у холодних регіонах. Так як дерево не потребує великої кількості сонячного світла, то добре росте в півтіні. Бук європейський — дерево-довгожитель і багато років прикрашатиме ваш сад.

Ясен звичайний

Ясен звичайний

Дерево, що швидко росте, посадіть його на місце з розсіяною тінню. Не боїться посушливої погоди і завдяки цьому приживеться у регіонах із малою кількістю опадів. Більше того, у ясеня з віком зростає морозостійкість.

Горобина звичайна

Горобина звичайна

Росте досить швидко, але варто відзначити, що горобина вибаглива до догляду. Тому найкраще горобину посадити на місце із розсіяним світлом.

В’яз

В'яз

Росте дерево швидко. Через те, що в’яз не боїться насиченої тіні, можете сміливо садити його в тінистому місці. Крім того, що в’яз не вибагливий у догляді, він ще й не боїться низьких температур, він приживеться в регіоні з холодним кліматом. Плюс до всього, в’яз – дерево-довгожитель.

Канадська тсуга

Канадська тсуга

Хоча дерево росте повільно, воно не потребує рясної кількості сонячного світла, невибагливе до догляду. Тсуга — вічнозелене дерево, але в неї середня стійкість до морозів і найбільше боїться снігу на хвої. Канадська тсуга ще й рослина-довгожитель.

Тіневитривалі чагарники

Крім дерев, є багато чагарників, які чудово почуваються в тіні.

Вовчеягідник звичайний

Вовчеягідник звичайний

Цей чагарник починає зеленіти з настанням відлиги, покривається суцвіттями бузкового, рідше білого або рожевого кольору. Вирізняється тонким, солодким ароматом. Вовчоягідник прикрасить ваш сад своїм виглядом у тих місцях, де сонячне світло є рідкісним гостем. Але будьте обережні, ця рослина є отруйною і може викликати серйозне отруєння при попаданні в шлунок.

Гортензія

Гортензія

У Японії її називають «мрія про воду». Це найкрасивіший чагарник, що цвіте великими квітами, палітра яких варіюється від білого до темно-фіолетового кольору. З великої кількості сортів ви зможете підібрати собі гортензію, що відповідає вашим уподобанням. Ландшафтні дизайнери часто використовують цей кущ для оформлення території.

Рододендрон

Рододендрон

Його ще називають «рожевим деревом», все тому, що його великі суцвіття рожевого кольору нагадують троянду. Батьківщина цього куща – Північна Америка. Відпочатку рододендрон виростав на затінених, північних схилах прибережних зон, тому не боїться ні вогкості, ні тіні.

Падуб гостролистий

Падуб гостролистий

Цей чагарник приваблює садівників своїм виглядом, у нього різьблене зубчасте листя, щільне і глянсове. Ближче до осені, на ньому з’являються яскраво-червоні ягідки, які контрастують із соковитою зеленню. Падуб вважається різдвяною рослиною, на Заході ним прикрашають будинки на Новий рік та Різдво.

Фуксія

Фуксія

Ця рослина прикрасить вашу присадибну ділянку квітами, що мають форму ліхтарика. Колір ліхтариків яскраво-рожевий і білий, але зустрічаються і варіації. Фуксія не переносить пряме сонячне проміння, тому підійде для вирощування в місцях з розсіяним світлом і в тіні.

Самшит

Самшит

Цей вічнозелений чагарник використовується ландшафтними дизайнерами для створення живоплотів. Невибагливий, спокійно росте у місцях із мінімальним освітленням сонячним світлом. Має невеликі, жорсткі листочки, глянсові та гладкі на дотик. Безболісно переносить стрижку, завдяки чому можна надати цьому кущі будь-якої форми.

Аукуба японська

Аукуба японська

Батьківщина цього чагарника — Азія, але наші садівники люблять її за незвичайне, жовто-зелене забарвлення листя. Здалеку здається, що листя цієї рослини, полили золотом, звідси й друга назва «золоте дерево». Листя має довгасту форму із загостреним кінчиком.

Азалія

Азалія

Це невеликий чагарник із сильно розгалуженими гілочками, цвіте великими, красивими квітами. Азалія – рослина сімейства рододендрових і так само як і її родич рододендрон привертає увагу своєю витонченістю та буйним цвітінням.

Бересклет форчуна

Бересклет форчуна

Вічнозелений, невисокий чагарник привертає увагу садівників незвичайним забарвленням листя. Строкате, жовто-зелене листя давно полюбилося ландшафтним дизайнерам своєю оригінальністю та свіжим виглядом. Невибагливий і морозостійкий, радуватиме око будь-якої пори року.

Декоративно листяні рослини для тіні та півтіні

Для озеленення ділянок, що перебувають у тіні, садівники вирощують такі листяні рослини, які особливо не потребують променів сонця. До таких рослин відносять:

Хоста

Хоста

Хоста або функія, не вимагає кропіткого догляду, але ази її вирощування необхідно знати. Функія чудово росте у затіненому місці. Хоча рослина любить вологу, хоста приживеться і в посушливих областях. Варто відзначити, що при зростанні в тіні, хоста набуває великих розмірів. Крім цього, розмноження функції процес досить простий.

Папороть

Папороть

Ця багаторічна культура, яка також не боїться рости на місці з розсіяною тінню. Догляд за папороттю простий і найголовніше для цієї рослини це правильний полив. Плюс до всього, колись папороть може здичавіти і доглядати за ним майже не доведеться. Підгодовувати рослину також необов’язково. Морозостійкість папороті залежить від виду.

Живучка

Живучка

Виходячи з назви, ця багаторічна рослина може прижитися будь-де і при будь-якому догляді буде рости. У будь-якому місці її посадки, зокрема, в тіні, живучка зростатиме швидко.

Але важливо пам’ятати, що слабкі рослини живучці не є сусідами. Вона просто може їх занапастити. Нотаток по догляду, як таких, немає живучка приживеться до будь-якого грунту і до будь-якого клімату.

Манжетка

Манжетка

Найпоширеніша рослина для прикраси саду. Невибаглива до догляду багаторічна манжетка допоможе довершити присадибні композиції. Плюс до всього, манжетці до вподоби місце з півтінню, там вона буде красиво цвісти все літо і навіть осінь.

Копитняк

Копитняк

Копитень це одна з тих рослин, яка зовсім не потребує сонячного світла, і садити цю рослину необхідно на місце з півтінню або з глибокою тінню. Догляд за копитнем полягає в помірному поливі та пересадці, яку потрібно провести на четвертий рік зростання. Копитень – справжня знахідка для тих, хто хоче прикрасити сад зеленим килимом.

Тінестійкі квіти

Прикрасити сад, де панує тінь, легко. Потрібно тільки знати, які квіти люблять і ростуть у тіні.

Аквілегія (Водозбір, орлики)

Аквілегія (водозбір, орлики)

У народі більше відомий під назвою «водозбір». Квіти аквілегії мають надзвичайно красиву форму і дуже різноманітну палітру забарвлення, квітки бувають: жовті, білі, бузкові, рожеві, фіолетові. Період цвітіння червень-липень. Любить затінені місця.

Анемона

Анемона

Ця квітка полюбилася садівником за величезний вибір забарвлення, вона настільки велика, що перераховувати можна довго. Серед великої кількості видів, анемони відрізняються і вибагливістю до догляду. Найголовніше для анемони це правильний полив та правильно обране місце у півтіні.

Бегонія вічноквітуча

Бегонія вічноквітуча

Мабуть, найпопулярніша рослина для вирощування в домашніх умовах. Вічноцвітою, бегонію називають через її період цвітіння, з початку літа до середини осені. Так як у дикій природі рослина росте в тіні, у саду бегонію можна посадити на місце з розсіяною тінню.

Астильба

астильба

У дикій природі, астильба росте в лісах і там, де влітку показник вологості буде вищим за середній. Залежно від виду, рослина може досягти різної висоти, навіть 2-метрової.

Примула

Примула

Невибаглива рослина, яка чудово буде рости в затіненому місці. Примула ділиться близько 500 видів і кожен із них унікальний.

Медуниця

медуниця

Також відноситься до тіньолюбних рослин. Прикрашає сад медуниця вже в перші дні весни завдяки своєму красивому цвітінню. Якщо хочете, щоб рослина довго прикрашала ваш сад, слід його регулярно поливати.

Барвінок

Барвінок

Зелений килим, що стелиться по землі з блакитними квіточками відмінно доповнить ваш сад. Барвінок невибагливий у догляді і навіть у поливі, який потрібно проводити тільки в дуже посушливу погоду,

Ірис сибірський

Ірис сибірський

Ірис або, як його ще називають, касатик сибірський має найвищу витривалість із усіх інших видів. Касатик сибірський не потребує кропіткого догляду, тому посадивши його на місце з розсіяною тінню, можете не переживати про стан рослини.

Конвалія

Конвалія

У перші дні весни, конвалії вже починають цвісти у вашому саду. До догляду рослина не вибаглива, але потрібно проводити регулярне підживлення та полив.

Дицентра

Дицентра

Ця однорічна рослина стане родзинкою вашого саду завдяки своїй незвичайній формі. Спостерігати красу цвітіння дицентри можна буде з кінця весни до початку осені, але щоб цього досягти, необхідно правильно її поливати.

Купина

Купена

Друк Соломона або купена зовсім не потребує прямого сонячного проміння, тому цвісти рослина буде тільки в затінених місцях. Основним у догляді за купеною вважається полив, який має бути регулярним.

Гортензія деревоподібна

Гортензія деревоподібна

Великі суцвіття гортензії ніколи не псували сад, тим більше, що цвіте деревоподібна гортензія з середини літа по осінь. Найголовніше для гортензії – щедрий та регулярний полив. Для нормального зростання підійде місце із розсіяною тінню.

Гортензія крупнолиста

Гортензія крупнолиста

Перед тим як садити гортензію крупнолисту у себе в саду, зрозумійте, що для цього красиво квітучого чагарника необхідний самий кропіткий догляд. Гортензія не терпить прямого сонячного проміння. Крім цього, земля, на якій росте гортензія, має бути завжди вологою.

Бузульник зубчастий

Бузульник зубчастий

Така витончена рослина, як бузульник зубчастий, прикрасить непривабливе затінене місце у вашому саду. Особливістю бузульника вважають його невибагливість зміни місця зростання. Єдине, без чого рослина загине, так це без рясного поливу.

Ліріопе мускарі

Ліріопе мускарі

Це найпопулярніший вид ліріопе серед садівників. На відміну від інших тіньолюбних рослин, ліріопе цвіте восени.

Схизофрагма японська

Схизофрагма японська

Перші кілька років зростає повільно, але при правильному догляді швидкість зростання збільшується. Схизофрагма досить морозостійка рослина, але боїться посушливої погоди.

Спірея японська

Спірея японська

Спірея найчастіше використовується садівниками для обрамлення елементів саду. Цвіте не довго – з середини до кінця літа. Полив залежить від віку рослини. Варто зазначити, що японська спірея нічим не хворіє.

Фіалка запашна

Фіалка запашна

Фіалку поважають більшість садових дизайнерів за її первісну красу, а саме, за фіолетові квіти. Виходячи з назви, фіалка запашна заповнить сад приємним ароматом. Більш того, фіалка досить самостійна рослина та ретельного догляду не вимагає.

Медуниця червона

Медуниця червона

Цей вид медунки росте досить швидко. Варто зазначити, що медунка червона хоч і має високу морозостійкість, непогано буде вкрити її в холодному регіоні.

Печіночниця благородна

Печіночниця шляхетна

Це та рослина, яка зацвіте практично відразу, як тільки почне танути сніг. У догляді не вибаглива, але вкрай потребує мульчування та помірного поливу.

Морозник

Морозник

Незважаючи на назву, молоді морозники можуть загинути взимку і їх слід накривати. Цвіте морозник рано, з кінця зими по середину весни, посушливу і спекотну погоду потребує поливу.

Доронікум східний

Доронікум східний

Ця рослина не підійде для росту наодинці, тому що після ефектного цвітіння доронікум східний різко втрачає зовнішню красу і скидає листя. Але доронікум східний також не вибагливий у догляді, і для нормального зростання йому необхідні правильне місце і регулярний полив.

Первоцвіт дрібнозубчастий

Первоцвіт дрібнозубчастий

Різнокольорові квітки первоцвіту або примули дрібнозубчастої стануть окрасою вашого саду, хоч і цвітуть лише один місяць весни. Головним у догляді за зубчастим первоцвітом є своєчасний полив і правильна підготовка до зимівлі.

Волжанка звичайна

Волжанка звичайна

Позитивні якості волжанки або арункуса справляють сильне враження, адже волжанка звичайна не прискіплива до догляду, чудово росте в тіні, має високу стійкість до морозів і стане відмінним декором.

Воронець клопогон кистевидний

Воронець клопогон кистевидний

Особливістю цієї рослини є досить специфічний запах. У Німеччині воронець називають сріблястою свічкою через вид його пухнастих квіток. Кропотливого догляду не вимагає.

Анемона японська

Анемона японська

Квіти мають світло-рожевий відтінок, якого можна досягнути при правильному догляді за японською анемоною. У літній період дуже важливо поливати рослину, а перед зимою анемону слід укутувати.

Венерин черевичок

Венерин черевичок

Така орхідея хоч і прикрашатиме сад, для цього необхідно знати як правильно доглядати за венериним черевичком. Рослині необхідний особливий ґрунт, затінене місце, укриття на зиму, підживлення та помірний полив.

Трави, які добре переносять затінення

Для того щоб покращити дизайн присадибної ділянки, можна використати декоративні трави.

Ожика снігова

Ожика снігова

Красивий, вічнозелений злак з вузьким, довгим листям. Рекомендується для декорування у саду каміння. Цвіте білими квітками у травні – червні. Любить тінь та вологу.

Вівсяниця хуртова

Вівсяниця хуртова

Невисока, подушкоподібна рослина, має довге та вузьке листя-голки. Цвіте у червні – липні.

Осока

Осока

Ця рослина часто використовується в декоруванні ділянок з розсіяним світлом та в тіні. Багаторічне. Дуже популярно у країнах Азії.

Цибулинні та бульбові рослини для напівтінистих позицій

Часто ділянки, що знаходяться в тіні, прикрашають такими рослинами:

Проліски

Проліски

Ці квіти з’являються на ділянці, коли ще лежить сніг і по праву називаються провісниками весни. Це багаторічна рослина 10-15 сантиметрів заввишки з білими квітами.

Додекатеон звичайний

Додекатеон звичайний

Ця квітуча рослина невибаглива у догляді. Має дуже гарну форму кольорів. Вважається первоцвітом. Цвітіння починається у травні та триває до кінця липня, початку серпня.

Чубатка

Чубатка

Невисока, трав’яниста рослина, з красивими та незвичайними квітками яскраво-червоного кольору з незвичайними суцвіттями. Має велику популярність у садівників за невибагливість.

Рябчик шаховий

Рябчик шаховий

Багаторічна рослина, заввишки 15-20 сантиметрів. Його квіти, формою нагадують тюльпан, але мають незвичайне, плямисте забарвлення. Абсолютно невибагливий і не потребує особливого догляду.

Задерняючі або почвопокровні тінелюбні рослини:

Плющ європейський

Плющ європейський

Найкрасивіша, вічнозелена ліана. Її висаджують у тіні біля стін будинків або біля великих дерев. Плющ красиво плететься вгору за допомогою придаткового коріння або плететься по покриву грунту.

Підмаренник запашний

Підмаренник запашний

Улюбленець голландських та англійських садівників. Він розростається густим килимом по ґрунті, привертає увагу красивої, зірчастої форми та маленькими, білими квіточками. Випромінює приємний, свіжий аромат.

Пахезандра верхівкова

Пахезандра верхівкова

Батьківщина цієї рослини – Японія. Вона не вибаглива і за один сезон розростається на великі території. Невисока, близько 20 сантиметрів у висоту, має щільне темно-зелене листя зібране в розетку.

Жовтяниця

Селезіночник

Симпатична рослина, листя якої формою нагадують конюшинні, а за кольором, жовто-зелені, що створює ефект золотистого напилення. Дуже красиво виглядає під час оформлення тінистих територій.

Камнеломка тіньова

Камнеломка тіньова

При розростанні утворює густий килим, листя жорстке, зібране в розетку. Цвіте дрібними, рожевими квіточками, причому квітконосне стебло підноситься над зеленою частиною на відстані 20 сантиметрів.

Плодові дерева, чагарники та овочі

Крім декоративних рослин, у тіні можна вирощувати плодові дерева, чагарники та овочі.

Смородина

Смородина

Невисокий чагарник із смачними та корисними ягодами. Смородина може бути чорна, червона та біла. Прекрасно росте в затінених місцях і невибаглива.

Аґрус Йошта

Аґрус Йошта

Популярна садова рослина з великими ягодами зеленого, жовтувато-білого або червоного кольору. Добре виглядає в інтер’єрі саду, практично не потребує догляду. Йошта – це гібрид аґрусу та чорної смородини.

Чорниця

Чорниця

Ця рослина любить прохолодний, сирий клімат, відповідно чудово приживеться в місці з нестачею сонячних променів. Її плоди темно-синього кольору неймовірно корисні.

Ліщина

Ліщина

Її ще називають «лісовий горіх». Досить високий чагарник, Тінелюбний і невибагливий. Плодоносить невеликими суцвіттями, у які входять від 3 до 6 горішків.

Малина

Малина

Ми цінуємо малину за її смак та корисні властивості, у медицині використовують не тільки ягоди малини, але її листя та стебла. Крім того, вона легка у догляді та любить місця з розсіяним світлом.

Ожина

ожина

Родичка малини, вони схожі не лише зовні, а й за корисними властивостями рослин. Ожина буває двох видів: стелиться і кущова (ожина).

Аронія

Аронія

У народі її називають «чорноплідна горобина». Ця рослина чудово підходить для декорування території, виглядає як розлогий чагарник або невисоке дерево, з корисними, темно-синіми плодами.

Кизил

Кизил

Кизил означає “червоний”, його назвали так завдяки яскраво-червоному забарвленню ягід. Самі ягоди досить великі, мають усередині велику кісточку. Відмінно росте та плодоносить у затінених місцях.

Крім плодоносних чагарників у тіні чудово ростуть такі овочі та трави, як:

 • петрушка
 • кінза
 • часник
 • цибуля
 • щавель
 • черемша
 • м’ята
 • горох
 • квасоля
 • кольорова капуста
 • броколі
 • редис

пряні трави для тіні

Що потрібно пам’ятати при посадці рослин у тіні

При виборі тіньолюбних рослин слід пам’ятати, що воно також потребуватиме тих чи інших речей так само як і світлолюбне. Рослини в тіні не виживуть у вас у саду, якщо ви не наглядатимете за ними.

Як обрати рослини для тіні

Вибирати тінелюбні рослини слід не лише за місцем, на яке ви плануєте його посадити, але й за власними силами. Одні рослини можуть здичавіти і ваша участь у його житті може вже не знадобиться, а інші не цвітимуть або навіть загинуть від вашого маленького промаху. Підійдіть відповідально до вибору місця і дізнайтеся, напевно, яка там тінь.

Поради щодо догляду за рослинами у тіні

Тіневитривалі рослини також вимагають поливу, підживлення, обрізки та профілактики проти шкідників та хвороб. Складіть план-розклад догляду за рослиною, так ви розумітимете, що рослині потрібно і в якій кількості. Дізнайтеся, яким рослинам не можна мати сусіда та яка відстань має бути між двома видами.

Важливі нюанси

До нюансів при роботі з тінелюбними рослинами відносять щільність тіні, яка закутує місце вирощування. Не можна посадити рослину, якій необхідна розсіяна тінь на місце, яке закутується глибокою щільною тінню, і навпаки.

Квітники

Навіть у тінистому місці можна влаштувати квітник. Чим більше затіненог омісця, тим кращий ви зможете організувати квітник. Ви можете скомбінувати гортензію з ірисом, а анемони можуть скласти компанію фіалці запашній, але все на ваш розсуд.

З розсади барвінку ви можете постелити на вашій ділянці красивий ніжно-блакитного кольору килим. Посадивши конвалію, вже з перших днів весни ваш сад наповниться чарівним ароматом.

Сад каміння

Сад каміння

Чому б не прикрасити садок в азіатському стилі? Перетворіть свою ділянку на сад каміння.

Створіть оригінальні композиції з каміння та рослин, які ростуть у вас у саду. Повірте, створити сад каміння не складно, але з’явиться враження, що над цим попрацювали дизайнери, бо це виглядає професійно.

Зона відпочинку та елементи декору

Зона відпочинку завжди повинна займати комфортне розташування на ділянці. Влітку сховатися від палючого сонця – зона відпочинку в затіненому місці це те, що потрібно.

Ви можете поставити садові крісла, лежаки або навіть гойдалки. Для прикраси зони відпочинку можна використовувати чагарники, дерева, трави або каміння.

Оформлення ствольних кіл

Приствольні круги також не повинні залишитися непоміченими. Для оформлення можна використовувати тінелюбні задерні або грунтопокривні рослини, тирсу або трав’янисті рослини.

Приствольне коло необов’язково повинно мати круглу форму, тому не бійтеся експериментувати.

Як оформити клумбу

Як оформити клумбу

Оформити клумбу можна чим завгодно та як завгодно. Можна поставити маленький дерев’яний або металевий паркан, а можна обрамити камінням. Якщо територія ділянки дозволяє, можна на 40 сантиметрів від клумби розсипати дрібні камінчики, а можна і просто поставити цеглу.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Коментарі : 1
 1. Лена

  Столько фото цветов, просто отлично. Давно искала растения что любят тень, оказалось что есть еще и очень красивие. Спасибо вибрала себе что посадить в саду

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: