Ранні сорти помідорів

Ранні сорти помідорів

Помідори – соковитий атрибут будь-якого застілля, овоч, який є універсальним у приготуванні. Свіжі томати сповнені вітамінів і мікроелементів, містять речовини, що перешкоджають появі новоутворень, допомагають запобігти хворобам серцево-судинної системи та володіють багатьма іншими корисними властивостями. І зрештою, томати божественно смачні, у багатьох людей саме помідори — найулюбленіший овоч, і вони з нетерпінням чекають на появу ранніх томатів на прилавках магазинів. Але якщо хочете, ви можете спробувати виростити ранні сорти томатів своїми руками.

Зміст

Ранні сорти томатів: плюси та мінуси

Ранньостиглі сорти – знахідка для будь-якого дачника, адже ви можете отримати врожай у максимально короткі терміни, але мінуси у раннього дозрівання теж є.

Плюси ранньостиглих сортів:

– максимально короткий термін визрівання;
– не примхливі у догляді;
– високий імунітет;
– хороша лежкість.

Мінуси ранньостиглих сортів:

– невеликий розмір самого плода;
– невеликий період плодоношення;
– середній показник урожайності.

Популярні ранні сорти

Спочатку оберіть, де ви маєте намір висадити ваші томати. Для посадки просто неба найкраще підійдуть такі сорти як: Валентина, Вибух, Пародист.

Популярні ранні сорти

Для теплиць підійдуть будь-які сорти як детермінантні, так і індетермінантні.

Різновиди ранніх сортів

Ранньостиглі сорти томатів поділяються ще на підгрупи, які відрізняються не тільки за періодами дозрівання, але і за висотою самої рослини, що важливо мати на увазі, якщо ви хочете посадити помідори в теплиці.

За швидкістю дозрівання

За рівнем дозрівання томати класифікуються на:

  • ранньостиглі. Плодоношення у таких сортів настає на 85 добу;
  • середньостиглі. Плодоношення посідає 110 добу;
  • пізньостиглі. Урожай із таких сортів ви зможете зібрати на 130 добу.

За типом зростання

Отже, ранньостиглі томати діляться на:

Обмеженого зростання

Ці сорти помідорів зупиняються в зростанні, як тільки на кущі з’являється 5 – 6 плодових гілочок. Ці сорти зазвичай низькорослі, їх рекомендують до посадки в середньому кліматичному поясі та у південних областях. Не рекомендуються до посадки у північних районах, навіть у тепличних умовах.

Такі томати також поділяються на два підвиди:

Штамбові сорти томатів

Дуже низькорослі з сильним, м’ясистим основним стеблом, не потребують формування самого куща і не вимагають підв’язок.

Напівдетермінантні

Такі сорти можуть спочатку не зупинитися у зростанні, процес зростання зупиняється несподівано. Саме завдяки тому, що вони виростають не надто низькорослі, їх можна вирощувати у парниках.

Індетермінантні

Найчастіше це гібриди, вони активно розвиваються у висоту, досягаючи більше двох метрів.

Супердетермінантні

Найбільш рано плодові сорти, вони хороші тим, що не вимагають обробки препаратами фунгіциду.

Ранньостиглі гібриди

Завдяки зусиллям селекціонерів, ми можемо насолоджуватися томатами вже в ранні терміни після довгих зимових холодів. Такі рослини мають імунітет до багатьох недуг і не бояться температурних стрибків.

Томат Вибух

Томат Вибух

Плоди відрізняються наявністю кислинки. Томат Вибух приписують до низькорослих, що набагато спрощує процеси агротехніки.

Томат Санька

Ранньостиглий гібрид, рекордсмен за швидкістю дозрівання, відрізняється міцним імунітетом. Плодоносить до початку холодів.

Томат Альфа

Максимальне зростання – 50 сантиметрів, завдяки цьому сорт активно вирощують у парниках і просто неба, врожайність при цьому не страждає. Томати невеликі, пружні, червоного кольору, маса одного 60 грам.

Томат Аврора f1

Цей гібрид є раннім. Аврору приписують до середньорослих, вище за метр не росте. Яскраво-червоні плоди середнього розміру. Аврора має високі показники лежкості, смаку та стійкості до недуг.

Томат Велика матуся

Томат Велика матуся

Томат створено відносно недавно, але він вже встиг привернути увагу. Детермінантна категорія, тип штамб. Томати зовні схожі на серце, червоного забарвлення, середня маса – 250 грам. Плоди справляються, часто застосовуються у приготуванні закусок та напоїв.

Томат Пародист

Цей сорт відносять до низькорослих, що робить його зручним у догляді. Це досить невибагливий томат, він стійкий до багатьох хвороб. Плоди у нього можуть здатися не найсмачнішими, але вони виростають досить великими.

Томат Маріша

Томат Маріша описується як рано дозріваючий і низькорослий сорт. Дуже часто його висаджують через його високі смакові характеристики та привабливий зовнішній вигляд. Кущ невисокий і тому зручний у догляді.

Основні засади відбору ранніх помідорів

Перед тим, як планувати посадку ранніх помідорів, ви повинні визначитися з вибором сортів, які ви плануєте посадити. Ваш вибір повинен базуватися на тому, в яких умовах будуть рости ваші помідори, це теплиця або відкритий грунт, для яких цілей (продаж або консервування), в якому регіоні ви живете.

Популярні сорти ранніх помідорів

Раньоспілі томати відрізняються величезною різноманітністю сортів, як детермінантних, так і індетермінантних. Одними з найпопулярніших вважаються: Альфа, Санька, Маріша, Пародист, Вибух, Аврора.

З високою врожайністю

ранньостиглі помідори

Ранні сорти вирізняються своєю високою врожайністю. Такі вирощуються просто неба і в парниках. До таких відносять Джина, Дон Жуан, Купідон f1, вони описуються як дуже врожайні.

Витривалі до хвороб

Ранньостиглі томати дуже стійкі по відношенню до недуг, так як термін їх дозрівання припадає на 90 день, такі захворювання, як фітофтороз, просто не встигають розвинутися. Це ще одна причина звернути увагу саме на ранні сорти.

Для консервації

Придатні для будь-яких видів закруток, у міру щільні, але соковиті. Вони мають щільну шкірку, яка не тріскається під час приготування, що дозволяє зберегти плодам красивий, апетитний вигляд. Особливо це важливо у процесі консервування. Погодьтеся, не дуже естетично виглядає банка помідорів, які плавають у насінні від лопнутого плоду.

Асортимент насіння ранніх томатів

У світі існує величезна кількість різних типів томатів, включаючи і рано дозріваючих. Звичайно, якщо через клімат якогось регіону сорт не прижився, це не означає, що не можна виростити інший. Крім того, томатне насіння буває:

– для теплиць;
– відкритого ґрунту;
– самозапильні;
– без пасинкування.

Ранні сорти томатів для теплиць

Ранні сорти томатів для теплиць

Для парників ідеально підійдуть індетермінантні сорти. Ці види ранньостиглих помідорів досягають зростання приблизно в два метри і потребують опори, і буде дуже клопітко забезпечити їх зростання просто неба.

Для відкритого ґрунту

Ранні помідори характеризуються своєю низькорослістю і сильним основним стеблом, який може витримати масу томатів, не втрачаючи їх на грунт. Такі томати призначені для областей з помірним та теплим кліматом.

Самозапильні

Детермінантні та індетермінантні томати не вимагають, щоб поряд з ними садили рослини-запилювачі, вони здатні до самозапилення. Ці помідори можна вирощувати просто неба і в парниках. Але в парниках після початку цвітіння необхідно трохи трусити суцвіття, для поширення пилку.

Низькорослі

Томати такої категорії – відмінний вибір для висадки просто неба. Часто такі рослини мають товстий штамб, який здатний утримати вагу плодів, не кидаючи їх на грунт.

Без пасинкування

Пасинкування – це процес проріджування рослинності. Це необхідно для прискорення процесу дозрівання, якщо його не проводити, рослина спрямовуватиме енергію на зростання листя, а не наливання плодів.

Пасинкування не потребують низькорослі, штамбові сорти томатів, висота куща яких не перевищує 60 сантиметрів.

Ранні сорти томатів для відкритого ґрунту

Відмінності в будові детермінантних сортів дозволяють вирощувати їх просто неба. Вони мають невисоке зростання і сильне, м’ясисте стебло, яке забезпечує плодам надійне кріплення на гілках, що перешкоджає помідорам опускатися на грунт.

Альфа

Ранній сорт томатів Альфа

Цей сорт давно користується популярністю серед наших співвітчизників. Сорт ранньостиглий, низькорослий, зі смачними плодами, невибагливий у догляді, що може бути краще для чайника?

Амурський штамб

Цей рано дозріваючий томат поширений у областях із частими перепадами температури. Плоди починають формуватися вже через 3 місяці, і з півметрового кущика можна зібрати 2 кілограми помідорів, маса одного становить 90 грам. Томати овальні, вогняного забарвлення також характеризуються високим показником лежкості. Помідори придатні для будь-якого виду приготування.

Афродіта f1

Ранній сорт томатів Афродіта f1

Має ранній термін дозрівання, лише 75 діб. Вирощується кущиком звичайної висоти або вищою. Томати яскраво-червоного забарвлення, рівні кулясті, мають міцну шкірку. Смак описується як томатний з насолодою, придатні для будь-якого використання.

Беніто f1

Цей сорт результат роботи голландців, термін дозрівання скорочений до 2 місяців. Зростання кущів становить 90 сантиметрів, на них виростають плоди, що перевищують масу 130 грам. Він також відрізняється привабливою зовнішністю самих томатів, невразливістю до недуг, чималим відсотком лежкості. Зовнішньо, томати яскраво-червоного кольору, трохи видовженої форми, справляться. Плоди Беніто ідеальні у стравах, томатних напоях.

Валентина

Один з лідерів на вітчизняному ринку — Валентина, яка рано дозріває, через 3 місяці після висадки можна їсти її плоди. Рослина характеризується відносно невеликою висотою, рідко вона перевищує півметра. Крім іншого, рослина не надто листяна. Самі плоди мають масу в 65 грам, жовто-червоного відтінку, форма трохи подовжена. За смаковими показниками Валентина широко використовується у кулінарії: від літніх закусок до зимових консервацій.

Вибух

Ранній сорт томатів Вибух

Ще один сорт, який часто зустрічається на наших землях. Ранньостиглий сорт томату, період дозрівання якого становить 3 місяці. Висота такого куща не перевищує півметра. Вибухи мають форму товстої шайби, червоного кольору. Смак описують як кислуватий, томати використовують у консервуванні та засолюванні, не рекомендується для салатів.

Джина

Це продукт роботи голландських вчених-селекціонерів. Можна вирощувати просто неба і в теплиці. Такий томат необхідно забезпечити опорою. Відрізняється багатим урожаєм, мінімум 3 кілограми з одного сіянця. Універсальні у приготуванні.

Дон Жуан

Ранньостиглий томат. Приголомшливий сорт, він викликає захоплення як у господарок, так і самих дачників. Вся справа в його характеристиках, він має неймовірне плодоношення: з невисокого куща, можна зібрати до 9 кілограм. Самі томати довгасті, світло-малинові в оранжеву смужку, через що кущ виглядає як дачна квітка. Смак плодів яскравий, томатний. У кулінарії часто використовують для приготування соків та заправок, але також добрий і в засолюванні.

Крайня Північ

Цей сорт є морозостійким. Він чудово зростає там, де умови клімату досить суворі. Попри це сорт досить врожайний. Томати мають привабливий зовнішній вигляд, вогняного кольору. Смак у томатів Крайня Північ, відрізняється насиченістю, у кулінарії поширений досить широко.

Лялька f1

Ранній сорт томатів Лялька f1

Цей ранньостиглий гібрид – продукт вітчизняної селекції. Урожай можна збирати вже на 80 день, збирання триває до заморозків. Томати звичайного розміру, мають досить товсту шкірку. Смакові якості оцінюються як середні. Незважаючи на м’ясистість і соковитість, смак рідкий. У приготуванні універсальний.

Купідон f1

Цей гібрид був виведений вітчизняними селекціонерами, призначений для висадки у відкритий грунт, але деякі городники успішно вирощують його і в теплицях. Своєю назвою цей сорт завдячує незвичайному виду плодових кистей, які мають видовжені стебла, на яких утворюється безліч плодів. Томати відрізняються збалансованістю солодості та кислоти, підходять для промислових масштабів. У кулінарії універсальні.

Легіонер f1

Ранньостиглий, низькорослий гібрид. Підходить для вирощування просто неба і в мобільних парниках. Має дуже міцний імунітет проти різних недуг. Томати досить великі і важать 130 г, характеризуються наявністю ребристості, насичено-малинові. Соковиті, м’ясисті, мають яскраво виражену насолоду. У кулінарії найбільше придатний для приготування свіжих салатів.

Максимка

Є дуже скоростиглим сортом, термін дозрівання помідорів – трохи більше двох місяців. Кущ рідко сягає півметрового зросту. Крім іншого, Максимка характеризується хорошим імунітетом до багатьох захворювань. Томати виростають великими, маса коливається в межах 90 грам, форма звичайна, мають яскраво-червоне забарвлення з бурштиновим відливом, мають досить велику кількість соку, солодять.

Маріша

Сорт Маріша — детермінантний і штамбовий. Плоди розвиваються на гронах. Відзначають високий показник лежкості. Варто сказати і про вагу самих помідорів, він варіюється від 60 до 90 грамів, але це не впливає на їхні гастрономічні показники. Помідори виглядають як ідеальна куля, червоного кольору без оранжевого відтінку. Дуже часто ці плоди використовують у закусках.

Пародист

Середньодозріваючий, штамбовий сорт висотою до 50 сантиметрів, але один такий кущ принесе врожаю не менше ніж 2 кілограми. Плоди нерівної форми, яскраво-червоного кольору, середня маса одного становить 110 грам, смак нейтральний. Такі помідори хоч і не транспортабельні, але стійкі до багатьох недуг.

Санька

Ранній сорт томатів Санька

Сорт Санька – штамбовий сорт раннього дозрівання. Вага томатів пов’язана з місцем вирощування, вона коливається від 80 до 140 грамів, плоди звичайної форми, червоного забарвлення. Самі плоди мають відмінний смак і придатні для будь-яких кулінарних вишукувань.

Ранні сорти томатів для теплиць

Сорти томату для теплиць і парників мають деякі відмінності від вирощуваних просто неба. Тепличні ранні сорти характеризуються більшою висотою, високою врожайністю та привабливішим зовнішнім виглядом.

Золоте гроно

Високорослий, урожайний сорт. Плоди середні, овальні, насичено-жовтого кольору. Широкий спектр застосування у кулінарії.

Мандаринка

Високорослий ранньостиглий сорт. Плоди середні, жовто-гарячого кольору, круглі. Смак насичено-солодкий. У кулінарії універсальний.

Парниковий скоростиглий f1

Супердетермінантний, середньорослий сорт. Плоди середні, круглі, червоного кольору, мають товсту шкірку. Придатні для транспортування та тривалого зберігання.

Познань

Термін дозрівання томатів Познань – приблизно 3 місяці. На одному кущі налічується 30 томатів, маса варіюється в діапазоні 90 грамів, плід кулястий, бурштинового забарвлення. Завдяки своїм гастрономічним показникам, помідори часто використовують у закрутці та приготуванні овочевих салатів.

Презент f1

Ранньостиглий, середньорослий гібрид, плоди середні, круглі, яскраво-червоні, кисло-солодкі. Широко застосовуються у кулінарії.

Цукрова слива малинова

Ранній сорт томатів Цукрова слива малинова

Ранньостиглий гібрид, високорослий, плоди маленькі, овальні, яскраво-рожеві, солодкі. Підходить для консервації.

Солодке гроно

Ранеспілий сорт, високорослий, плоди маленькі, круглі, червоного кольору. Хороший у свіжому та консервованому вигляді.

Супер зірка

Сорт томату Суперстар високорослий, плоди великі, м’ясисті, придатні для свіжих салатів, не придатні для консервації.

Трапеза

Сорт Трапеза – раносозревающий, середньорослий, плоди невеликі, сливовидні, червоного кольору.

Тонкощі агротехніки

агротехніка помідорів

Тонкості агротехніки томатів полягають у правильно вибраних термінах посадки, правильному виборі ґрунту, своєчасному пасинкуванні, своєчасному підживленні та правильному режимі поливу.

Кулінарне призначення

Про застосування в кулінарії про томати можна говорити годинами. Цей овоч настільки універсальний, що без нього не обходиться майже жодна кухня. Томати вживають у свіжому вигляді, додають у супи та основні страви, з них роблять соуси та заправки, роблять консервації на зиму у вигляді солоних та маринованих томатів. У таких країнах Азії, як Південна Корея та Японія, цей плід вважається фруктом і його вживають із цукром та додають у десерти.

Смак томатів багатогранний і неповторний, спробуйте виростити цей дар природи своїми руками

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: