Картопля Розара – 3 способи посадки

Картопля Розара

Картопля Розара – один із ранніх високоврожайних сортів із чудовими смаковими якостями, стійкий до хвороб. Може вирощуватися як на сході і півночі, так і в центрі та на півдні так як характеризується своєю стабільністю і здатністю показувати відмінні результати навіть в складних умовах зростання. Розглянемо докладно опис сорту, фото, відгуки.

Зміст

Опис сорту розара

При описі сорту насамперед слід зазначити, що у розари ранній термін дозрівання. Це обумовлює багато інших його характеристик.

Історія створення сорту

Але спочатку трохи історії. Картопля розара була виведена у ФРН наприкінці ХХ століття і вона швидко набула популярності у інших городників. І це при тому, що до теперішнього часу вирощують понад тисячу сортів. Після проведеного районування сорт Розара вирощують у багатьох регіонах країни.

Характерні особливості картоплі Розара

Характерні особливості

Завдяки хорошим характеристикам картопля Розара заслужено здобула популярність у городників. Відмінною рисою сорту Розара є колір бульб. Шкірка забарвлена ​​в світло або темно-червоний відтінок. М’якоть має характерний світло-жовтий колір. Середня вага картоплини становить від 85 до 115 грам. Бульби мають довгасту овальну форму. Наземна частина рослини являє собою напіврозкидистий кущ середньої величини з прямостоячими стеблами. Квіти пофарбовані в червоно-фіолетовий колір.

Картопля широко використовують в промисловій переробці для виготовлення сушеного сировини. Сорт містить досить низький відсоток крохмалю – 12-15%. За рахунок цього картопля не розварюється при варінні і утримує форму. За описом споживачів розарій краще використовувати для приготування супів, рагу і салатів. Не рекомендується використовувати даний сорт для смаження.
За описом аграрних фахівців сорт стійкий до золотистої нематоди, вірусу Yn і картопляного раку. Високий ступінь стійкості сорту відзначається до фітофторозу і парші. Дещо гірше культура реагує на вірус Х. Скручування листя не спостерігається.

Також в описі необхідно зазначити, що розарій відносять до ранніх ультраспілих сортів. Формування кінцевого врожаю займає від 65 до 75 днів. Під час висадки в грунт насіння в другій половині травня збір урожаю планується на кінець серпня.

Характеристики куща

Висота куща у Розари близько півметра. Компактно розташовані пагони з листям зеленого кольору. У період цвітіння розкриваються невеликі, червоно-фіолетового забарвлення, опушені біля основи, квітки.

Характеристика бульб

Кожен кущ віддає 15-20 бульб стандартного розміру. Колір бульб відповідає назві сорту. Рожево-малинові овальної форми бульби компактного розташовані неглибоко від поверхні ґрунту. У результаті картоплини рідко травмуються під час збирання.

На поверхні бульб масою 80 – 110 грамів порівняно мало неглибоких, не глибше міліметра, вічок. У розрізі картопля порадує вас щільною м’якоттю жовтого кольору. Для раннього сорту в Розари досить високий відсоток вмісту крохмалю – 13%, що на 3% вище середнього значення.

Унікальність сорту

Ідеальна врожайність, дозрівання за 2 місяці, що дає змогу зняти другий урожай за сезон, стійкість до захворювань, невибагливість до догляду і відмінний смак. Така ось унікальна характеристика сорту. Звичайно, яку картоплю вибрати, кожен вирішує самостійно. Але варто враховувати і те, що сорт картоплі Розара дає стабільний урожай у будь-яких кліматичних і погодних умовах.

Урожайність картоплі Розара

Смакові якості

Картопля не розсипчаста, що дуже добре для приготування салатів, для фрі та домашніх чіпсів. Картопля смачна, ніжна й ароматна, не розвалюється під час варіння. Відмінна риса – картопля не змінює смаку під час тривалого зберігання.

Урожайність картоплі Розара

Бульби сорту Розара набирають товарного розміру через 60 – 65 днів після посадки. Із сотки збирається 200 – 300 кг, при цьому дрібної картоплі в середньому 3-5%. Урожайність зберігається на одному рівні до 5 років, після чого насіння краще поміняти.

Стійкість до захворювань

Висока стійкість до картопляного раку, вірусу скручування листя, бактеріальної гнилі. Уражається фітофторою і паршею Найбільше завдає неприємностей і занепокоєння фітофтороз. Збудники захворювання – гриби, спори яких за сирої погоди і температури близько 12-18 С швидко поширюються і хворі рослини лікувати вже не вийде.

Якщо вилікувати рослини практично неможливо, напрошується рішення – профілактика. Захисну обробку фунгіцидами слід проводити не чекаючи симптомів хвороби. У разі прояву ознак захворювання застосовувати фунгіциди з лікувальним ефектом системної дії.

Переваги та недоліки картоплі Розара

У будь-якого сорту картоплі є свої переваги і недоліки, але у Розари плюсів все ж більше.

До переваг сорту належать:

 • Стійкий імунітет до більшості захворювань.
 • Картопля Розара малочутлива до посух, сильних опадів і перезволоження.
 • Скоростиглість – урожай дозріває всього за 2 місяці. Це великий плюс для регіонів з коротким літом. А для інших районів – можливість зняття двох урожаїв за сезон.
 • Висока (для скоростиглого сорту) врожайність.
 • Насіннєвий матеріал не вимагає частого оновлення, його показники залишаються стабільно високими до 6 років.
 • Універсальність картоплі Розара. Смакові якості дозволяють готувати з бульб різноманітні страви.

Недоліків менше:

 • Змикання бадилля у кущів відбувається рано, що перешкоджає проведенню прополки і підгортання.
 • Необхідність раннього профілактичного застосування фунгіцидів, оскільки бадилля дуже сильно схильне до фітофторозу.

Особливості вирощування картоплі Розара

Вимоги агротехніки до вирощування сорту Розара в принципі ті самі, що в інших сортів. Що потрібно для досягнення гарного врожаю:

 • пухкий ґрунт, проникний для води і повітря з обов’язковим внесенням органіки;
 • кислотність ґрунту нейтральна або слабокисла;
 • жорстка вимога до тепла – за низьких температур розвиток куща зупиняється;
 • мінеральні підживлення з включенням калійних добрив;
 • Розара вимоглива до світла, їй потрібно місце посадки, яке добре освітлюється весь день.

А ось що точно шкодить цьому сорту:

 • надлишок азоту, кальцію;
 • неперепрілий гній;
 • хлорвмісні добрива;
 • затінення;
 • надлишкові поливи і застій води в ґрунті;
 • загущені посадки;
 • тривале похолодання.

Особливості вирощування картоплі Розара

Необхідні кліматичні умови

Як уже говорилося, картопля розара віддає хороший урожай у будь-яких кліматичних і погодних умовах. Але приступати до посадки слід при настанні тепла. Причому тепла не на градуснику за вікном – важливий прогрів ґрунту до 10-12 градусів. Інакше картопля сходитиме вкрай нерівномірно, і ви не отримаєте дружного врожаю.

Підготовка ґрунту

Місце майбутньої посадки краще глибоко перекопати з осені, а перед висадкою тільки розпушити ґрунт.
При осінньому перекопуванні додають у ґрунт:

 • компост;
 • добре перепрілий коров’ячий перегній;
 • золу.

Кінський гній може погіршити смакові властивості картоплі, а у пташиного гною занадто багато азоту, і помилка під час його застосування спричинить бурхливий ріст бадилля на шкоду розвитку бульб.

Для розкислення використовується вапно-гідрат або доломітове борошно. На слабокислих ґрунтах буде достатнім внесення золи під перекопування.

Переваги та недоліки картоплі Розара

Підготовка посівного матеріалу

Пророщування бульб дозволяє скоротити вегетаційний період сорту ще на тиждень і забезпечить дружні сходи.

Якщо ви не прозеленили насіннєвий матеріал перед закладанням на зберігання, не пізно це зробити і навесні. За 25-30 днів до планованої посадки винесіть бульби на сонце для отримання зеленуватого відтінку. Під дією сонячних променів у бульбах виробляється речовина соланін, що підвищує рівень захисту від можливих шкідників.

Для одночасного оживання ростових бруньок помістіть насіннєві бульби в темне місце за температури не нижче 20 градусів. Після пробудження ростових бруньок, бульби обприскують розчином будь-якого біостимулятора (Гетероауксин, Епін) і засипають вологою тирсою шаром 3-4 см. У міру висихання тирсу зволожують.

Способи посадки картоплі

Способи посадки картоплі Розара

З безлічі способів посадки картоплі, частіше за інших застосовуються: траншейний, гладкий і гребневий. У кожного з них свої тонкощі, які важливо враховувати. Інакше обрана методика посадки просто не підійде за характеристикою ґрунту або за кліматичними умовами регіону…

Гладка посадка

Традиційну гладку посадку “під лопату” проводять, якщо ділянка розташована на південному ухилі і швидко прогрівається. При цьому вода в посадках не застоюється, але ґрунт пухкий і досить вологоємний. Зазвичай роботу проводять удвох: один готує лунки, а другий укладає в них посадкові бульби. І не як доведеться, а паростками вгору. Бульби в лунках засипають землею з наступної, в результаті поле залишається гладким. Ба більше, по завершенні посадки ділянкою проходять із граблями. Боронування закриває дорогоцінну вологу.

Гребневий спосіб

Гребневу посадку картоплі використовують для “важкого” ґрунту і при близькому розташуванні ґрунтових вод. Відстань між гребенями витримуємо 70 см, а їхню висоту – 10-15 см.

За будь-якого способу ряди мають бути орієнтовані з півночі на південь. Це забезпечить рівномірне освітлення і прогрівання посадки.

Посадка в траншеї

Якщо ваша ділянка розташована в сухому і спекотному регіоні, і ґрунт піщаний абсолютно не утримує вологу, потрібно вибирати іншу стратегію. Будемо садити картоплю в “гребені навпаки”. Ми сховаємо бульби від пекучої спеки і посадимо ближче до води. Для посадки підготуємо траншеї глибиною на повний штик лопати. Насіння будемо розкладати на попередньо покладену в траншею підстилку з перегною, соломи або іншої органіки

Терміни, схема і глибина посадки

Точної дати посадки ніхто вам не скаже. Тут важлива не сама дата, а ступінь прогрівання ґрунту. Щоб посаджені бульби відразу пішли в ріст, а не лежали як у холодильнику, земля має прогрітися мінімум до 12 градусів.

Оптимальна відстань між рядами при всіх способах посадки 70 см. Якщо ви обмежені малим розміром ділянки, можете знизити розмір, але 60 см – нижня межа, менше нікуди. Інтервал посадки в ряду 25-30 см, а при траншейному способі до 35 см.

Нормальною глибиною посадки насіннєвих бульб вважається 10 см. Але все не так однозначно. Що легші ґрунти, то глибше можна посадити бульби і навпаки, тому на глинистих важких ґрунтах заглиблюємо на 6-8 см, на легких супіщаних – 12-15 см. При траншейній посадці збільшуємо до 20 см.

Терміни, схема і глибина посадки картоплі розара

Особливості вирощування картоплі з насіння

Через постійне вирощування картоплі з бульб, відібраних після збирання власного врожаю, за 5-6 років відбувається виродження сорту. Ба більше, картопля за цей час накопичує цілий букет вірусних інфекцій. Виходів із ситуації, що склалася, два.

Купити в магазині елітні, а краще супер елітні насіннєві бульби. Швидко, але дорого.
Другий шлях довший, але значно дешевший: виростити чистий посадковий матеріал з насіння.
При чому насіння можна купити, це буде чистий новий сорт, а можна заготовити насіння зі своїх кущів і оздоровити свій сорт.

Збір і заготівля насіння картоплі

Після цвітіння на вершинах стебел утворюються маленькі помідорки з потрібним нам насінням. До моменту збору врожаю ці плоди ще не дозріли і тому їх необхідно дозарювати при кімнатній температурі.

Дозрілі плоди м’які, місцями можливе потемніння. Повне дозрівання плодів – дуже важлива вимога для отримання хорошого насіннєвого матеріалу.

Із дозрілого плода витягують м’якоть із насінням на аркуш паперу, на якому зазначають сорт і дату збору. Після висихання м’якоті на папері залишиться дуже дрібне насіння, яке знадобиться для посіву в березні наступного року. Насіння слід заготовити з подвійним запасом через його невисоку схожість.

Вирощування бульб з насіння картоплі Розара

Вирощування бульб з насіння

Насіння на розсаду висіваємо в березні на попередньо зволожений субстрат. Зручно застосовувати пластиковий контейнер із прозорою кришкою. Розкладене на поверхні ґрунту насіння можна не присипати землею – це можна буде зробити пізніше, коли насіння прокинеться і проклюнуться корінці. Ще раз обприскуємо з пульверизатора і закритий контейнер прибираємо в тепле місце.

Тепло – обов’язкова вимога, інакше в холоді насіння пропаде.

До появи паростків регулярно (щодня) перевіряємо парничок. Після проростання насіння контейнер виставляємо на світло, але не на підвіконня – там холодно. Для додаткового освітлення корисно застосувати лампу.

До висадки на город розсаду доведеться пікірувати. У відкритий ґрунт розсаду Розари висаджуємо при настанні стійкої теплої погоди. Бульби, вирощені з такої розсади, будуть супер елітою і повністю використовуються для розмноження в наступному сезоні.

Як доглядати за картоплею

Основні складові догляду полягають у прополюванні та підгортанні кущів.

Розпушування і прополка

Картопля Розара чуйна на розпушування ґрунту. Прополку і розпушування проводимо до змикання бадилля з періодичністю раз на 8-12 днів. Розпушування ґрунту стимулює утворення нових коренів і покращує доступ повітря до них. Обробку ґрунту починаємо при появі сходів

Підгортання

Перше підгортання проводиться за висоти сходів понад 10 см, але за загрози заморозків проводимо підгортання із закриттям сходів ґрунтом. Розгортати після закінчення заморозків не треба – картопля сама вибереться. Підгортання поєднуємо з прополюванням і розпушуванням, тож за сезон вийде провести 2-3 підгортання.

Важливо: не можна підгортати сухою землею. Підгортання проводиться вологою землею, тобто після дощу і поливу.

Як доглядати за картоплею

Полив і підживлення

Картопля Розара не вимагає додаткового поливу, але за тривалої відсутності опадів доведеться поливати. Рясні поливи ні до чого, але головне, щоб вода дійшла до коренів, піввідра під кущ достатньо.

Якщо під час осіннього перекопування або весняного передпосадкового обробітку ґрунту було внесено мінеральне й органічне добриво, то після посадки необхідності в підгодівлі не виникає. Якщо ж ви не удобрили город ні восени, ні навесні, навряд чи ви цим займетеся під час вегетації. Але можете приготувати “зелене” добриво, змішавши трав’яний настій із попелом (склянка на відро) і підживити посадки.

Технологія підвищення врожайності

Досвідчені городники відразу зрозуміли необхідність підвищення врожайності картоплі. Для цього не потрібно нічого надприродного. Потрібно вирощувати картоплю на органічній підстилці. Що входить у це поняття?

Вирощування картоплі на соломі, посадка в гребені на перепрілу тирсу і солому. Використання цього прийому забезпечує значну прибавку врожаю і поліпшення якості картоплі.

Ґрунт у гребенях прогрівається раніше, це дає змогу на кілька днів пересунути термін висаджування, що зі свого боку забезпечує максимальне освоєння кущами запасів талої води в ґрунті.

Підстилка з органіки додатково прогріває ґрунт і при розкладанні дає рослинам живлення.

Деякі городники видаляють бутони у квітучих кущів для збільшення врожайності та прискорення розвитку бульб. Але це спірний момент, що ви скажете з цього приводу?

Як збирати і зберігати картоплю

Як збирати і зберігати картоплю

Закінчується сезон, і тут-то згадується народна мудрість: “Курчат по осені рахують”. Якщо вчасно і правильно не зібрати картоплю, можна звести нанівець усі зусилля і витрати на вирощування врожаю.

Першим сигналом про те, що настав час збирання врожаю, є пожовкле бадилля, що сохне. Але буває так, що бадилля стоїть зелене, а термін за календарем уже підійшов. Причина в зайвих дозах азотовмісних добрив. Тому найбільш точно визначити стиглість бульб можна періодично підкопуючи вибірково кущі.

Якщо викопати картоплю з незміцнілою шкіркою, то після кількох перевалок: із землі у відро, з відра в мішок, потім транспортування і закладка в льох на зберігання – отримаємо сильно травмовані бульби. У такому вигляді картоплю не зберегти, її відразу необхідно реалізувати в їжу.

У картоплі, що пролежала в землі надмірно довго, якщо був пропущений термін збору врожаю, велика ймовірність того, що бульби можуть згнити. Ложку дьогтю можуть додати затяжні осінні дощі.

За півтора тижні до наміченого терміну збирання краще зрізати бадилля на рівні 10-12 см. У картоплі зміцніє шкірка, підвищиться вміст крохмалю в бульбах. Зрізане бадилля не застосовувати для компосту, краще спалити.

Слідкуйте за прогнозом погоди і виберіть для збирання сухий сонячний, але спекотний день. Викопувати бульби слід вилами на легких ґрунтах, і лопатою на важких. Правильно оцінюйте відстань, на якій знаходяться бульби, щоб не пошкодити їх.

Викопані бульби не тримайте на сонці довше години – як тільки підсохнуть, приберіть у приміщення, в тінь. Не опускайте відразу в льох, за тиждень бульби, що почали загнивати, приберете. А тепер можна і в льох. Найкраща температура для зберігання 5 градусів.

Хвороби та шкідники картоплю розара

Хвороби та шкідники

Розрізняють хвороби картоплі грибкового, бактеріального та вірусного походження. У більшості випадків такі хвороби або не лікуються, або лікуються на самому початку захворювання. Проблема вирішується тільки профілактикою

Альтернаріоз

Захворювання грибкового походження. Заходи боротьби – підбір стійких сортів, обробіток ґрунту і льоху, правильне зберігання бульб, обприскування фунгіцидами, застосування сівозміни, очищення городу і спалювання післязбиральних рослинних залишків.

Фузаріоз

Теж грибкове захворювання, виявляється під час цвітіння картоплі. Листя світлішає, як за хлорозу, потім буріє по краях і в’яне, так зване фузаріозне в’янення листя. Слідом інфікування поширюється на стебла. За вологої погоди кущі гинуть за кілька днів.

Парша

Ще одне грибкове захворювання картоплі, яке на відміну від інших вражає тільки бульби. Парша не призводить до загибелі рослини.

Боротьба зі шкідниками

Численні шкідники картоплі умовно розділені на дві групи:

 • Ті, що завдають шкоди бульбам, – дротяники, капустянка, нематода.
 • Ті, що завдають шкоди всій рослині. Шкідник №1 – колорадський жук.

Смугастого американського ворога картоплі знають усі Найбільшої шкоди рослині завдають його яскраво-помаранчеві личинки. Якщо не вживати термінових заходів при його виявленні, за кілька днів колорад знищить значну частину посадок. Заходи боротьби від ручного збору до застосування хімічних препаратів.

Відгуки городників

Тут будуть знаходитися ваші відгуки. Діліться секретами, пишіть коментарі

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Коментарі : 1
 1. Сергій

  Мені по смаку більше подобається белароса

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: