Полуниця Гігантелла – опис сорту, особливості вирощування

Полуниця гігантелла - опис сорту, характеристика, особливості вирощування для отримання гарного врожаю

Мрія будь-якого гурмана – взяти велику ягоду полуниці і не просто покласти до рота і проковтнути, а відкушувати соковиту, ароматну м’якоть, смакуючи і насолоджуючись великим розміром. Великі, соковиті ягоди, солодкий смак – відмінні риси полуниці сорту Гігантелла. Напевно, саме гурман став творцем такого сорту полуниці.

Історія створення сорту Гігантелла

Точних відомостей, як конкретно був створений цей сорт, немає. Достовірно відомо, що сорт Гігантелла – результат роботи голландських селекціонерів-аматорів, які хотіли вивести сорт полуниці з максимально великими ягодами і з цією метою схрещували між собою сорти з великими розмірами плодів. У результаті вони отримали сорт, який мав високу стійкість до морозів і плодоносив великими ягодами. За зовнішній вигляд і розмір цей сорт нарекли Гігантелла.

Опис і характерні риси

Полуниця сорту Гігантелла характерна великими розмірами не тільки ягід, у цього сорту велике все – кущі, листя, вуса. Крім видатних розмірів цей сорт примітний своєю високою морозостійкістю. Дозрівання плодів припадає на середину літа. За правильної агротехніки врожайність висока.

Кущі

Кущі сорту Гігантелла досить високі, до 50 сантиметрів заввишки. Але рослина також займає багато місця і в ширину, до 90 сантиметрів. Листя досить велике, темно-зеленого кольору, вуса довгі, м’ясисті.

кущі полуниці сорту Гігантелла

Ягоди та квіти

Цвітіння у сорту Гігантелла починається в середині травня – середині червня, залежно від регіону зростання. Цвіте цей сорт стандартними, білими квітами, без будь-яких унікальних ознак.

Плодоношення в середній смузі починається в середині червня і триває до кінця липня. Ягоди сорту Гігантелла великі, вага однієї може досягати 200 грамів, несиметричної форми, яскраво-червоного кольору. Полуниця має щільну текстуру, але, незважаючи на це, має прекрасний десертний смак з нотками ананаса.

Смак і текстура плодів дає змогу широко використовувати їх у кулінарії. До відмінної риси ягід можна віднести їхній високий ступінь лежкості, що дає змогу вирощувати полуницю цього сорту в промислових масштабах.

Урожайність сорту Гігантелла

Цей сорт вважається високоврожайним. За правильної агротехніки з одного куща можна зібрати врожай до 3 кілограмів. Але щоб Гігантелла добре плодоносила, за нею необхідний досить кропіткий догляд. Формування куща – одне з правил вирощування цього сорту. Якщо вчасно не видаляти вуса і зайві пагони, врожайність впаде.

Транспортабельність

Завдяки щільній текстурі ягід, цей сорт прекрасно переносить транспортування. Крім того, ягода має високий ступінь лежкості, що передбачає вирощування в промислових масштабах.

Транспортабельність пошуниці гігантелла

Переваги та недоліки сорту Гігантелла

Як і будь-який сорт будь-якої рослини, сорт Гігантелла має свої плюси і мінуси, про які ви маєте знати, вирішуючи посадити полуницю цього сорту у себе на грядці.

Переваги.

 • Розмір ягід.
 • Високі смакові якості плодів.
 • Висока врожайність.
 • Раннє дозрівання.
 • Хороша морозостійкість.
 • Високий ступінь лежкості.
 • Хороша транспортабельність.
 • Універсальність у приготуванні.

Недоліки.

 • Вимагає суворого дотримання правил агротехніки.
 • Не любить посуху.
 • Має низьку стійкість до ураження захворюваннями і шкідниками.
 • Дрібніння плодів на другий і наступні роки плодоношення.

Варіанти розмноження

Полуниця сорту Гігантелла розмножується такими ж способами, як і будь-який інший сорт: насінням, вусами і діленням куща.

Насінням

Розмножувати цю культуру насінням не рекомендують. Усе через специфіку сорту: плодоношення настає тільки наступного сезону, ягода не виростає до необхідних розмірів, загалом, усі основні характеристики сорту втрачаються при насіннєвому розмноженні. Крім усього іншого, розмноження насінням – найважчий спосіб із можливих.

Вусами

Саме цей сорт полуниці найчастіше розмножують за допомогою вусів. За природою, вуса Гігантелли самі по собі сильні і добре розростаються. Для того щоб розмножити полуницю, огляньте кущ і примітьте найсильніші вуса, але не рекомендується відбирати більше 4 штук.

Після огляду, просто відтягніть вуса і присипте їх ґрунтом. Таким чином, не відокремлюючись від самого куща, вус буде розвивати свою кореневу систему. У майбутньому вус, звичайно, відокремлюється, але тільки коли він приросте.

Діленням куща

Для такого способу розмноження найкраще підійдуть три або чотирирічні кущі, бажано вибрати найбільші. Цей метод характеризується вилученням куща з ґрунту і поділом його на кілька частин.

Кожна частина повинна мати частину кореневої системи і стебла з листям. Поділ необхідно проводити гострим і стерилізованим предметом, після поділу потрібно також продезінфікувати місця зрізу.

Особливості посадки сорту Гігантелла

Під час посадки полуниці сорту Гігантелла, пам’ятайте, що кущі у цієї рослини досить великі, не висаджуйте рослини близько одна до одної. Рекомендується на 1 метр квадратний висаджувати не більше чотирьох рослин.

Особливості посадки сорту Гігантелла

Терміни

Посадку полуниці рекомендують проводити або навесні, або на початку осені. Початок травня, коли погода стабілізувалася і немає загрози заморозків, – чудовий час для висадки саджанців.

Осіння посадка також сприятлива, якщо провести висадку на початку вересня, коренева система встигне адаптуватися до нового сезону і рослина дасть гарний урожай.

Вибір місця

Полуниця любить добре освітлювані місця, тому шукайте ділянки, на які потрапляють промені сонця. В іншому разі плоди втратять свою солодкість і вже не будуть такими смачними, як повинні.

Підготовка ґрунту

Для кращого росту полуниці її необхідно висаджувати на пухкий ґрунт, бажано, на супіщаний, підійде також і суглинний. Щоб рослина відразу почала вбирати в себе всі корисні речовини, рекомендується додати в ґрунт перегній.

Посадка

Якщо ви пророщували полуницю вдома, то у відкритий ґрунт її варто пересаджувати тоді, коли з’явиться щонайменше 4 листки, найчастіше це випадає на кінець квітня-травень. Перед самою посадкою радять удобрити ямки мінеральними підживленнями, це допоможе полуниці одразу прижитися до нового місця.

посадка полуниці гігантелла

Садити кущі необхідно за певною схемою: на 1 квадратний метр – не більше 4 кущів. Це найпоширеніша схема вирощування цього сорту.

Запилювачі

Сорт полуниці Гігантелла є самозапилюваним і не вимагає висадки поруч рослин запилювачів. Для кращого запилення рекомендують під час цвітіння постукувати по суцвіттях, це поліпшить циркуляцію пилку в повітрі, що сприятиме поліпшенню процесу запилення.

Подальший догляд за ягодою

Для гарного росту і плодоношення необхідно дуже ретельно дотримуватися правил агротехніки, інакше цей сорт може бути дуже примхливим і не дасть очікуваного результату.

Подальший догляд за ягодою

Полив полуниці

Для гарного росту і плодоношення сорту Гігантелла, полив дуже важливий. Ґрунт, на якому росте полуниця цього сорту, має бути завжди трохи вологим. Найоптимальнішим режимом поливу буде один раз на дві доби. Але переливати Гігантеллу не варто, через надмірну кількість вологи можуть розвиватися грибкові захворювання. Хорошим рішенням буде забезпечити Гігантеллу системою крапельного поливу.

У разі недостатньої кількості вологи, ягоди не набирають потрібну масу і страждає смак, плоди стають кислими і не такими ароматними.

Добрива

Особливу увагу варто приділити підживленню. Якщо поживних речовин у ґрунті буде недостатньо, постраждає смак ягід і врожайність загалом. Дуже важливо вчасно вносити органічні та мінеральні добрива.

Найперше підживлення слід проводити на другий рік зростання. У цей період вносять добрива з нітратом амонію. Уже на третій рік зростання можна вносити підживлення з фосфором і хлоридом калію.

Внесення добрив має випадати на початок плодоношення і на кінець збору врожаю.

Розпушування

Не нехтуйте процесом розпушування. Обов’язково розпушіть ґрунт, тим самим ви підвищите його аерацію, позбудетеся бур’янів і дрібних шкідників.

Мульчування

Мульчування – важливий етап при вирощуванні Гігантелли. Це чудовий спосіб запобігти ураженню кущів і ягід шкідниками. Для цих цілей дуже ефективно мульчувати ґрунт поліетиленовою плівкою, також чудово підійде соснова тирса, сіно і навіть газети.

Збір і зберігання врожаю

Збір врожаю плодів Гігантелли – середина липня, але знову ж таки, все залежить від регіону зростання.

Ягоди цього сорту вирізняються відмінною лежкістю і при правильному зберіганні можуть пролежати досить довго. Найкраще зберігати плоди в ящиках із соломою в темному, прохолодному місці.

Збір і зберігання врожаю

Після плодоношення

Після того, як ягідний урожай було зібрано, необхідно подбати і про сам кущ. Догляд після плодоношення являє собою розпушування ґрунту, полив, своєчасне внесення добрив і підготовку до зими.

Підготовка до зими

Для захисту рослини від зимових холодів, її необхідно забезпечити належним укриттям. Найголовніше – мульчування. Для цього найкраще використовувати скошену траву або листя, але допускається використання хвойних гілок і деревної кори. Варто зазначити, що сам кущ накривати не потрібно, тільки навколо нього. Крім природних матеріалів можна замульчувати спанбордом або картоном.

Мульчування на зиму проводиться в середині осені, на початку жовтня.

Хвороби та шкідники

Така ягода – знахідка для шкідників і мікроорганізмів. Список хвороб і шкідників полуниці Гігантелла досить великий.

Хвороби та шкідники полуниці

Хвороби:

 • Чорна гниль: грибкова хвороба, проявляється появою на ягодах нальоту, який незабаром темніє, самі ягоди втрачають смак.
 • Септоріоз: поява на листках білих плям із темним контуром. Зрештою, рослина може загинути і перенести інфекцію на сусідні кущі.
 • Фузаріоз: характеризується поступовим відмиранням рослини, від листя до кореневої шийки. Фузаріоз призупиняє розвиток і ріст куща.
 • Борошниста роса: найпоширеніший вид грибка, описується появою сріблястого нальоту. У підсумку, грибок повністю губить кущ.

Більшість захворювань полуниці є грибковими, найкращими умовами для їхнього розвитку є теплота і вологість.

Шкідники:

 • павутинний кліщ: шкідник, що харчується соками рослини, відмінною рисою паразита є поява тонкого павутинного покривала;
 • слимаки: ці паразити ласують самою ягодою. Помітити слимаків можна також завдяки слизу на кущі або біля нього;
 • нематода: цей шкідник завдає шкоди рослині зсередини. Він проникає в стебла або в коріння і призупиняє циркуляцію корисних речовин;
 • квіткоїд: цей чорний жук перетворює кущ полуниці на місце свого розмноження і харчування. Шкідник відкладає потомство, яке незабаром починає пожирати рослину;
 • птахи: такі шкідники теж люблять поласувати стиглою ягодою. Через них може значно постраждати врожай.

Боротьба з хворобами та шкідниками

Боротьбу з недугами і паразитами можна провести двома шляхами. Перший: якщо рослина постраждала незначно або було виявлено тільки початкові етапи ураження. У цьому разі можна скористатися традиційними засобами: відварами, настоянками, порошками. І другий: якщо хвороба чи шкідник повністю вразили кущ і народні засоби вже не допомагають. У такому разі необхідно використовувати сильні хімікати: фунгіциди, пестициди та інсектициди.

Профілактика захворювань

З метою профілактики захворювань полуницю сорту Гігантелла рекомендують обприскувати препаратами фунгіциду 4 рази за сезон.

 • Перша обробка проводиться в травні.
 • Друга обробка проводиться перед початком цвітіння, в період бутонізації.
 • Третій раз полуницю обробляють після того, як вона відцвіте.
 • Четвертий, останній за сезон раз, полуницю обробляють після збору врожаю.

полуниця гігантелла

Корисні поради

 1. Щоб виростити смачну полуницю необхідно завжди дотримуватися правил агротехніки і своєчасно їх виконувати.
 2. Полуниця не терпить надлишку або нестачі вологи, проводьте полив систематично.
 3. Якщо бачите пошкодження, то негайно їх видаляйте, вони можуть бути переносниками інфекції.
 4. Не нехтуйте профілактикою проти хвороб і шкідників.
 5. Не чекайте перезрівання ягід.
Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: