Посадка цибулі (сіянки, овсюжки) восени під зиму

Посадка цибулі (сіянки, вівсюжки) восени під зиму - терміни, технологія

На сьогоднішній день складно знайти господарство або присадибну ділянку, де не вирощується ріпчаста цибуля. Цю дворічну рослину повсюдно використовують для приготування перших і других страв, а зелене перо цибулі рано навесні є постачальником перших вітамінів. Загальновідомо, що цибулю за традицією саджають навесні, але цибулини можна помістити в грядку і восени. Обидва терміни мають сильні сторони та недоліки. Як правильно проводити осінню посадку цибулі під зиму описано в цій статті.

Переваги та недоліки осінньої посадки цибулі

Зазвичай ріпчасту цибулю висаджують після весняного сніготанення. Цибуля входить до переліку холодостійких культур, у зв’язку з чим, виникає можливість посадити її ранньою весною, як тільки встановиться позитивна температура.

Досвідчені овочівники часто приступають до посадки восени. У цієї технології багато переваг, але є і слабкі сторони.

Плюси:

 • В осінню пору городник не сильно завантажений. Висадивши цибулини восени, скорочується весняний фронт робіт.
 • Навесні наступного року озима цибуля випередить за сходами яру на 20 днів і більше. У зеніті липня культура повністю звільняє займану площу. На цьому місці можна до закінчення сезону виростити іншу культуру з коротким вегетаційним періодом.
 • Якщо застосувати для осінньої висадки найдрібнішу посадкову фракцію – вівсюжок, можна не побоюватися весняного стрілкування цибулі. Використання фракцій більших розмірів для осінньої посадки може призвести до передчасного формування стрілки.
 • Шкідники культури восени не такі активні, як влітку. У короткий теплий період, що залишився, цибулева муха та інші шкідники не завдадуть істотної шкоди.
 • Підступні хвороби – сіра гниль, борошниста роса восени не настільки небезпечні, як влітку.
 • Посадки осінньої цибулі при настанні весни стрімко відрощують зелене перо, захоплюють простір і пригнічують бур’яни.
 • Цибуля озимої посадки дає більш якісний і високий урожай.
 • Цибуля, посаджена восени, отримує багато вологи від снігу, що розтанув навесні. Поливати її потрібно менше.
 • Цибулини врожаю, отриманого від зимового посіву, досить добре зберігаються взимку, але яра цибуля зберігається краще.

Переваги та недоліки осінньої посадки цибулі

Мінуси:

 • важко вгадати найкращий термін посадки;
 • виникає необхідність укриття грядок на холодний період від вимерзання;
 • потрібно збільшувати посадкову норму на 15%;
 • озима цибуля зберігається гірше, ніж яра.

Озимі сорти цибулі

Для посадки під зиму годиться не весь сортовий перелік. Для висаджування підбирають найбільш морозостійкі сорти, здатні без наслідків перенести холодну зиму, а з початком потепління, швидко відростити листя.

До переліку морозостійких сортів входять:

 • Штутгартер Різен;
 • Рубін;
 • Арзамаський;
 • Буран;
 • Безсонівський;
 • Луганський;
 • Стригуновський;
 • Халцедон;
 • Даниловський;
 • Сибірський.

Важливо! Озимі сорти цибулі, що застосовуються для посадки в північних районах, не можна висаджувати на півдні. А сорти, культивовані на півдні, не садять там, де спостерігаються суворі зими.

Під зиму допускається застосовувати для висадки матеріал різного типу. Культивується посадка сівка під зиму на цибулю. Сіють в осінні терміни також чорнушку. Її допускається висівати пізніше, ніж сіянку, наприкінці листопада, у вже промерзлий шар ґрунту. Для зручності посіву, за таких умов посівні борозенки потрібно зробити заздалегідь.

Терміни посадки цибулі

Висадку сіянки восени треба провести за певних умов, до заморозків. У багатьох регіонах країни посадку виконують у жовтні. Термін потрібно вибрати такий, щоб до заморозків цибуля відростила корінці, але не встигла сформувати пір’я.

Як точніше встановити термін посадки?

Для точного визначення посадкового моменту, слід безперервно відстежувати температурні показники. Коли приблизно тиждень поспіль температура повітря становить +5 градусів і за прогнозом синоптиків очікується більше похолодання – це якраз той момент, коли слід провести висадку.

Садити варто тільки районовані сорти, з протіканням періоду спокою з 16 грудня по 15 січня. Сіянка, яка використовується для висадки, повинна мати поперечник близько 1 см.

Терміни посадки цибулі

Не потрібно висаджувати цибулини в ґрунт надто рано або із запізненням. Висаджені цибулинки повинні встигнути випустити корінці, не встигнути відновити ріст листя. Інакше посадки в холодний період року вимерзнуть. Встановлено, що від дня висадки і до появи корінців у цибулини проходить трохи більше 2 тижнів.

Головними показниками для виявлення терміну посадки в будь-якій місцевості є кліматичні особливості регіону і погода, що склалася восени:

 • у регіонах, де спостерігається м’яка зима, посадкову процедуру виконують наприкінці жовтня або на старті листопада;
 • в інших регіонах слід почекати, поки температура спаде до +5 градусів.

Важливо! Не варто сильно турбуватися, якщо цибуля восени встигне відростити перо довжиною до 1,5 см. Однак, якщо перо виросте на 5 см і більше, така цибуля зиму навряд чи переживе.

При осінньому висаджуванні важливо, щоб цибулини не опинилися в теплій землі. Ґрунтовий шар має бути остиглим.

Вибір ділянки, попередники

Цибуля любить сонячні, сухі ділянки. Абсолютно неприпустимі грядки, де застоюється вода. Якщо вся дачна ділянка розташована в зниженому місці, потрібно сформувати високі грядки, насипавши додаткову кількість ґрунту.

Грядку краще розташувати на південному схилі ділянки. Так рослини будуть захищені від пронизливого вітру. Оптимальні для цибулевих посадок дреновані перегнійно-суглинисті ґрунти.

Для отримання хорошого врожаю важливо дотримуватися сівозміни.

Попередники для цибулі

Хороші 
томати;
квасоля;
картопля;
огірки.

Погані 
селера,
морква,
редька.

Важливо! Цибулю допускається повертати на колишнє місце не раніше, ніж через 4 роки.

Підготовка ґрунту

Підготовка ґрунту

Грядку під цибулю бажано підготувати за 2-3 тижні до висадки:

 • Спочатку на ділянку вносять перегній із розрахунку 5,5 кг на м².
 • Потім рівномірно розкидають на кожен метр квадратний 14 г сульфату калію і 23 г суперфосфату.
 • Можна внести золу з розрахунку 10 г на 1 м².
 • Розподіливши добрива, потрібно перекопати ділянку. Овочівники-початківці цікавляться, на яку глибину слід перекопувати землю? Глибоке перекопування цибулі не потрібне, достатньо заглиблювати лопату на 20 см.

Зимові гряди цибулі бажано злегка підняти, щоб убезпечити культуру від весняного підтоплення.

Підготовка цибулин до посадки

До посадки виконують калібрування цибулин з одночасним відбраковуванням непридатних для висадки екземплярів:

 1. висохлих;
 2. з ознаками хвороб;
 3. травмованих;
 4. гнилих.

Виконуючи калібрування, посадкові цибулини ділять на фракції:

 • перша – цибулина до півтора сантиметрів у діаметрі;
 • друга – до трьох сантиметрів у діаметрі;
 • третя – діаметр цибулини більше трьох сантиметрів;
 • овсюжка – ці цибулинки нестандартні, до одного сантиметра в діаметрі.

З першої категорії та овсюжки найчастіше виростає найкраща цибуля. Висаджують таку сівалку в борозенки на глибину 2-3 см. При посадці цибулі під зиму глибше, ніж 4 см, навесні вона може взагалі не прорости і загнити.

Для раннього отримання зеленого пера краще використовувати для посадки на зиму цибулю сівок другої категорії. Ріпку з нього отримати не вдасться: швидше за все, влітку він піде в стрілку. Висаджувати таку сівалку треба щільніше, на глибину до шести сантиметрів.

Чим більшої величини посадкова фракція, тим швидше відростає перо навесні. У вівсюжка перо відростає довше, ніж у інших фракцій, кількість листя менша.

Технологія посадки

Якщо ґрунт і посадкові цибулини підготовлені, можна переходити безпосередньо до посадкової процедури. Вона виконується за таким алгоритмом:

 • на грядці роблять посадкові борозенки;
 • відстань між рядами приймається близько 20 см;
 • для дрібної цибулі глибину борозен роблять 5 см, для великорозмірних фракцій – 8 см;
 • розміщують цибулинки в борозенках так, щоб крок посадки вийшов 7 см;
 • поверх цибулинок насипають семисантиметровий шар приготовленої ґрунтосуміші;
 • грядку розрівнюють, трохи ущільнюють.

Технологія посадки

Важливо! Чим більші висаджувані цибулини, тим більшим роблять інтервал у ряду між ними і глибину посадки.

Догляд цибулі після посадки

Від моменту висадки до холодів залишається трохи більше місяця, тому догляд за цибулею наступний:

Якщо після посадки стоїть суха і тепла погода, можна виконати до холодів 1-2 поливи.
За пару тижнів до заморозків грядки мульчують соломою, сухим листям або торфом. На півдні, де зими м’які, не супроводжуються міцними морозами, цибулеві грядки мульчувати не обов’язково.
Городники-початківці восени часто замислюються над тим: чи треба вкривати додатково грядки на зиму від вимерзання цибулин. Потреба в цьому дійсно є в тих місцевостях, де спостерігаються морозні, безсніжні зими. Зазвичай вкривають грядки бадиллям овочевих рослин.

На початку зими, поки снігу мало, рекомендується зібрати його і лопатою накидати на грядку. Сніг – чудовий утеплювач для ґрунту, він захистить від будь-яких морозів.

Якщо правильно вибрати термін озимої посадки культури і зробити все відповідно до рекомендацій, викладених у цій статті, цибулеві посадки добре перезимують і дадуть хороший урожай.

Коли настане весна і грунт почне розморожуватися, укриття потрібно зняти, мульчу прибрати . Ггрядку підгодовують сечовиною (10 грамів на 1кв.м), і обережно , щоб не пошкодити росточки розпушити – цибуля швидко піде в зріст.

догляд за зимовою цибулею

У квітні вже добре видно стан підзимової грядки. Формування цибулини почнеться з появою четвертого листа, в цей період потрібно внести фосфорно – калійні підживлення – 10-15 грам на 1 кв.м сульфату калію , 15-20 грам на 1 кв.м суперфосфату . Найкраще, якщо це буде рідке підживлення, воно краще засвоїться рослинами.

Також корисно поливати грядку зброженим настоєм із трав + додавати суперфосфат (2 столові ложки на 10 л. відро), і вносити золу – 1 склянку на 1 кв.м. Поливи проводять регулярно до липня з обов’язковим розпушуванням грядки . Розпушування добре позначиться на розвитку цибулин, прискорить дозрівання, що дозволить використовувати цибулю у ранні терміни (кінець липня – початок серпня).

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: