Як виростити ананас

як виростити ананас

Екзотичний, соковитий і солодкий, ананас – улюбленець дорослих і дітей. В уяві багатьох цей тропічний фрукт росте на дереві, але це не так, цей фрукт росте на грядці, на колючому кущі, і не всі знають, як виростити ананас. Дізнаємося, чи можна виростити ананас самому в домашніх умовах.

Зміст

Особливості рослини

Батьківщиною ананаса вважають Південну Америку, але зараз цей фрукт культивують і успішно вирощують у багатьох тропічних, екваторіальних країнах. У природі ананас абсолютно невибагливий, любить сонце і пухкі, слабокислі ґрунти.

як виростити ананас

Цей плід не сплутаєш ні з яким іншим, він схожий на гігантську кедрову шишку, яка може досягати в масі до 10 кг. Під твердим панциром знаходиться соковита, ароматна м’якоть яскраво-жовтого кольору. Росте ананас у вигляді невеликого куща, трохи більше метра заввишки. Сам кущ складається з довгого, дуже щільного листя з дрібними щербинами по краях. Забарвлення листя сріблясто-зелене, суцвіття ананаса – колос.

Корисні властивості ананасу

Цей фрукт вважається одним із найкорисніших на нашій планеті. Його часто вживають у їжу люди, які перебувають на правильному харчуванні, або ті, хто намагається схуднути. Вся справа в незвичайному складі ананаса, крім того, що він містить вітаміни групи В, А і С, до його складу входить унікальний рослинний фермент – бромелайн.

Бромелайн має здатність розщеплювати та розчиняти білки, він не лише покращує травлення, а й має здатність впливати на обмін жирів в організмі. Є така приказка: “коли ви їсте ананас, ананас їсть вас”. Це правда, ви їсте ананас, а він за допомогою бромелайну розщеплює білки та жири.

Лікувальні властивості ананасу

Високий вміст вітамінів і мікроелементів дає змогу любителям ананаса підвищити захисні функції організму. Ананас рекомендують вживати людям, які страждають на вірусні захворювання, запалення верхніх дихальних шляхів, розлади з боку ЦНС, має здатність розріджувати кров, що перешкоджає утворенню тромбів. Крім того, вченими доведено, що вживання ананаса розчиняє атеросклеротичні бляшки і загалом благотворно впливає на серцево-судинну систему. Але найдивовижніше, ананас застосовують у боротьбі з онкологічними захворюваннями, доведено, що ананас уповільнює ріст клітин раку.

Популярні сорти ананаса

Ананас ділиться на кілька сортових груп, які, своєю чергою, ще діляться на різні сорти.

Сортові групи ананаса:

Смут каена
Куїн
Пернамбуко
Спеніш
Абакасі

Ананас приквітковий

Дуже часто його використовують як живий паркан, а все завдяки своєму зовнішньому вигляду. Ананас приквітковий характеризується червоним кольором свого плоду і наявністю смуг на листках, що додає йому екзотичності. Сорт не є культурою, яку слід вирощувати тільки для отримання врожаю.

Ананас каєна

Найбільша сортова група – Смут каєна, вона зі свого боку ділиться на сорти, представники яких можуть разюче відрізняться один від одного.

Каєнська група охоплює такі сорти: Кью, Домінго, Барон де Ротшильд, Геймп’ю, Амріта, G 25, MD 2, Хіла, Мейп’ю, Саравак, Ля Есмеральда, Чампака.

Ананас чампака

Ананас чампака

Ананас Чампака належить до каєнської групи. Цей сорт виділяється тим, що ця кімнатна рослина досягає заввишки не більш як 50 см, дає маленькі плоди розміром з невелике яблуко. Можна сказати, що це карликовий ананас, призначений для вирощування виключно в кімнатних умовах. Ідеальний варіант для любителів екзотичних рослин.

Що ми отримаємо якщо виростити ананас вдома

Мати вдома ананас у вигляді кімнатної рослини вже саме по собі незвично. Поки що, мало хто може похвалитися наявністю такої рослини у своїй домашній колекції. Тобто, виростити ананас самому – вже саме по собі досягнення для квітникаря. Крім цього, ви отримаєте неоціненний досвід, який допоможе вам і надалі з легкістю вирощувати екзотичні рослини самому, а не купувати їх у магазині.

Корисні поради про те як виростити ананас вдома

Посадити і виростити вдома ананас не так вже й складно, якщо ви будете дотримуватися всіх правил агротехніки: правильного вибору посадкового матеріалу, ґрунту для ананаса, дотримання температурного режиму і режиму поливу.

Корисні поради про те як виростити ананас вдома

Ви маєте пам’ятати, ананас – тропічна рослина, яка любить світло, тепло і пухкий ґрунт.

Купівля фрукта для посадки

Купівля ананаса тягне за собою всі результати подальших маніпуляцій з ним, тому вибирати потрібно уважно. По-перше, вибирайте ароматний, стиглий ананас, пам’ятайте, краще купити недостиглий ніж перестиглий. По-друге, огляньте його, він має бути без пошкоджень і незрозумілих плям, зайва м’якість може свідчити про його переохолодження.

Способи посадки ананаса

Розмножити ананас можна кількома способами, як вам буде завгодно. Розмноження верхівкою – найпопулярніший спосіб, розмноження насінням вимагає більше часу. Кожен з цих способів тягне за собою цілу систему догляду, якої в будь-якому разі потрібно дотримуватися.

Верхівками

Розмноження таким способом є найбільш часто використовуваним через простоту. Той результат, який ви прагнете отримати, залежить від того, з якого ананаса ви зріжете верхівку. Вибираючи верхівку, дивіться на сам ананас, не беріть перестиглий плід, листя має бути привабливого кольору, не пошкоджене.

Сам процес починається з відділення верхівки, її можна різко викрутити або відрізати з м’якоттю, головне залишити цілим внутрішній стовбур верхівки. Місце зрізу необхідно знезаразити і після цього верхівку залишають сушитися на 48 годин. Потім необхідно видалити нижні листки і пророщувати верхівку у воді, яку необхідно міняти.

спосіб посадити ананас - верхівками

Після появи видимої кореневої системи верхівка готова до пересадки в ґрунт

Розмноження ананаса насінням

Це найдовший спосіб виростити ананас, хоча догляд за такими паростками досить простий. Для початку необхідно добути насіння, його можна купити або самим вилучити зі стиглого ананаса. У ньому насіння знаходиться в кожній секції шкірки, відповідно шукати його потрібно ближче до неї.

Після цього, насіння необхідно знезаразити і просушити, зазвичай, процес знезараження проводять за допомогою перманганату калію. Далі насіння поміщають у вологий ґрунт і накривають поліетиленом. Знімати плівку необхідно тільки для поливу, а після появи пагона її знімають остаточно.

Розмноження ананаса відводками

Розмноження відводками використовується вкрай рідко, адже для цього потрібен уже дорослий ананас. Так що для початку виростіть ананас з верхівки.

Посадка ананаса

Використовуючи певні нехитрі правила розмноження, ви з легкістю впораєтеся з посадкою, головне дотримуватися деяких правил підготовки та посадки посадкового матеріалу.

Підготовка верхівки

Як такої підготовки верхівки не існує, але для посадки необхідно ретельно вибрати ананас. Його верхівка має бути “живого” зеленого кольору, бажано без темного або зів’ялого листя. Не має виходити неприємного запаху.

Викручування верхівки ананаса

Викручування верхівки ананаса для посадки

Найкращим способом відділення верхівки від плода буде викручування. Варто зазначити, що цей спосіб не всім під силу. Викручування являє собою відокремлення верхівки від плоду шляхом її скручування в руці. За підсумком має вийти верхівка з рівним жовтим колом посередині, звідси і буде рости коріння.

Вирізання верхівки ананаса

Якщо не вийшло викрутити верхівку, тоді її можна зрізати. У цьому разі необхідно продезінфікувати як ніж, так і плід, інакше з’явиться ризик зараження верхівки. Вирізати необхідно із захопленням м’якоті, після цього м’якоть видаляють руками.

Пророщування корони

Після успішного відділення верхівки її залишають сушитися. Її основа має трохи підсохнути, після цього починається пророщування. Низ корони поміщають у воду, вода не повинна торкатися інших частин верхівки, тільки жовта частина. Кожні 2-3 дні необхідно міняти воду. Коріння росте довго, і пересадку в ґрунт проводять тоді, коли відросло 7 сантиметрове коріння. А поки верхівка перебуває у воді, її поміщають у світле і тепле місце.

Вибір тари і субстрату

Горщик для посадки ананаса має бути досить широким, діаметр близько 25 – 35 сантиметрів, глибина особливого значення не має, тому що коріння квітки розвивається вшир. Дренажний отвір потрібен для уникнення накопичення рідини в нижніх шарах ґрунту. Ґрунт ананас віддає перевагу пухкому, слабокислому. Для посадки цієї рослини в домашніх умовах можете або купити в будь-якому флористичному магазині суміш для кактуса, або приготуйте субстрат самі в домашніх умовах. Для цього візьміть:

 • по 1 частині піску, перегною,
 • 2 частини торфу,
 • 3 частини дернового ґрунту.

Коріння ананаса розташовується неглибоко, тому, якщо у вас високий посадковий горщик, насипте на дно побільше керамзиту. Інакше невикористана земля закисне, і посаджений ананас безумовно загине.

Посадка корони і післяпосадковий догляд

Коли утворилося коріння необхідної довжини, верхівку пересаджують. Для цього потрібен вазон із глибиною 20 сантиметрів. Під час посадки все листя має залишитися нагорі, тільки коріння має бути занурене в ґрунт. Посуд з верхівкою ставлять у світле і тепле місце. Догляд після посадки являє собою своєчасний полив.

Обрізка та обробка частини плоду

Для того щоб правильно обрізати і провести обробку, необхідно дотримуватися покрокової інструкції. Спершу необхідно повністю промити ананас, найчастіше використовують очисні засоби, після фрукт потрібно промити в слабкому розчині марганцю. Далі зрізається верхівка із захопленням м’якоті, зазвичай, близько 3 сантиметрів.

Після цього з верхівки відокремлюють зайву м’якоть, не потрібно чіпати волокнисту серцевину. Після проведених маніпуляцій верхівку на боці залишають сушитися на 48-72 години. Корисно присипати зріз товченим деревним вугіллям – це поліпшить процес загоєння рани.

Якщо зріз продовжує мокнути, залиште верхівку сохнути ще на добу. Але не можна і пересушувати!

Посадка частини плоду ананаса

 1. У горщику робимо горбок із попередньо підготовленого ґрунту.
 2. На горбок встановлюємо ананас і з легким натиском заглиблюємо на 2 см.
 3. Після невеликого поливу накриваємо прозорим пакетом.
 4. Залишаємо в теплому, захищеному від прямого сонця місці.
 5. Процес укорінення займе 6-8 тижнів.
 6. Укриття знімаємо, як тільки верхівка рушить у ріст.

Особливості догляду за ананасом

Особливості догляду за ананасом

Варто серйозно поставитися до потреб рослини і не нехтувати нескладними правилами в догляді. Забезпечте ананас достатньою кількістю тепла і світла, дотримуйтесь теплового режиму, уникайте різких стрибків температури в приміщенні, де росте ананас, вчасно вносьте підживлення і дотримуйтесь правил профілактики від хвороб.

Освітлення

Для повноцінного росту ананаса найкраще його розмістити в сонячному місці, добре підійде південно-східне вікно. Деякі квітникарі не рекомендують ставити рослину в місця з прямими променями ультрафіолету, але інша частина фахівців не згодна з цим і вважає, що сонце ніяк не зашкодить ананасу. Тут ви самі можете поекспериментувати, але за перших негативних ознак слід прибрати вазон з ананасом в інше, більш затінене місце.

Температурний режим

Ананас любить тепло, отже, будь-яке зниження температури нижче кімнатної може згубно позначитися на вашій рослині. Для цієї рослини, чим тепліше – тим краще, найоптимальніша температура для утримання ананаса +25С. Слідкуйте, щоб у приміщенні не “гуляли” протяги.

Добрива

У період вегетації ця рослина потребує постійних підживлень, які варто проводити не рідше одного разу на два тижні. Найкраще для цих цілей підійде гнойова рідина. Приготування рідини досить просте: ⅓ гною залийте ⅔ води, настоюйте цей розчин 5 днів. Потім отриману рідину розведіть 1:10 водою і поливайте цим розчином вашу рослину один раз на два тижні.

Полив

Батьківщина ананаса – тропіки, де трапляються перебої з дощами, отже, не варто рясно поливати вашу рослину, в ідеалі, ґрунт має бути завжди злегка вологим. Для цього поливати ананас рекомендується не частіше двох разів на тиждень невеликою кількістю води кімнатної температури. У холодний період року слід скоротити полив ананаса до одного разу на тиждень.

Пересадка

Пересаджувати таку рослину слід у міру її зростання, бажано в теплий період року починаючи з травня. Пересадка передбачає переміщення ананаса в більший вазон, але пересаджуйте не в істотно збільшений посуд. Ананас необхідно пересаджувати разом з грудкою землі, перед приміщенням у новий вазон, трохи розправте кореневу систему.

Хвороби та шкідники

Ананас – екзотична рослина, але хворіє вона так само як і всі. Захворіти ананас може тільки від неправильного догляду або від помилок, допущених під час будь-якого процесу. Така рослина як ананас одразу проявить симптоми тієї чи іншої хвороби.

Виявлення нальоту або плям свідчить про те, що ви неправильно поливали або удобрювали рослину. Процес гниття пов’язаний з надмірним поливом. Уповільнене зростання може бути пов’язане з неправильно обраним місцем вирощування. В’янення або засихання листя також реагує на неправильне місце посадки.

Конкретної системи запобігання хворобам ананаса немає, оскільки все походить від догляду за ним. Щоб рослина не захворіла, необхідно дотримуватися всіх правил агротехніки.

А ось шкідників у ананаса безліч.

До їх числа відносять:

 1. Павутинний кліщ: його можна впізнати за характерним покривалом із павутини. Ураження ним провокує зупинку розвитку, але перемогти його можна і хімічними, і народними засобами.
 2. Борошнистий червець: білий паразит, який висмоктує сік з рослини. Рослина перестає рости, а листя в’яне. У боротьбі використовують як фунгіциди, так і господарське мило.
 3. Попелиця: її можна розпізнати за утворенням угруповань на листі, вони дуже маленькі й найчастіше прозорі. Вони можуть заразити здорову рослину хворобою, і щоб цього не сталося, використовують хімікати і традиційні засоби.
 4. Щитівка: головний ворог ананаса – округла темна комаха, яка харчується соком з листя. Для того щоб побороти її, спершу необхідно повністю видалити всіх особин, а далі проводити лікування.
 5. Кореневий червець: паразит, що вражає кореневу систему. Його можна помітити на поверхні ґрунту. Через його вплив рослина в’яне, а листя швидко висихає. Щоб перемогти його, необхідно скористатися інсектицидами.

Можливі проблеми при вирощуванні ананаса

Проблема вирощування ананаса полягає в тому, що врожай від такої рослини варто чекати не раніше 3 років. Ананас досить педантично ставиться до вологи, його не можна не зволожувати, а перезволожувати так тим більше. Крім цього ананас потребує достатньої кількості світла і тепла, які зможе надати не кожен регіон.

Умови цвітіння

У домашніх умовах ананас зацвіте рано чи пізно, але для нетерплячих – цей процес можна простимулювати.

Стимуляція цвітіння

Стимулювання проводиться водою, насиченою ацетиленом.

 • Для насичення води ацетиленом необхідно розвести невеликий шматочок карбіду в одному літрі води;
 • почекайте поки пройде реакція. Відцідіть осад, він вам не знадобиться;
 • отриманий розчин залити шприцом або іншим зручним пристосуванням у розетку ананаса, приблизно 30 – 50 мілілітрів;
 • повторювати процедуру 2 – 3 рази протягом 20 – 30 днів. І через місяць ваш ананас зацвіте.

Небезпечно! Реакція розчинення карбіду йде з виділенням вибухонебезпечної суміші ацетилену з повітрям. Працювати тільки на відкритому повітрі з дотриманням усіх запобіжних заходів. А краще відмовитися від цієї затії

Помилки догляду за ананасом в домашніх умовах

Якщо ви хочете мати здорову, сильну рослину, не допускайте таких помилок:

 1. Не тримайте рослину в затіненому місці, де гуляють протяги.
 2. Уникайте різких стрибків температури.
 3. Не заливайте ананас водою.
 4. Слідкуйте, щоб не було пересихання ґрунту, він має бути завжди трохи вологим.
 5. Не нехтуйте добривами, якщо ви не будете вчасно проводити підживлення і робити профілактику від шкідників, ваша квітка може захворіти і загинути
Сподобалась стаття? Поділіться з друзями:
Коментарі : 1
 1. Сергій

  Цікаво, спробую посадити ананас з магазину, якраз вчора купували з дружиною

Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: