Схеми формування огірків у відкритому ґрунті (бджолозапильні, кущові, партенокарпічні)

Схеми формування огірків у відкритому ґрунті (бджолозапильні, кущові, партенокарпічні)

Багато городників вважають, що стосовно огірків на дачі потрібно тільки посіяти насіння, а потім поливати сходи і боротися з бур’янами протягом літа, ніяк не впливаючи на ріст і розгалуження пагона. Однак це глибока помилка. Формування огірків у відкритому ґрунті має виконуватися обов’язково.

Цей агроприйом має велике значення, оскільки ліанам задається потрібний напрямок росту і все живлення, що отримується рослиною, витрачається на формування врожаю огірків. У даній статті ми розглянемо, як слід формувати традиційні сорти, сучасні сорти і гібриди, які вирощують на дачних ділянках.

в сприятливих умовах огірки вирізняються дуже великою швидкістю росту пагонів

Формування – це обмеження росту головного стебла або бічних відростків для кращого росту та розвитку тих пагонів, які мають рости далі та формувати врожай. Ця обробка спрямована на зменшення маси вегетативної надземної частини до такої міри, щоб отримати належний ріст і формування плодових бруньок, залишених на рослинах. Обмеження росту здійснюється методом прищіпки, коли видаляються точки росту пасинків або батогів.

Правильне формування огіркових кущів дає низку переваг:

 • підвищується врожайність;
 • економія площі дачної ділянки;
 • зменшується ймовірність зараження рослин грибковими та бактеріальними хворобами;
 • значно полегшується збір зеленців.

формування кущів огірків

Способи формування огірків

Способів і пов’язаних з ними схем формування дуже багато і постійно розробляються нові. Розглянемо найбільш популярні прийоми.

 • З підв’язкою. Багато способів формування куща вимагають підв’язування, особливо на початковому етапі росту. При закріпленні на дроті підв’язка виконує роль опори протягом усієї вегетації. Підв’язка оберігає рослину від надлому стебла.
 • Без підв’язки. Для огірків з короткими батогами підв’язка втрачає сенс. Рослина здатна самостійно витримувати вертикальне положення.
 • На шпалері. Вона може бути дерев’яною й оригінально оформленою. Можна висадити ряд огірків, відступивши від сітки або паркану 25 см, і протягнути від них до верху паркану косі мотузочки. Згодом ліани покриють весь паркан.
 • На дроті. У кінцях грядки, де висаджено у 2 ряди огірки, закопують по 2 півтораметрових стовпи, між ними натягують 2 ряди дроту. До кожної рослини першого ряду прив’язують шпагат, перекидають його через 2 ряди дротів і прив’язують до рослин сусіднього ряду. У підсумку виходить зелений курінь.
 • На сітці. Спосіб дуже популярний серед овочівників. У кінцях огіркової гряди закопують по одній трубі, на них натягують сітку. Нижні пагони і листя слід видалити, щоб поліпшити природну вентиляцію. У процесі росту ліани самі закріпляться на сітці.
 • Вирощування в розстил. Огірки у відкритому ґрунті мають обов’язково гілкуватися. Для цього слід прищипувати головне стебло. Більше нічого робити не потрібно, огірки будуть рости без формування, утворюючи плоди на головному стеблі і бічних відростках.

способи формування огірків

способи формування огірків

способи формування огірків

способи формування огірків

способи формування огірків

способи формування огірків

способи формування огірків

способи формування огірків

способи формування огірків

Схеми формування огірків

Схем формування кущів розроблено багато. Застосування тієї чи іншої схеми залежить від типу огірків:

 1. Для сортів і гібридів, що утворюють урожай на пагонах другого порядку, підбирається схема формування, спрямована на якнайшвидше відростання пасинків.
 2. Для сортів, що формують урожай на головному стеблі, немає необхідності домагатися того, щоб вони гілкувалися.

В одне стебло

Наразі великої популярності набули гібриди огірків Кураж і Герман та інші, що відрізняються високою врожайністю і гарними смаковими якостями зеленців. Формування таких огірків в одне стебло ведуть за таким алгоритмом:

 • у пазухах перших 4 листків видаляють зав’язі та відростки;
 • з пазух 5 і 6 вузла видаляють пагони і залишають по 1 зав’язі;
 • у ярусі з 7 по 10 лист видалення підлягають пасинки, залишають по 2 зав’язі;
 • коли верхівка рослини доросте до шпалери, її перекидають через дріт і дають рости батогам вниз;
 • коли до поверхні землі залишиться 1 метр, у батога прищипують точку росту.

схеми формування огірків

Партенокарпічні огірки та гібриди F1

Свої особливості має формування партенокарпічних огірків та гібридів F1. Вони мають переважно жіночий тип плодоношення або суто жіночий тип. Перші зав’язі з них можна залишати, починаючи з 4 листка. Якщо такі гібриди формувати за типом сортових огірків, то дуже скоро вони заростуть зеленою масою, світло стане погано проникати всередину куща, що негативно позначиться на врожайності.

Формування партенокарпічних гібридів першого покоління проводиться за таким алгоритмом:

 • коли основне стебло досягне горизонтальної шпалери, виконують його прищіпку;
 • у перших 5 вузлах видаляють пасинки і квітки;
 • у вузлах з 5 по 8 залишають на пасинках по 1 листку і 1 зав’язі;
 • у вузлах 9-11 залишають по 2 листки і 2 зав’язі;
 • у вузлах 12-14 залишають по 3 листки і 3 зав’язі;
 • у вузлах, що залишилися до шпалери, залишають по 4 плоди і 4 листки;
 • коли головний батіг переросте шпалеру, її перекидають через дріт і роблять прищіпку, коли вона знизиться на 70 см.

особливості має формування партенокарпічних огірків та гібридів F1

Важливо! Вуса, що відростають на огірковому батозі, слід видаляти, не чекаючи, поки вони виростуть. На них витрачається живлення, а вони абсолютно марні.

Пучкові сорти

Великої популярності у дачників набули гібриди огірка з букетним (пучковим) типом плодоношення. Щоб отримати з них високий урожай, потрібно знати, як формують гібриди огірка F1 пучкового типу.

До процесу формування слід приступати через 10 днів з дня висадки розсади на городню грядку. У рослини на цей момент має бути 8-9 справжніх листочків. З кожної пазухи листка у цих огірків виростають від 3 до 7 огірочків. Якщо зберегти більшу частину з них, то немає потреби отримувати додатково зеленці з пасинків. Врожаю з головного стебла буде цілком достатньо, тому формування огірків F1 ведуть в 1 стебло.

формування огірків в одну стеблину

Попередньо вздовж грядки встановлюють стовпи, натягують на них дріт або міцний шпагат. У період росту огірка всі бічні відростки підлягають видаленню аж до самої шпалери. З останніх двох вузлів, під шпалерою, залишають 2 пагони, дають їм відрости до 80 см, а потім прищипують. Нижній ярус рослини, з 1-го по 4-й листок має бути засліплений. У цих вузлах не повинно бути відростків і зав’язей.

Важливо! Урожай при такій схемі формується в основному на головному стеблі. Лише в останній місяць плодоношення знімають огірки із залишених перед шпалерою пасинків.

Індетермінантні сорти

У індетермінантних огіркових сортів зав’язі формуються в основному на бічних пагонах, тому головну увагу слід приділяти саме їм. Формування куща на шпалері ведуть за такою схемою:

 • рослину у фазі 5 листка підв’язують до шпалери, прищипують точку росту;
 • вичікують поки з’являться 2 пагони, щоб підв’язати їх і спрямувати в різні боки;
 • коли стебла досягнуть верху опори, до 4 листка включно видаляють пасинки і зав’язі;
 • у ярусі з 5 по 9 листок залишають тільки 1 зав’язь і 1 листок;
 • далі потрібно відстежувати, щоб батоги розвивалися однаково, якщо одне з них виглядає сильнішим, виконують його пасинкування.

Бджолозапильні сорти

Сорти і гібриди, що вимагають для запилення комах, у теплицях вирощують рідко. Зате їх часто можна зустріти на відкритих городніх ділянках. Формування бджолозапильних огірків у ґрунті має особливості. На головному стеблі у них утворюються в основному чоловічі квітки. Багато жіночих квіток формується на пагонах другого і наступних порядків.

На цьому заснована технологія формування комахозапильних огірків. Точку росту в рослини, яка досягла фази 8 листок, прищипують, щоб викликати швидке відростання бічних пасинків. У бічних пагонів, що відростають, прищипують верхівку так, щоб залишилися 2 листки і 2 зав’язі. Згодом з’являться пагони третього порядку, їх слід прищипнути аналогічно.

Надалі потрібно прагнути до того, щоб кущ сильно не розростався і повністю видаляти пагони 4 порядку. Основний урожай буде отримано з пагонів 2 і 3 порядків.

Для формування кущових огірків найкращим варіантом визнана сітка. У цьому випадку кущі отримують максимальну кількість світла і забезпечується хороша вентиляція. Опори слід встановити через кожні 2 метри, на них натягнути сітку.

Огірки без формування

Деякі сортові огірки і гібридні форми не потрібно формувати при вирощуванні на грядці у відкритому ґрунті. Ці сорти і гібриди не відрізняються високими темпами зростання і бічне розгалуження у них розвинене слабо.

Успішно вирощуються на городі без формування і без підв’язки такі сорти і гібриди огірків:

 • Темп;
 • Букет;
 • Валдай;
 • Іжорець;
 • Саровський.

Щоб отримати чудовий врожай, мало здійснювати догляд за огірками: своєчасно полоти, підживлювати і поливати. Не менше значення має правильне формування і підв’язка батогів. Причому схема формування повинна відповідати вирощуваному типу огірка.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: