Посадка полуниці навесні у відкритий ґрунт: 7 найкращих способів

Посадка полуниці навесні у відкритий ґрунт: 7 найкращих способів

Полуниця – корисна та ароматна ягода, до того ж протягом року починає плодоносити. Тому практично всі садівники культивують її на своїх ділянках. Її вирощують не лише на грядках, існує понад 7 способів посадки. Як правильно проводиться посадка полуниці навесні у відкритий ґрунт, дізнаєтесь із цієї статті.

Зміст

Який найкращий час для посадки

У садах південних районів посадка полуниць проводиться не лише у весняний період, а й восени, до жовтня включно.

У регіонах середньої смуги цією процедурою займаються переважно влітку у серпні та на початку осені.

Для суворих умов півночі оптимальний термін висадки посідає початок серпня. Якщо не вийшло у серпні, перенесіть роботу на кінець весни.

Посадка полуниці навесні у відкритий ґрунт: 7 найкращих способів, терміни, схема

Весна

У весняної посадки полуниці 2 позитивні моменти:

 1. перезимувавші вуса формують до весни потужне коріння, що забезпечує 100% приживання;
  земля просякнута талою водою, це забезпечує активне зростання саджанців.
 2. Неможливо отримати цього ж літа нормального врожаю, а догляд за посадками вимагатиме чимало сил і коштів. Це єдиний мінус.

Літо

Посадка полуниці в другій половині літа є найкращою. Декілька переваг літньої висадки:

 • молоді посадки встигають прижитися та підготуватися до зими;
 • в умовах дня, що зменшується, у більшій кількості формуються майбутні квітконоси;
 • кущі, що перезимували, активніше плодоносять.

На цьому плюси закінчуються. Посадка полуниці влітку серйозно обмежена наявністю нормального посадочного матеріалу. Вусам бракує часу формування потрібної кількості коренів.

Осінь

Для цієї пори року найкращий сорт це Вікторія. Важливо посадити її до серйозного похолодання. Для середньої смуги оптимальний термін – початок вересня. До цього часу вже досить укорінених вусів, і немає проблем з наявністю посадкового матеріалу. Пересаджені кущі встигають звикнути до нового місця і до морозів відростити нове коріння.

Кліматичні та ґрунтові вимоги

Погодні умови середньої смуги, а тим більше південних регіонів чудові для полуниці. Але краще не ризикувати і віддати перевагу полуниці, виведеній для вашого району.

Кліматичні та ґрунтові вимоги для полуниці

Для кожної кліматичної зони рекомендовані конкретні сорти полуниці. До покупки розсади рекомендується ознайомитися з характеристиками сортів.

Де краще садити полуницю

Вікторію краще висаджувати на освітлюваних ділянках. Потрібно захистити від сильних вітрів. Особливо небезпечні холодні зимові вітри.

Не годяться ділянки на схилах, оскільки навесні талі води змиватимуть ґрунт, і коріння оголиться. На крутих схилах погано затримується сніг, можливе вимерзання кущів.

Неприйнятні для полуниці низини, де можливий застій води та заморозки. Неприпустимий підйом ґрунтових вод ближче 1 м від поверхні.

Полуниця не вибаглива до складу ґрунту, але краще не висаджувати у важкий глинистий ґрунт. Не годиться і протилежність — легкий, але бідний на харчування пісок.

Ґрунт повинен мати нейтральну або трохи кислу реакцію з показником кислотності (pH 5,5-6,5).

Найкращі попередники для полуниці

При виборі місця посадки необхідно враховувати, які рослини вирощувалися на цьому місці. Після одних полуниця розвивається та віддає врожай краще, після інших гірше,а може й захворіти.

Найкращі попередники:

 • Бобові
 • горох,
 • квасоля,
 • люпин,
 • боби,
 • вика.

Коренеплоди:

 • морква,
 • селера,
 • петрушка,
 • буряк.

Найгірші попередники:

 • Капуста:
  – білокачанна,
  – кольорова,
  – броколі.

Переносники небезпечних для полуниць хвороб:

 • помідори,
 • картопля,
 • тютюн,
 • огірки,
 • малина.

Посадка полуниці навесні у відкритий ґрунт: 7 найкращих способів

Ідеальні попередники – культури, які відлякують ґрунтових шкідників: гречка, чорнобривці. А ось що не допустимо, так це посадка полуниці на тому самому місці більше 4-5 років.

Що не можна садити поруч із полуницею

Сумісність рослин надзвичайно важливо враховувати, тому що при помилковому виборі сусідів вони заважатимуть один одному, негативно впливатимуть один на одного.

Категорична заборона на вирощування поряд з полуницею томатів, баклажанів та інших пасльонових – головних ворогів полуниці, і це не просто розмови, а сувора дійсність.

Топінамбур, соняшники, капуста та гвоздичні також погані кандидати на сусідство із суницею. Не можна садити поруч із полуницею малину, ожину, сливу, вишню. З овочів у цей список варто включити хрін, який також дає багато порослі.

Як правильно підготувати ґрунт для полуниці

Полуниця нормально плодоносить 3 роки. На четвертому році врожайність та якість ягоди падають, і просто невигідно тримати полуницю на одному місці понад 4 роки.

Тому мінімум на чотири роки розвитку та плодоношення треба забезпечити суниці гідні умови. Для цього треба вибрати ділянку та правильно підготувати ґрунт.

полуниця - видалення бур'янів

Видалення бур’янів

Багаторічні бур’яни, якщо їх не прибрати, створять чимало проблем. У конкурентній боротьбі за харчування та світло полуниці втратить значну частину врожаю.

Якщо ви проти застосування хімії, то лопата вам до рук. Одночасно з видаленням бур’янів очищаємо місце майбутньої посадки від сміття, каміння, гілок. Але набагато легше і ефективніше бур’яни видаляються за допомогою гербіцидів.

За 3-4 тижні до запланованої посадки обприскати грядки розчином гербіциду Раундап. Спосіб приготування розчину вказано на упаковці препарату. Середня витрата кошти 30-50 мл на сотку.

Препарат токсичний. Важливо не порушувати заходів безпеки.

Боротьба зі шкідниками

Боротьба зі шкідниками

У процесі перекопування можна знайти в землі личинки грунтових шкідників. Якщо личинок багато, краще почекати з посадкою до знищення. Проти ґрунтових шкідників пролити грядки розчином одного із препаратів: Дурсбан, Нурелл, Моспілан.

Допомагають у боротьбі зі шкідниками рослини попередники гречка та чорнобривці. Гречку не переносять личинки шкідників, а чорнобривці впевнено перемагають у боротьбі з нематодами.

Внесення добрив під полуницю

Якщо під час вирощування попередника не вносилися органічні добрива, слід додати перед перекопуванням:

 • гній (обов’язково старий, перепрілий);
 • або компост

Після внесення органіки у кількості 400-600 кг на 100 м² потрібно перекопати ділянку. Органічні добрива поступово мінералізуються та живлять рослини протягом 2-3 років.

Якщо органіки недостатньо, потрібно додати перед перекопуванням універсальне мінеральне, але обов’язково безхлорне добриво, з розрахунку 5-8 кг на сотку.

Вибір та підготовка посадкового матеріалу

Вибір та підготовка посадкового матеріалу

Від стану саджанців залежить доля майбутнього врожаю. Згадується прислів’я: «Від худого насіння не чекай гарного племені». Розсаду можна заготовляти самостійно або купувати в розплідниках, магазинах.

У процесі покупки ретельно перевіряйте посадковий матеріал. У якісної розсади добре розвинене, без вад листя, пружне мочкувате коріння і велике серце.

При самостійній заготівлі відбирайте здорові міцні вуса, перші від материнської рослини. Деякі дачники заготовлюють вуса при санітарній обрізці кущів, а посадку відкладають наступного дня. Але досягти гарного укорінення вдається, якщо пересадку здійснюватиме одразу.

Який сорт полуниці вибрати для посадки

Вибір сорту залежить від завдання, яке ви собі поставили, і від кліматичної зони вирощування. За термінами дозрівання та розміром ягід сорти поділяються на

Ремонтантні сорти дозволяють збирати кілька врожаїв на рік. Перший збір плодів починається приблизно у червні, залежно від клімату. Останній урожай найбагатший і концентрується на початку вересня.
Великоплідні сорти полуниці дають відмінний урожай великих розмірів, що характеризується кислуватим смаком.
Ранні віддають урожайність наприкінці травня, на початку літа.
Середньостиглі плодоносять у середині літа.
Пізні сорти плодоносять у перших днях вересня.
У будь-якому випадку перевагу слід надати сортам, районованим для вашого регіону.

Купівля та транспортування саджанців

Отримувати слід виключно сертифікований посадковий матеріал. Тобто з розплідника, магазину, без хвороб та шкідників, але не у бабусі на ринку. Ось так має виглядати саджанець:

Купівля та транспортування саджанців

 • добре розвинений кущ із 3-7 листям;
 • листя, що не мають пошкоджень та нальоту, без плям;
 • міцна розетка, велика центральна брунька;
 • коріння світле, а у хворого саджанця коренева темна;
 • розмір кореневої шийки – мінімум 7 мм

Важливо не тільки правильно вибрати та купити розсаду, але й правильно транспортувати, щоб зберегти рослини до посадки.

 • Під час перевезення потрібно підтримувати вологість.
 • Необхідно закрити коріння від сонця, вітру, найкраще – укласти кореневу систему в поліетилен.
 • Висаджувати краще в день купівлі та доставки рослин. Якщо не встигли того ж дня, можна прибрати розсаду в прохолодне місце близько 5 ° C при високій вологості.

Відкрита коренева система (ВКС)

Саджанець продається без укорінення. Для перевезення ВКС поміщається у вологий субстрат, мох, тирсу або гідрогель, після цього пакет або обмотується плівкою.

Мінуси ВКС:

 • ймовірне висихання листя та коріння саджанця;
 • можливе зростання пагонів та коренів знижує приживаність;
 • рослини до посадки на постійне місце повинні перебувати в стадії спокою

Плюс відкритої кореневої системи один – це нижча ціна.

Закрита коренева система (ЗКС)

Саджанці поміщають у спеціальні пакети, заповнені торфосумішою, і вкорінюють не менше 10 днів в умовах розплідника.

Плюси ЗКС:

 • можливість посадки з весни до осені. При цьому потрібно зберегти грудку землі з корінням саджанця;
 • майже 100% приживання;
 • рослина не хворіє при пересадці, а відразу починає розвиватися.

Розмноження поділом кущів

поділ куща полуниці

Традиційний спосіб розмноження полуниці – вусами. Однак деякі сорти утворюють мало вусів. Такі рослини розмножують поділом.

Зазвичай кущ плодоносить 3 – 4 роки. Тому чотирирічні рослини – оптимальний варіант для розмноження поділом. З одного куща можна отримати 15-18 саджанців.

Переваги:

 • збереження сортових властивостей;
 • швидкість укорінення саджанців;
 • гарна морозостійкість;
 • якісний урожай уже наступного року.

Послідовність поділу куща:

 1. Кущ викопуємо із землею, щоб не пошкодити коріння.
 2. Видаляємо сухі квітконоси і старе листя.
 3. Викопаний кущ поміщаємо у відро з водою для звільнення коріння від землі. Корисно у воду додати трохи марганцівки для дезінфекції.
 4. Щоб не пошкодити розетку, акуратно розплутуємо переплетене коріння. Розділяємо кущ чистим ножем.
 5. Після підсушування оцінюємо стан коріння. Видаляємо дефектні ділянки кореневої системи. Місця зрізів присипаємо подрібненим активованим вугіллям.

Технологія посадки полуниці

Заготівля високоякісної розсади, ретельна обробка ґрунту та дотримання технології висадки полуниці – основа її успішного вирощування.

Підготовка до роботи

Щоб робота виконувалася не поспішаючи та якісно, ​​потрібно до неї підготуватися. За тиждень до запланованої висадки необхідно перекопати грядку. За передбачуваною кількістю розсади викопати лунки, заповнити їх живильним ґрунтом та дати землі кілька днів для відновлення її мікрофлори.

Залежно від способу висадки (у відкритий ґрунт, під нетканий матеріал, у плівкові тунелі…) підготовка може зайняти різний час. Але в будь-якому випадку виконувати її краще не в день висадки, а наперед.

У день посадки знадобляться різні садові інструменти, інвентар, препарати для обробки саджанців.

Посадка полуниці у відкритий ґрунт розсадою

Правила та особливості проведення робіт розберемо на прикладі традиційної посадки на відкриту гряду.

Посадка полуниці у відкритий ґрунт розсадою

Для висаджування розсади бажано вибрати похмурий, прохолодний день. Підвела погода, тепло і ясно — не біда, просто збільшимо розмір поливу в день посадки та закриємо ґрунт мульчів. Якщо цього буде мало, слід перші 3-5 днів притінять посадки підручними засобами. Найкращий варіант – тонкий нетканий матеріал.

Оскільки гряду ми підготували наперед, займемося розсадою. Якщо розсада підсохла, корисно за годину до посадки замочити саджанці. У воду для знезараження можна додати мідний купорос – чайну ложку на цебро. І тут тривалість купання обмежена 10 хвилинами.

Лунки достатньої глибини вже викопані та заповнені поживною сумішшю. Садовим совком, для деяких зручніше будівельною кельмою в лунці робимо заглиблення. Глибина має бути такою, щоб розправлене коріння саджанця вільно поміщалося в лунку.

Поміщаємо саджанець у підготовлене заглиблення. Поступово розподіляємо коріння. Додаємо землю і ущільнюємо пальцями, не допускаючи порожнеч – ґрунт повинен прилягати до коріння. Повністю засипавши лунку, стежимо щоб серце знаходилося нарівні із землею. Обережно, щоб не розмити ґрунт, поливаємо з розрахунку ~1 літр на рослину.

На завершення мульчуємо висаджену полуницю. Під мульчею земля довше залишається вологою, що дозволяє скоротити кількість поливів.

Схема посадки полуниці

Схема посадки полуниці

Сподіваючись на вищий урожай деякі садівники садять полуницю максимально щільно. При цьому отримують результат із точністю до навпаки. Зменшення відстані між грядами та кущами у ряду призводить до негативних наслідків:

 1. рослини конкурують за воду та харчування;
 2. ягоди дрібнішають через нестачу сонячних променів;
 3. через підвищену вологість розвиваються грибкові інфекції, насамперед сіра гнилизна.

Методом проб та помилок знайдено оптимальну відстань між кущами та рядами полуниці. Воно визначається з максимально допустимої щільності вирощування: 6 рослин, а для сортів, що сильно ростуть, – максимум 5 кущів на 1 м².

Варто додати, що за 2-3 роки вирощування частина вусів може вкоренитися, в результаті густота посадки рослин збільшиться.

Широкі доріжки полегшать полив, прополювання, обробку від шкідників та хвороб, збирання врожаю.

Найкращі способи посадки полуниці

Садять полуницю різними способами. Вибір залежить від побажань садівника, а також наявності розсади, місця на ділянці, вільного часу для догляду

Кущовий

Як ви зрозуміли з назви, посадка полуниці виробляється окремими кущами. Спосіб застосовується, якщо є багато вільного місця. Відстань між лунками витримується 45-60 див.

Недолік такого варіанта – підвищена трудомісткість протягом усього періоду вирощування. Необхідно постійно видаляти вуса, бур’яни, розпушувати ґрунт між розкішно посадженими кущами.

Переваги

 • великі ягоди за рахунок регулярного видалення вусів, посиленого живлення та розрідженої посадки кущів;
 • знижується ймовірність розвитку захворювань, оскільки кущ добре провітрюється;
 • економиться посадковий матеріал.

Гніздовий

Один саджанець висаджується до центру гнізда, ще шість – по колу з радіусом 5-8 сантиметрів. Інтервал між гніздами у ряду — від 25 до 30 сантиметрів, між рядами – від 40 сантиметрів.

Посадка полуниці гніздами потребує великої кількості посадкового матеріалу. З переваг можна відзначити кращий урожай порівняно з технологіями, що встановилися.

Рядовий у рядки

При посадці полуниці на особистих ділянках найчастіше садівники користуються однорядним способом: кущики садять з інтервалом 10-30 см та міжряддям 50-70 см.

Деякі садівники видаляють всі вуса, інші – вуса не відокремлюють від куща і розташовують їх уздовж ряду. Виходить смуга рослин завширшки 30-40 см.

Тунельний

Нерідко для вирощування полуниці застосовують невеликі плівкові тунелі. Їхнє застосування скорочує термін дозрівання ягід на 10–12 днів. Крім того, урожайність у таких парниках збільшується на 70–80%.

Тунельні конструкції практично використовувати за нестійкої погоди, з різкими температурними перепадами.

висадка полуниці - способи

Плівку натягують на попередньо встановлені пластикові чи металеві дуги. Передбачають можливість швидкого підняття боковин для догляду за посадками та провітрювання. Гідність методики у надійному захисті рослин від похолодання та надмірної вологи при затяжних дощах. Недолік – у необхідності регулярного провітрювання плівкового тунелю.

На агроволокно

Не тільки на комерційних, а й на аматорських плантаціях все частіше полуницю висаджують на гряди, затягнуті чорним матеріалом укривним. Агроволокно знижує кількість бур’янів, підтримує вологість ґрунту, прискорює дозрівання та покращує якість ягід.

Для покриття ґрунту потрібен чорний агротекстиль із щільністю 50 г/м². При правильному використанні такий нетканий матеріал справно прослужить упродовж кількох сезонів. Тому при підготовці ґрунту краще додати добре перепрілого гною. до 3 вёдер на 1 м²

Трапецеподібні грядки

В принципі це різновид посадки під агроволокно. Трапецеподібні грядки використовують при близькому заляганні ґрунтових вод. Доводиться насипати високу гряду. Краї гряд зміцнюють, це допоможе потім у збиранні врожаю. Грядки затягують плівкою з виконаними в ній заздалегідь вентиляційними отворами.

Головний мінус посадки на високу гряду – необхідність частішого поливу через підвищений повітрообмін. Але великі витрати праці виправдовуються під час збору врожаю.

Килимовий

Стверджують, що килимовий спосіб утримання полуниці придумали ледарі, щоби менше витрачати сил і часу. Відмінно підходить садівникам, які через дефіцит часу не можуть своєчасно обробляти суничні грядки. Недолік методу – поступове зменшення розмірів плодів.

Вуса садять не дотримуючись якоїсь схеми. Грядка формується на тривалий термін, тому вносять у ґрунт підвищену кількість добрив. Полуниця розростається, тому що вуса не чіпають, і покриває суцільним килимом усю плантацію, пригнічуючи зростання бур’янів.

урожай полуниці

Коли чекати на перший урожай

Полуниця дає нормально плодоносить наступного року після висадки, але через 4 роки врожайність падає. Обмежений період плодоношення необхідно враховувати під час планування наступних пересадок. Саджанці, що перезимували, пересаджені навесні, почнуть плодоносити вже в поточному році

Догляд за полуницею

Особливості догляду за ягодою не так складні, як іноді здається садівникам-початківцям. Але ягода потребує регулярного догляду. Період догляду за полуницею залежить від клімату вашого регіону, але починається у березні та закінчується не раніше жовтня.

Полив та розпушування

Прохолодною навесні поливають грядки не рідше 1 разу на три дні, при досягненні +25 ° С – 1 раз на добу, вище – 2 рази на день, вранці в період з 8.00-9.00, увечері в проміжку з 21.00 до 23.00.

Глибина розпушування ґрунту у коренів не глибша за 2-3 см. До дозрівання ягід грунт розпушують 2-3 рази на тиждень. Після збирання врожаю вимагає розпушування трохи більше 1 разу на тиждень для підготовки до зими.

Добриво

Підгодовують кущі двічі за сезон. Першу порцію добрив полуниці отримує на початку весни, друге підживлення — після збирання врожаю. Для підживлення зручні сухі суміші. Добриво потрібно насипати тонким шаром навколо кущів, а потім полити, щоб вони вбралися в ґрунт.

Сильно збіднілий ґрунт удобрюють гноєм, настояним у 20 частинах води з лійки зі знятим розсікачем. Процедуру виконують на початок цвітіння, коли рослина активно набирає зелену масу.

Після будь-якого підживлення ґрунт необхідно розпушити і полити водою.

Пересадка

Найкраще пересаджувати полуницю з початку весни до середини літа, тому що в цей час найбільш активно зростають усі частини рослини.

Для пересадки рослини вибирають сильні, без видимих ​​ознак захворювань, бажано не старше 2-річного віку, а також вуса, які встигли сформувати сильне коріння.

Знищення бур’янів

Прополка бур’янів при килимовій посадці не потрібна, вона просто неможлива. В інших випадках бур’яни прибирають вручну, після поливу, поєднуючи з розпушуванням. Прополка та розпушування зведеться до мінімуму, якщо застосовується мульчування соломою чи агроволокно.

Догляд за полуницею під час цвітіння

Під час цвітіння обов’язково забираються вуса, тому що вони забирають у рослини багато сил та поживних речовин. Після плодоношення залишають вуса найбільш продуктивні кущі.

Бор дуже важливий для розвитку полуниці, особливо в період її цвітіння. Він стимулює формування зав’язі, зміцнює квітки, вони менше обсипаються. І це зрештою підвищує врожай.

Розчином борної кислот обробляють рослини 2-3 рази за сезон, але обов’язково обприскують під час цвітіння листям, намагаючись потрапляти і на квіти. Готують розчин із розрахунку 2 грами порошку на відро води. Витрата кошти – по 1 л на 10 кв. м.

Обрізка полуниці

Обрізка полуниці

Навесні при огляді суниці, що перезимувала, видаляють хворі, пошкоджені листя, намагаючись не зачепити зелені листочки і нерозвилися нирки.

Друге обрізання проводиться незабаром після збирання врожаю. До холодів залишається понад два місяці. Цього достатньо для того, щоб рослини наростили нового листя і заклали основу майбутнього врожаю.

Важливо! Старі квітконоси та листя необхідно саме обрізати. Не намагайтеся обірвати їх, особливо квітконоси, інакше пошкодіть кущ.

Що робити, якщо полуниця розрослася до осені та холоду вже не за горами? Провести невелику санітарну обрізку вусів та листя, що впали на землю.

Підготовка до зими

Підготовка полуниці до зими передбачає проведення наступних робіт:

 1. видалення бур’янів та ретельне розпушування землі;
 2. вирізання хворих, відмерлого листя та пагонів з обов’язковим спалюванням;
 3. обробка кущів від комах-шкідників;
 4. внесення комплексу добрив;
 5. зведення укриттів від морозів; захист від вітрів.

Можливі помилки садівників-початківців

Підготовка грядки на день посадки. Починати підготовку потрібно за рік до висадки, з обов’язковим перекопуванням, видаленням бур’янів, шкідників, внесенням потрібної кількості органіки.

Вибір для посадки молодих кущів полуниці з великою кількістю листя. Пересаджений кущ витрачатиме харчування на підтримку листя, а йому потрібно акліматизуватися та закладати майбутній урожай.

Коріння діною більше 10 см потрібно вкоротити чистим інструментом.

Посадка в тінь та холодні низини – найгірший варіант для полуниці. Не буває тіньовитривалих полуничних кущів.

Недостатній полив у період дозрівання врожаю негативно впливає на розмір ягоди.

Дякую, що дочитали до кінця. Успіхів вам та багатого врожаю. І ще: діліться своїм досвідом та знаннями у коментарях.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: