Картопля сорту Гала – вирощування та догляд

Картопля. Здавалося б, що може бути ще простіше? Сьогодні багатьом слов’янам важко уявити свій стіл без страви з картоплі. Але чи всі наші співгромадяни знають про один зі своїх улюблених коренеплодів? Чи знаєте ви, про такий сорт картоплі як Гала?

Основні характеристики картоплі

Картопля сорту Гала була виведена в Німеччині, в комуні Заніц. Від самого початку цей сорт підкорив усіх своїми характеристиками і продовжує тішити городників своєю врожайністю і смаком, цей сорт входить до десятки найкращих видів картоплі.

Зовні культура виростає до невеликих розмірів, зелене листя велике і трохи хвилясте, сам плід доволі гладенький, довгастої форми, в розрізі насичено жовтий, а наявність маленьких вічко дає змогу чистити його легко і швидко. На додаток, цей сорт вирізняється доволі низькою кількістю крохмалю, близько 12%, і завдяки цьому він не втрачає свою форму під час варіння.

Основні характеристики картоплі гала

Для яких регіонів підходить

Цей сорт картоплі підходить для посадки практично у всіх регіонах. Буде краще рости і плодоносити в місцях з відносно теплим літом. Не вибагливий до ґрунту, може без проблем рости на глинистих і не особливо родючих ґрунтах. Але якщо ви хочете отримати хороший урожай, ґрунт необхідно буде підживлювати.

Урожайність терміни дозрівання

Сорт Гала відрізняється від усіх інших сортів своєю високою врожайністю і немаленькою кількістю бульб. До того ж, цей різновид є ранньостиглим, тобто з того моменту, як насіння опиняється в ґрунті, і настає час збирати врожай, проходить від 2 до 3 місяців.

Одне гніздо може принести близько 20 бульб, а то й більше. З одного гектара такої розсади за належного догляду можна отримати 500 центнерів бульб.

Вирощування та догляд картоплі Гала

Урожай картоплі Гала безпосередньо пов’язаний з тим, як ви підготуєте посадковий матеріал, ґрунт і підживлення.

Якщо ви хочете отримати гарний урожай, ви маєте знати, що картопля Гала потребує регулярного поливу.

Якщо літо спекотне і без дощів, то поливи обов’язкові під час появи сходів, цвітіння і після цвітіння, а якщо літо дощове, полив не обов’язковий, але пам’ятайте, що навіть у дощове літо, у період цвітіння, цей сорт картоплі потрібно, все ж таки, поливати.

Підготовка ґрунту

Картопля Гала не вибаглива до виду ґрунту, але не любить заболочені й кислі землі, а також низини.

Найкращим вибором будуть піщані та супіщані землі, вони швидко поглинають вологу і швидко прогріваються сонцем.

Правильно обрана земля гарантуватиме рослині імунітет, а вам багатий урожай. Перед посівом городники рекомендують підживити ґрунт перегноєм або аміачною селітрою.

умови вирощування картоплі Гала

Умови вирощування

Вирощування картоплі Гала – не складна система. Для вирощування необхідно взяти не надто великі бульби, не пошкоджені і не гнилі. Далі, в приміщенні, температура якого +17С, на термін від 9 до 21 дня викладаємо в один шар обрані бульби.

Без попередньої підготовки, зі звичайної бульби не виростити плодоносного куща.

Після закінчення терміну або коли починають розростатися паростки, можна висаджувати бульби на відкритий ґрунт. Земля, призначена для висадки бульб, має бути рівною і перебувати під променями сонця.

Оптимальні терміни посадки

Досвідчені городники рекомендують садити картоплю в період з березня по травень, але все залежить від температурних умов, зокрема, коли температура буде не нижчою +10С.

Добрива

Для отримання багатого врожаю, перед посадкою ґрунт необхідно як слід наситити. Треба сказати, що картопля сорту Гала не любить кислий ґрунт, і для підтримання оптимальної кислотності потрібно раз на п’ять років насичувати місце посадки доломітовим борошном з розрахунку 500 г/м кв.

Восени, перед початком заморозків, ґрунт удобрюють гноєм або ранньою весною перепрілим гноєм. Добре буде змішати гній з торфом або компостом і розкидати ранньою весною по ділянці.

Крім цього, підживлення необхідно поєднувати при підгортанні картоплі. Аміачну селітру розсипати між рядами і за допомогою сапки заглибити в ґрунт. При повторному підгортанні рекомендується використовувати універсальне підживлення для картоплі.

Підготовка посадкового матеріалу

Правильна підготовка насіння – запорука високого врожаю. Для чого потрібна підготовка? Завдяки їй, ви запустите механізм коренеутворення і відсортуєте слабке або хворе насіння, непридатне до посадки.

пророщування картоплі гала

Якщо ви не полінуєтеся і скористаєтеся нашими рекомендаціями, результат вас приємно здивує. Існує кілька видів пророщування:

 • Сухе пророщування. Для цього необхідно розкласти бульби картоплі в один шар на світле місце на 20 – 40 днів при температурі +18 – +20С. Це треба для того, щоб розбудити сплячі картопляні вічка. Крім того, на світлі в бульбах починає утворюватися соланін (рослинний глікозид), він дає майбутній рослині стійкість до захворювань. Після пробудження паростків, температуру необхідно знизити до +10 – +15С.
 • Вологе пророщування. Полягає в тому, що підготовлену картоплю присипають вологим субстратом (тирсою, торфом, перегноєм), поміщають у темне приміщення на 14-19 днів і стежать, щоб суміш, якою присипана картопля, залишалася вологою. Плюс цього способу в тому, що бульби не втрачають вологу, а корінці й відростки проростають сильнішими. Але стежте, щоб проростки не виросли занадто великими, інакше ви ризикуєте зіпсувати результат такого пророщування.
 • Комбіноване пророщування. Це пророщування містить у собі обидва методи, сухе і вологе пророщування. Для початку картоплю пророщують на світлі, а потім пересипають поживною сумішшю і ховають у темряву на 10 днів. Цей спосіб дає можливість розвинути у посадкового матеріалу сильнішу кореневу систему.

Посадка картоплі Гала

Перед самою посадкою бульби потрібно продезінфікувати препаратом проти грибка. Далі необхідно розпушити ґрунт, це робиться для того, щоб наситити землю повітрям, але розпушувати потрібно тільки ті місця, в які буде посаджена картопля.

Висаджувати картоплю необхідно в ями, глибиною до 20 сантиметрів, з дистанцією не менше 50 сантиметрів одна від одної. Важливо пам’ятати, що не потрібно садити в одну яму велику кількість бульб, бо плоди можуть вирости дрібними.

Способи і схеми висаджування

Як показала практика, картоплю бажано висаджувати з півночі на південь. Необхідно залишити відстань приблизно в 100 сантиметрів для проходу між рядами грядок. Під час висаджування паростки бульб мають дивитися вгору, але якщо сама бульба розрізана, то висаджуємо її зрізом донизу.

Для кращого результату в лунки можна додати золу або перегній як додаткове джерело мінералів.

Підгортання

Підгортання вкрай необхідне для картоплі сорту Гала. Це, в свою чергу, необхідно для захисту куща від перепадів температур і сприяє кращому розвитку куща. Картопля Гала потребує подвійного підгортання, цей процес проводиться у 2 етапи:

 • 1 етап – коли стебла куща досягають приблизно 10 сантиметрів. На цьому етапі паростки ще можна засипати землею, це не зашкодить подальшому росту куща.
 • 2 етап – коли стебла будуть 40 сантиметрів у висоту. На цьому етапі необхідно формувати гребені, висота яких 25-35 сантиметрів

Підгортання картоплі гала

Варто зазначити, що якщо температура ґрунту вища за +20С, то підгортання не проводять, оскільки це може призвести до розм’якшення бульб.

Обрізка бадилля

Для чого треба обрізати бадилля? Це треба для того, щоб зелене листя, яке відростає, не харчувалося соком коренів і бульб, чим густіше бадилля, тим гірша якість коренеплоду. Немає певного моменту, коли точно треба обрізати бадилля, все залежить від погодних умов, регіону і скільки часу минуло після посадки.

Якщо ви знаєте, що час збирання врожаю вже підходить, а листя продовжує зеленіти, слід провести обрізання бадилля і залишити на 10-14 днів, це потрібно для того, щоб шкірка на молодій картоплі загрубіла. До того ж змінюється смак картоплі, він стає більш насиченим і менш водянистим.

Плюси і мінуси сорту Гала

У сорту картоплі Гала є як переваги, так і недоліки.

Плюси

 • Відмінний, насичений смак.
 • Низький відсоток вмісту крохмалю.
 • Високоврожайний сорт.
 • Не вибагливий до ґрунту.
 • Універсальний у готуванні.
 • Добре зберігається.
 • Стійкий до багатьох хвороб і шкідників, що вражають інші сорти.

Мінуси

 • Низька стійкість до ризоктоніозу.
 • Потребує регулярного поливу.
 • Вимогливий до підживлення.

Хвороби і шкідники

Як би там не було, а картопля Гала іноді піддається хворобам і шкідникам так само як і будь-яка інша рослина.

Хвороби

Картопля Гала може хворіти:

 1. Ризоктоніозом (чорна парша) – різновид грибка, що вражає кущ і утворює на листках темний наліт, в результаті кущ засихає.
 2. Деформація листя – вірус, який призводить до закручування листя. У результаті: рослина в’яне.
 3. Фітофтороз – мікроорганізм, який вражає листя і плоди. Може скоротити врожай удвічі.

Шкідники

 1. Зелена попелиця. Можна розпізнати за в’яненням квіток і скручуванням листя рослини.
 2. Велика картопляна попелиця. Листя стає тонким, слабким і набуває білястого відтінку.
 3. Дротяник. Уражаються бульби, на них з’являються наскрізні, тонкі отвори.

шкідники і хвороби картоплі гала

Збирання врожаю та особливості зберігання

Саме час збирати врожай – перші числа серпня, але якщо ви помітили, що діаметр перших бульб не перевищує 4 сантиметрів, то почекайте зі збором, але і в землі довго не тримайте.

Перед тим, як перемістити картоплю в приміщення, де вона буде зберігатися, двічі проводиться її сортування.

Хвороби, на які хворіє картопля Гала, передаються під час контакту одного плода з хворим, тому важливо відразу виявити пошкоджені плоди. Після відбору, при зберіганні в приміщенні температурою близько +3С і вологістю 85%, картопля може пережити осінь і зиму.

Правила сівозміни

Після того, як ви зібрали врожай картоплі, настійно не рекомендується садити в новому році картоплю на це ж місце.

Чому не можна цього робити:

 • Місце, де росла картопля, після її збору сильно виснажується, і якщо ви вирішите знову посадити цей самий коренеплід, врожай буде мізерним, а смакові якості гіршими.
 • Часто личинки шкідників картоплі благополучно перезимовують і надалі вражають вже нові плоди.
 • Крім личинок, у ґрунті залишаються збудники захворювань, якими уражається картопля.
 • Щоб усього цього уникнути, рекомендується на новий посівний рік поміняти культуру і посадити замість картоплі квасолю, кабачок, горох, огірок, капусту або буряк.

Не рекомендується садити овочі родини пасльонових – томат, баклажан, перець.

Нюанси збирання та зберігання

збирання та зберігання картоплі гала

Як добре зберігатиметься ваша картопля багато в чому залежить від того, як ви її зібрали. Рекомендується збирати врожай у суху погоду, приблизно на початку і в середині серпня.

Важливо не перетримати картоплю в землі, інакше плоди почнуть давати нові пагони, через що втратять смакові якості та термін зберігання стане набагато нижчим.

Якщо бульби обліплені землею, краще відразу їх зчистити, щоб вони не почали гнити. Щоб уникнути пошкоджень, не рекомендується копати картоплю лопатою, краще використовувати вила. Для тривалого зберігання годиться тільки ціла, не пошкоджена картопля, якщо такі присутні, її краще використати якнайшвидше.

Перед тим, як відправити картоплю в льох, її необхідно недовго просушити на сонці, двох годин буде достатньо. Зберігати картоплю треба в темному, прохолодному приміщенні.

Шановні садівники та городники! Діліться своїм багатим досвідом у коментарях.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: