Томати Волове серце – опис, характеристика сорту та відгуки

томати волове серце - посадка та догляд

Цікавий сорт томату, який підкорив дачників приємним смаком – (Волове) Бичаче серце. Рослина невибаглива, однак, щоб виростити плоди масою близько 1 кг, потрібно знати всі секрети агротехніки. Головна характеристика сорту томату Бичаче серце – дуже великі плоди, стійкість до транспортування.

Характеристика та опис

З опису випливає, що він належить до детермінантних рослин – ріст куща зупиняється на певній висоті. У теплиці його висота досягає близько 2 метрів. Вирощувані у відкритому ґрунті рослини рідко витягаються понад 1,5 м.
Сорт зареєстрований відносно недавно – 2003 року, його можна вирощувати в закритому (теплиці) і відкритому ґрунті. Томат середньопізній, урожай збирають зазвичай через 3 місяці.

Увага! У відкритому ґрунті доцільно здійснювати вирощування сорту тільки в південних, теплих регіонах. На жаль, у центральному регіоні клімат суворіший, стиглих плодів можна не дочекатися через ранні заморозки.

Стовбур і стебла томату потужні, крона розлога, в міру облиствена. Суцвіття закладаються після 8 листка. Квіти прості, жовті. Тип цвітіння – кистьовий. На одній рослині одномоментно дозріває до 7 кистей.

Плоди великі, мінімальна їхня вага становить 150 – 250 г. Форма помідора трохи витягнута, овальна, ребриста, нагадує серце. Шкірочка рожевого кольору, щільна, не розтріскується. М’якоть солодка на смак, без товстих прожилок, апетитна, цукриста. На зрізі сорт м’ясистий, містить мало насіння.

Характеристика та опис томату волове серце

Плоди непогано переносять транспортування, зберігання. При температурі +5°С легко зберігаються 2 тижні. Смакові якості та товарний вигляд від транспортування майже не страждають – втрати становлять не більше 5%.

Важливо! У відкритому ґрунті за правильного підживлення маса одного плоду дуже велика – досягає 800 – 1000 г.

Урожайність

У відкритому ґрунті городники збирають близько 4 кг помідорів з куща, в теплицях ці показники збільшуються до 12 кг/кущ. Однак щоб досягти такого результату, томати потрібно вирощувати на шпалері і правильно формувати.

Сорт з хорошою врожайністю, але слабким імунітетом. Рослини часто уражаються грибковими захворюваннями. Страждають нижні плоди, які розташовані близько до землі. Особливо сприйнятливі кущі до фітофторозу.

Варіанти використання

Сорт призначений для вживання у свіжому та консервованому вигляді. З нього виходять насичені морси, соки, кетчупи, томатні соуси. Не підходять плоди для засолювання цілком.

Різновиди сорту

Сьогодні виведено безліч гібридів на основі червоного томата Волове серце:

Рожевий. Помідори середнього терміну дозрівання. Середня маса плоду – 300-400 г. Кущі густооблистяні, досить високі – висотою 1,2-1,5 метра. Урожайність до 8 кг/м². Особливо виділяється сорт Абаканський.

рожевий томат Волове серце

Чорний – індетермінантний томат середнього терміну достигання. Плоди масою 400-500 г, слаборебристі. Забарвлення шкірки коричнево-фіолетове, біля плодоніжки зелене.

чорний томат Волове серце

Помаранчеве серце. Кущі індетермінантні, середньопізні. Плоди м’ясисті, практично без соку, сильно ребристі, середня їхня вага досягає 350 г. Особливо популярний сорт Жовтий гігант Брауна, який вирізняється хорошим імунітетом і стійкістю до посухи.

помаранчевий томат Волове серце

Золотий – індетермінантна рослина з округлими плодами, маса яких сягає 280 г. У теплиці врожайність до 13 кг/м².

жовтий томат Волове серце

Томат Доусона – індетермінантна рослина з жовто-червоними плодами масою півкіло.

томат доусона томат Волове серце

Мінусинський гібрид – індетермінантні кущі, відмінні риси – плоди не витягнутої, а правильної форми. Смак насичений, м’якоть м’ясиста. Вага помідорів 350 – 500 г.

Мінусинський гібрид томат Волове серце

Виставкове – високорослий вид із червоними плодами, термін дозрівання пізній.

виставковий томат Волове серце

Біле серце – підвид, який поки що не зустрічався в масовому продажі.

білий томат Волове серце

Усі різновиди мають схожі характеристики, відмінності проявляються у відтінках шкірки, смаку. Інші показники – форма помідорів і терміни дозрівання близькі до батьківського сорту.

Переваги та недоліки сорту Волове серце

Сорт має низку переваг:

 • великі плоди;
 • відмінний смак помідорів;
 • хороша схожість насіння;
 • дружна віддача врожаю;
 • висока врожайність;
 • універсальність, сорт для теплиць і відкритої грядки;
 • наявність підвидів.

Крім того, томати сорту не є гібридом. Це дає можливість збирати насіння для подальшого посіву розсади і вирощування. Іноді саме ця особливість є ключовою, багато дачників вважають за краще вирощувати розсаду самостійно.

Недоліків у томатів небагато:

 • Деякі городники відносять до недоліків необхідність створення опор.
 • Необхідність пасинкування в процесі вирощування. Однак цей нюанс дозволяє отримати більші плоди, великий урожай.
 • Низька стійкість до деяких захворювань може вплинути на збереження томатів, тому профілактичні обробки необхідні.

особливості вирощування томатів волове серце

Особливості вирощування

Вирощування помідорів Бичаче серце непросте. Томати належать до вимогливих культур, вирощують їх через розсаду. Від цього залежить врожайність кущів і тривалість плодоношення.

Терміни посадки

У різних регіонах терміни посіву томатів можуть відрізнятися. В умовах помірного клімату краще планувати роботи на початок березня, тоді можна виростити міцну і здорову розсаду.

Якщо терміни упущені, то сіяти помідори продовжують до початку квітня. Пізніше вже не варто проводити посадку, оскільки сорт не встигне визріти до заморозків у неопалюваній теплиці.

Вибір насіння, підготовка до посіву

Насіння перед посівом на розсаду заздалегідь готують. Процедура нескладна, достатньо дотримуватися всіх правил:

 1. вимочити насіння в розчині стимулятора росту близько 6-14 год (наприклад, препарат Циркон – 2-3 краплі на 100 мл, експозиція 6 годин).
 2. Знезаразити протягом 15 – 20 хв.
 3. Дочекатися поки насіння наклюнеться.

Щоб отримати дружні сходи, насіння поміщають у розчин “Епіну” або “Циркону”. Можна приготувати домашній розчин для стимуляції росту із соку алое або цукрового піску. Для знезараження використовують марганцівку або “Фітоспорин”. Вологе насіння розкладають на ватний диск і прибирають у тепле місце для появи паростків. Коли насіння наклюнулося, приступають до посіву.

Вибір насіння, підготовка до посіву

Тару завчасно знезаражують, роблять дренажні отвори і заповнюють на третину керамзитом. Ґрунт для посадки використовують пухкий, вологоємний. Підійде магазинний ґрунт для розсади. Можна приготувати субстрат самостійно. Для цього змішують торф, листовий перегній, садову землю і зрілий компост у рівних частках. За бажанням додають пісок для розпушення або перліт.

Домашній ґрунт обов’язково знезаражують перед посадкою.

Садять томати в невисокі контейнери. Ґрунт злегка утрамбовують і формують посадкові борозенки глибиною 2 см. Насіння розкладають на відстані 3 см одне від одного. Щоб сходи з’явилися швидше, тару поміщають у тепличку. Прокльовується розсада помідорів на 5-7 день, якщо дотриматися всіх умов. Температура для пророщування близько +20…+22°С. Вологість підтримують на рівні не нижче 85-90%.

Коли з’являться перші сходи, тепличку прибирають і виставляють контейнер на найсвітліше місце в будинку. Температуру знижують до +18°С, щоб сіянці не витягувалися.

Догляд за розсадою томатів

Догляд за розсадою

Для нормального росту і розвитку сіянцям необхідно достатньо місця. Ростуть помідори швидко, тому їх пікірують в окремі ємності об’ємом 0,5 л. Пікіровку проводять у фазі двох справжніх листків. Використовують той же ґрунт, що і для посадки. Рослини акуратно виймають, частину коренів прибирають. Після пікіровки сіянці поливають і притіняють на 2 дні, щоб вони добре прижилися.

Щоб у майбутньому отримати високий, якісний урожай, виростити здорові, міцні рослини, розсаду підживлюють. Через 2 тижні після пікіровки вносять слабкий розчин комплексного добрива, щоб не обпалити коріння. Як добриво для розсади підійдуть готові суміші для овочевих культур, багаті макро- і мікроелементами.

Доглядаючи за розсадою томатів, не можна забувати про правильний полив. Рослини часто хворіють на “чорну ніжку”, тому поливають їх обережно, тільки теплою водою і в міру необхідності.

Перед висадкою розсади на постійне місця сіянці загартовують. Для цього їх виносять на свіже повітря. Поступово час збільшують, поки томати не адаптуються.

Догляд за розсадою

Терміни пересадки в теплицю і відкритий ґрунт

Висадка розсади Бичачого серця на постійне місце здійснюється у віці 60 днів. До цього моменту рослини мають бути добре сформовані. У різних регіонах вирощування терміни відрізняються, але, як правило, сіянці переносять у ґрунт у середині травня. Головне, щоб рослини не потрапили під поворотні заморозки. На ніч посадки вкривають, навіть якщо вони перебувають у теплиці. Інакше краплі конденсату можуть погубити ніжне листя.

Схема посадки і підготовка ґрунту

У відкритому ґрунті розсаду потрібно садити на відстані 25 – 30 см. У теплиці між рослинами залишають не менше 45 см. Допустима щільність посадки 3 кущі на м². Між грядками залишають до 50 см.

Ґрунт для посадки томатів готують з осені. Грядку перекопують, удобрюють гноєм, перегноєм і мінеральними комплексами. Для сорту необхідний поживний і пухкий ґрунт. Якщо ґрунт щільний, то краще додати пісок.

Якщо восени грядку не підготували, то навесні роботи на ній закінчують за два тижні до посадки розсади.

Як отримати хороший урожай?

Особливістю агротехніки сорту є правильний полив і своєчасне підживлення томатів. Без цього отримати багатий урожай не вийде.

Полив і підживлення кущів

Поливають грядки рано вранці або пізно ввечері, використовують тільки теплу воду. У посушливе літо ґрунт під кущами зволожують 2 – 3 рази на тиждень. Норма води на одну рослину до 5 л. Якщо погода стоїть дощова, то полив скорочують, інакше рослини захворіють.

Підживлення вносять через 2 тижні після посадки томата на постійне місце. За сезон томати удобрюють мінімум 3 рази:

 • до цвітіння;
 • відразу після цвітіння;
 • у період формування зав’язей;
 • за 15 – 20 днів до збирання врожаю всі підживлення скасовують.

Використовують мінеральні комплекси або натуральні добрива. У перший раз підгодовують азотовмісними сумішами, потім переходять на фосфорно-калійні.

Обрізка і формування

Щоб виростити томати великого розміру, кущі обов’язково пасинкують. Основний урожай формуються на центральному пагоні. Все листя до першого суцвіття повністю видаляють, потім зрізають його в міру зростання куща. Прищіпку пасинків роблять, коли вони відростуть на 5 см.

Індетермінантні сорти Бичачого серця обмежують у рості, коли на рослині сформується 10 кистей. Для цього вищипують верхівку. Така процедура сприяє формуванню великих плодів навіть на нижніх китицях.

Мульчування і розпушування ґрунту

Догляд за томатами містить обов’язкове мульчування ґрунту і розпушування. Відразу після поливу грядки накривають соломою або скошеними бур’янами, щоб зберегти необхідну вологість.

Якщо цього не робити, то після кожного поливу обов’язково розпушують ґрунт, щоб забезпечити доступ кисню до коріння.

Запилення

Якщо стоїть похмура погода, коли цвітуть томати, то вони потребують запилення. Сорт не належить до самозапильних сортів. Якщо запилення не проводити, врожайність буде низькою в теплиці і відкритому ґрунті.

Запилення роблять вручну, пензликом вмочують пилок і акуратно переносять з квітки на іншу квітку. Можна просто потрясти китиці один над одним.

запилення томатів

Стійкість до хвороб і шкідників, методи профілактики

Сорт не відрізняється відмінним імунітетом, тому з метою профілактики кущі необхідно регулярно обприскувати. Від хвороб використовують розчин бордоської рідини. На початку вегетації роблять 3% суміш, потім переходять на 1%.

Для противників хімії на ділянці існують народні методи, наприклад, обробка розчином сироватки з йодом. На 10 л води додають 2 л сироватки і 15 крапель йоду. Обприскування повторюють кожні 15 днів і після дощу.

Важливо! Особливо ретельно обприскують нижні плоди, пагони і стебла рослини.

Заготівля насіння

Сорт не є гібридом, у нього відсутня приставка F1, що радує садівників. Для подальшого вирощування завжди можна зібрати свій посадковий матеріал.

На насіння залишають найстигліший плід, який дозрів у природних умовах. Після чого його розрізають, ложкою виймають м’якоть із насінням і залишають її бродити в блюдці. Коли з’являться бульбашки, м’якоть змивають під проточною водою. Насіння висушують і складають у паперові пакети.

Заготівля насіння томатів

Важливо! Зберігається насіння томатів 3 роки.

Як висновок можна сказати, що сорт томатів Волове (Бичаче) серце заслуговує на увагу садівників. Це найурожайніший томат, який не вимагає особливих зусиль у вирощуванні. Якщо створити всі умови, то хороший урожай гарантований.

Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: