Партенокарпічні огірки – особливості вирощування

Партенокарпічні огірки

Партенокарпічні огірки – це слово часто зустрічається на упаковках з насінням, але не всі городники знають, що воно означає, навіть не кожен продавець може грамотно пояснити, що означає це слово. Найчастіше вам скажуть, що це означає самозапильний, але це не так, партенокарпічний означає «утворює плоди без запилення». Такі рослини дуже зручно вирощувати у теплицях. У закритому просторі теплиці немає комах запилювачів, саме тут партенокарпічні гібриди перевершують звичайні або самозапильні види.

Зміст

Відмінності між партенокарпічними та самозапильними огірками

Головна відмінність між партенокарпічними та самозапилюваними огірками полягає в тому, що в першому випадку плід зав’язується або без насіння, або утворюється насіння-пустушки, у другому випадку рослина запилюється пилком своїх же суцвіть. Партенокарпічні рослини цвітуть тільки жіночими суцвіттями, а самозапильні – і жіночими, і чоловічими.

Відмінності між партенокарпічними та самозапильними огірками

Переваги і недоліки

Може здатися, що партенокарпічні гібриди мають лише переваги, але незважаючи на свою перевагу вони все ж таки мають і недоліки.

До переваг відносяться: смакові якості партенокарпиків знаходяться на високому рівні, в огірках абсолютно відсутня гіркота. Через відсутність потреби в запиленні ці гібриди спокійно можна вирощувати вдома, у квартирі, на балконі. У партенокарпічних огірків висока врожайність, ці гібриди безперервно дають плоди.

Недоліки у партенокарпіків у тому, що вони дуже світлолюбні і навіть найменші перебої з освітленням можуть згубно позначитися на врожаї і взагалі на рослині: починає обсипатися зав’язь, в’яне листя. Ще один недолік – непереносимість спеки, у спекотні дні цим гібридам необхідний регулярний полив, якщо його не забезпечити, у рослини почнуться вірусні захворювання, крім того, спека погано діє на плоди, вони деформуються.

Вирощування партенокарпічних сортів у закритому ґрунті

При вирощуванні партенокарпічних сортів у теплиці необхідно дотримуватись правильного температурного режиму та належним чином підготувати насіння. Спочатку насіння потрібно замочити в рідині, що стимулює зростання, далі просушити. До того моменту, доки не з’явиться 5 листів, рослини готуються до пересадки в контейнері з торфом. Після пересадки в закритий ґрунт необхідно стежити за температурою в теплиці та вводити підживлення.

пророщування огірків

Розсадний спосіб

Вирощування партернокарпічних огірків розсадним способом складається з двох етапів: підготовка насіння та переміщення у ґрунт.

Для початку, підготовка насіння включає стерилізацію рідиною з низькою концентрацією марганцівки. Далі насіння поміщають у марлю, просочують її водою і залишають під плівкою на 24 години. Після цього марлю залишають у холодильнику на 48 годин.

Для того щоб помістити насіння в ґрунт їх висаджують в окремі ємності. Температура в приміщенні, в якому знаходиться розсада, повинна бути +26…+27С. Після того, як з’являться перші пагони, температура має бути знижена до +22С. Вологість повітря має бути 75%. Після 25 діб відбувається пересадка в землю. Висаджувати необхідно в яму, площею 900 кв.см, дистанція між ямами повинна становити півметра, а між рядами – півтора.

Безрозсадний спосіб

Безрозсадний спосіб вирощування партенокарпічних огірків складається практично з таких самих дій, як і розсадний. Головне – це температура ґрунту, при якій потрібно висаджувати насіння не нижче +15С. Додаються такі ж підгодівлі, поливати слід так само, як і при висадженні розсади.

Вирощування у відкритому ґрунті

Для того щоб виростити партенокарпічні огірки, особливу увагу варто приділити місцю посадки. Це має бути добре освітлюване місце, але там не повинні проходити наскрізні вітри. Перед посадкою бажано підготувати ямку заздалегідь, внесіть заздалегідь добрива, щоб на момент посадки були створені всі необхідні умови. Насіння має також пройти всі етапи підготовки, особливо загартовування.

огірки - їх пророщування

Вирощування в кімнатних умовах

Якщо ви хочете виростити партенокарпічні огірки у себе вдома, спробуйте посадити їх на підвіконня, що дивиться на південь. Огірки вимогливі до достатньої освітленості, тому якщо немає можливості посадити огірки на південному вікні, доведеться купити фітолампу. При домашньому вирощуванні враховуйте, що тара, в якій будуть рости огірки, повинна мати дренаж і вміщати мінімум 7 літрів. Підготовка насіння та добрива залишаються тими самими.

Терміни посадки

Залежно від регіону терміни можуть відрізнятися між собою, але температурний режим має бути дотриманий у будь-якому випадку. Період між пророщуванням насіння під плівкою та пересадкою в грунт повинен становити приблизно 3 тижні. Температура землі при висадці повинна бути не нижчою за +12С, найкраще — +15С.

Кращі партенокарпічні сорти огірків

Існує безліч партенокарпічних сортів огірків, серед них важко вибрати найкращий, адже всі вони відрізняються один від одного, як доглядом, так і врожаєм.

Адам

сорт огірків адам

Рано дозріваючий сорт. Період, протягом якого формуються плоди, становить півтора місяці. З 1 кв.м можна зібрати приблизно дев’ятикілограмовий урожай, при вазі одного плода 100 грам. Стійкий до багатьох хвороб. Має добрі смакові характеристики.

Апрельський

Партенокарпічні огірки - сорт апрельський

Найкраще піддається формуванню гілок. Це рано дозріваючий сорт огірка. Має добрі смакові характеристики. Один кущ такого сорту може принести врожай не менше ніж 10 кілограм.

Аріна

Партенокарпічні огірки - сорт аріна

Досить витривалий сорт партенокарпічного огірка, морозостійкий, добре росте навіть у тіні, має високу стійкість до хвороб. Належить до врожайних сортів, плоди такого сорту подовжені, можуть досягати 16 сантиметрів завдовжки.

Артист

Досить витривалий сорт партенокарпічного огірка, морозостійкий, добре росте навіть у тіні, має високу стійкість до хвороб. Належить до врожайних сортів, плоди такого сорту подовжені, можуть досягати 16 сантиметрів завдовжки. Артист

Рано дозріваючий гібрид, плодоносити починає на 40 день після появи паростків. Плоди мають до 10 сантиметрів у довжину, на зав’язі зазвичай утворюється 7-9 плодів.

Бабусин секрет

Рано дозріває гібрид, плодоносити починає на 40 день після появи проростків. Плоди мають до 10 сантиметрів у довжину, на зав'язі зазвичай утворюється 7-9 плодів. Бабусин секрет

Рано дозріваючий, високоврожайний сорт, ідеально підходить для висаджування у відкритому ґрунті. Урожай збирають приблизно на 50-й день після появи сходів. Смакові якості – чудові, підходить у споживання як у свіжому, так і в консервованому вигляді.

Балаган

Партенокарпічні огірки - сорт балаган

Гібрид відмінно підходить для висадки в домашніх умовах, але і на відкритому грунті добре почувається. Висока врожайність, розмір плодів 7-10 сантиметрів. Підходить для засолювання та вживання у свіжому вигляді.

Бланка

Партенокарпічні огірки - сорт бланка

Ще один представник рано дозріваючих сортів. Плоди досить універсальні в готуванні та їх часто використовують для засолення. На відміну від інших сортів, має дуже високу стійкість до хвороб.

Гейша

Партенокарпічні огірки - сорт гейша

Цей гібрид чудово переносить спеку, посуху і взагалі коливання температури. Це рано дозріваючий сорт із досить високою врожайністю. Його плоди невеликих розмірів, але за те цей сорт чудово підходить для заготівель у вигляді маринування або засолювання.

Герман

Партенокарпічні огірки - сорт герман

Огірки такого сорту починають дозрівати вже менше ніж за 2 місяці. Досить врожайний сорт може принести 17 кілограм і навіть більше, при тому, що один плід важить приблизно 75 грам. Має високу стійкість до захворювань.

Дачник

Партенокарпічні огірки - сорт дачник

Один з рано дозріваючих партенокарпічних гібридів, плоди можна збирати вже на 35-40 день після появи сходів. Досить урожайний сорт, із зав’язі збирають від 7 до 10 плодів. Підходить для консервування.

Ємеля

Партенокарпічні огірки - сорт Ємеля

Один із ранодозріваючих сортів, врожай може починати з’являтися вже через півтора місяці. З 1кв.м можна зібрати 15 кілограм плодів, їхня середня вага становить 100 грам. Має високі показники смаку, універсальний у приготуванні.

Забіяка

Партенокарпічні огірки - сорт Забіяка

Цей гібрид — знахідка для городників, що живуть у північних регіонах, оскільки цей сорт дуже стійкий і до зниження температур, і до недостатнього освітлення. Гібрид, що рано дозріває плодоносить на 40-45 день після появи сходів.

Зозуля

Один з найулюбленіших сортів партенокарпиків у городників. Плоди цього гібрида дозрівають вже через 40-45 днів після появи сходів, що відрізняються великим розміром до 20-25 сантиметрів у довжину. Найчастіше використовується для салатів.

Купа мала

Належить до рано дозріваючих сортів огірка. Варто відзначити високу врожайність купи мала, залежно від місця вирощування врожай може змінюватись від 15 до 30 кілограмів на 1 кв.м. Середня вага одного плода становить 80 г. Болюкостійкий сорт.

Каналья

Партенокарпічні огірки - сорт Каналья

Ранньостиглий гібрид, період дозрівання плодів становить приблизно 6-7 тижнів. Урожайний сорт, з куща можна зібрати майже 17 кілограмів огірків, середня вага плоду складає 110 грамів. Сорт досить живучий по відношенню до хвороб, перепадів температур та малої кількості освітлення. Універсальний у приготуванні.

Карусель

Партенокарпічні огірки - сорт Карусель

Гібрид відноситься до рано дозріваючих та високоврожайних. З 1 кв.м можна зібрати близько 10 кілограмів плодів, середня вага одного огірка складає 100 грам. Має хороші смакові характеристики та високу стійкість до багатьох хвороб.

Кузя

Дозріває екстра рано, дозрівання огірків припадає вже практично через 5 тижнів після появи паростків. Урожай залежить від місця вирощування, може коливатися від 5 до 15 кілограм. Один такий огірок може важити 80 г. Стійкий до багатьох захворювань. Універсальний у приготуванні.

Кураж

Якщо ви вирішили спробувати виростити партенокарпічний гібрид, почніть з цього сорту, тому що якщо ви забудете його полити або не дасте достатнє освітлення, він не загине. Крім того має гарні смакові якості.

Мева

За періодом дозрівання цей сорт відносять до середньостиглих. Один плід може перевищувати довжину 20 сантиметрів і важити більше 200 грамів. Урожай, відповідно, буде більшим: з 1 кв.м можна зібрати 23 кілограми. Теж відноситься до живучих сортів: не боїться холодів, розсіяної тіні, хвороб. Добре провляє себе у приготуванні.

Пасамонте

Партенокарпічні огірки - сорт Пасамонте

Поява плодів посідає через півтора місяці після появи сходів. Урожай у 13 кілограм і навіть більший. Вага одного плоду варіюється в межах 100 г. У приготуванні універсальний.

Пижик

Ранньостиглий сорт, період дозрівання плодів може становити 5 тижнів. Урожай з 1 кв.м становить 16 кілограмів навіть при тому, що довжина плоду не перевищує 10 сантиметрів, а вага — 85 грам. До його переваг також відносять смакові показники та стійкість до різних недуг.

Регіна плюс

Цей гібрид відрізняється високою врожайністю, до 15 кілограмів з куща. Рано дозріваючий. Прекрасно росте як у теплиці, так і на відкритому ґрунті. Смакові якості високі. Цей гібрид чудово підходить для консервування.

Струмок

Теж відноситься до гібридів, що рано дозрівають. За один сезон можна зібрати врожай у 30 кілограмів з 1кв.м. Один огірок такого сорту не перевищує довжину 9 сантиметрів і важить не більше 50 грам. Сорт також характеризується адаптивністю до частих стрибків температури та стійкістю до різних захворювань.

Теща

Партенокарпічні огірки - сорт теща

Представник середнього за швидкістю дозрівання сортів. 1 кв.м може принести 10-кілограмовий урожай такого сорту при тому, що середня маса одного плоду становить 110 грам. Гібрид стійкий до морозів та хвороб. Найчастіше огірки такого сорту використовують для засолювання.

Турецький гамбіт

Період від появи пагонів до дозрівання плодів може становити два місяці. Високоврожайний гібрид, з куща можна зібрати близько 25 кілограмів огірків. Один плід може важити 100 г. Сорт характеризується добрими смаковими показниками, стійкий до захворювань.

Угліч

Період дозрівання плодів не менше 45 діб після появи сходів. Один кущ може принести врожай від 4 кг і більше. Маса одного огірка становить щонайменше 90 грам. Сорт має помірну стійкість до хвороб.

Фурор

Партенокарпічні огірки - сорт Фурор

На відміну від багатьох інших період дозрівання плодів цього сорту становить 5-6 тижнів. Досить урожайний сорт, можна зібрати 15 кілограмів огірків. Вага одного плоду варіюється близько 70 грам. Гібрид не боїться коливань температур та низки захворювань. Універсальний у приготуванні.

Циркон

Сорт відноситься до рано дозріває. Урожай з однієї сотки може перевищувати 200 кілограмів, тоді як вага одного плоду дорівнює 95 грамів, а довжина – 7 сантиметрів. Сорт характеризується чудовими смаковими характеристиками та універсальністю у приготуванні.

Едванс

Є рано дозріваючим гібридом. Характеризується високою врожайністю, маса одного плоду варіюється від 70 до 110 г, середня довжина становить 12 сантиметрів. Універсальний у готуванні, стійкий до різних недуг.

Особливості вирощування партенокарпічних огірків

Партенокарпічні гібриди не потребують запилення, тому вони ідеальні як для вирощування в теплиці, так і на відкритому ґрунті.

Як садити насіння

Перед висаджуванням насіння в ґрунт їх прогрівають до +50С. Прискорити зростання насіння можна за допомогою попереднього вимочування насіння в розчині, що складається з води, сульфату марганцю, борної кислоти, мідного купоросу, цинку та амонію молібдату. У цьому спеціальному розчині насіння гібридів необхідно тримати близько 12 годин, потім витягнути та просушити.

Особливості вирощування партенокарпічних огірків

Найкращий час для висаджування насіння партенокарпічних гібридів – листопад. Після появи паростків, висота яких має досягти щонайменше 25 сантиметрів, розсаду слід посадити на підготовлене місце. Не забудьте удобрити місце висадки, для цього краще підійдуть рідкі, компостні добрива.

Догляд за сходами

На цьому етапі розвитку рослини варто чимало уваги приділити:

  • температурі. Грунт повинен бути добре прогрітим, а інакше сходи просто замерзнуть і не зростатимуть;
  • освітлення. Партенокарпічні огірки не можуть нормально розвиватися без достатньої кількості світла, якщо ви не можете надати їм освітлення сонячними променями, доведеться купити фітосвітильник;
  • поливу. Вода має застоюватися, а й допустити пересихання грунту не можна;
  • відсотку вологості приміщення. За дуже високого показника, рослина може захворіти на недуги, викликані грибками.

Температурний режим та вологість

Комфортна температура зростання партенокарпічних гібридів не повинна коливатися вище +25С вдень і не нижче +18С вночі, тоді ваші рослини будуть добре почуватися і добре рости і плодоносити. Вологість у приміщенні повинна становити 74-76% і не повинна перевищувати позначку в 80%, адже це може негативно вплинути на здоров’я рослини.

Прополка та полив

Для кращого розвитку рослини слід періодично прополювати ґрунт. Це вкрай необхідний процес зростання партенокарпічних огірків. Прополка насичує землю киснем, завдяки чому коренева система краще розвивається. Прополка землі необхідна боротьби з бур’янами. Більше того, невчасне прополювання може знизити кількість врожаю.

Полив рекомендують здійснювати мінімум двічі на тиждень, особливо спекотні тижні — три. Бажано, щоб вода для поливу була відстояною, кімнатною температурою.

Підживлення

У період розвитку партенокарпічний огірок слід годувати 4 рази. Щоразу випадає на різний етап росту рослини.

  1. Перше підживлення проводиться в період цвітіння. У 10 літрах води необхідно змішати коров’як, сечовину, сульфат калію та суперфосфат.
  2. Друге підживлення припадає на момент появи врожаю. Добриво для цього етапу складається з суміші води, пташиного посліду та препарату, що складається з азоту та фосфору.
  3. Третє підживлення необхідно проводити через 2 тижні після другого. Склад добрива такий самий, як і вперше, тільки коров’як слід заздалегідь розвести у воді.
  4. Четверте, останнє підживлення проводиться за подією 14 днів після третього. Це підживлення ще називають кореневим. Для неї вам знадобиться змішати у воді вже розведений пташиний послід і добриво з мінеральним складом.

формування куща огірків

Формування куща

Несвоєчасне формування куща може призвести до зниження врожаю, і щоб цього не допустити, відбувається осліплення. Осліплення – це обрізання квітів та молодих паростків. Її необхідно проводити у місцях зав’язей перших кількох, найчастіше 4-6 листочків. Довжина 5 пагонів, що ростуть збоку, повинна становити 23 сантиметри. Кілька інших пагонів необхідно привити на довжині 37 сантиметрів, і ті, що залишилися – на довжині 42 сантиметрів.

Захворювання, шкідники та способи боротьби з ними

Навіть незважаючи на стійкість багатьох сортів партенокарпічного огірка до хвороб та впливу шкідників, є такі, що можуть вразити гібрид. Головне — вчасно помітити недугу рослини і якнайшвидше позбудеться її.

До захворювань, які можуть уразити партенокарпічний гібрид відносяться:

Бура плямистість

Її ще називають кладоспоріозом. Це грибкове захворювання може розвинутись через неправильне дотримання температурного режиму: не та температура в приміщенні або води для поливу, був не дотриманий режим вологості. Виявити кладоспоріоз можна за зовнішніми ознаками: листя покривається плямами, схожими на опіки, плоди також покриваються схожими виразками. Для боротьби з цією недугою необхідно перестати поливати рослину та відновити правильний кліматичний режим, бажано з періодичним провітрюванням (якщо це приміщення).

Пероноспороз

 огірки Пероноспороз

Друга назва хвороби – хибна борошниста роса, збудником є ​​грибок. Хвороба також розвивається внаслідок недотримання кліматичних показників — температури, вологості повітря та грунту. Пероноспороз хоч і не вражає самі плоди, але суттєво впливає на їхню якість та кількість. Верхній бік листя покривається багатокутними жовтими цятками, а нижня піддається сріблястому нальоту. У боротьбі з несправжньою борошнистою росою необхідно діяти кількома шляхами: пошкоджене листя та пагони зрізають та обробляють. Під час боротьби полив скорочують до мінімуму та навіть припиняють.

Коренева гниль

Бажаючи забезпечити рослину достатньою кількістю вологи, можна ненароком створити надлишок вологості. Листя слабшає і в’яне, коріння буріє, урожай не росте — це всі ознаки кореневої гнилі, це підтвердження того факту, що рослина отримала води більше, ніж вимагала. Для того, щоб подолати цю недугу, необхідно залікувати стеблові тріщини. Для цього використовують суміш, що складається або із золи, мідного купоросу та води, або вугілля, крейдяного порошку та золи. Якщо ж рослина тільки починає хворіти, обрізають нижнє листя.

Шкідників у партенокопічного гібрида дуже мало, але це не заважає таким організмам завдавати шкоди рослині. До таких шкідників відносять білокрилку.

білокрилка шкідник на огірках

Білокрилка

Дуже маленька комаха-шкідник. Швидко розмножуючись, ця біла комаха харчується соком рослини. Внаслідок цього листя починає в’янути, пошкоджуються суцвіття, що надалі може призвести до зниження врожайності. Сама рослина покривається липкою субстанцією, яка приваблює інших шкідників та є сприятливим середовищем для розвитку грибка. Для боротьби використовують безліч способів від народних засобів до електричних приладів.

Партенокарпічні огірки варті вашої уваги і, безсумнівно, варто спробувати виростити їх у себе вдома.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: